واکنش محمود صادقی به بلبشوی کمک به مدرسه: «ورود می‌کنیم!»

دی ۴, ۱۳۹۶ ساعت: ۲۱:۱۰ ب.ظ 1,069 بازدید بدون نظر
«محمود صادقی»، عضو کمیسیون آموزش ­و­ تحقیقات مجلس درباره‌ی بلبشوی بی‌حساب و کتاب «کمک به مدرسه»، گفت: محدودیت‌های اعتباری و اولویت­‌گذاری‌های نامناسبی که وجود دارد، موجب چنین وضعی شده است و مدارس گاهی برای نیازهای اولیه‌شان با مشکل روبه‌رو شده و مدیر تحت فشار قرار دارد، بطوری که برای تامین این نیازها به سراغ خانواده‌ها می‌­رود و این در بعضی مواقع جنبه‌­ی تحمیلی دارد و آن‌ها به بهانه­‌ی این ­که همیاری و داوطلبانه است؛ معمولا رفتار خودشان را توجیه می‌کند.

واکنش محمود صادقی به بلبشوی کمک به مدرسه: «ورود می‌کنیم!»

بلبشویی بی‌حساب و کتاب به نام «کمک به مدرسه»؛ آقای وزیر لطفا!

پس از انتشار فراخوان انصاف نیوز درباره‌ی گرفتن پول در «مدارس دولتی»، تعدادی از کامنت‌های برگزیده مخاطبان در پی ‌می‌آید:

«حامد» در اینستاگرام نوشت: سلام از من بابت یکسال، ۴۰۰هزارتومن برای کلاس چهارم گرفتند؛ بابت کتاب و لباس فرم و ورزشی هم جدا گرفتند.

«عباس» نیز در اینستاگرام نوشت: بله! گرفتند ۱۲۰۰۰۰۰هزار تومان.

«سعید» در اینستاگرام نوشت: کی نگرفتن؛ هر چی یادمونه دارن پول میگیرن!

«میلاد» در اینستاگرام نوشت: اکثر مدارس دولتی سرانه‌ای از دولت دریافت نمیکنن و به همین خاطر توی خیلی از مناطق خود مسوولان آموزش و پرورش به مدیرها مستقیم یا غیرمستقیم توصیه میکنن برای اداره‌ی مدرسه از والدین پول بگیره، این هم که گاهی در اخبار سعی میکنن مدیران رو متخلف جلوه بدن برای پوشش کم کاری خودشون هست، وگرنه مدیر چطور بدون پول مدرسه را اداره کنه؟ من خودم معلم هستم؛ مدرسه‌ی ما بعد از سه سال امسال سرانه دریافت کرده، شاید باورتون نشه، اما فقط صد هزارتومن! معلم‌ها و مدیر خیلی از خرج‌ها را از جیب هزینه میکنن، چون مدرسه در منطقه کم بضاعت هست و والدین هم اکثرا پولی به مدرسه کمک نمی‌کنند.

«غلامحسین» در اینستاگرام نوشت: بله! تقریبا هر ماه کمک زوری از والدین میخوان.موقع ثبت‌نام هم به شرط کمک ثبت‌نام کردم و همون اول ۱۵۰ شیرینی ثبت‌نام گرفتن!

«زهرا» در اینستاگرام نوشت: سلام. دختر و پسر من تا پایان ابتدایی در غیرانتفاعی درس می‌خواندند، اما در راهنمایی و دبیرستان در مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی ادامه تحصیل دادند و تقریبا معادل غیر انتفاعی هزینه پرداخت کردم . جالب اینجاست که این مدارس تا قبل از ریاست جمهوری احمدی‌نژاد نه تنها رایگان بودند بلکه غذای رایگان هم داشتند. دخترم امسال پیش دانشگاهی است و بابت مدرسه و کلاس‌های کنکور مبلغ شش میلیون و دویست مطالبه شده که این سوای اردوها است و جالبتر آن که تعداد دانش‌آموزان بیشتر از استاندارد تعیین شده برای مدارس خاص دولتی است. نمی‌دانیم گریه کنیم یا بخندیم.

