احیای کانون های دانش آموزی / انجام طرح دادرس در مدارس کشور

دی ۱۶, ۱۳۹۲ ساعت: ۱۷:۴۷ ب.ظ 2,726 بازدید بدون نظر

دکتر قبادی دانا با بیان اینکه در گذشته کانون های دانش آموزی هلال احمر در مدارس بسیار فعال بودند، گفت: در گذشته یک فرد خبره به عنوان کارشناس هلال احمر در بخش های مختلف مناطق آموزش و پرورش حضور داشت ولی متاسفانه هم اکنون این جایگاه دیده نشده است.
به گزارش یزدیان  دکتر قبادی دانا با تاکید بر اینکه کانون های دانش آموزی یکی از کانون های اصلی سازمان جوانان به شمار می رود، گفت: در واقع مجرا و محل اصلی فعالیت های سازمان جوانان هلال احمر در قالب چنین کانون هایی می باشد.
رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با بیان اینکه هم اکنون کانون های دانشجویی در دانشگاه ها، کانون های جوانان در سطح شهرها و شعب، کانون های طلاب در حوزه های علمیه، کانون های روستایی در روستاها و کانون های غنچه های هلال در مهدهای کودک تشکیل شده است، افزود: در حال حاضر عملا کانون های دانش آموزی در مدارس نداریم و فعالیت های مربوط به این کانون ها در سال های اخیر در قالب طرح پیشاهنگی انجام گرفته است.
دکتر قبادی دانا با یادآوری اینکه سازمان دانش آموزی و معاونت پرورشی وزارت آموزش و پرورش با نهضت پیشاهنگی احساس موازی کاری دارند، گفت: به همین دلیل کانون های پیشاهنگی در حال حاضر خارج از مدارس فعالیت می کنند که لازم است در این عرصه هماهنگی هایی داشته باشیم تا زمینه ای برای ادامه فعالیت طرح دادرس ایجاد شود.
رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر بر ادامه طرح دادرس به صورت سیستماتیک در آموزش و پرورش تاکید کرد و افزود: اگر قرار باشد هر آموزشی در سطح کمک های اولیه را هلال احمر متقبل شود، بار مالی زیادی خواهد داشت و پایدار نیز نخواهد بود. بنابر این برای اینکه آموزش ها مداوم و پایدار باشد، باید هر دستگاهی بعد از مدتی به صورت سیستماتیک آن را ادامه دهد و هلال احمر نیز می تواند به این روند کمک کند.
رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با بیان اینکه هلال احمر قصد انجام برنامه های کوتاه مدت و تبلیغاتی را ندارد، افزود: اگر بخواهیم به صورت سیستماتیک، تشکیلاتی و سازمان یافته برنامه هایی مثل طرح دادرس اجرا شود باید خود وزارتخانه یا دستگاه بربوطه متولی شود و هلال احمر نیز می تواند در شروع و ساماندهی اولیه در کنار آن دستگاه و وزارتخانه به انجام وظیفه بپردازد.
دکتر قبادی دانا بر اجرای برنامه های ماندگار و پایدار تاکید کرد و گفت: البته این به این معنا نیست که ما می خواهیم از زیر بار طرح دادرس شانه خالی کنیم بلکه نگاه ما به آموزش ها، یک نگاه سیستماتیک است.
رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در ارتباط با کانون های دانش آموزی نیز گفت: کانون های دانش آموزی هلال احمر می تواند محملی باشد تا طرح دادرس به صورت ارگانیک در مدارس شکل بگیرد و بصورت مداوم ادامه یابد.
دکتر قبادی دانا اظهار داشت: با توجه به وسیع بودن گستره آموزش و پرورش، تلاش داریم این طرح فراگیر شود.
رییس سازمان جوانان هلال احمر یادآور شد: هم اکنون نیز طرحی را با همکاری یونیسف به منظور کاهش تلفات ناشی از تصادفات رانندگی در دست اجرا داریم و در این زمینه با پلیس راه و اورژانس کشور نیز همکاری های مشترکی در حال انجام است.
