وحید امیری: ایرانی‌ها ما را روی چشم‌شان گذاشتند

تیر ۱۳, ۱۳۹۷ ساعت: ۲۲:۵۰ ب.ظ 1,009 بازدید یک نظر
مردم سنگ تمام گذاشتند و ما را روی چشمان‌شان جا دادند و خستگی را از تن‌مان درآوردند.من همیشه به لر بودنم افتخار کردم.البته ما در روسیه هم تنها نبودیم.کاش بودید و می‌دیدید.ورزشگاه‌هایی که ما در آن‌ها

 گپی با وحید امیری در این روزهای آرام

ایرانی‌ها ما را روی چشم‌شان گذاشتند!/دنیا حساب ویژه‌ای روی این فوتبال باز کرد

حالا که گرد و خاک‌ها فرو نشسته و قصه‌ها به‌سر رسیده پسر لرستان می‌تواند با عینک منطق به رویدادهای روسیه بنگرد و از روزهایی بگوید که مردان ایران پای رواق آفتاب تا مرز رستگاری رفتند.
وحید امیری این روزها استراحت می‌کند و خاطرات مانای جام جهانی را در دفترچه‌ای به قطوری رویاهایش می‌نویسد.برای او زندگی زیر این آسمان پر از دود و سرب ادامه دارد.
این شما و این تفنگچی باتعصب سرزمین گربه‌ای شکل.در خلوت وقتی به سه بازی ایران در جام جهانی فکر می‌کنی به‌چه برداشتی می‌رسی وحید؟
من اتفاقات جام جهانی را بارها مرور کردم و آنچه بیشتر از هر موضوع دیگر ذهنم را مشغول کرد یکدستی و یکپارچگی تیم ملی بود.شما صحنه گل ما به مراکش را یک بار دیگر نگاه کنید.ورزشگاه سن‌پترزبورگ منفجر شد و تمام بچه‌ها روی سر و کول هم شادی می‌کردند.این خیلی مهم بود که همه یک حس داشتند و کسی به خاطر نشستن روی نیمکت یا هر قضیه دیگر مکدر نبود.

این اتحاد چگونه شکل گرفت؟
خب اعتبار ایران وسط بود و همه بچه‌ها می‌دانستند که چه ماموریت مهمی بر دوش دارند.بعد هم اینکه کی روش بعنوان سرمربی روح هماهنگی و رفاقت را در تیم دمیده بود.مربیان بزرگ خوب بلدند مهره‌های خود را مَچ کنند.

یعنی واقعا می‌شد در خاک روسیه جشن صعود بگیریم؟
چرا که نه.ما اگر کمی در بازی با اسپانیا و پرتغال خوش شانس بودیم برگه صعود امضا می‌شد.فوتبال بازی لحظه‌ها‌ست و موفقیت در یک لحظه می‌تواند راه را هموار کند و سرنوشت را جور دیگری رقم بزند.

هنوز هم خیلی‌ها از تونلی که تو استادانه برای پیکه ساختی حرف می‌زنند.
مردم لطف دارند اما این اتفاقات هم جزیی از فوتبال است و نباید خیلی به آن پرداخت.شما تصور کنید اگر سانتر من پس از جا گذاشتن پیکه توسط مهدی گل می‌شد چه محشری برپا می‌شد.

مهدی بیشتر از اندازه پرید!
او تمام تلاشش را کرد و از وجودش مایه گذاشت.یک وقت‌هایی شانس همراه بازیکن نیست و توپ توی دروازه نمی‌رود،وگرنه مهدی موقعیت‌های دشوارتر از این را بارها و بارها به گل بدل کرده است.این وسط یک نکته مهم هست.

چه نکته ای؟
اینکه فوتبال ما خودش را نشان داد و دنیا فهمید که باید روی این فوتبال حساب ویژه باز کند.شجاعت بزرگ‌ترین دستاورد این جام بود و ما پی‌بردیم می‌توانیم همپای بزرگ‌ترین تیم‌های جهان بجنگیم و نتیجه بگیریم.
الان طوری شده که خیلی‌ها از سبک فوتبال ایران حرف می‌زنند.

با این سبک می‌توان در جام ملت‌ها کار رقیبان را تمام کرد؟
ببینید کی روش یک مربی ششدانگ است و برای دقیقه به دقیقه هر بازی برنامه دارد.او قدرت آنالیز بالایی دارد و بر همین اساس توانست چهار امتیاز در گروه مرگ برای تیم ملی کسب کند.شک نکنید استراتژی کی روش در جام ملت‌های آسیا بر پایه نمایش حریفان ترسیم خواهد شد.

راستی شنیدیم لرها حسابی از تو و بیرانوند تجلیل کردند.
مردم سنگ تمام گذاشتند و ما را روی چشمان‌شان جا دادند و خستگی را از تن‌مان درآوردند.من همیشه به لر بودنم افتخار کردم.البته ما در روسیه هم تنها نبودیم.کاش بودید و می‌دیدید.ورزشگاه‌هایی که ما در آن‌ها
به میدان رفتیم شبیه استادیوم آزادی بودند.ایرانی‌ها کاری کردند که غربت از یادمان برود.

وحید امیری افق پیش روی این تیم را چطور ارزیابی می‌کند؟
ما تیمی داریم که چه بیرون و چه درون زمین بی‌نظیر است و دل‌های بازیکنانش برای هم می‌تپد.اگر این تیم حفظ شود و کارلوس هم بالای سر این بچه‌ها بماند بدون تردید قهرمان جام ملت‌ها خواهیم شد.آسیا توان رویارویی با تیمی که نفس اسپانیا و پرتغال را گرفت و مراکش را درهم کوبید نخواهد داشت.
باقی بقایت وحید.

نظرات

شما هم نظر خود را ارسال کنید