تشریح نتایج سفر به مسکو

ولایتی: خواب آشفته آمریکایی‌ها در حوزه دریای خزر تعبیر نمی‌شود

تیر ۲۳, ۱۳۹۷ ساعت: ۰۳:۴۲ ق.ظ 826 بازدید بدون نظر
ولایتی:ایران هیچ تمایلی به مذاکره با دولت آمریکا ندارد/ با تهدیدات آمریکا از سوریه خارج نمی‌شویم

در تشریح نتایج سفر به مسکو

ولایتی: خواب آشفته آمریکایی‌ها در حوزه دریای خزر تعبیر نمی‌شود

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل به تشریح نتایج سفرش به مسکو پرداخت و اظهار کرد: خواب آشفته آمریکایی‌ها با مخالفت ایران و روسیه و سه کشور حوزه دریای خزر تعبیر نمی‌شود.

  علی‌اکبر ولایتی در تشریح نتایج سفر خود به مسکو در بخش خبری ۲۱ ابراز امیدواری کرد، دیدارهای انجام شده موجب تحکیم روابط دو کشور باشد.

وی با بیان این که در این سفر  سه دیدار انجام شد، گفت: یک نوع دیدار دیپلماتیک بود که بعد از تسلیم پیام مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهوری کشورمان به پوتین، گفت‌وگوهای مبسوطی در مورد روابط دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای و بین المللی انجام شد.

مشاور رهبری در امور بین‌الملل اظهار کرد: اگر بخواهیم ارزیابی از روابط رو به رشد ایران و روسیه داشته باشیم، باید بگوییم آمارها از این رشد روابط بسیار گویا ‌است. در چهار ماه نخست ۲۰۱۸ حجم مبادلات تجاری ایران و روسیه ۳۶ درصد افزایش داشته و همچنین در این مدت حجم مبادلات محصولات کشاورزی، چه آنهایی که در ایران تولید می‌شود و به روسیه می‌رود و چه برعکس، ۵۷ درصد افزایش داشته است.

ولایتی ادامه داد: طی سه سال گذشته ۶۰ سند همکاری و یادداشت تفاهم بین دو کشور امضا شده و تاکنون هم بر اساس توافق دو طرف، ۳۰ درصد مبادلات تجاری با پول ملی یعنی روبل و ریال صورت گرفته و در واقع ۳۰ درصد از نیاز دو طرف به ارز خارجی به ویژه دلار کاهش یافته است. بنای دو طرف این است که این درصد افزایش یابد و همین کار هم با چین انجام شود و مبنای مبادلات ما یوان و ریال باشد تا نیاز به ارز ثالث کمتر شود.

وی در ادامه گفت:‌ چهار نیروگاه تولید برق به مقدار کامل ۱۴۰۰ مگاوات در بندر عباس تأسیس و در حال اجرا است؛ یعنی ۱۴۰۰ مگاوات به برق کشور با همکاری دوطرف افزوده شده است.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل یادآور شد: درخواست روس‌ها این است که پل برقی بین ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه صورت گیرد تا در مواقع مختلف هر کدام از طرفین که نیاز به برق داشتند، از آن استفاده کنند.

ولایتی همچنین بیان کرد: بتون‌ریزی واحد دوم نیروگاه هسته‌ای که هزار مگاوات برق تولید می‌کند، در سه ماهه دوم ۲۰۱۹ انجام خواهد شد.

وی اظهار کرد: امضای توافق تجارت آزاد بین ایران و کشورهای اوراسیا (ارمنستان، بلاروس، روسیه، قزاقستان وقرقیزستان) انجام می‌شود و این امر در جهت تسهیل تعرفه‌های تجارت و گمرکی بین این چند کشور خواهد بود و نشان‌دهنده همکاری منطقه‌ای ارزشمندی است.

