تابو شکست، حضور زنان در آزادی + تصاویر

مهر ۲۴, ۱۳۹۷ ساعت: ۲۳:۰۷ ب.ظ 966 بازدید بدون نظر
روز 24 مهرماه 1397 در داستان پرسوز و گداز حضور زنان در ورزشگاه های فوتبال ایران می تواند یک روز تاریخی باشد. یک روز کاملا ویژه و احتمالا سرآغاز یک ماجرای خوب.روزی که برای فوتبال ایران و زنان فوتبالدوستش یک اتفاق کاملا ویژه است و البته در صدر اخبار قرار می گیرد./با تصمیم مسئولان فدراسیون فوتبال بازی دو تیم ایران و بولیوی در ورزشگاه آزادی با حضور جمعی از بانوان روی سکوهای تماشاگران برگزار شد.
مهر یک روز تاریخی برای فوتبال ایران و بانوان فوتبالدوست

تابو شکست، حضور زنان در آزادی

تاج از رئیس فیفا میزبانی جام جهانی فوتسال را تقاضا کرد اما اینفانتینو تاکید داشت باید برای حضور بانوان در ورزشگاه‌های فوتبال تلاش بیشتری از سوی مسوولان ورزش و فوتبال در ایران صورت گیرد.

 روز ۲۴ مهرماه ۱۳۹۷ در داستان پرسوز و گداز حضور زنان در ورزشگاه های فوتبال ایران می تواند یک روز تاریخی باشد. یک روز کاملا ویژه و احتمالا سرآغاز یک ماجرای خوب.روزی که برای فوتبال ایران و زنان فوتبالدوستش یک اتفاق کاملا ویژه است و البته در صدر اخبار قرار می گیرد.از صبح سه شنبه و در فضای مجازی می شد اشتیاق بانوان را برای حضور در ورزشگاه آزادی و تماشای بازی ایران – بولیوی در صفحات شخصی اهلی رسانه و خانم های عشق فوتبال پیدا کرد.اشتیاقی که از صفحه موبایل و کامپیوترهای شخصی به واقعیت تبدیل شد و با ثبت اولین تصاویر حضور بانوان در ورزشگاه قبل از شروع بازی مشخص شد داستانی  که برخی به هر طریقی عاشق قطور شدن صفحاتش بودند کم کم به پایان شیرینش نزدیک می شود.

قدم اول برای تلطیف جو موجود و مقابله با سنگ‌ اندازی‌های عده‌ای معدود چهار ماه قبل و پیش از حضور اصحاب رسانه در روسیه برای پوشش مسابقات جام جهانی برداشته شد.در آن مسابقات سه خبرنگار و عکاس خانم موفق به حضور در روسیه شدند و از این شهر به آن شهر رفتند تا کنار تیم ملی اخبار و گزارش های بزرگترین رویداد فوتبالی را به تهران مخابره کنند.این اتفاق در اردوی اخیر تیم ملی نیز به گونه دیگری ادامه یافت  و همه چیز خوب و منطقییش رفت.این بار در تمرینات چند روز اخیر و پیش از بازی با بولیوی خبرنگاران و عکاسان خانم به راحتی در تمرین تیم ملی و کنفرانس مربیان و بازیکنان حاضر شده و کارشان را انجام می دادند.اتفاقی که اصلا عجیب نبود اما با تمام سنگ اندازی‌های چند سال اخیر عجیب به نظر می رسید.اتفاقا همکاران رسانه ای مرد مثل مسوولان مرکز ملی فوتبال و اعضای تیم ملی برخورد بسیار خوبی با خبرنگاران و عکاسان بانو داشتند و به نظر می رسید حضور بی هیاهوی زنان در میادین فوتبالی کم کم میسر شده و همه چیز به شکل خوبی پیش می رود.

