همکاری های یونیسف و هلال احمر در زمینه پیشگیری از HIV و مواد مخدر

بهمن ۲, ۱۳۹۲ ساعت: ۱۹:۱۹ ب.ظ 1,861 بازدید یک نظر

دکتر وحید قبادی دانا در ابتدای دیدار با محمد منیر صفی الدین نماینده یونیسف در ایران با تبریک سالروز ولادت پیامبر رحمت و عدالت حضرت محمد (ص) گفت: قبل از ظهور اسلام در جزیره العرب، تبعیض جنسیتی و رفتارهای خشونت آمیز در بالاترین درجه خود رایج بود و داشتن فرزند دختر مایه شرمساری و ذلت تلقی می شد و زنده بگور کردن دختران در جزیره العرب آن روز به انجام می رسید اما آموزه های اسلام و وحی و توجه ویژه حضرت محمد (ص) در زمان حیات مبارک شان به دختر گرامیشان، خط بطلانی بر این تبعیض جنسیتی و اعمال خشونت علیه کودکان بود.

وی افزود: در حال حاضر هم خانواده های ایرانی فرزند دختر را نه تنها شرم نمی دانند بلکه آن را برکت و نعمت خداوند تلقی می کنند و حتی برخی خانواده هایی که فرزند پسر دارند علاقه دارند فرزند دختر هم داشته باشند.

به گزارش یزدیان رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر اضافه کرد ممکن است برخی کودکان در مواجهه با بلایای طبیعی، بیماری و معضل اعتیاد، خانواده های خود را از دست داده و بی سرپرست یا بد سرپرست باشند که برای این مساله سازمان های حمایتی لازم پیش بینی شده و سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مسئولیت هایی در رابطه با این کودکان دارند.

همچنین ممکن است در برخی مناطق کمتربرخوردار کشور شرایطی وجود داشته باشد و برخی کودکان این مناطق از برخی امکانات مانند امکانات آموزشی محروم باشند .

رییس سازمان جوانان هلال احمر تسکین آلام بشری، تامین سلامت انسان ها، تامین کرامت و احترام انسانی و تلاش برای برقراری صلح، دوستی و تفاهم بین انسان ها را از اهداف جمعیت هلال احمر خواند و گفت: این سازمان در نظر دارد فرهنگ بشردوستی و نوع دوستی را از ابتدای دوران طلایی یادگیری برای کودکان ایجاد کند و مفاهیم بشر دوستی و نفی خشونت را از دوران مهد کودک و دبستان به صورت غیر مستقیم و از طریق فعالیت های اجتماعی و سرگرمی به کودکان آموزش دهد.

دکتر قبادی دانا همچنین از آمادگی سازمان جوانان هلال احمر برای ارایه تجربیات خود به کشورهای در حال توسعه منطقه و سایر کشورهای جهان خبر داد.

رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر گفت: با توجه به اینکه در سطح جهان، کودکانی وجود دارند که قربانی خشونت هستند یا توسط بزرگسالان مورد خشونت واقع می شوند و یا از آنها به عنوان کودکان کار بهره کشی می شود، سازمان جوانان هلال احمر این آمادگی را دارد در زمینه حل اینگونه مسائل و مشکلات با یونیسف همکاری های مشترک داشته باشد.

دکتر قبادی دانا با بیان اینکه در کشور ما برخی کودکان از معلولیت بویژه معلولیت مادر زادی رنج می برند گفت: متاسفانه به دلیل آمار بالای ازدواج های فامیلی در ایران نسبت به سایر کشورها، معلولیت های ناشی از این ازدواج ها قابل توجه است.

رییس سازمان جوانان هلال احمر طرح کاهش تلفات ناشی از تصادفات رانندگی در بین کودکان و نوجوانان و طرح مستند سازی فعالیت های جوانان هلال احمر در حوادث و بلایا را از جمله طرح های مشترک بین این سازمان و نمایندگی یونیسف در ایران خواند و از مسئولان نمایندگی یونیسف در ایران به خاطر همکاری مشتاقانه و دوستانه و نزدیک در این زمینه قدردانی کرد.