«امیر» در اینستاگرام نوشت: لعنت بر کسانی که در این چند سال آموزش و پرورش رو سیاسی کردند.

«میرزایی» در اینستاگرام نوشت: یکی از ابتکارات مدارس برای گرفتن پول کوتاهی در آموزش به دانش‌آموزان است که بعدا اعلام می‌کنند فلان مبلغ بیارید برای کلاس تقویتی؛ گر چه این کلاس‌ها هم فقط برای پوله و هیچ تقویتی نیست. واقعا وضع آموزش اسفناکه بچه‌ها بی‌سواد دارن بار میان و همینطور الکی نمره داده میشه خدا به داد آینده این مملکت برسه اگه پدر مادرا تو خونه با بچه‌ها کار نکنن بچه چیز زبادی تومدرسه یاد نمی‌گیرن و معلم‌ها اکثرا بی‌خیال بچه‌ها هستند؛ البته با احترام نسبت به معلمهای با وجدان و دلسوز که تعدادشون نسبت به قبل خیلی کمتر شده.

«مهدی» در اینستاگرام نوشت: واقعن جای سواله که بعد تقریبا میشه گفت ۶ سال هنوز واسه خانواده‌های ایرانی سواله که مدارس پول میگیرن یا هزینه مدارس از اولیا گرفته میشه سرانه مدارس خیلی وقته قطع شده و مدارس یه جورایی خودگردان اداره میشه و فقط وزارت خونه حقوق معلما رو تقبل میکنه که واسه اونم منت میذاره وقتی سران مملکت معتقدن آموزش پرورش یه وزارت خونه مصرف کنندست مطمئنا نباید بیشتر از بقیه انتظار داشت.

درسته که با کل کل من و شما چیزی درست نمیشه ولی حداقل اینه که نظر شما نسبت به جامعه فرهنگیان شاید عوض شه این که ضعف سیستم آموزشی نه تنها بلکه از معلم نیست بلکه سیستم اینطور وضعیتی از معلم می‌خواد این که سیستم اموزش نمی‌خواد آمار می‌خواد سیستم براش یادگیری مهم نیست. در واقع مدارس ما یجور مهدکودک بزرگن که بچه‌ها چند ساعتی خودشونو و تخلیه می‌کنن و خانواده‌ها ازشون در امانن و معلمای ما یه پرستار بچه همین.

«دریا» در اینستاگرام نوشت: بله که مدرسه دولتی پول میدیم. اگه ندیم که قبض آب و برقشونم نمی‌تونن پرداخت کنن وقتی دولت هیچ بودجه‌ای بهشون نمیده!

«مهرداد» در اینستاگرام نوشت: بله! گرفتن متاسفانه.

«افضلی» در اینستاگرام نوشت: این کار اساسا خلاف قانون اساسی و قوانین عادی کشور است، اما این بدستور پشت پرده مسوولان مقام بالادستی انجام می‌شود شما باید با کمک اولیای دانش‌آموزان علیه مدیر مدرسه. در دادگاه صالح دادخواست بدهید و رای دادگاه هر چه باشد باید افشاگری بکنید تا جامعه را روشن کنید، ترس به دل خود را ندهید#۲۵/۹/۹۶# از ساری والسلام

«ابوالفضل» در اینستاگرام نوشت: باسلام دختر دوقلو دارم بخاطرخرج مدرسه آنهم دولتی که مدیرمدرسه گفتن پول نداری بچه‎هاتو نذار مدرسه منم دیگه نگذاشتم درس بخوانند؛ البته نتونستم پولی که خواستن بدم چندماهی گریه کردن، ولی دیگه عادت کردن چنددفعه هم از مدرسه زنگ زدن.

