بسته خبری روز

یک غافلگیری شیرین!

بهمن ۸, ۱۳۹۶ ساعت: ۲۲:۵۱ ب.ظ 966 بازدید یک نظر
بارش شدید برف در حدود ۲۰ استان برای برخی سازمان‌ها و البته شهروندان غافلگیرکننده بود البته یک غافلگیری شیرین!.

یک غافلگیری شیرین!

  بارش شدید برف از شب گذشته در بسیاری از استانها از جمله تهران آغاز شد و تا لحظه تنظیم این گزارش با همان شدت و حدت، همچنان ادامه دارد.

طبق آمار اعلامی حدود ۲۰ استان کشور شاهد بارش نزولات آسمانی است و مخصوصا شهروندان پایتخت از بارش نخستین برف زمستان ۱۳۹۶ پایتخت، خوشحال و شادمان هستند.

بارش این برف اگرچه شیرین بود اما در مواردی اخلال در برخی خدمات عمومی همچون بسته شدن برخی جاده‌ها، توقف فعالیت فرودگاه‌ها و قطعی برق را به دنبال داشت.

برق رفت!

امروز در استانهایی همچون تهران، مازندران، گیلان، قزوین، البرز، قم و زنجان شهروندان به دلیل بارش برف با قطع برق پراکنده روبه‌رو شدند. در پایتخت نیز مشکل قطعی برقی در برخی مناطق چشمگیر بود به‌گونه‌ای که به گفته مدیرعامل توانیر، امروز حدود ۷۰۰ مورد قطعی برق در تهران شناسایی شد که البته به علت حجم تردد ممکن است رفع خاموشی‌ها زمانبر باشد اما پیش‌بینی می‌شود که نهایتا تا غروب وضعیت این ۷۰۰ مورد پایدار شود.

آب ماند!

اما خوشبختانه قطعی برق در برخی استانها و همچنین پایتخت مشکلی در روند تامین آب ایجاد نکرد و برخلاف برق که در مناطقی رفت اما آب در تمام مناطق ماندگار و در دسترس بود.

در این رابطه قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران تاکید کرد که علی‌رغم بارش برف در استان تهران برای تامین آب تاکنون دچار هیچ مشکلی نشدیم و پیش‌بینی می‌شود که مشکلی برای این مساله به وجود نیاید.

مراقب یخ‌زدگی “کنتورها” باشید

تا بحث آب است به هشدار رئیس مرکز مدیریت بحران، ریسک و پدافند غیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران نیز اشاره کنیم که به شهروندان هشدار داد “در ساعات آینده احتمال یخ‌زدگی لوله‌ها و کنتورهای آب زیاد است و ضروری است شهروندان اقدامات لازم را برای حفاظت از کنتورهای آب انجام دهند”.

به گفته محمدرضا احمدنسب، شهروندان در مناطق درگیر برف و کولاک و سرمای شدید باید پوشش کنتور آب و لوازم جانبی آن را با استفاده از پوشال، پشم شیشه یا سایر پوشش‌های مناسب انجام دهند و در صورت یخ‌زدگی کنتور و لوله‌های رابط از گرم‌کردن ناگهانی کنتور و استفاده از آب جوش یا ایجاد آتش در اطراف کنتور خودداری کنند.

بارش برف در لاهیجان

گاز هست اما مراقب باشید!

خوشبختانه در سرمای شدید هوا و برف و کولاک که برخی استانهای کشور را فراگرفته جریان گاز خانگی در تمام استانها برقرار بوده و مشکلی در این رابطه گزارش نشده است. در این زمینه

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران تاکید کرد که مشکلی در شبکه گازرسانی کشور گزارش نشده است. بوجارزاده از مردم خواست کرد که نکات ایمنی را رعایت و سالم بودن مسیر دودکش بخاری و سیستم‌های حرارتی را چک کنند تا دچار مشکلات احتمالی و خفگی نشوند.

شب سخت در جاده قم – تهران

اما بارش نزولات آسمانی شب سختی را برای مسافران جاده قم – تهران و برخی دیگر از جاده‌ها را رقم زد. طبق گفته‌های برخی حاضران در این محل، از ساعت ۱۰ شب گذشته بارش حدود یک متر برف باعث متوقف شدن تردد در اتوبان قم – تهران شد. اگرچه برخی از در راه ماندگان از کندی امدادرسانی گله داشتند اما از صبح امروز محور قم – تهران با کمک ماشین‌های برف‌روب باز شد.

همچنین  سربازان نیروی انتظامی به مردم کمک کرده‌ و خودروهای آنها را از داخل برف بیرون کشاندند. با کمک‌های صورت گرفته تردد در این محور از سر گرفته شد.

