گذری بر خانه نیما در دل طبیعت یوش(+عکس)

شهریور ۲۸, ۱۳۹۴ ساعت: ۲۲:۲۸ ب.ظ 2,721 بازدید یک نظر
یوش ، روستایی از توابع بخش بلده شهرستان نور در استان مازندران است. این روستا به دلیل آن که زادگاه نیما یوشیج پدر شعر نو فارسی است، شهرت یافته‌است.

 سفر به یوش – بلده می‌تواند لحظات جذاب و شگفت‌انگیزی را برای شما خلق کند، هوای مه‌آلود و نم باران در جاده یوش از یک سو و گذری بر خانه نیما یوشیج لذت این سفر را چند برابر خواهد کرد. به همین دلیل پیش از شروع سفر پیشنهاد می‌شود دوربین عکاسی به همراه داشته باشید تا بتوانید مناظر زییایی که با آن رو‌به‌رو می شوید را ثبت کنید. سفر شما از جاده چالوس آغاز می‌شود، مسیری که خود سراسر زیبایی است. در میان راه دره، درختان و خانه‌های روستایی با شیروانی های زیبا سفر شما را جذاب‌تر خواهد کرد.

هرچند سفر به یوش بلده بسیار جذاب است اما مناظرموجود در مسیر و دیدن حیوانات مختص این منطقه شما را هیجان زده خواهد کرد. البته با توجه به آب و هوای سرد یوش در زمستان توصیه می شود،‌ شاید بهتر باشد که زودتر به برنامه‌ریزی سفر خود اقدام کنید. بهترین فصول بازدید از این منطقه، بهار، تابستان و ماه‌های ابتدای پاییز است. با پشت سر گذاشتن چند روستا به یوش می رسیم، روستایی زیبا که علاوه بر طبیعت زیبا آثار تاریخی و مذهبی از جمله باغ شاه، مقبره سید امین و سیدجلال در نزدیکی قبرستان قدیمی و سنگ سیاه رنگ معروف به اسب زین را در خود جای داده است.

اما اصلی ترین جاذبه این منطقه خانه نیما یوشیج است. مقبره نیما در وسط حیاط خانه قرار گرفته است. خانه ای در کوچه ای پر پیچ و خم؛ معماری سنتی منطقه در خانه نیما قابل رویت است. فضای داخلی خانه همچون موزه چیده شده است. اغلب گردشگران زمان خود را صرف عکاسی در این خانه می کنند.

مقصد بعدی گردشگران پس از بازدید از خانه نیما، بلده است. شهری آن سو تر از روستای یوش؛ قلعه پولاد اولین اثر تاریخی این شهر است که گردشگران به محض ورود به بلده جذب آن میشوند.این قلعه از معروف ترین قلعه های باقی مانده اوایل دوره اسلامی در شمال کشور است. بقعه سلطان احمد بلده اثر تاریخی دیگری است که می توان ساعاتی را صرف بازدیداز آن کرد. آن طور که پیداست تاریخ در بلده بیش از یوش به چشم می خورد. بازدید از این منطقه حس وحال خوبی در میان گردشگران ایجاد می کند. لمس طبیعت و گذری بر تاریخ توشه ایست که گردشگران پس از سفر به یوش بلده به همراه دارند.

نظرات

شما هم نظر خود را ارسال کنید