«سلطانی» در اینستاگرام نوشت: حتی دانش‌آموز چون پول نداشته به کلاس راه ندادند، چون خانواده بی‌بضاعت هست، اما دانش‌آموز بسیار باهوش و درسخوان که پول را ما جمع کردیم و دادیم، اما آبروی این دختر را بردند.

«عسل» در اینستاگرام نوشت: بیچاره پدر و مادری که مجبور هستند در این وضعیت جامعه پول تو جیب مدیر مدرسه هم بریزن، بعد مردم را تشویق به فرزند بیشتر می‌کنن، بی‌قانونی که باشه و نظارت ناصحیح و مدیریت ضعیف نتیجه‌اش همین می‎شود، اگر والدین پول داشتن که دیگه نیازی به ثبت‌نام مدرسه دولتی نبود می‌برد غیرانتفاعی با احترام بیشتر و حتی توجه بیشتر !!!!!! واقعا متاسفم

«مکی» در اینستاگرام نوشت: این‌ها چیزی نیست. در روستاهای اصفهان که کلا یک مدرسه وجود داره و طبق طبقه‌بندی‌های آموزش و پرورش در درجه‌ی ۲و۳ قرار می‌گیرند، خیلی از خانواده‌ها در شرایط بدی هستند ولی برای ثبت‌نام ازشون ۲۰۰هزارتومان می‌گیرند. در مدرسه‌های داخل شهر اصفهان قیمت‌ها متغیره هر مدیری برای خارج محدوده از یک میلیون و پانصد هزارتومان میگیره و این قیمت تا ۵ میلیون می‌رسه. این مبالغ برای مدارس دولتی است. در مدارس هیات امنایی مبالغ دریافتی سر به فلک می‌کشه. در مدارس داخل محدوده مبالغ دریافتی از ۱۰۰ هزارتومان تا ۵۰۰ هزارتومانه ولی این‌ها باز بستگی به شغل پدر و جیب خانواده داره.

«امید» در سایت انصاف نیوز نوشت: یادم میاد توی دوران مدرسه با عنوان «کمک به مدرسه» ازمون پول می‌‌گرفتن و اگه نمی‌دادی می‌‌گفتن که کارنامه نمی‌دهیم و این جور موارد.

«مجید» در قسمت کامنت‌های سایت نوشت: با سلام و احترام
حدود دوهفته پیش نیز از مدرسه دخترم در منطقه ۵ تهران با بنده تماس گرفتند و گفتند که باید مبلغ ۶۰۰هزار تومان بابت هزینه‌های تحصیلی بپردازم و وقتی با اعتراض بنده مواجه شدند عنوان کردند که مدرسه هیات امنایی است و باید این هزینه پرداخت شود.
بنده با صراحت به ایشان اعلام کردم که طبق قانون اساسی، هزینه‌ی تحصیل تا مقطع دیپلم رایگان است و هیچ کس نمی‌تواند قوانین مخالف با آن را تصویب نماید که ایشان گفتند که اگر اعتراضی دارید باید حضوری مراجعه کنید که بنده هم گفتم فرصت آن را ندارم.
سال قبل هم بنده مبلغ را پرداخت نکردم و به همین دلیل امسال همسر بنده می‌گوید که دخترم را در بدترین کلاس و معلم انداختند و مدعی است بدلیل عدم پرداخت شهریه است.
فکر می‌کنم باید در این حوزه قوانین شفاف شود و جلوی سوءاستفاده‌های فراوانی که می‌تواند روی دهد، گرفته شود.
البته بنده به این موضوع اذعان دارم که حقوق معلمان کم است و کفاف زحمات آنها را نمی‌دهد ولی هر مشکلی باید به شیوه‌ی درست ان اصلاح شود نه این که بار هزینه‌های دولت بر دوش مردمی باشد که خود محتاج نان شب خود هستند و…

«پروانه میری» در سایت انصاف نیوز نوشت: دخترم اول ابتدایی بود و به خاطر این که پول جشن الفبا رو ندادیم دخترمو از وسط جشن بیرون کردند.

