ورزش و فوتبال یزد بی‌نصیب از ثروت و صنایع متمول؟!

اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷ ساعت: ۱۸:۵۲ ب.ظ 1,118 بازدید بدون نظر
خوشبختانه امکانات و تجهیزات خوبی در سراسر استان یزد برای فوتبال وجود دارد اما آنچه گمشده اصلی می باشد، نبود بودجه لازم و حمایت نشدن فوتبال از سوی صنایع پرتعداد است که می طلبد شورایی و یا کمیته ای به ریاست استاندار به منظور ترغیب و تشویق بیش از سه هزار شرکت در راستای حمایت از ورزش و فوتبال یزد تشکیل شود و با امتیاز دادن به آنان از مجاری قانونی این مشکل اساسی را حل نمایند.

ورزش و فوتبال یزد بی‌نصیب از ثروت و صنایع متمول؟!

?به قلم علی محمد قادریان

فوتبال پول ساز و درآمدزا است و این یک واقعیت انکارناپذیر می باشد. جذابیت و حاشیه های گسترده آن باعث شده تا شرکت‌های بزرگ اقتصادی برای تبلیغات خود از فوتبال استفاده بهینه کرده و به همین علت تمام باشگاههای فوتبال در جهان از بهره سرشار مالی آن به نحو احسن برای پیشبرد برنامه‌هایشان و افزودن به سرمایه‌های باشگاه خود نهایت استفاده را ببرند.

در دنیای فوتبال از تیمهای صاحب نام انگلیسی، ایتالیایی، اسپانیایی، فرانسوی گرفته تا تیمهای مطرح برزیلی، پرتغالی، آرژانتینی و … از درآمدهای فوتبالی منتفع هستند و حرف اول را در فوتبال می زنند.

دررده های پائین تر به غیر از تیمهای نه چندان شاخص اروپایی، تیمهای باشگاهی در غرب و شرق آسیا هم به تناوب از درآمدهای تبلیغاتی و کمکهای دولتی برخوردار هستند و در واقع آنچه امروز در دنیای حرفه ای فوتبال مد نظر است داشتن در آمد پایدار برای ادامه حیات باشگاهداری و تیمداری و در کنار آن مدیریت و برنامه و در یک جمله اگر پول و در آمد نباشد، مدیریت و برنامه نمی تواند به موفقیت و اهداف تعیین شده دست پیدا کند. با این حساب برای رشد و مطرح شدن در فوتبال فاکتورهای لازم باید فراهم شود و این درایت و شم اقتصادی و تخصصی را می‌طلبد.

نگاهی گذرا به فوتبال یزد نشان دهنده آن است مدیران تحمیلی و فاقد صلاحیت که شاخصه های لازم را برای پیشرد آن نداشتند چه بلایی بر سرفوتبال نازل کردند و گرفتاری های زیادی را باعث شدند تا امروز شاهد فوتبال نیم بند هم در یزد نباشیم؟!

متاسفانه کسانی که به هر دلیل برگرده فوتبال یزد سوار شدند به جای در نظر گرفتن «منافع» آن و برآورده کردن انتظارات به حق فوتبال دوستان و هواداران به منافع شخصی و اهداف باندی و جناحی خود پرداختند به طوری که فوتبال یزد به این حال و روز دچار شد که دیگر کسی برایش «تره» هم خورد نمی کند؟!

با همه اینها قصدمان کوبیدن بر طبل نا امیدی نیست، چرا که اگر همت، تلاش و حمایت باشد بار دیگر می توان آب رفته را به جوی بازگرداند و چراغ خاموش فوتبال یزد را روشن کرد.

تردیدی وجود ندارد فوتبال یزد سرشار از استعداد می‌باشد که در صورت توجه ویژه و سرمایه گذاری مناسب نسبت به آنان، می توان شور و غوغایی در فوتبال یزد ایجاد کرد و آینده اش را تضمین نمود.
در این مقطع و در برهوت فوتبال یزد که در لیگهای مطرح کشور محلی از اعراب ندارد؟! نقش مسئولان و صاحب منصبان اجرایی و متولیان ورزش و فوتبال استان یزد که وظیفه هم دارند تا جوابگو مشتاقان و تماشاگران باشند به عنوان یک اصل و محور، صد در صد تاثیرگذار است.

خوشبختانه امکانات و تجهیزات خوبی در سراسر استان یزد برای فوتبال وجود دارد اما آنچه گمشده اصلی می باشد، نبود بودجه لازم و حمایت نشدن فوتبال از سوی صنایع پرتعداد است که می طلبد شورایی و یا کمیته ای به ریاست استاندار به منظور ترغیب و تشویق بیش از سه هزار شرکت در راستای حمایت از ورزش و فوتبال یزد تشکیل شود و با امتیاز دادن به آنان از مجاری قانونی این مشکل اساسی را حل نمایند.

می دانیم و می دانند که استان یزد از لحاظ سرمایه غنی است و اکثر صنایع و شرکت هایش در همین شرایط اقتصادی هم از حیث مادی و درآمد زایی در وضعیت مناسبی قراردارند و می توانند به طور بالقوه به ورزش کمک کرده و درگسترش و ارتقاء آن سهم بالایی داشته باشند.

اگر یک ارزیابی منصفانه و سنجش دقیق در رابطه با حمایت مالی صنایع پرتعداد استان یزد برای ورزش داشته باشیم به این واقعیت می رسیم به غیر از مواردی معدود و انگشت شمار و آن هم به صورت مقطعی که حمایتهایشان شامل حال ورزش و فوتبال شده، اکثریت آنان با توجه به اینکه سودهای بسیاری از فضا و امکانات مهیا در استان یزد بردند و به مال و مکنت فراوان رسیده و هنوز هم ادامه دارد، وظیفه خود را در جهت سالم سازی چه در بعد ورزش همگانی و چه از لحاظ ورزش قهرمانی ادا نکرده اند؟!

خیلی تمایل به صغری و کبری چیدن نداریم ولی معتقدیم صنایع استان یزد نباید در حمایت از ورزش بی تفاوت باشند و در حق سرمایه‌های ذاتی ورزش و فوتبال کوتاهی کنند. سرمایه هایی که با کمی حمایت، می توانند باعث و موجب افتخار یزد جهانی در عرصه ورزش کشور و شادی و سرور مردم یزد شوند.

لب کلام و حرفمان اینکه زمانی قمی استاندار یزد باید برای حمایت از ورزش و فوتبال یزد مسیر رو به جلو همراه با سرعت لازم و شتاب منطقی را انتخاب کند تا انتظارات و توقعات مردم و به خصوص نسل جوان که در معرض بسیاری از ناهنجاری ها قرار گرفته اند و دلخوشی آنان خودنمایی در میادین ورزشی و افتخار آفرینی است برآورده شود و این کار چندان دشوار و مشکل نیست به شرط آنکه برنامه ای برای حمایت مالی صنایع استان یزد از ورزش و فوتبال حالت اجرایی پیدا کند و تاکید می کنیم این گره فقط با دستان زمانی قمی باز می شود!

 

شما هم نظر خود را ارسال کنید