گفتگو با آیت‌الله صانعی

هیچ دوره ای مانند پس از انقلاب به ویژه حالا قضات غیر مستقل نبوده اند

بهمن ۲۸, ۱۳۹۷ ساعت: ۲۳:۴۲ ب.ظ 192 بازدید بدون نظر
در دوره شاه سیاسیون رده بالا و هم چنین کسانی که مثلاً دست به ترور می‏‌زدند به دادرسی ارتش ارجاع داده می‏‌شدند. البته آن جا هم مراحل دادرسی رعایت می‏‌شد، حق وکیل گرفتن داشتند و حق اعتراض و دفاع و فرجام خواهی وجود داشت و افراد می‏‌توانستند آزادانه حتی علیه شاه یا ساواک سخن گفته و شکایت خود را مطرح نمایند و برخی از دادگاههای آنان علنی بود. متأسفانه در هیچ دوره‏‌ای از تاریخ قضاوت در ایران، مانند پس از انقلاب و به ویژه حالا، قضات غیر مستقل نبوده اند!

هیچ دوره ای مانند پس از انقلاب به ویژه حالا قضات غیر مستقل نبوده اند

🎤بخشی از گفتگوی مجتبی لطفی با آیت‌الله صانعی

✅دادگستری در گذشته واقعاً دادگستری علم و دانش قضا بود و کاملاً مستقل عمل می کرد. دوستی داشتم که در دادستانی زمان ما شاغل بود می‏‌گفت: حتی شاه از دادستان کیفری می‏‌ترسید؛ دادستان دیوان کیفر، مأمور رسیدگی به جرایم مسئولین دولتی بود. در‏باره همین حکم اقامت اجباری یا تبعید حتی از آقای هادوی خواستند که حکم تبعید امام را امضا کند ولی او نکرده بود با این که سران شهربانی، ساواک و حتی دربار نظرشان بر تبعید بود ولی او زیر بار نرفته بود و گفته بود آقای خمینی آشوب نکرده که من حکم تبعیدش را امضا کنم. امضا نکرد و کسی هم کاری به کارش نداشت و با او برخورد بد نکردند.

✅انقلابیونی که در زمان شاه بازداشت می‏‌شدند دو جور دادگاه در برخورد با آنان وجود داشت. یک عده از قضات بودند که این‏ها را رژیم از اول معین کرده بود و می‏‌دانست این‏ها حکم سلطان را امضاء می‏‌کنند و هر چه سلطان پسندد هنر است! و اگر کسی را می‏‌خواستند محکوم و زندانی کنند به این دسته از دادگاهها می‏‌فرستادند. اما اگر پرونده ای را صلاح نمی دیدند که حکم بخورد و به زندان کشیده نشود به دادگاههای قسم دوم می فرستاند، قضات این دادگاهها تند تند آزاد می‏‌کردند. یکی دو نفر از حقوقدانان شورای نگهبان و از جمله همین آقای دکتر صالحی – که مدتی هم مباحثه حاج آقا مصطفی خمینی بود و مدتی گرمسار قاضی شد و در زمان آقای بهشتی مدتی دادستان قم بود -، نقل می‏‌کردند که از سیاسیون هر کس را نزد ما می‏‌آوردند حکم به برائت داده آزادشان می‏‌کردیم. البته این‏ها جدای از دادسرای ارتش بود. سیاسیون رده بالا و هم چنین کسانی که مثلاً دست به ترور می‏‌زدند به دادرسی ارتش ارجاع داده می‏‌شدند. البته آن جا هم مراحل دادرسی رعایت می‏‌شد، حق وکیل گرفتن داشتند و حق اعتراض و دفاع و فرجام خواهی وجود داشت و افراد می‏‌توانستند آزادانه حتی علیه شاه یا ساواک سخن گفته و شکایت خود را مطرح نمایند و برخی از دادگاههای آنان علنی بود. متأسفانه در هیچ دوره‏‌ای از تاریخ قضاوت در ایران، مانند پس از انقلاب و به ویژه حالا، قضات غیر مستقل نبوده اند! این جور قضاوت‏هایی که حالا هست در کشورهای… وجود داشته است. قضات ما استقلالی ندارند و…!

شما هم نظر خود را ارسال کنید