دکتر محمود صادقی:

گروهی می‌خواستند در مجلس با ایجاد فضای رعب و وحشت مانع تصویب FATF شوند

مهر ۱۷, ۱۳۹۷ ساعت: ۲۳:۳۰ ب.ظ 829 بازدید یک نظر
گروهی می‌خواستند آراء نمایندگان مجلس شفاف باشد تا با فضاسازی رعب و وحشت در مجلس ایجاد کنند که البته تا حدی هم موفق شدند. برخی آرای منفی به CFT نشانگر این ترس و نگرانی بود که در دل برخی نمایندگان ایجاد کردند./ این لایحه در شورای نگهبان هم رای می‌آورد چرا که اراده نظام بر رای‌آوری آن است.

 گروهی می‌خواستند در مجلس با ایجاد فضای رعب و وحشت مانع تصویب FATF شوند

دکتر محمود صادقی در مصاحبه با خانه ملت گفت:
🔶 تصویب لوایح چهارگانه FATF در حوزه آموزش تأثیرگذار خواهد بود؛ مهم‌ترین تأثیر آن نیز رفع موانع نقل و انتقالات پولی و بانکی میان ایران و سایر کشورها است.در صورت عدم تصویب این لوایح در صحن علنی، بهانه‌ای برای غرب وجود داشت که حساب دانشجویان ایرانی خارج از کشور مسدود شود.
🔶 این مصوبه در توسعه تعاملات در حوزه آموزش عالی نیز نقش خواهد داشت به این نحو که برای حضور اساتید در یک دوره فرصت‌ مطالعاتی، اعزام تیم‌های علمی و یا حضور در کنفرانس‎های بانکی تأثیر خواهد گذاشت.
🔶 یکی از مشکلات مهندسان ایرانی عدم دریافت حقوق و مزایای خود در ازای ارائه خدمات مهندسی بود که در این زمینه نیز با الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسمCFT و تصویب لوایح FATF بهانه‌ای برای مسدود کردن حساب‌های ایرانی وجود ندارد.
🔶 صادقی با اشاره به اظهارات معاون وزیر آموزش و پرورش در خصوص تأثیر این لوایح بر انضباط مالی فعالیت‌های مافیای کنکور و شفاف شدن فعالیت‌های مالی این مؤسسات نیز یادآور شد.
🔶 تصویب لوایح چهارگانه FATF در حوزه داخلی بخش مهمی از شفافیت مالی مربوط به قوانین و مقررات داخلی می‌‎شود به این نحو که قانون مبارزه با پولشویی مصوب سال ۱۳۸۶ در کنار سایر قوانین داخلی در این زمینه مؤثرتر از مصوبه امروز مجلس است.
🔶 نظارت‌های بین‌المللی بر نحوه هزینه کرد و حساب‌های مالی داخلی اعمال خواهد شد که این مسئله به شفافیت مالی در این حوزه کمک خواهد کرد.
🔶 در حوزه قاچاق مواد مخدر بر اساس آماری که رئیس مرکز مبارزه با پولشویی وزارت امور اقتصادی و دارایی عنوان کرده فقط با اجرای یکی از بندهای قانون مبارزه با پولشویی جلوی ۱۴ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی گرفته خواده ش..
🔶 در حوزه تروریسم نیز بدون استفاده از ابزارهای پلیسی و با ذره‌بین گرفتن روی فعالیت‌های مالی بسیاری از تخلفات آشکار می‎شود.
====================
محمود صادقی در گفتگو با روزنامه «ابتکار» گفت:

🔸 گروهی می‌خواستند آراء نمایندگان مجلس شفاف باشد تا با فضاسازی رعب و وحشت در مجلس ایجاد کنند که البته تا حدی هم موفق شدند. برخی آرای منفی به CFT نشانگر این ترس و نگرانی بود که در دل برخی نمایندگان ایجاد کردند.

🔸 در جلسه غیرعلنی که کارشناسان صحبت کردند مشخص شد مخالفان از نظر استدلالی کاملا دستشان خالی است و به شانتا‍ژ، جوسازی، اخطار، تذکر روی آوردند. کسی که حرف منطقی داشته باشد لازم نیست داد بزند و این سر و صدا و فریاد زدن‌ها نشان می‌داد که آنها منطقی ندارند.

🔸 طبق آمارمعاون حقوقی رئیس‌جمهوری گردش مالی اقتصاد ایران سالانه ۱۵۰میلیارد دلار است که ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد و و ۵۰ میلیارد دلار واردات است. این گردش برای این که از سیستم روال عادی بانکی این مبادلات صورت نمی‌گیرد برای ما ۱۰ درصد هزینه دارد. ۱۵ میلیارد دلار از طریق مجاری غیرعادی باید حالت پورسانت بپردازد، برخی مخالفان تصویب لایحه CFT نگران کم‌شدن پورسانت خود هستند چون باز قرار بود پای بابک زنجانی‌ها در این باره به میان بیاید. برخی اعتراضات به منظور کساد شدن بازار کاسبان تحریم است.

🔸 این لایحه در شورای نگهبان هم رای می‌آورد چرا که اراده نظام بر رای‌آوری آن است

======================
محمود صادقی در گفتگوی یکشنبه شب خود با رادیو اقتصاد درباره لایحه CFT توضیحاتی در خصوص نسبت این لایحه با تحریم‌های آمریکا، خسارت‌های نپذیرفتن لایحه و علت تصمیم عموم نمایندگان درباره مخفی ماندن رای داد.
اما در حاشیه این گفتگو نباید از تلاش‌های مجری در طول برنامه غافل شد. او بارها خواست به شنوندگان اینطور القا کند که موافقان این لایحه حاضر به گفتگو نیستند و استدلالی برای موافقت خود ندارند. این در حالیست که عوامل این برنامه هیچگونه هماهنگی‌‌ای با محمود صادقی نداشتند و حتی از ارسال پیامکی برای انجام هماهنگی در خصوص حضور ایشان در برنامه هم امتناع کردند. بدیهی است که امکان پاسخ دهی به تمامی تماس‌ها وجود ندارد و حتی ممکن است در برخی مناطق تلفن همراه افراد خارج از دسترس باشد!