«ابراهیم قاسمی» نیز نوشت: بعضی از مدارس خیلی پدر سوختن، به بهانه‌ی کمک به مدرسه پول زور می‌گیرن و تا وقتی اینو ندی اذیتت می‌کنند.

 «مریم ز» در سایت انصاف نوشت: سلام من شوهرم پاش شکست، شش ماه تو خونه بود نه در آمدی نه چیزی موقع ثبت‌نام ۷۵۰ هزارتومن مدیر می‌خواست، اما چون پول نداشتیم گفتیم فعلا تا آذرماه نمیتونم پول بدیم آنقدر با بچه‌ام بدرفتاری کرد و هر روز از کلاس می‌نداختش بیرون تا این که یک هفته پیش آورده بودش در خونه و پیاده‌اش کرده بود تو کوچه، چون کسی خونه نبود نشسته بود پشت در؛ قبلش حتی یه تماس نگرفنه بود، در صورتی که طبق آیین‌نامه حق این کار را نداره چون مدیر مدت زیادی هست که در مدرسه کار می‌کنه و محیط شهرستان ما کوچکه و همینطور جانبازه فکر می‌کنه مجوز چاپیدن داره، البته من مجبور شدم فرزندم را به یک مدرسه دیگه ببرم!!

واکنش محمود صادقی به بلبشوی کمک به مدرسه: «ورود می‌کنیم!»

img

«محمود صادقی»، عضو کمیسیون آموزش ­و­ تحقیقات مجلس درباره‌ی بلبشوی بی‌حساب و کتاب «کمک به مدرسه»، گفت: محدودیت‌های اعتباری و اولویت­‌گذاری‌های نامناسبی که وجود دارد، موجب چنین وضعی شده است و مدارس گاهی برای نیازهای اولیه‌شان با مشکل روبه‌رو شده و مدیر تحت فشار قرار دارد، بطوری که برای تامین این نیازها به سراغ خانواده‌ها می‌­رود و این در بعضی مواقع جنبه‌­ی تحمیلی دارد و آن‌ها به بهانه­‌ی این ­که همیاری و داوطلبانه است؛ معمولا رفتار خودشان را توجیه می‌کند.

به گزارش خبرنگار انصاف نیوز، در هفته‌های گذشته، والدین تعدادی از دانش‌­آموران مقاطع مختلف تحصیلی طی تماس با پایگاه خبری انصاف­‌نیوز، از اخذ مبالغ مختلف بصورت اجباری با عناوینی متفاوت از جمله: کمک به مدرسه یا همیاری خبر دادند و برخی بدلیل نداشتن استطاعت مالی، کودکانشان مورد تحقیر و رفتارهای نامناسبی قرار گرفتند. در یکی از این موارد، مسوولان مدرسه در پی پرداخت نکردن هزینه‌ی ثبت‌نام، دانش‌آموز را سوار بر موتورسیکلت کرده و بدون هماهنگی قبلی با والدین، او را به خانه بازگردانده، در حالی که کسی در آن لحظه در منزل حضور نداشته است!

بارها به وزراتخانه­‌ تذکر دادیم، اما همواره شاهد تکرار آن هستیم

محمود صادقی در این باره افزود: این موضوع سالهاست مطرح شده و آموزش­ و پرورش، هر بار اعلام می‌کند که مدارس مجاز نیستند از کسی به زور، پولی دریافت کنند، این موضوع در کمیسیون آموزش مجلس هم مطرح شده و بارها به وزراتخانه­‌ی مربوطه تذکر دادیم، اما همواره شاهد تکرار آن هستیم.