به گزارش یزدیان دکتر قبادی دانا به شهدای بسیج دانش آموزی در هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: افراد در سنین نوجوانی و جوانی تمایل زیادی به ایثارگری، فداکاری، گذشت و کار عام المنفعه و خیرخواهانه دارند و این امور فقط به برنامه های هلال احمر محدود نمی شود.
وی به هفت اصل نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر شامل انسانیت، استقلال، یگانگی، جهان شمولی، خدمات داوطلبانه، بی طرفی و بی غرضی اشاره کرد و گفت: همچنین جمعیت هلال احمر چهار هدف اصلی شامل تسکین آلام بشری. تلاش برای تامین احترام و کرامت انسان ها، تلاش برای تامین صلح، دوستی و تفاهم بین انسان ها و تلاش برای تامین سلامت انسان ها دارد که بایستی برنامه های خود را بر اساس این اصول برنامه ریزی و اجرا کنیم.
رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در ادامه به فعالیت های مشترک بین هلال احمر و آموزش و پرروش در حوزه تربیت بدنی اشاره کرد و گفت: هم اکنون سازمان جوانان هلال احمر دارای ۲۸۳ مرکز و مجموعه ورزشی در سطح کشور است که می تواند برای استفاده دانش آموزان عضو هلال احمر از این امکانات آماده باشد.
دکتر قبادی دانا با اشاره به وجود کتابخانه ها و مراکز فرهنگی متعدد متعلق به جمعیت هلال احمر در کشور افزود: با همکاری بانک ملی، کارت های عضویتی برای اعضا صادر می شود که علاوه بر کارکرد هویتی، کارت اعتباری نیز محسوب می شود.
وی با بیان اینکه دانش آموزان عضو کانون های هلال احمر می توانند همزمان در نهادهای دیگر هم عضو باشند، گفت: البته با توجه به اصول بی طرفی و بی غرضی اجازه هیچ گونه فعالیت سیاسی در کانون های هلال احمر داده نمی شود.
در ادامه این دیدار نیز دکتر مهزاد حمیدی معاون دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش ضمن اعلام حمایت وزارت آموزش و پرروش از برنامه های جمعیت هلال احمر، گفت: با توجه به تدوین اصول آموزشی برای تحصیل و پیشرفت دانش آموزان، اصرار داریم این اصول خدشه دار نشود.
معاون وزیر آموزش و پرروش گفت: در جاهایی که این اصول خدشه دار نشود و کمک به آموزش عمومی کشور باشد، وظیفه خود می دانیم به آن ورود کنیم.
دکتر حمیدی با تاکید بر اینکه «به مفاهیمی که هلال احمر تعقیب می کند اعتقاد داریم» پیشنهاد کرد متن تفاهم نامه ای تهیه و بین دکتر فانی وزیر آموزش و پرورش و دکتر فرهادی رییس جمعیت هلال احمر امضا و از این طریق همگرایی لازم در بخش های مختلف آموزش و پرورش از جمله سازمان دانش آموزی و معاونت پرورشی برای اجرای برنامه های هلال احمر فراهم شود.
به گزارش یزدیان وی با تاکید بر اینکه دنبال کارهای شکلی نیستیم و قصد نداریم صرفا تفاهم نامه ای مبادله شود که هیچ ثمری نداشته باشد، گفت: از این طریق دنبال همگرایی در مجموعه وزارت آموزش و پرورش هستیم بطوریکه با تشکیل کارگروهی متشکل از نمایندگان هلال احمر و بخش های مختلف آموزش و پرورش برای تدوین تفاهم نامه، سایر سازمان های دخیل در این امر نیز مشارکت داشته باشند.
وی گفت: البته تا زمان تدوین و امضای تفاهم نامه بین وزیر آموزش و پرورش و رییس جمعیت هلال احمر، برنامه های کوتاه مدت اجرا می شود. همچنین درخصوص طرح دادرس نیز بحث مربوطه به استانها ابلاغ شده است و این طرح با قوت در سال جاری در مدارس کشور اجرا خواهد شد.

شما هم نظر خود را ارسال کنید