این اتفاق ویژه و حضور خانم‌ها در ورزشگاه آزادی برای تماشای بازی ایران – بولیوی یک دلیل مهم دیگر هم داشت.حدود دو هفته قبل مهدی تاج و جیانی اینفانتینو جلسه مهمی برگزار کردند که در آن جلسه رئیس فدراسیون فوتبال ایران از رئیس فیفا میزبانی جام جهانی فوتسال را تقاضا کرد اما اینفانتینو تاکید داشت که باید برای حضور بانوان در ورزشگاه های فوتبال تلاش بیشتری از سوی مسوولان ورزش و فوتبال در ایران صورت گیرد و ایشان از این طریق شانس میزبانی جام جهانی فوتسال را زنده نگه دارند.بدین خاطر شاید اتفاق ۲۴ مهرماه را بتوان در همین راستا توجیه کرد و به عنوان قدم بلندی برای کسب میزبانی جام جهانی فوتسال قلمداد کرد.اتفاقی که البته تا ساعاتی قبل از انجام مسابقه نهایی نشده بود.

باید یاد آوری کنیم تلاش‌ها برای حضور بانوان در ورزشگاه آزادی و تماشای بازی ایران – بولیوی از مدت ها قبل آغاز شده بود.از وقتی غلامحسین زمان آبادی عضو کمیته فرهنگی فدراسیون فوتبال در جلسات متعددی با مراجع دینی  شرکت کرد و دنبال اخذ مجوزهای لازم شرعی در این خصوص بود.این تلاش‌ها پس از جلسات سران فدراسیون فوتبال با مسوولان شواری تامین استان تهران و تا بعدازظهر سه شنبه ادامه داشت و سرانجام مقرر شد جمعیتی حدودا ۱۰۰ نفره متشکل از خانم های خانواده بازیکنان تیم ملی،کارمندان خانم فدراسیون فوتبال و اعضای تیم های ملی فوتبال و فوتسال بانوان به ورزشگاه آزادی بروند.همچنین برای حضور بانوان خبرنگار و عکاس هم در این بازی مذاکره و صحبت شد اما اطلاع رسانی در این خصوص خیلی دیر صورت گرفت تا جایی که ۴۵ دقیقه قبل از حرکت اتوبوس بانوان از کمپ تیم ملی- که قرار بود کل خانم ها را به ورزشگاه ببرد- بانوان اهل رسانه با پیگیری‌شان متوجه شدند می توانند در این مسابقه حاضر باشند که بالطبع با خبررسانی دیرهنگام و ترافیک عصرگاهی تهران،رسیدن به بازی فوق العاده دشوار و تقریبا غیر ممکن بود.

حدود دو ساعت قبل از بازی اطلاعیه‌ای از سوی مرکز اطلاع رسانی پلیس پایتخت  منتشر شد با این مضمون که پلیس هنوز مجوز برای حضور بانوان در ورزشگاه ها صادر نکرده که به نظر می رسد این اطلاعیه در جهت هجوم نیاوردن خانم‌های علاقمند به حضور در ورزشگاه صادر شد .خانم‌هایی که برای تماشای یک مسابقه فوتبال در ورزشگاه بزرگ شهرشان دیگر نیازی به گریم مردانه و عبور از گیت های بازرسی بدنی با ترس و لرز نفسگیر نداشتند و در اوج مدنیت وارد ورزشگاه شده و سر جای مخصوص خودشان با عزت و احترام می نشستند.

با این وجود اولین تصاویر از حضور بانوان در ورزشگاه آزادی چیزی حدود دو ساعت قبل از شروع مسابقه در خبرگزاری‌ها رویت شد.هر چند بانوان حاضر در تصاویر همان ماموران کنترل نظم  بودند اما با همین تصاویر نیز می شد از حضور خانواده‌های بازیکنان و دیگر بانوان در ورزشگاه یقین حاصل کرد.به همین منظور غیر از ماموران کنترل نظم خانم،با ایجاد ورودی مخصوص و ویژه بانوان،و البته سرویس بهداشتی مجزا همه شرایط و امکانات اولیه برای رفاه حال خانم ها در ورزشگاه صورت گرفت و در نهایت اتفاقی که بسیاری از اهالی فوتبال و مردم فوتبالدوست ایران منتظرش بودند رخ داد.