2دکتر قبادی دانا در ادامه از آمادگی سازمان جوانان هلال احمر برای همکاری مشترک با یونیسف در زمینه پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر، الکل و مواد روان گردان در بین کودکان و نوجوانان خبر داد.

وی با بیان اینکه در زمینه ایجاد فرصت برای امکان شکوفایی استعداد کودکان مستعد برای آموزش، سازمان جوانان هلال احمر ۱۴ مجتمع دانش آموزی در پنج استان ایجاد کرده است گفت: این مجتمع ها ویژه دانش آموزانی است که محل سکونت خانواده هایشان با محل تحصیل بیش از ۷۰ کیلومتر فاصله دارد و اگر در مجتمع ها حضور نداشته باشند از تحصیل محروم می شوند.

رییس سازمان جوانان هلال احمر یادآور شد: البته تعداد مجتمع های دانش آموزی هلال احمر در گذشته بیش از ۸۰ مجتمع بود که با اقدامات وزارت آموزش و پرورش و توسعه مدارس در مناطق کمتربرخوردار کشور، نیاز به مجتمع ها کاهش یافته است.

دکتر قبادی دانا با بیان اینکه سازمان جوانان هلال احمر در زمینه این مجتمع ها و ایجاد فرصت برای دانش آموزان آمادگی همکاری با یونیسف را دارد گفت: همچنین این آمادگی را داریم تجربیات خود را در این زمینه در اختیار سایر کشورهای در حال توسعه جهان قرار دهیم.

وی توضیح داد: در مجتمع های دانش آموزی، دانش آموزان با یکدیگر زندگی کرده و زندگی جمعی را تجربه می کنند و تحت نظارت مربیان تربیتی آموزش دیده، قرار دارند و خلاء های عاطفی ناشی از دوری خانواده را با قرار گرفتن در بین همسالان و مربیان پر می کنند.

به گزارش یزدیان رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر تاکید کرد: در واقع این مکان ها، فضاهای ۲۴ ساعته دوستدار کودکان و نوجوانان هستند و اقامت شبانه روزی و تغذیه دانش آموزان مجتمع های دانش آموزی رایگان است و هزینه ها توسط سازمان جوانان هلال احمر تامین می شود.

دکتر قبادی دانا با بیان اینکه کرامت انسانی دانش آموزان مجتمع های دانش آموزی هلال احمر حفظ می شود گفت:‌ این دانش آموزان در مدارس شان به عنوان دانش آموزان هلال احمری شناخته می شوند و در بین همسالان خود به ماموریتی که به آنها داده شده افتخار می کنند و شخصیت و کرامت انسانی آنها به نحو شایسته حفظ می شود.

رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در ادامه به تشکیل کانون های بشردوستانه هلال احمر در مراکز اصلاح و تربیت اشاره کرد و گفت: سازمان جوانان اقدام به راه اندازی کانون های بشردوستانه در مراکز اصلاح و تربیت در سطح کشور کرده که طرح این کانون ها موفق به کسب جایزه «جوانان در حرکت» فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در سال ۲۰۱۳ میلادی شد.

وی افزود: بر این اساس سازمان جوانان هلال احمر در تلاش است فضای دوستدار کودکان و نوجوانان را بیش از پیش در سطح کشور راه اندازی و تقویت کند.

دکتر قبادی دانا همچنین در خصوص کانون غنچه های هلال گفت: ‌در ارتباط با مهدهای کودک، تفاهم نامه ای با سازمان بهزیستی کشور داریم که بر اساس آن مفاهیم مورد تاکید هلال احمر در محتواهای آموزشی مهدهای کودک گنجانده می شود.

وی به عضویت سازمان جوانان هلال احمر در شورای ساماندهی کودکان خیابانی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد و افزود: با توجه به سرعت توسعه در کشور ما، بحث کودکان کار و کودکان خیابانی می تواند در آینده مبتلابه جامعه ما باشد و برای این مساله در حال تدوین برنامه مدون هستیم.