کمک به مدرسه تحمیل شود، به کرامت انسانی تعرض شده

صادقی، در پاسخ به این پرسش که «مواردی گزارش شده است که برخوردهای بدی با دانش‌­آموز بدلیل پرداخت نکردن این مبالغ صورت گرفته است، آیا بهداشت روان این کودکان متأثر از این بازخوردها نمی‌شود؟»، گفت: جدا از جنبه‌­ی اقتصادی که خلاف قانون است، اگر این را به خانوده­‌هایی که قدرت پرداخت ندارند،­ تحمیل کنند، نوعی تعرض به کرامت انسانی دانش‌­آموزان است و این صحنه‌ها با ارزش‌های انسانی و اسلامی سازگاری ندارد.

او افزود: از بعد تربیتی، آن حسی که در دانش­‌آموز ایجاد می‌کند به عقده‌­ی روانی تبدیل و موجب تخریب شخصیت فرد می­‌شود و آثار زیان‌باری در نسل آینده­‌ی ما دارد.

آموزش ­و پرورش جزو اولویت‌هایمان در کشور نیست

این نماینده مجلس، خاطرنشان کرد: یک درد کهنه‌ای که وجود دارد، این که آموزش­وپرورش جزو اولویت‌هایمان در کشور نیست و آن را به عنوان هزینه­ می‌بینیم تا درآمد، غافل از این­که هر ریالی که سرمایه­‌گذاری شود؛ عواید بسیاری برای تربیت انسان صالح و کارآمد دارد و در آینده خود را نشان می‌دهد.

در صورت ناتوانی آموزش و پرورش،مجلس ورود می‌یابد

صادقی از آموزش ­و­ پرورش درخواست کرد تا سیستم‌های نظارتی خود را قوی‌تر کند و زمینه‌های سوءاستفاده فراهم نشود و نباید این وجوه به حساب شخصی واریز شود، همانطور که آن را نباید اجباری بگیرند.

او در عین تأکید کرد: اگر مواردی از برخی ناکارآمدی‌ها و سوءاستفاده‌های احتمالی بطور مشخص و مصداقی به اعضای کمیسیون گزارش شود و وزارتخانه توانایی نظارت نداشته باشد، نیاز است که مجلس ورود پیدا کند و آن را مورد بازرسی قرار دهد و رسیدگی می‌کنیم.

راه­‌حل اداری ندارد؛ والدین از مدیر مدرسه شکایت کنند

همچنین «کارن خانلری»، عضو دیگر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره­‌ی اخذ مبالغ اجباری و رفتار نامناسب با دانش‌­آموزان به انصاف­‌نیوز، دریافت کمک به مدرسه بصورت اجباری  را خلاف قانون دانست و اعلام کرد: اما این همیشه وجود داشته و باید برخورد قاطعی انجام بگیرد و این موارد راه­حل اداری ندارد و باید جنبه­‌ی حقوقی و قضایی پیدا کند و والدین باید از مدیر مدرسه شکایت کنند.

او افزود: بطور طبیعی مدرسه تعیین می‌کند که چقدر کمک به مدرسه بگیرند، اما این که دانش‌آموزش را بخاطر پرداخت نکردن آن، پشت موتور م‌ی­گذارند و به خانه می‌فرستند و…، دیگر به کل کشور مربوط است و امری خلاف قانون اتفاق افتاده که باید از سوی قوه­‌ قضاییه و مجلس برخورد قانونی صورت بگیرد.

وزیر! نظارت و بازرسی را افزایش دهد

کارن خانلری گفت: والدین می­‌توانند این موارد را بطور مکتوب به مجلس بفرستند تا از آموزش ­و پرورش بخواهیم با این مسایل برخورد کند.

این نماینده مجلس همچنین تصریح کرد: آقای بطحایی برنامه‌­های خوبی برای آموزش ­و پرورش دارد و توقع داریم که نظارت و بازرسی­ را افزایش دهد و با این تخلفات برخورد کند و مجلس هم در کنار آموزش ­و پرورش با ساز و کارهایی که در اختیار دارد، کمک می­‌کند.

شما هم نظر خود را ارسال کنید