چرا نجفی شهردار موفقی بوده است؟

فروردین ۱۸, ۱۳۹۷ ساعت: ۲۲:۰۱ ب.ظ 10,260 بازدید ۱۰ نظر
هفت ماه فرصت کمی برای ارزیابی عملکرد شهردار است، اما محمدعلی نجفی در همین فرصت محدود نشان داده‌است که شهردار توانایی است. حسن عملکرد او در این چند زمینه از نشانه‌های این توفیق و قدرت مدیریتی است

چرا نجفی شهردار موفقی بوده است؟

هفت ماه فرصت کمی برای ارزیابی عملکرد شهردار است، اما محمدعلی نجفی در همین فرصت محدود نشان داده‌است که شهردار توانایی است. حسن عملکرد او در این چند زمینه از نشانه‌های این توفیق و قدرت مدیریتی است:

۱️⃣ فسادستیزی و بسط شفافیت

به دستور نجفی
⭕️ از ۲۱ فروردین ماه همه‌ی قراردادهای بالای یک میلیارد تومان شهرداری در وب‌سایتی که در دسترس عموم شهروندان است منتشر می‌شود (که اقدامی بی‌سابقه در شفافیت مالی در نهادهای حاکمیتی در ایران است)،
⭕️ گزارش چندصد صفحه‌‌ای تحویل و تحول شهرداری با جزئیاتی دقیق و شفاف درباره‌ی عملکرد و تخلف‌های شهردار سابق تهران منتشر شد،
⭕️ صدور هولوگرام جدید و شهرفروشیِ پرفساد متوقف شد،
⭕️ برای اولین بار در ایران فایل اکسل جزییات بودجه‌ی سال ۹۷ شهرداری در دسترس عموم شهروندان قرار گرفت،
⭕️ شهرداری با مصوبات شورای شهر برای بسط شفافیت همراهی کرد،
⭕️ با اصلاح نظام طرح ترافیک تهران مجوزهای رانتی طرح ترافیک حذف شد،
⭕️ و همه‌ی شوراهای معماری موظف شدند همه‌ی آراء خود را در سامانه‌ی شهرداری ثبت کنند.

این میزان بسط شفافیت و اصلاح ساختارهای فسادپرور در ۷ ماه در تاریخ شهرداری‌های ایران بی‌سابقه بوده است.

۲️⃣ انضباط مالی

⭕️ نجفی یک شهرداری ورشکسته با خزانه‌ی خالی و بدهی چندده‌هزار میلیاردی و بدنه‌ی سنگین و غیرکارآمدِ حدود ۶۰ هزار کارمند تحویل گرفت و در شرایطی که منتقدان پیش‌بینی می‌کردند در همان چند هفته‌ی اول با بحران مالی در پرداخت ماهانه ۴۵۰ میلیارد حقوق پرسنل شهرداری مواجه و زمین‌گیر شود و در حالی‌که درآمدهای تحقق‌یافته‌ی شهرداری ۲۰۰۰ میلیارد کمتر از برآورد اولیه بود، با مدیریت او در هیچ یک از خدمات شهری خللی وارد نشد، حقوق همه‌ی کارمندان پرداخت شد و امسال ۶۰۰۰ میلیارد از بدهی‌های شهرداری نیز پرداخت شد. این توفیق چشمگیر او در مدیریت بحران مالی شهرداری، افزایش انضباط مالی و کاهش حیف و میل بودجه‌ی شهر بیش از برآورد اغلب ناظران است.

۳️⃣ دمیدن هوای تازه‌ی فرهنگی و اجتماعی به شهر

⭕️ نوروزگاه‌های تهران که مورد استقبال گسترده‌ی شهروندان قرار گرفتند،
⭕️ نصب پوسترهای ضدآزار جنسی و خیابانی زنان در مترو،
⭕️ جایگزینی پیام‌ها و تبلیغات ایدئولوژیک با پیام‌های مروج اخلاق و فرهنگ شهروندی در بیلبوردهای شهر و مترو،
⭕️ افزایش کیفیت روزنامه‌ی همشهری،
⭕️ بیلبوردهای زنان نامدار در روز جهانی زن در سطح شهر،
⭕️ اجرای موسیقی و رقص نواحی ایران در مترو،
⭕️ افزایش کیفیت مطالعات و پژوهش‌های مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران،
⭕️ گشایش در مراکز فرهنگی وابسته به شهرداری،
⭕️ و توجه بیشتر شهرداری به مطالبات فعالان محیط زیست، فعالان زنان و عدالت‌جویان در مدیریت شهری،
از نشانه‌های این هوای تازه، علی‌رغم همه‌ی فشارها و محدویت‌ها در حوزه‌ی اجتماعی و فرهنگی، است.

۴️⃣ تمرکز بر بهبود حمل و نقل عمومی

⭕️ نجفی بر خلاف شهرداران قبلی تهران به جای سرمایه‌گذاری بر احداث تونل، پل و اتوبان که به افزایش مطلوبیت رانندگی و میزان ترافیک و آلودگی می‌انجامد، کاملا بر بهبود زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی متمرکز شد. در صورت اجرای برنامه‌های نجفی برای نوسازی ناوگان اتوبوس‌رانی تهران و افزایش واگن‌ها و خطوط مترو و اصلاح نظام تردد شهری در تهران، تا ۵ سال آینده آلودگی هوای تهران نصف خواهد شد و ترافیک به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت. در همین مدت محدود و علی‌رغم کسری بودجه‌ی شدید نیز ۶۶ واگن و لوکوموتیو برقی به ناوگان متروی تهران اضافه شده است.

۵️⃣ انتصابات قابل دفاع در معاونت‌ها، شهرداری‌های مناطق و مدیریت‌های شهرداری

⭕️ امروز شهرداری تهران معاونان تواناتر، متخصص‌تر و سالم‌تری دارد (از جمله محسن پورسیدآقایی در معاونت حمل و نقل و ترافیک و پیروز حناچی در معاونت عمرانی)، شهرداران مناطقِ شایسته‌تری دارد، مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران مدیر لایقی دارد (محمدرضا جوادی یگانه) و ریل‌گذاری سیاستی در معاونت‌های شهرداری و استقرار مدیران در نهادهای تحت نظرشان پیشرفت قابل توجهی داشته است. این دستاوردها همه علی‌رغم فشارهای سهمگین از چند سو به او و با حفظ انسجام شورای شهر تهران حاصل شده است.

? فشارهایی که بر نجفی می‌آید ناشی از حسن عملکرد او (به ویژه در محورهای پنج‌گانه‌ی بالا) است. هر شهرداری که بخواهد در این پنج زمینه صادقانه و مجدانه اصلاح‌گری کند با فشارهای زیادی مواجه خواهد بود و هر چه این فشارها افزایش بیابد ضرورت حمایت اجتماعی و سیاسی از او بیشتر می‌شود.

نظرات

شما هم نظر خود را ارسال کنید