اتفاقی که احتمالا در بازی روز اول آبان پرسپولیس – السد که یک مسابقه بین المللیی و لی است شاید تکرار شود هر چند در آن مسابقه با توجه به پر شدن صندلی های ورزشگاه و حساسیت بازی احتمالا تمهیدات بیشتر و گسترده تری برای حضور بانوان در ورزشگاه اندیشیده خواهد شد اما شدنی است.در واقع اگر آن روز و در آن مسابقه مهم هم فدراسیون موفق به وارد کردن بانوان به ورزشگاه آزادی شود ضمن تداوم تابوشکنی و ایستادن روی مواضع خود می‌تواند در جهت جلب رضایت مسوولان فیفا قدم بسیار بزرگی بردارد.

با تصمیم مسئولان فدراسیون فوتبال بازی دو تیم ایران و بولیوی در ورزشگاه آزادی با حضور جمعی از بانوان روی سکوهای تماشاگران برگزار شد.

به گزارش وب‌سایت نود، در فاصله کمتر از دو ساعت به آغاز دیدار تیم‌های ایران و بولیوی تعدادی از مأموران زن برای ساماندهی ورود بانوان به استادیوم در ورزشگاه آزادی حاضر شدند.

مسئولین برگزاری مسابقه البته سرویس‌های بهداشتی هم برای بانوان در نظر گرفته که آن را از سرویس بهداشتی آقایان جدا کرده‌اند.

* با هماهنگی‌های صورت گرفته قرار است بانوانی که مجوز ورود به ورزشگاه را دارند از هتل المپیک به استادیوم آزادی هدایت شوند. ورودی بانوان نیز به صورت جدا تهیه شده است.

* تعدادی از بانوان که در ورزشگاه آزادی حاضر شده‌اند مشغول گرفتن سلفی شده و خوشحالی در چهره آنها پیدا است.

* حدود ۳۰۰ نفر از بانوان در ورزشگاه آزادی حاضر شده و برای اولین‌بار بعد از چهار دهه شاهد حضور تماشاگران زن در یکی از دیوارهای تیم ملی در ورزشگاه‌ آزادی هستیم. در بین بانوان تماشاگران اهل کشور بولیوی هم دیده می‌شوند و آنها با در دست گرفتن پرچم کشورشان این تیم را تشویق می‌کنند.

* به هنگام ورود بانوان به ورزشگاه آزادی به هر یک از آنها یک عدد پرچم ایران اهدا شد.

* حدود ۳۰ هوادار خانم خود را بدون هماهنگی به ورزشگاه آزادی رساندند اما با ممانعت نیروهای یگان ویژه مواجه شدند و حق حضور به ورزشگاه را پیدا نکردند.

* این ۳۰ نفر با در دست داشتن پرچم ایران خواستار ورود به ورزشگاه شدند اما با جلوگیری مأموران نیروی انتظامی مواجه شدند و نتوانستند حاضر شوند و همچنان پشت درهای جایگاه بلیت‌فروشی هستند تا بتوانند به ورزشگاه بروند.

 * برای اولین بار پس از مدت ها بانوان خبرنگار و عکاس نیز در این بازی از نزدیک به فعالیت پرداختند

 

تماشاگران بولیوی:

تماشاگران ایرانی:

نکته تلخ بازی امروز ماندن تعدادی از هواداران خانم پشت درهای ورزشگاه آزادی بود که به دلیل قرار نداشتن نام آنها در لیست مدعوین اجازه حضور در ورزشگاه را پیدا نکردند.

 

شما هم نظر خود را ارسال کنید