مراسم چلچراغی با حضور سیدمحمد خاتمی

دی ۹, ۱۳۹۳ ساعت: ۰۳:۵۴ ق.ظ 1,195 بازدید بدون نظر

خبرنگاران، مدیران و اعضای مجله چلچراغ به رسم هرساله برنامه ای به مناسبت شب یلدا، ترتیب دادند و پس از پایان ماه صفر با حضور در دفتر حجت الاسلام سیدمحمد خاتمی با وی دیدار و گفت وگو کردند و بلندترین شب سال را گرامی داشتند.

در این دیدارِ، حاضران هر یک مطلبی را که تهیه کرده بودند اعم از مطالب طنز و جدی قرائت کردند و برخی به ذکر تبریک یلدا و آرزوی خوبی برای مردم ایران بسنده کردند و البته شاه بیت تمام صحبت هایشان، آزادی دربندان و زنده نگه داشتن یاد یارانی بود که هستند اما در این جمع نیستند.

در این مراسم آقای خاتمی در سخنانی کوتاه، با اظهار امیدواری نسبت به اینکه چراغ امید در دلها روشن باشد، گفت: فقر، بیماری و عقب ماندگی سخت است اما اگر امید در دل ملتی باشد، سختی ها و دشواری های بزرگتر از آن را نیز از بین می برد. وی با بیان اینکه امید اگر با شکیبایی و صبوری همراه باشد، نتیجه بخش خواهد بود، به ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) اشاره کرد و افزود: گرچه برخی شور و هیجانها در این مناسبت ها انحرافی شده است اما اگر همه افراد از هر گرایش و گروه فکری در مسیر اهداف اباعبدالله گام بردارند، بسیاری از مرزها برداشته می شود و همه کسانی که دلشان برای مظلوم می سوزد و برای الگوهای آزادگی احترام قایل هستند با گرایش ها و دین های مختلف کنار یکدیگر قرار می گیرند. خاتمی افزود: امام حسین برای کرامت و آزادی و رهایی انسان از سلطه بیداد و مبارزه با تحقیر انسان قیام کرد.

وی به مناسبت شب یلدا و به خواست حاضران دست به دعا شد و گفت: ای خدای بزرگ، شاهکار آفرینش تو انسان بود. تو انسان را خردمند، مختار و آزاد آفریدی و زندگی انسان را آباد و آزاد و سربلند خواستی. خدایا تو انسان را کریم و با کرامت آفریدی اما در این دنیا بیش از هر چیز در این زمان کرامت انسان، پایمال و لگدمال شده است، از تو می خواهیم دل ما را به نور ایمان راستین روشن کنی تا گوهر انسانی خود را پاس بداریم و زندگی را برای همه انسان ها امن و آزاد و پیشرو بخواهیم.

خدایا با عنایت خود ما را در مسیری که خواست تو و برگزیدگان تو و پیشوایان بزرگ است، قرار بده و به ما عنایت کن که از مسیر حق منحرف نشویم و تمام تلاش خود را برای بیداری و رشد انسان ها به کار گیریم.

در ادامه این مراسم، خاتمی طبق رسوم تاریخی شب یلدا به دیوان حافظ تفال زد:
نفس باد صبا مشک فشان خواهد شد عالم پیر دگرباره جوان خواهد شد
ارغوان جام عقیقی به سمن خواهد داد چشم نرگس به شقایق نگران خواهد شد
این تطاول که کشید از غم هجران بلبل تا سراپرده گل نعره زنان خواهد شد
گر ز مسجد به خرابات شدم خرده مگیر مجلس وعظ دراز است و زمان خواهد شد
ای دل ار عشرت امروز به فردا فکنی مایه نقد بقا را که ضمان خواهد شد
ماه شعبان منه از دست قدح کاین خورشید از نظر تا شب عید رمضان خواهد شد
گل عزیز است غنیمت شمریدش صحبت که به باغ آمد از این راه و از آن خواهد شد
مطربا مجلس انس است غزل‌خوان و سرود/چندگویی که چنین رفت و چنان خواهد شد
حافظ از بهر تو آمد سوی اقلیم وجود قدمی نه به وداعش که روان خواهد شد

در این مراسم، برخی چهره های هنری و سینمایی از سیدمحمد خاتمی دعوت کردند تا کارهای آنها که در حال تهیه یا اکران است به تماشا بنشیند. یکی از هنرمندان حاضر در این جمع، جمشید محمودی، کارگردان فیلم «چندمتر مکعب عشق» بود که به معضل مهاجران افغان در ایران می پردازد.
تهیه کننده این فیلم، نوید محمودی که برادر کارگردان است، توضیح داد که هر دو آنها خود از جمله مهاجران افغان هستند و با اینکه به زندگی در ایران خو کرده اند اما داستان فیلمشان را برده اند به سوی معضلات این مهاجران در ایران. در پایان مراسم شب یلدا، عکس یادگاری چلچراغ با سید محمدخاتمی در سال 93 ثبت شد.

شما هم نظر خود را ارسال کنید