صادق زیباکلام: براندازان حق‌دارند به من ناسزا بگویند!

پیام پرمهر تیم دهکده امید به دکتر صادق زیباکلام

مهر ۲۷, ۱۳۹۷ ساعت: ۲۳:۵۱ ب.ظ 304 بازدید بدون نظر
با آن که جنابان قوه قضاییه از همان روز نخست از واریز کمک های مالی توسط عموم مردم به حساب بانکی شما اطلاع داشتند، مسدود کردن حساب بانکی مذکور آنهم پس از تکمیل بخش قابل توجهی از پروژه دهکده امید جای سوال دارد.

براندازان حق‌دارند به من ناسزا بگویند!
✍️ صادق زیباکلام | ۲۵مهرماه۱۳۹۷

♦️در میهمانی سه‌شنبه‌شبِ سفیر آلمان (۲۴مهر) یک اتفاق دیگر هم افتاد. زمانی که جناب سفیر آقای «میشل کلر- برشتولد» بنده را به میهمان اصلی که از آلمان آمده بودند معرفی می‌کردند گفتند که ایشان همان استادی هستند که اقدام به احداث #دهکده_امید کرده‌اند. بعد هم پرسیدند که «راستی چرا حسابتان را مسدود کرده‌اند؟» من مطمئنم هیچ مقصودی نداشتند اما نمی‌دانم چرا احساس خجالت و شرمندگی جلوی آلمانی‌ها به من دست داد. شبیه احساس پدر و مادری را پیدا کردم که در مقابل اولیای مدرسه ایستاده‌اند و به گزارش رفتار ناشایست فرزندشان مجبورند گوش بدهند. آن‌قدر مبهم، دوپهلو، کلی و کوتاه پاسخ دادم که از خودم پرسیدم آلمانی‌ها به کنار، خودت فهمیدی چی گفتی؟ انگار موضوع مربوط به یک کشور دیگری می‌شد و اصلاً در ایران اتفاق نیفتاده بوده. از ترس اینکه دومرتبه موضوع بستن حساب پیش نیاید، سعی کردم تمام مدت کمتر راجع به دهکده امید صحبت کنم.

♦️بعد از خروج از سفارت و علیرغم رعدوبرق و باران تندی که گرفته بود احساس کردم چقدر دلم می‌خواست در آن هوا کنار رودخانه زرگنده آن موقع شب در باران پیاده بروم. فکر کردم اگر یک مقام حکومتی خودمان یا یک خبرنگار همان سؤال را پرسیده بود چه عقده دلی که سر نظام خالی نمی‌کردم و چه‌ها که علیه قوه قضاییه نمی‌گفتم؛ اما به سفیر آن‌قدر کوتاه و مبهم پاسخ دادم کانه آن ماجرا اصلاً در کشور دیگری اتفاق افتاده بوده و به ایران ارتباطی پیدا نمی‌کرد.

♦️بی‌اختیار به خودم گفتم با این احساسی که من به نظام دارم همه ناسزاها، لعن و نفرین‌ها و تیغ و تیشه‌هایی که سلطنت‌طلب‌های قدیمی و جدیدی، از «فرشگرد»ها گرفته تا سایر براندازها نثارم می‌کنند خیلی هم بی‌ربط نمی‌گویند. من نمی‌دانم «مزدور نظام» یعنی چه؛ اما مثل پدر و مادری که خودشان هزار جور سر بچه‌شان داد می‌کشند اما اگر غریبه‌ای نگاه کج به او بکند به هم می‌ریزند، نسبت به نظام یک چنین احساسی پیداکرده‌ام. خودم مرده و زنده آن را می‌گویم اما وقتی سفیر آلمان می‌پرسد چرا حساب شما را مسدود کردند خیلی خوشم نیامد.

♦️نمی‌دانم شاید هم ناخودآگاه همان احساس کور و بی‌منطق ناسیونالیسم و نژادپرستی ایرانی باشد که از آن متنفرم.

===========

《پیام پرمهر تیم دهکده امید به دکتر صادق زیباکلام》

💢جناب آقای دکتر صادق زیباکلام
استاد گران قدر و پدر مهربان ما

سلام!

◾️اینجا زنده‌ها، چندان که باید زنده نیستند. اما می‌دانیم که هنوز «امید» هست.
خنده ی یک گل را، که صادق‌ترین گواه زندگیست، نمی‌توان نادیده گرفت.
زندگی جاریست. با اینهمه دلمان گرفته!
شنیده بودیم که به تعبیر حافظ: «جهانِ پیرِ رعنا را ترحم در جبلّت نیست»
اما گمان نمی‌کردیم، تا این حد واقعی باشد.

◾️رخداد پیش آمده من باب بسته شدن حساب بانکی کمک های مردمی کرمانشاه به دستور مقام قضایی، موجب ناراحتی خاطر ما نیز گردید.

◾️با آن که جنابان قوه قضاییه از همان روز نخست از واریز کمک های مالی توسط عموم مردم به حساب بانکی شما اطلاع داشتند، مسدود کردن حساب بانکی مذکور آنهم پس از تکمیل بخش قابل توجهی از پروژه دهکده امید جای سوال دارد.
این سوال وقتی قابل تامل تر می شود که رئیس این هیات یعنی جنابعالی، گزارشات مبسوطی از چگونگی پیشرفت امور و روند دخل و خرج ها را به طور مستمر جهت تنویر افکار عمومی و رفع ابهامات وارده، یادداشت و منتشر کرده اید.
این در حالیست که برخی چهرها با آن که گزارشات شفاف و مستمری نداشته اند، حتی یک بار هم خبری راجع به بازخواست آنها به جهت مبالغ واریزی مخابره نشده است.

◾️علی ایحال مردم ایران باید بدانند تیم دهکده امید ایستاده در کنار شما، ضمن محترم شماردن حکم صادره، دخیل بودن تمایلات سیاسی در آن را جایز ندانسته و بدیهیست حق اعتراض را مطابق اصل ۹۰ قانون اساسی و ایضا ماده ۴۹۰ قانون آیین دادرسی مدنی برای خود محفوظ می داند.

◾️درخواست آن داریم تا امنای قضایی ترتیبی به جهت مساعدت با حال زلزله زدگان کرمانشاه اتخاذ نمایند و مانع از پیشرفت امور سازندگی نشوند.
فلسفه دهکده امید آن است تا در بستری از رفاهیات، چشم انداز روشنی را پیش روی جوانان روستایی بگذارد.
بیم آن داریم با اعمال صورت گرفته ناخواسته این بذر امید آسیب ببیند.

◾️یقین داریم مردم آسیب دیده کرمانشاه از شما حمایت خواهند کرد و لبخند روی لب فرزندانمان در امید، باقی خواهد ماند.

الا یا ایها الساقی ادرکاسا و ناولها
که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل ها
تیم دهکده امید/ ۲۰ مهرماه ۱۳۹۷

شما هم نظر خود را ارسال کنید