کارنامه ۳ ساله میرزاده در دانشگاه آزاد

اردیبهشت ۵, ۱۳۹۶ ساعت: ۱۰:۳۶ ق.ظ 694 بازدید بدون نظر
حمید میرزاده در ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ در حالی با رأی شش تن از هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی از جمله مرحوم آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، حجت الاسلام سیدحسن خمینی، سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی، جعفر توفیقی، حمید میرزاده و بهمن یزدی، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی شد و در ۲۸ آبان ۱۳۹۲ با رأی مثبت اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی رسماً ریاست دانشگاه آزاد اسلامی را بر عهده گرفت که در 4 اردیبهشت 96 و درشرایطی که 3 ماه به پایان دوران مسئولیتش باقی مانده بود، در جلسه هیئت امنای این دانشگاه برکنار شد.

کارنامه ۳ ساله میرزاده در دانشگاه آزاد

حمید میرزاده در ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ در حالی با رأی شش تن از هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی از جمله مرحوم آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، حجت الاسلام سیدحسن خمینی، سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی، جعفر توفیقی، حمید میرزاده و بهمن یزدی، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی شد و در ۲۸ آبان ۱۳۹۲ با رأی مثبت اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی رسماً ریاست دانشگاه آزاد اسلامی را بر عهده گرفت که در ۴ اردیبهشت ۹۶ و درشرایطی که ۳ ماه به پایان دوران مسئولیتش باقی مانده بود، در جلسه هیئت امنای این دانشگاه برکنار شد.

به گزارش یزدیان ، در طول بیش از ۳ سال حضور حمید میرزاده بر مسند ریاست دانشگاه آزاد تعداد دانشجوی مجازی در واحد الکترونیکی این دانشگاه از ۱۴۰۰ نفر در سال ۹۲ به ۱۸ هزار و ۵۰۳ نفر در سال ۹۵  رسید ضمن آنکه در حوزه تبادلات علمی بین المللی میزان جذب دانشجوی خارجی  از ۷۱۲ نفر در سال ۹۲ به ۸هزار و ۶۷۸ دانشجو  (۶هزار و ۷۸۰ دانشجوی غیرایرانی در داخل و هزارو ۸۰۸  دانشجوی غیرایرانی در واحدهای برون مرزی) در سال ۹۵ بالغ شد.

علاوه بر آن  رتبه علمی ایران با احتساب دانشگاه آزاد در سال ۹۲ بالاتر از ۲۰ بود که این عدد در سال ۹۵ به ۱۶ ارتقا یافت. از مهر ۹۲ تا اسفند ۹۵، رشد راه اندازی واحدهای فناوری و شرکت‌های دانش بنیان ۸۲٫۱ درصد بوده و همچنین هزار و ۱۰۶ محصول نیز تجاری سازی شده است.

در حوزه مراکز پژوهشی و شبکه سراسری ساها(سامانه آزمایشگاه‌های همکار آزاد)،‌ ۱۰۵ مرکز پژوهشی تاسیس شده و  ساها در سال ۹۴ توانست ۹۸ میلیارد ریال در آمد از فعالیت‌های خود کسب کند.

همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه آزاد

در حوزه همکاری‌های علمی بین‌المللی و شبکه بین‌المللی دانشگاه آزاد اقدام به راه اندازی دفاتر جدید در کشورهای “آلمان”، “ایتالیا”، “روسیه” و “اقلیم کردستان عراق” و تاسیس مرکز فرهنگ ایران و زبان فارسی در دفتر دانشگاه در مسکو و همچنین شعب این دانشگاه در عمان و نجف اشرف ایجاد کرده است.

انعقاد ۲۳۶ تفاهم‌نامه و قرارداد بین‌المللی از دیگر فعالیت‌هایی است که در دوران ۳ ساله ریاست دکتر میرزاده در دانشگاه آزاد اسلامی صورت گرفت.

وضعیت آموزشی دانشگاه آزاد

تعداد دانشجویان دانشگاه آزاد در سال ۹۲، یک میلیون و ۶۳۶ هزار نفر بوده و در سال ۹۵ به یک میلیون و ۵۵۰ هزار نفر رسیده است. تعداد دانش آموختگان این دانشگاه نیز در سال ۹۲ حدود ۴ میلیون و ۴۷۹ نفر و در سال ۹۵ به ۵میلیون و ۸۲۵ هزار نفر بالغ شده است.

