پزشکیان: تنها راه نجات کشور، حضور فعال دانشگاهیان در جامعه است

اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۷ ساعت: ۲۲:۱۴ ب.ظ 682 بازدید یک نظر
مسعود پزشکیان با تاکید بر این‌که علی رغم وجود مسائل مختلف، تنها راه نجات کشور حضور فعال دانشگاهیان در جامعه است، گفت: اساتید و دانشگاه ها باید برای حل مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم راه حل ارائه کنند، چرا که هیچ مشکلی نیست که به دست نخبگان این کشور حل نشود.

پزشکیان: تنها راه نجات کشور، حضور فعال دانشگاهیان در جامعه است

مسعود پزشکیان با تاکید بر این‌که علی رغم وجود مسائل مختلف، تنها راه نجات کشور حضور فعال دانشگاهیان در جامعه است، گفت: اساتید و دانشگاه ها باید برای حل مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم راه حل ارائه کنند، چرا که هیچ مشکلی نیست که به دست نخبگان این کشور حل نشود.

  نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری و گرامیداشت روز معلم، در دانشگاه تبریز با اشاره به هدف آفرینش انسان گفت: خداوند متعال انسان را آفریده تا خلیفه الله باشد و علل این امر هم به دلیل فهم، علم و دانایی بشر بوده است.

پزشکیان با بیان این‌که ارزش و مقام انسان‌ها از روی آگاهی، دانایی و علم سنجیده می شود، خاطرنشان کرد: انسان های فهیم، خلاق، عالم و توانمند همواره موجب پیشرفت و سربلندی ملت و کشور می شوند و معتقدم این انسان‌ها در دانشگاه ها فعالیت دارند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به توسعه نامتوازن و نامتناسب دانشگاه های کشور در گذشته، گفت: در حال حاضر ۲۷۰۰ دانشگاه در کشور وجود داردکه این امر نشانگر توسعه نامتناسب واحد های دانشگاهی بوده و برای فارغ التحصیلان شغل وجود ندارد.

وی تاکید کرد: اگر در گذشته ایجاد رشته، جذب دانشجو و ایجاد مراکز دانشگاهی با توجه به نیاز روز منطقه و جامعه صورت می گرفت، سرمایه و انرژی کشور و جوانان در مسیر درستی هدایت می شد و مشکلات کمتری در جامعه داشتیم.

رییس دانشگاه تبریز نیز در این مراسم ضمن تبریک روز معلم با بیان این‌که در آموزه های دینی و اسلامی ما برای آموزش و یادگیری در تمامی لحظات عمر تاکید فراوان شده است، گفت: کسب علم و دانش نباید محدود به جغرافیای خاصی باشد و براین اساس در دین اسلام تاکید شده که نباید مهارت آموزش، یادگیری و تولید علم در اختیار محدود افراد باشد.

محمدرضا پورمحمدی افزود: ملت ایران باید افتخار کنند که در کشورمان، کسب علم و دانش بدون تبعیض در اولویت همه افراد قرار دارد و همه نخبگان و صاحبان استعداد می توانند از آن بهره مند شوند.

وی در ادامه توسعه و رشد علمی کشورمان در عرصه های مختلف را در سال های اخیر بی نظیر خواند و افزود: در گذشته نامی از دانشگاه های ایران در بین دانشگاه های برتر و تاثیرگذار دنیا نبود، ولی امروزه ۱۸ دانشگاه ایران در جمع برترین های دنیا بوده و دانشگاه تبریز نیز از جمله یکی از آنها است.

وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به دستاوردهای این دانشگاه در سال های اخیر، گفت: دانشگاه تبریز به کمک اساتید و کارشناسان این دانشگاه توانسته پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی کند که نمونه بارز این امر بر اساس اعلام رتبه بندی تایمز بود که در این رتبه بندی دانشگاه تبریز بعد از دانشگاه تهران، رتبه دوم دانشگاه های جامع کشور را کسب کرد.

به گفته وی، در سطح بندی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری این دانشگاه همچنین در بین دانشگاه های سطح یک قرار گرفته و حرکت به سمت مرزهای دانش و بین المللی شدن از جمله راهبردهای مهم دانشگاه تبریز است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز نیز در این مراسم، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره استاد مطهری و تبریک هفته معلم، گفت: هم اکنون در کشورمان بسترهای لازم برای رشد شتابان شکوفایی تولید و فناوری فراهم شده و در همین راستا برای رسیدن به موفقیت های بیشتر توجه به کرامت انسان‌ها و کسب رضای خدا، ضروری است.

حجت الاسلام محمد انوری افزود: در جوامعی که به کرامت انسان‌ها بر اساس خواسته های خداوند متعال توجه می شود بی شک می توان در آن جامعه به رشد و کمال بیشتری رسید.

وی در ادامه با تاکید بر این‌که در حال حاضر در دانشگاه تبریز بسترهای لازم برای بیان اندیشه ها و آراء در فضایی آرام و امن فراهم شده است، تصریح کرد: اگر در انجام تمامی امور، خدامحوری و رضایت خداوند در اولویت برنامه ها باشد، می توان به اهداف تعیین شده خود رسید.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز در ادامه با اشاره به برخی برنامه ها و اقداماتی که در راستای همکاری و هم اندیشی با اساتید این دانشگاه  از سوی این دفتر صورت گرفته، یادآور شد: برپایی برنامه های دانش افزایی، ایجاد دفتر هم اندیشی در دانشکده ها، برگزاری کرسی های آزاد اندیشی، تغییر نگرش در برنامه ها و … از جمله این اقدامات است.

در ادامه این مراسم با اهدای لوح تقدیری از ۲۷ استاد و شش کارشناس نمونه دانشگاه تبریز تجلیل شد.