بر اساس این گزارش، نماینده یونیسف نیز در ادامه این دیدار گفت: هلال احمر جمهوری اسلامی ایران یکی از بزرگترین جمعیت های دنیاست که نسبت به کشورهای دیگر فعالیت های بسیار متعدد و متنوعی دارد و حتی فعالیت هایی را انجام می دهد که در کشورهای دیگر توسط سازمان هایی غیر از هلال احمر مثل سازمان پیشاهنگی انجام می شود.

محمد منیر صفی الدین افزود: علاوه بر این، توانایی و ظرفیت هلال احمر ایران در تشویق و فراهم کردن امکان فعالیت نوجوانان و جوانان و جذب آنها بسیار و چشمگیر است.

وی گفت: ‌نقش هلال احمر ایران در پاسخ دهی به موارد اضطراری و سوانح و بلایا به خصوص پاسخ دهی های به موقع بسیار سریع و قابل تقدیر است.

نماینده یونیسف در ایران اضافه کرد: از همکاری مشترکی که با سازمان جوانان هلال احمر داریم بسیار خرسند هستیم و امیدواریم فضاهای بیشتری را برای همکاری های بیشتر ایجاد کنیم و تا کنون نیز همکاری های خوبی صورت گرفته که امیدواریم ادامه یابد.

صفی الدین ابراز امیدواری کرد همکاری مشترک نمایندگی یونیسف در ایران در زمینه کاهش سوانح و حوادث رانندگی با سازمان جوانان هلال احمر ادامه یابد و به حوزه های جدید مورد اشاره رییس سازمان جوانان هلال احمر نیز پرداخته شود.

وی گفت: برخی از حوزه هایی که مورد اشاره شما قرار گرفت می تواند محور خیلی خوبی برای کارهای مشترک بین سازمان جوانان هلال احمر و یونیسف در آینده باشد.

نماینده یونیسف در ایران توضیح داد: یکی از مهمترین موضوعاتی که مورد اشاره قرار گرفت، مساله کودکان کانون های اصلاح و تربیت هستند.

وی افزود: هلال احمر نقش خیلی مهمی در حمایت و حفاظت از این کودکان می تواند داشته باشد تا آنها معارض قانون نباشند.

1صفی الدین افزود: یکی از مسایل جدی این است که بسیاری از جوانان و نوجوانانی که در زندان به سر می برند به دلیل جرایم جزئی راهی زندان شده اند.

وی گفت: اینکه قوانین جدی در کشور وجود دارد و منجر به حفاظت جامعه از جرایم می شود خیلی خوب است ولی باید این مساله را نیز در نظر گرفت که بسیاری از نوجوانان درک درست و اطلاع کاملی از قوانین ندارند و همین مساله منجر شده معارض قانون باشند.

نماینده یونیسف در ایران اظهار داشت: هلال احمر می تواند نقش ارزشمندی در مورد آموزش قوانین به نوجوانان ایفا کند و این مساله ارتباط زیادی با فعالیت های سازمان جوانان هلال احمر در زمینه پیشگیری از خشونت دارد.

صفی الدین ادامه داد: یکی دیگر از زمینه های همکاری مشترک بین یونیسف و هلال احمر، مساله آموزش والدین است زیرا برخی والدین ارتباط مناسبی با کودکان خود ندارند و این تصور هم وجود دارد که هر کسی که تحصیل کرده و به بلوغ رسیده می تواند ازدواج کند و والدین خوبی برای فرزندان خود باشد در حالی که واقعیت این نیست و نیازمند آموزش والدین هستیم.

به گزارش یزدیان نماینده یونیسف در ایران اضافه کرد: یونیسف در سالیان گذشته همکاری های مشترکی خوبی با وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی در رابطه با این مساله داشته و منابع آموزشی مناسبی را نیز در زمینه آموزش والدین تدوین کرده که این منابع با برخی اصلاحات و تغییرات می تواند مورد استفاده سازمان جوانان هلال احمر قرار گیرد زیرا وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی دسترسی هلال احمر به جوانان را ندارند.