وی با اشاره به مباحث انجام شده به منظور تقویت و توسعه کوریدور شمال-جنوب، گفت:‌ در این رابطه پیشنهاد طرف روسی این است که الگوی برقی کردن راه‌آهن اینچه‌برون- گرمسار که در حال شکل‌گیری است، به راه‌آهن بندرعباس- بافق- سرخس توسعه یابد و اگر این اتفاق رخ دهد، بخش مهمی از کوریدور پترزبورگ و چابهار تقویت می‌شود.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با بیان این که در مورد همکاری‌های منطقه‌ای در این سفر گفت‌وگوهای روشن و صریحی با پوتین داشته که در جهت تثبیت و تقویت این همکاری‌ها بود، گفت: این گفت‌وگوها به شایعاتی که دشمنان جبهه مقاوت داشتند، خاتمه داد. بسیاری حرفهای بی‌مبنایی می‌گفتند که روسیه مخالف حضور ایران در سوریه است اما آنچه که از آقای پوتین شنیدیم، این بود که کماکان همکاری ایران و روسیه در منطقه ادامه می‌یابد.

وی اظهار کرد:  در مورد مسأله سوریه نیز اجلاسی در تهران تشکیل می‌شود که رئیس‌جمهوری روسیه و اردوغان به تهران می‌آیند تا با مشارکت سه رئیس‌جمهور در مورد سوریه تبادل نظر کنند.

ولایتی تصریح کرد: در مورد دریای خزر نیز به زودی در پایتخت قزاقستان روسای پنج کشور حوزه دریای خزر گرد هم می‌آیند. یکی از مهم‌ترین اهداف این نشست این است که به هیچ وجه به کشورهای خارج از حوزه دریای خزر اجازه داده نشود در این جای حساس حضور داشته باشند. آمریکا  به دنبال این است که با برخی از کشورها در حوزه خزر قراردادهای نظامی داشته باشد اما ایران و روسیه مخالف حضور آمریکا هستند. در نتیجه، یکی از ویژگی‌های مهم این گردهمایی در آستانه این است که قراردادهایی امضا شود که به هیچ وجه اجازه داده نشود نیروهای بیگانه حضور داشته باشند.

وی گفت:‌ آمریکا به دنبال این است که از طریق قفقاز و ناتو پلی ایجاد کند اما این خواب آشفته آمریکایی‌ها با مخالفت ایران و روسیه و سه کشور حوزه دریای خزر تعبیر نمی‌شود.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل ادامه داد:‌ در حوزه بین‌الملل هم همکاری دو کشور ایران و روسیه در سازمان ملل و برجام ادامه می‌یابد و ایران و روسیه شانه به شانه همه همکاری می‌کنند.

وی در پایان درباره برنامه احتمالی خود در قبال چین گفت:‌ فعلا برنامه‌ریزی در این رابطه انجام نشده و متعاقبا اعلام می‌شود.

ولایتی:

ایران هیچ تمایلی به مذاکره با دولت آمریکا ندارد/ با تهدیدات آمریکا از سوریه خارج نمی‌شویم

دیدار ولایتی با پوتین 

مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور بین‌الملل با تاکید بر این‌که حضور ایران و روسیه در سوریه ادامه خواهد داشت، گفت: با تهدیدات آمریکا و اسرائیل این کشور را ترک نمی‌کنیم.

  دکتر علی‌اکبر ولایتی فرستاده ویژه مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور، امروز (جمعه) اعلام کرد که حضور ایران و روسیه در سوریه ادامه خواهد داشت تا عدم فعالیت مجدد تروریست‌ها در این کشور را تضمین کنند.

ولایتی در سخنرانی در اندیشکده «والدای» گفت: حضور ایران در سوریه ادامه خواهد داشت. معتقدم اگر ما این کشور (سوریه) را ترک کنیم، روسیه هم بعد از ما ترک کند، همان تروریست‌های قبلی دوباره به منطقه باز می‌گردند.

وی با بیان این‌که ائتلاف آمریکایی ضد داعش بدون مجوز دمشق در این کشور حضور دارد، تاکید کرد: ایران با تهدیدات آمریکا، سوریه را ترک نمی‌کند.

فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: ما فقط در صورتی که مقامات سوری به ایران بگویند که دیگر به مشاوره نظامی ما نیاز ندارند، این کشور را ترک می‌کنیم. مستشاران نظامی ایران که در سوریه و عراق مستقر هستند، به درخواست دولت‌های آن‌ها و به صورت قانونی در این کشورها حضور دارند.

