وزیر امور خارجه:

واکنش ایران به خروج آمریکا از برجام برای واشنگتن خوشایند نیست

فروردین ۲۸, ۱۳۹۷ ساعت: ۲۱:۴۶ ب.ظ 668 بازدید بدون نظر
وزیر امور خارجه تاکید کرد: اگر آمریکا تصمیم به خروج از برجام بگیرد، واکنشی از سوی ایران و جامعه بین‌المللی را مشاهده خواهد کرد که این واکنش برای آنها اصلا خوشایند نخواهد بود.

وزیر امور خارجه:

واکنش ایران به خروج آمریکا از برجام برای واشنگتن خوشایند نیست/ نماینده ایران به عنوان دبیرکل آینده اکو تعیین شد

 وزیر امور خارجه تاکید کرد: اگر آمریکا تصمیم به خروج از برجام بگیرد، واکنشی از سوی ایران و جامعه بین‌المللی را مشاهده خواهد کرد که این واکنش برای آنها اصلا خوشایند نخواهد بود.  محمدجواد ظریف امروز در پایان سفر خود به تاجیکستان درباره نشست وزرای امور خارجه سازمان همکاری اقتصادی اکو گفت: در این نشست فعالیت‌های سازمان به خصوص برنامه ۲۰۲۵ سازمان اکو که اهداف سازمان را طراحی کرده و در اجلاس سران قبلی در اسلام‌آباد تصویب شد را مرور کردیم.

نماینده ایران به عنوان دبیرکل آینده اکو تعیین شد

وی ادامه داد: در اجلاس همچنین نماینده ایران به عنوان دبیرکل آینده اکو تعیین و تصمیم‌های مهم دیگری در اجلاس اتخاذ شد مثل روش پرداخت سهمیه‌ها در اکو و روش‌های تقویت نقش اکو به عنوان مجموعه مهم اقتصادی منطقه‌ای.

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان با اشاره به نقش ایران در اکو اظهار داشت: از آنجا که همگرایی منطقه‌ای در این دوران نقش مهمی برای پیشرفت کشورهای منطقه و ایجاد فضای مناسب برای مبارزه با افراط‌‌‌‌گرایی دارد، سازمان اکو می‌تواند نقش بسیار مهمی را ایفا کند و این جلسه بسیار موفقی بود.

ایران از منافع ملی خود حراست می‌کند 

ظریف با اشاره به دیدار خود با امامعلی رحمان، رئیس‌جمهور تاجیکستان تصریح کرد: در این ملاقات درباره روابط دوجانبه، مشکلات منطقه و مسائل مربوط به افراط‌‌‌گرایی و تروریسم صحبت کردیم و گفت‌وگوی بسیار خوبی بود و امیدوارم به توسعه هرچه بیشتر روابط دو کشور همزبان، هم تاریخ، هم مسلک، هم فرهنگ و هم دین کمک کند.

وی درخصوص خروج احتمالی امریکا از برجام و تصمیم ایران خاطرنشان کرد: آنچه که بارها اعلام کردیم این است که جمهوری اسلامی ایران از منافع ملی خود حراست می‌کند و باید منافع ایران از برجام حفظ شود. حتما اگر آمریکا تصمیم به خروج از برجام بگیرد، واکنشی از سوی ایران و جامعه بین‌المللی را مشاهده خواهد کرد که این واکنش برای آنها اصلا خوشایند نخواهد بود.

برجام قابل مذاکره مجدد نیست

رئیس دستگاه دپلماسی با اشاره به عملکرد منطقه‌ای کشورهای غربی ابراز داشت: برجام یک توافقی بوده فقط در یک حوزه مشخص و آن حوزه هسته‌ای بوده و سایر موضوعات را با تصمیم مشترک به آن نپرداختیم. اگرچه ایران همواره منتقد سیاست‌های کشورهای غربی هم در منطقه و هم در سرازیر کردن سلاح به منطقه بوده است و حتما حرف برای گفتن بسیار داشتیم، ولی موضوع تصمیم‌گیری ما در برجام بحث هسته‌ای بوده و بر آن تأکید کردیم.

ظریف افزود: در حال حاضر اجماع در اروپا و در بین کشورهای ۱+۵ این است که برجام قابل مذاکره مجدد نیست و موضوعات دیگر به برجام ربطی ندارد و در این موضوع هم آمریکایی‌ها کاملا منزوی هستند.

اروپا نگاه مثبتی به سیاست‌های آمریکا درباره برجام ندارد

وی با اشاره به نشست دیروز وزرای امور خارجه اعضای اتحادیه اروپا بیان کرد: در جلسه دیروز شورای وزیران اتحادیه اروپا مشخص بود که اروپا نگاه مثبتی به سیاست‌های آمریکا در این حوزه ندارد، البته ما براساس منافع خود تصمیم می‌گیریم.

وزیر امور خارجه با اشاره به اختلافات ایران و اروپا در رابطه با مسائل منطقه‌ای یادآور شد: ما اختلافات جدی با نحوه رفتار اروپایی‌ها در منطقه داریم و این اختلافات را مطرح کردیم. معتقدیم متاسفانه اروپایی‌ها و به طور کلی غرب، این امکان را نداشتند که سیاست‌های منطقه‌ای خود را از آمریکا جدا کنند و سیاست مستقلی را داشته باشند.

سیاست‌های اروپا در منطقه به ناامنی، خشونت و تروریسم دامن زده است

ظریف با بیان اینکه سیاست‌های اروپا در منطقه به ناامنی، خشونت و تروریسم دامن زده است، ابراز داشت: این تروریسم بیش از همه گریبانگیر این منطقه و اروپا شده و در این زمینه‌ها همواره نکات مورد نظر و انتقادات خود را به سیاست‌های اروپایی‌ها مطرح کردیم.

شما هم نظر خود را ارسال کنید