«کاترین اشتون» لباس ایرانی می‌پوشد

اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۳ ساعت: ۲۲:۱۰ ب.ظ 3,264 بازدید یک نظر

 

 

 

 به گزارش یزدیان، یک طراح لباس ایرانی برای «کاترین اشتون» لباسی طراحی و تهیه کرده است که در آن از طرح‌های لباس‌های تاریخی ایرانی مایه گرفته شده است. گفته می‌شود که قرار است اشتون این لباس را در یکی از جلسات دیپلماتیک خود به تن کند.

میترا تمجیدی – طراح لباس – در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: به تازگی برای کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی، لباسی طراحی و تهیه کرد‌ه‌ام که این لباس به دست او رسیده و از آن نیز بسیار استقبال کرده‌ است و به دنبال آن مسوول دفتر او هم از ما خواسته که برایش لباسی طراحی و تهیه کنیم.

لباس اشتون

axxx.jpg

http://media.isna.ir/content/ax-7.jpg/4

این هنرمند درباره‌ی طرح‌ این لباس توضیح داد: اسلوب همه‌ی طرح‌های من ایرانی است. به این صورت‌ که آن‌ها را از لباس‌های تاریخی ایرانی اقتباس کرده و با طرح‌های روز دنیا، هماهنگ می‌کنم. این سبک را در لباسی که برای کاترین اشتون طراحی کردم نیز لحاظ کردم. این لباس، نواردوزی مخصوصی دارد که با به هم دوختن تکه‌ نوارهای مختلف، تهیه شده است.

تمجیدی با تقدیر از دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس برای فراهم کردن شرایط کار برای طراحان لباس ایرانی اظهار کرد: آرزو دارم که برای سایر طراحان کشورم نیز اتفاقات خوبی بیافتد، من طراحان دیگر را به چشم رقیبان خود نمی‌بینم و صمیمانه برایشان موفقیت آرزو می‌کنم.

به گزارش ایسنا، میترا تمجیدی متولد 1353است. او پیش از این برای چهره‌های مراسم رسمی و جشنواره‌ها نیز لباس طراحی و تهیه کرده‌است؛ از جمله این موارد می‌توان به لباس سونیا پوریامین، مجری برنامه‌ی اختتامیه‌ی ششمین جشنواره‌ی هنرهای تجسمی فجر اشاره کرد. او همچنین سه مرتبه از طرف بنیاد ملی مد و لباس ایرانی و اسلامی در آبان 1391، اسفند 1391 و اسفند 1392 به عنوان طراح برتر انتخاب شده‌ است.

***

تحلیل روزنامه انگلیسی از تن پوش ایرانی کاترین اشتون

روزنامه «دیلی تلگراف» در گزارشی با اشاره به لباس طراحی شده توسط یک طراح برجسته ایرانی برای «کاترین اشتون»، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، این لباس را راه حلی برای برطرف ساختن یک مشکل شکلی در مذاکرات با طرف ایرانی معرفی کرده است.

دیلی تلگراف با بازتاب خبر و تصویر انتشار یافته درباره طراحی لباس ایرانی برای «کاترین اشتون» از سوی یک طراح ایرانی، از تصمیم این چهره سیاسی برای به تن کردن این لباس در یکی جلسات دیپلماتیک خبر می‌دهد.

در این گزارش آمده است: خبرگزاری ایسنا تصویری از این لباس را در خروجی سایت خود قرار داده است که شامل یک کت بلند شرابی رنگ همراه با یک روسری همرنگ و البته تزئینات درخشان به روی لباس است.

در ادامه این گزارش که به قلم «مایکل تئودولو» نوشته شده است، می‌خوانیم: میترا تمجیدی طراح این لباس از استقبال اشتون از این لباس و تصمیم وی برای پوشیدن آن در یکی از نشست‌های دیپلماتیک خبر داده و اعلام کرده است طرح این لباس در واقع تلفیقی از لباس ایرانیان قدیم با طراحی و لباس‌های مدرن و امروزی است.

این روزنامه انگلیسی همچنین نوشت: در خبر خبرگزاری دانشجویان ایران مشخص نشده که آیا این طرح هدفی خاص برای حفاظت از نجابت اشتون داشته یا شاید موجب شود این طرح نقشی هرچند کوچک در پیشرفت مذاکرات هسته‌ای داشته باشد و یا این که هدف طراح ارتقای سطح تفاهم فرهنگی میان ایران و انگلیس بوده است؟

بنا بر این گزارش، در ماه مارس هم یک طراح کُرد ایرانی به نام سوسن جدّت جاسبی اعلام کرد که قصد دارد یک لباس سنتی کردی برای اشتون به عنوان حرکتی نمادین صلح و دوستی میان کشورهای جهان طراحی کند و رسانه‌های ایرانی در آن زمان اعلام کردند که این لباس در دور بعدی مذاکرات هسته‌ای به اشتون اعطا خواهد شد.

این گزارش می‌نویسد: کاترین اشتون در راس یک تیم بین‌المللی متشکل از شش قدرت جهانی شامل آمریکا و انگلیس وارد دور جدید مذاکرات با ایران شده‌ است تا تنش‌های میان ایران و غرب بر سر مسائل هسته‌ای پس یک از دهه پایان یابد.

بنا بر اعلام دیلی تلگراف، میترا تمجیدی تاکنون طراحی لباس برای چندین تن از مقامات رسمی را برعهده داشته و تاکنون سه بار به عنوان طراح برتر لباس در ایران شناخته شده است.

نظرات

شما هم نظر خود را ارسال کنید