۲ تن و ۶۰۰ کیلوگرم محصول خشک زعفران در یزد تولید شد

آذر ۸, ۱۳۹۷ ساعت: ۲۱:۱۴ ب.ظ 695 بازدید بدون نظر
رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد گفت : با پایان فصل برداشت زعفران در سال زراعی 98 -97، 2 تن و 600 کیلوگرم محصول خشک از 630 هکتار زمین‌های زیر کشت این گیاه در استان برداشت شد. به گزارش یزدزیست ، سید جمال سجادی پور در حاشیه بازدید از...

رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد گفت : با پایان فصل برداشت زعفران در سال زراعی ۹۸ -۹۷، ۲ تن و ۶۰۰ کیلوگرم محصول خشک از ۶۳۰ هکتار زمین‌های زیر کشت این گیاه در استان برداشت شد.

سید جمال سجادی پور در حاشیه بازدید از آخرین مراحل برداشت زعفران در بخش بهمن ابرکوه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، متوسط تولید این محصول در هر هکتار را چهار و نیم کیلوگرم ذکر کرد .
وی با اشاره به اینکه در هر هکتار مزارع زعفران ۹۰۰ نفر روز اشتغال‌ زایی وجود دارد، افزود: با توجه به کم آبخواه بودن این گیاه و ارزش‌افزوده ، امسال ۱۰۴ هکتار به مجموع زیر کشت زعفران استان افزوده می‌شود و سطح زیرکشت به ۷۳۴ هکتار افزایش خواهد یافت.
وی بابیان اینکه بیشترین سطح زیر کشت این محصول مربوط به بهاباد، بافق ، مهریز و ابرکوه است، تصریح کرد: زعفران تولیدی یزد به دلیل شرایط آب و هوایی و خاک مناسب از کیفیت بالایی برخوردار است و یزد رتبه ششم تولید کشور را دارد.
این مسئول ارشد کشاورزی استان یزد یادآور شد: با توجه به تبعات خشکسالی و کم‌آبی در اجرای طرح تغییر الگوی کاشت محصول ، هرسال به سطح زیر کشت زعفران در استان افزوده می‌شود.
سجادی پور اضافه کرد: زعفران از جمله گیاهان کم آبخواه با بازدهی هفت‌ساله است که برای بازدهی مجدد آن ، باید پس از هفت سال پیاز گیاه را جابه‌جا کرد.
وی بابیان اینکه افزون بر چهار هزار کشاورز در تولید زعفران فعالیت دارند، یادآور شد: زمان کشت گیاه شهریور است و با توجه به شرایط آب و هوایی کار برداشت آن از نیمه دوم آبان ماه در برخی مناطق آغاز و تا اواسط آذرماه ادامه دارد.
وی تصریح کرد : یزد ازجمله استان‌هایی است که در ۲ دهه اخیر با مشکل کم‌آبی و بی‌آبی روبه‌روست که بخش مهمی از مساحت استان به کاشت انواع محصول کشاورزی اختصاص دارد.
وی تأکید کرد: درآمد مردم برخی مناطق استان ازجمله ابرکوه ، خاتم و بهاباد از طریق کشاورزی تأمین می‌شود، لذا تغییر الگوی کاشت محصولات ، توسعه کاشت گیاه زعفران و گیاهان دارویی به کشاورزان توصیه می‌شود.
زمین‌های قابل‌کشت استان ۱۷۰ هزار هکتار است که در حال حاضر به دلیل تداوم ۲ دهه پدیده خشکسالی، ۱۱۶ هزار هکتار آن کشت می‌شود.
سالانه افزون بر یک‌میلیون و ۶۲۰ هزار تن انواع محصول کشاورزی و دامی به همت ۷۶ هزار بهره‌بردار در این حوزه تولید می‌شود که شامل ۷۹۰ هزار تن محصول زراعی و باغی و ۴۵۰ هزار تن محصول گلخانه‌ای و ۳۸۰ هزار تن محصول دامی تولید می‌شود.

شما هم نظر خود را ارسال کنید