در خصوص جذب و ارتقای اعضای هیات علمی در دانشگاه آزاد تعداد اعضای هیات علمی ارتقا یافته از تاریخ ۱ مهر ۹۲ تا تاریخ  ۱۵ اردیبهشت ۹۵ ، ۴هزار و ۵۶۹ نفر ، تعداد جذب اعضای هیات علمی از مهر ۹۲ تا بهمن ۹۵ ،‌۴ هزار و ۶۸ نفر و جمع ارتقا و جذب هیات علمی از مهر ۹۲ تا بهمن ۹۵ ، ۸هزار و ۶۳۷ نفر بوده است.

تدوین و ابلاغ بخشنامه تشویقی و رکورد اعضای هیات علمی برای اولین بار، ایجاد سامانه‌هایی برای دسترسی بهتر و دقیق‌تر اطلاعات موجود در حوزه آموزش مانند نرم افزار teacher اطلاعات کامل اعضای هیات علمی، ایجاد سامانه کد شناسه اعضای هیات علمی که می‌توانند در برنامه ریزی کمک کند، ممیزی رشته محل‌ها بر اساس توانمندی و پتانسیل موجود در واحدها که در دو مرحله انجام شده و پذیرش دانشجو بر اساس ممیزی، ابلاغ شیوه نامه اجرایی آیین نامه آموزشی دوره کارشناسی ارشد، ابلاغ شیوه نامه اجرایی ارزیابی جامع دکتری تخصصی و پذیرش ۸هزار و ۱۲۳ نفر دانشجوی غیر ایرانی بخش دیگری از فعالیت‌های حوزه آموزشی دانشگاه آزاد از سال ۹۲ تا ۹۵  در دوران ریاست دکتر میرزاده بوده است.

بررسی فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه آزاد

در حوزه پژوهشی نیز این دانشگاه موفق به انتشار ۴۰هزار و ۷۸۲  مقاله در سال ۹۲ در پایگاه اسکوپوس شد. در حالیکه در سال ۹۵ این تعداد به ۷۱ هزار و ۹۲۰ مقاله افزایش یافت و تعداد مقالات منتشر شده در web of science  در سال ۹۲ تعداد  ۲۷ هزار و ۱۵۸ مقاله و در سال ۹۵ به ۵۱ هزار و ۲۹۰ افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش دانشگاه آزاد در سال ۹۵ پایگاه علمیESI حائز رتبه ۱۵۸ جهان و رتبه اول کشور شد.

تعداد طرح‌های برون دانشگاهی در سال ۹۲، ۲۴۵۸ طرح به ارزش ۳۱۸ میلیارد ریال بوده که در سال ۹۵ به ۳۴۴۴ طرح با مبلغ  ۷۰۲ میلیارد ریال افرایش یافته است.

مراکز  رشد این دانشگاه در سال ۹۲ تعداد  ۳۷ مرکز بوده است که در سال ۹۵ به ۱۰۹ مرکز رسیده و تعداد واحد های فناوری و شرکت‌های دانش بنیان از  ۱۲۴ به یک هزار و ۱۰۶ شرکت رسیده است.

تعداد مجلات پزشکی نیز در سال ۹۲ یک مجله و تعداد مراکز تحقیقاتی ۳ مرکز گزارش شده بود که تعداد  مجلات پزشکی به ۵ مجله و مراکز تحقیقاتی به ۲۹ مرکز افزایش یافته‌اند.

مهمترین موفقیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی در دوره ۳ ساله مدیریت میرزاده در حوزه علوم پزشکی، راه اندازی دانشکده‌های دندانپزشکی در واحدهای بروجرد و تبریز، پزشکی کرمان، داروسازی آمل و دامغان، راه اندازی ۸ دانشکده پرستاری و مامایی در واحدهای مختلف، کسب رتبه‌های برتر توسط ۵ گروه آموزشی دانشکده دندانپزشکی تهران در بین ۲۸ دانشکده سراسر کشور و کسب ۷ مدال نقره در هشتمین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور بوده است.

همچنین در راستای تمرکز زدایی و چابک سازی در این دوره ۳ ساله بسیاری از واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی ادغام و یا منحل شدند به طوری که این واحدها از ۴۷۲ واحد و ۱۰۹ آموزشکده سما در مهر ۹۲ به ۳۳۵ واحد و ۱۴۰ آموزشکده سما در بهمن ماه ۹۵ رسید.

شما هم نظر خود را ارسال کنید