صفی الدین گفت: موضوع دیگر که می تواند زمینه همکاری مشترک بین هلال احمر و یونیسف باشد، مساله کودکان کار یا کودکان خیابانی است و این مساله نه تنها در ایران بلکه در تمام کشورهای جهان وجود دارد.

وی افزود: با توجه به مشکلات اقتصادی که در سراسر جهان وجود دارد، برخی کودکان به منظور اقتصاد خانواده نیازمند این هستند که کار کنند و یکی از مسایلی که هلال احمر به خوبی می تواند به آن ورود کند، آموزش این کودکان است.

نماینده یونیسف توضیح داد: در خیلی از موارد این کودکان بدون دستکش، دست هایشان را وارد زباله می کنند و امکان دارد بر اثر سرنگ هایی که در سطل های زباله وجود دارد در معرض ابتلا به ویروس HIV قرار گیرند بنابراین می توان با این کودکان یا گروه هایی که از آنها بهره کشی می کنند وارد صحبت شد و اگر هم این اتفاق می افتد حداقل زمینه های مراقبتی ابتدایی برای آنان فراهم شود.

صفی الدین اضافه کرد: موضوع دیگر، مساله پیشگیری ازHIV  و مواد مخدر است که در این زمینه ایران قوانین مختلفی دارد و از جامعه حفاظت می کند ولی بر اساس اظهارات یکی از مسئولان وزارت بهداشت، ایران از نظر مواد مخدر و HIV  به دلیل همسایگانی که دارد در منطقه آلوده ای قرار گرفته است.

وی یادآور شد: از طرفی هم درصد قابل توجهی از نوجوانان و جوانان ایرانی راه های انتقال ویروس HIV را نمی شناسند و بر این اساس آنها نمی توانند به طور کامل از خود در برابر ویروس HIV  محافظت کنند و نقش هلال احمر در مساله مواد مخدر و پیشگیری از HIV  می تواند خیلی موثر باشد.

در پایان این دیدار دکتر قبادی دانا گفت: در قانون پنجم توسعه کشور یکی از وظایفی که دولت بر عهده سازمان جوانان هلال احمر گذاشته، پیشگیری از جرم است که در این زمینه آموزش کودکان و نوجوانان در ارتباط با شناخت قانون و راه های پیشگیری از وقوع جرم را در دستور کار داریم.

رییس سازمان جوانان هلال احمر بر ادامه و توسعه همکاری های متقابل بین جمعیت هلال احمر و یونیسف تاکید کرد و گفت: این سازمان آمادگی همکاری مشترک در سایر حوزه ها را نیز دارد.

وی گفت: به عنوان مثال در بحث پیشگیری از HIV  و آموزش کودکان کار سازمان جوانان هلال احمر آمادگی همکاری مشترک با یونیسف را دارد.

به گزارش یزدیان دکتر قبادی همچنین به سفر مطالعاتی اخیر به کشور آلمان اشاره کرد و گفت: در این سفر گروهی از مجموعه سازمان جوانان هلال احمر، وزارت بهداشت و پلیس راهور حضور داشتند و تجربیات خوبی را در اختیار مجموعه کارشناسان و برنامه ریزان سازمان جوانان هلال احمر در ارتباط با کاهش تلفات ناشی از تصادفات رانندگی قرار داد.

دکتر قبادی در پایان از نماینده یونیسف در ایران دعوت کرد در صورت تمایل از مجتمع دانش آموزی سازمان جوانان هلال احمر در استان خراسان جنوبی، کانون های بشردوستانه هلال احمر در مراکز اصلاح وتربیت و یکی از کانون های غنچه هلال در مهدهای کودک بازدید کند.

به گفته رییس سازمان جوانان هلال احمر تقریبا سالانه حدود یک میلیارد تومان برای مجتمع های دانش آموزی هلال احمر در سراسر کشور هزینه می شود.

رییس سازمان جوانان هلال احمر گفت: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته طی ماه جاری نخستین کانون غنچه های هلال در مرکز نگهداری از کودکان تحت پوشش بهزیستی با همکاری سازمان بهزیستی کشور افتتاح می شود.

نظرات

شما هم نظر خود را ارسال کنید