پمپ‌بنزین‌های سیار آمدند

بسته شدن برخی جاده‌ها و متوقف خودروها در سطح جاده باعث شد با توجه به ضرورت روشن بودن خودروی شهروندان و استفاده از بخاری برای جلوگیری از نفوذ سرمای هوا به داخل خودروهای متوقف شده در برخی جاده‌ها، پمپ بنزین سیار به این مناطق ارسال شود.

در این رابطه سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از اعزام هشت دستگاه سیار سوخت‌رسان به اتوبان‌های تهران – قم و تهران – کرج خبر داد. به گفته فاطمه کاهی، پنج دستگاه سیار سوخت‌رسان به اتوبان تهران – قم و سه دستگاه به اتوبان تهران – کرج اعزام شده‌اند و امکان سوخت‌گیری به صورت سیار فراهم شده است.

مسیرهای ریلی باز است

اما برخلاف برخی جاده‌ها بارش شدید برف خوشبختانه اخلالی در حرکت قطارهای ایجاد نکرد. در این رابطه مدیرکل روابط عمومی شرکت راه‌آهن اعلام کرد که با وجود شرایط خاص جوی هیچ مسیر ریلی از شب گذشته با توقف حرکت یا مسدود شدن ریل مواجه نشده و تمام برنامه‌ها طبق برنامه‌ریزی‌های از پیش صورت گرفته شده در دست انجام است. صادق سکری در پاسخ به این سوال که آیا امکان توقف قطارها در برف و ماندن مسافران درون آنها وجود داشته، تاکید کرد که تمامی مسیرهای ریلی روال کار خود را در فضایی ایمن ادامه داده‌اند و خوشبختانه مشکلی در این زمینه نداشته‌ایم.

بی‌گدار فرودگاه نروید!

اما برخلاف راه‌آهن که برف خللی در فعالیت آن ایجاد نکرد به دلیل شرایط ناشی از برف و کولاک فعالیت در برخی فرودگاه‌ها از جمله مهرآباد و امام خمینی (ره) متوقف شد. البته تا لحظه تنظیم این گزارش خبر رسید که برخی پروازها در این فرودگاه‌ها از سر گرفته شده است. در این رابطه مسئولان هر دو فرودگاه از مسافران خواستند قبل از عزیمت به فرودگاه به طور دقیق شرایط زمان پرواز خود را ارزیابی کنند.

امداد خودروها هم آماده‌باش شدند

همچنین در ادامه واکنش‌ سازمان‌های و دستگاه‌های مسوول به برف و کولاک شدید در برخی استانها، امداد خودروها نیز در استانهایی که میزبان برف و کولاک شدید هستند به حالت آماده‌باش درآمدند. شهروندان در صورت بروز مشکل در تردد خودرو در سطح جاده‌ها و خیابانها می‌توانند با امداد خودرو ایران با شماره تلفن ۰۹۶۴۴۰، امداد خودرو سایپا با شماره تلفن ۰۹۶۵۵۰، امداد خودرو کرمان خودرو با شماره تلفن ۴۲۷۲۴، امداد خودرو خودروسازی بهمن با شماره تلفن ۴۸۰۲۷ و امداد خودرو مدیران خودرو با شماره تلفن ۴۷۶۵۱ تماس گرفته و درخواست امداد کنند.

پرسنل کشتی چینی مصاحبه شدند

اما از خبرهای مرتبط با شرایط جوی این روزها و نزولات آسمانی که بگذریم امروز شهروندان شاهد برخی رویدادهای مهم دیگر اقتصادی بودند. در یکی از این خبرها سخنگوی شرکت ملی نفتکش از انجام گفت‌وگوی نیروهای سازمان بنادر و دریانوردی ایران با پرسنل کشتی کریستال که با نفتکش سانچی برخورد کرده بود، خبر داد. محسن بهرامی با بیان اینکه قرار بود برای روشن شدن ابهامات حادثه برخورد نفتکش ایرانی با کشتی چینی با پرسنل کشتی چینی گفت‌وگو شود، اظهار کرد: این گفت‌وگو توسط سازمان بنادر و دریانوردی انجام شد اما فکر نمی‌کنم نتیجه آن به این زودی اعلام شود زیرا همه این مراحل جزیی از روشن شدن ابهامات این حادثه است.

در تاریخ ۱۶ دی ماه یک نفتکش ایرانی به نام سانچی با یک کشتی برخورد کرد که باعث حریق نفتکش ایرانی و مفقود شدن ۳۲ پرسنل آن شد. تنها پیکر سه نفر از پرسنل پیدا شده است.

مراقب سارقان اینترنتی باشید

در گزارش قابل توجه دیگری که امروز منتشر شد درباره احتمال سوءاستفاده کلاهبرداران از کارت‌های بانکی شهروندان هشدار داده شد. افراد سودجو با نصب قطعه‌ای سخت‌افزاری به نام اسکیمر بر روی دستگاه‌های کارت‌خوان، به کپی‌برداری از اطلاعات مهم کارت بانکی افراد اقدام می‌کنند. فرد مجرم در فرصتی مناسب این اطلاعات را با استفاده از نرم‌افزاری خاص در کارت‌های بانکی خام کپی رایت کرده و می‌تواند از حساب قربانی برداشت کند.