ولایتی با بیان اینکه ۸۰ درصد مناطق آزادشده در سوریه از چنگ تروریست‌ها با کمک ایران بوده، تاکید کرد: ما با مجوز آمریکا به سوریه نیامدیم که اکنون با درخواست آن‌ها این کشور را ترک کنیم. این ایران است که در اهداف و مشروعیت حضور آمریکایی‌ها در سوریه شک دارد.

وی در ادامه افزود: ایران مانع تجزیه سوریه، مانند مدل لیبی، خواهد شد. ما به سوریه کمک می‌کنیم تا با تجاوزات آمریکا مقابله کند. به محض این‌که ایران، سوریه را ترک کند، روسیه هم این کشور را ترک می‌کند، ایران حضورش در سوریه را حفظ می‌کند تا مانع بازگشت تروریست‌ها شود.

مشاور رهبر معظم  انقلاب اسلامی در اندیشکده والدای تاکید کرد: اگر آمریکا خاورمیانه را ترک نکند، ما آن‌ها را مجبور به ترک (منطقه) می‌کنیم، درخواست آمریکا برای خروج نیروهای ایرانی از سوریه با هدف گسسته کردن متحدان این کشور است.

ولایتی با اشاره به دستور رئیس‌جمهور آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران، توضیح داد: ایران به مباحثات با روسیه و چین درباره برجام ادامه می‌دهد، ایران باید از منافع اقتصادی برجام بهره‌مند شود. اگر این اتفاق نیفتد، دیگر دلیلی برای باقی ماندن در آن نداریم.

وی با تاکید بر این‌که ایران فعلا به باقی‌ماندن در برجام پایبند است، اضافه کرد: روسیه و چین درباره برجام کمک‌های بسیار کرده‌اند، ما آینده درخشانی برای روابط با روسیه می‌بینیم.

فرستاده ویژه مقام معظم رهبری و  رئیس‌جمهور با بیان این‌که ایران، سوریه، روسیه و حزب‌الله اقدامات خود را به دقت با یکدیگر هماهنگ می‌کنند، گفت: ادعاهای اسرائیل درباره عقب‌نشینی نیروهای ایرانی و مقاومت از مرزهای جنوبی را نادیده بگیرید. حضور ایران در سوره هیچ ارتباطی به اسرائیل ندارد. ایران حضورش در سوریه را با مسکو و دمشق هماهنگ می‌کند و نیازی ندارد که خواسته‌های اسرائیل را رعایت کند.

ولایتی همچنین با درخشان خواندن آینده روابط ایران و روسیه، تصریح کرد: روسیه آماده است تا ۵۰ میلیارد دلار در بخش نفت و گاز ایران سرمایه‌گذاری کند. همکاری نظامی – فنی با روسیه، اهمیت زیادی برای ایران دارد.

وی درباره رویکرد و رفتارهای غیردیپلماتیک و نامتعارف رئیس‌جمهور آمریکا نیز گفت: غیرقابل پیش‌بینی بودن ترامپ، به جامعه بین‌المللی آسیب زده است.

فرستاده ویژه ریاست جمهوری با بیان این‌که “ایران هیچ تمایلی به مذاکره با دولت آمریکا ندارد”، تاکید کرد: آمریکا غیرقابل اعتماد است، پس چرا (دوباره) با آن‌ها مذاکره کنیم، آرزوی آمریکا برای کاهش عرضه نفت ایران در بازار، باعث بالا رفتن قیمت آن و آسیب رسیدن به کشورهای مصرف‌کننده نفت می‌شود.

دکتر ولایتی با اشاره به تهدید ترامپ درباره ممانعت از صدور نفت ایران از خلیج فارس، گفت: علی‌رغم تحریم‌ها، ایران هیچ مانع برطرف نشدنی برای فروش نفت خود نمی‌بیند. ما حتی تحت تحریم نیز به صادرات نفت خود ادامه می‌دهیم. اگر ایران نتواند نفت خود را از خلیج فارس صادر کند، هیچ کسی دیگر هم نمی‌تواند این کار را انجام دهد.

وی درباره تمایل ناتو و آمریکا برای استقرار نظامیان خود در مرز ترکیه – سوریه نیز افزود که، چنین مسئله‌ای را به رسمیت نمی‌شناسیم و با روسیه و دیگر کشورها مانع تحقق آن می‌شویم.

شما هم نظر خود را ارسال کنید