وزیران کشور و اقتصاد اردوغان استعفا کردند

دی ۴, ۱۳۹۲ ساعت: ۱۱:۲۴ ق.ظ 2,397 بازدید بدون نظر

به گزارش یزدیان ، به نوشته روزنامه حریت، ظفر چاقلایان، وزیر اقتصاد و معمر گولر، وزیر کشور ترکیه که پسرانشان به اتهام دست داشتن در فساد مالی و رشوه‌گیری هفته گذشته بازداشت شده‌اند، صبح امروز(چهارشنبه) استعفای خود را اعلام کردند.

اعلام استعفای چاقلایان چند ساعت پس از بازگشت وی از پاکستان در همراهی با رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه صورت گرفت.

چاقلایان در بیانیه‌ای که با متن استعفایش منتشر کرد اظهار داشته است: کاملا مشخص است عملیاتی که از 17 دسامبر آغاز شد یک بازی کثیف علیه دولت ما حزب ما و کشور ما است. من از پست خود به عنوان وزیر اقتصاد استعفا می‌دهم تا این بازی زشت را که در آن پسرم و دستیاران نزدیکم متهم شده‌اند ناکام بگذارم و اجازه دهم تا حقیقت روشن شود.

رو شدن پرونده‌های فساد در ترکیه که باعث زمین لرزه سیاسی در این کشور شده است نشان دهنده اختلاف عمیق حزب حاکم عدالت و توسعه و شخص فتح الله گولن، رهبر حزب خدمت و اسلام‌گرای سکولار ترکیه است که طرفدارانش دارای پست‌های کلیدی در پلیس، قوه قضاییه و سرویس‌های مخفی هستند.

براساس تحقیقات فساد که هفته گذشته جامعه ترکیه را تحت تاثیر خود قرار داد 24 تن از جمله پسران وزیران کشور، اقتصاد و محیط زیست بازداشت شدند. همچنین 70 افسر پلیس از جمله رئیس پر قدرت پلیس استانبول از کار برکنار شده یا به مکانی دیگر منتقل شده‌اند.

شما هم نظر خود را ارسال کنید