برای جلوگیری از این اتفاق در فروشگاه‌هایی که امکان خرید با استفاده از کارت بانکی وجود دارد، از ارایه رمز عبور به فروشنده خودداری شده و شخصا رمز خود را در دستگاه کارت‌خوان وارد کنید.

باز هم اپراتورهای بی‌انصاف!

در شرایطی که با اعلام تعرفه‌های جدید اینترنت ثابت و جایگزینی حجم با سرعت، ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی موظف به تغییر جداول تعرفه‌ای خود شدند، برخی از اپراتورها در بی‌خبری کاربران و بدون اعلام تعرفه‌های جدید، قراردادهای قبلی را تمدید کرده و اینترنت حجمی می‌فروشند. اگرچه اغلب کاربرانی که استفاده زیادی از اینترنت دارند و اخبار مربوط به تغییر تعرفه‌ها و قیمت‌ها را پیگیری می‌کنند، نیازی به اطلاع‌رسانی از طرف خود اپراتور برای تغییر قرارداد ندارند اما برخی دیگر از کابران که به دلایل مختلف، شاید اطلاع دقیقی از این اخبار نداشته باشند، باید به نحوی مطلع شده تا نسبت به تغییر قرارداد خود اقدام کنند، نه اینکه اپراتور به اسم جایزه و با تمام شدن قرارداد قدیمی کاربر، حجم‌فروشی کند و حتی با ارائه شماره کارت بانکی و تشویق کاربر به پرداخت غیرالکترونیکی، تخفیف صوری دهد.

از اختلاس اخیر نفتی چه خبر!؟

در رویداد دیگری وزیر نفت با اشاره به اختلاسی که در مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت رخ داده، گفت: برداشت از حساب‌ها در مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت از سال ۱۳۸۸ شروع شده بوده است. مدیر حسابداری مدیریت اکتشاف متوجه می‌شود و آن فرد هم فراری می‌شود. در حال حاضر نیز قوه قضاییه پیگیر این موضوع است.

به گفته بیژن زنگنه “برداشت از پول خزانه شرکت بسیار عجیب است. همه مراجع نظارتی از بازرس قانونی شرکت تا سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات و غیره نتوانستند کشف کنند و این موضوع نشان می‌دهد ضعفی در سیستم داریم. البته فرد ظاهرالصلاح بوده است. مقدار زیادی هم پول به بهانه اینکه در زندگی دچار مشکل مالی است از همکارهای خود قرض کرده است. قوه قضاییه در حال بازجویی از عده‌ای است. این مورد فساد عجیبی است”.

تخم‌مرغ ارزان تا کی می‌آید؟

ماه‌های گذشته به دلیل بیماری‌ آنفلوآنزای طیور و حذف ۴۰ درصد از گله‌های مرغ تخم‌گذار از رده تولید، قیمت تخم مرغ در بازار افزایش قابل توجهی داشت به همین دلیل هیات وزیران با پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی موافقت و قرار شد حقوق ورودی تخم‌مرغ خوراکی تا پایان اسفندماه مطابق تعرفه پنج درصدی باشد تا تخم‌مرغ ارزان وارد و توزیع شود. البته مهلت ثبت سفارش تا پایان اسفندماه بوده و برای ترخیص محموله‌های وارداتی تخم ‌مرغ خوراکی با تعرفه پنج درصد حداکثر تا تاریخ ۳۱ فروردین‌ماه سال آینده زمان در نظر گرفته شده است.

نوبت سامسونگ و هوآوی نیز می‌شود

اما در خبر قابل توجه دیگری امروز رییس اتحادیه فروشندگان دستگاه‌های صوتی، تصویری و تلفن همراه از توافق وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای ورود یکی از برندهای مطرح مانند هوآوی و سامسونگ به فاز سوم طرح رجیستری تلفن همراه که از چهاردهم بهمن‌ماه آغاز می‌شود، خبر داد. به گفته ابراهیم درستی، فاز سوم طرح رجیستری از چهاردهم بهمن‌ماه کلیدی می‌خورد تا برندهایی مانند هوآوی و سامسونگ نیز در این طرح قرار بگیرند تا قاچاق اپل که ۱۰ درصد بازار تلفن همراه را به خود اختصاص می‌داد، به سمت برندهای مذکور حرکت نکند.

در طرح رجیستری کد تلفن همراه‌های وارداتی باید در شبکه ثبت شود تا به این ترتیب از فعال شدن گوشی‌هایی که به صورت قاچاق وارد شده‌اند جلوگیری شود.

انتهای پیام

نظرات

شما هم نظر خود را ارسال کنید