همه روایت ها از تجمعات خیابان انقلاب تهران + تصاویر

دی ۹, ۱۳۹۶ ساعت: ۲۱:۲۰ ب.ظ 541 بازدید بدون نظر
ظهر امروز تجمع هایی در خیابان انقلاب تهران و در مقابل دانشگاه تهران صورت گرفت./برخلاف دیگر تجمعات در شهرهای مختلف که بیشتر در اعتراض به وضعیت معیشتی و در اعتراض به گرانی بود، تجمع معدود مقابل دانشگاه تهران بیشتر رنگ و بوی سیاسی داشت.

همه روایت ها از تجمعات خیابان انقلاب تهران

ظهر امروز تجمع هایی در خیابان انقلاب تهران و در مقابل دانشگاه تهران صورت گرفت.

به نقل از جماران در پی تجمعات اعتراض آمیز در برخی شهرهای کشور ، ظهر امروز خیابان انقلاب تهران نیز شاهد تجمع معترضین بود.

به گزارش خبرنگار جماران، روز پنجشنبه تصاویر اعتراضات در شهر مشهد که علت آن مسائل معیشتی و اقتصادی عنوان می شد فضای مجازی را تحت تاثیر خود قرار داد.

بعد از ظهر آن روز تصاویر دیگری از اجتماعات پراکنده در سایر شهرهای کشور پخش شد که اغلب شعارهای آنها محدود به مسائل اقتصادی نبود و کلیت نظام و مشئولین را هدف قرار می داد.

صبح جمعه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور روحانی در سخنانی به عوامل این اجتماعات هشدار داد که دود خیایاتی شدن قضایا به چشم خودشان خواهد رفت؛ بدین ترتیب شائبه نقش داشتن منتقدان و رقبای دولت در شکل گیری اجتماعات اولیه تقویت شد.

از طرفی، موضع گیری سیاسیون اصولگرا و اصلاح طلب نیز بوی سردرگمی و احتیاط می داد که این روند تا امروز تداوم یافت؛ چرا که اگرچه مساله اقتصاد و فساد انگیزه ی شروع این اعتراضات عنوان می شد اما سردادن شعارهای بسیار تند و ضد نظام، مشخص نبودن شمار دقیق تظاهرکنندگان و ورود جدی رسانه های خارجی به هدایت تبلیغاتی موضوع و مولفه هایی از این قبیل باعث شد تا از یکسو اصولگرایان در عین نقد اقتصادی بر دولت نتوانند از این تجمعات دفاع کنند و از طرف دیگر اصلاح طلبان علی رغم دفاع همیشگی شان از تجمعات مسالمت آمیز مطابق اصل ۲۷ قانون اساسی، با توجه به مبهم بودن ماهیت و خاستگاه اعتراضات و نیز شعارهای آن، موضع مثبتی نسبت به این حوادث نشان ندادند.

در عین حال خط مشترک سخنان هر دو طرف، تاکید بر توجه دولت به مطالبات معیشتی و اقتصادی مردم بود که در سخنان سخنرانان روز ۹ دی از جمله سید ابراهیم رئیسی و تحلیل های تحلیلگران اصلاح طلب شاهد آن بودیم.

ظهر امروز نیز  محدوده خیابان انقلاب تهران تا چهارراه ولیعصر(عج) شاهد اجتماعات پراکنده ای بود.

بنا بر مشاهدات خبرنگار جماران، بسته بودن ایستگاههای انقلاب و ولیعصر(عج) خط مترو و نیز حضور نیروهای انتظامی در معابر باعث ازدحام جمعیت شده بود؛ در عین حال شماری از افراد معترض که در این محدوده حضور یافته بودند شعارهایی را سر می دادند.

همچنین شماری از دانشجویان دانشگاه تهران از داخل محوط دانشگاه(پشت درب اصلی) شعارهایی را سر دادند.

مضمون غالب شعارها نیز سیاسی و غیر مرتبط با موضوعات اقتصادی بود.

در این ساعات، همزمان تجمعات پراکنده ای هم در برخی شهرها در جریان بوده است.

خبرگزاری ایلنا نیز اینگونه گزارش داده است:

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، از ساعت‌های ابتدایی امروز عده‌ای در مقابل دانشگاه تهران و همچنین خیابان‌های منتهی به آن تجمعات پراکنده‌ای را به بهانه‌های مختلف از جمله مسائل اقتصادی و گرانی برگزار کردند.

این تجمع‌ها در حالی صورت گرفت که روز گذشته محسن نسج همدانی معاون امنیتی استانداری تهران به ایلنا اعلام کرد که نیروهای امنیتی و پلیس و موظف به مقابله با تجمعات و اقدامات غیرقانونی هستند و در این راستا نیروهای پلیس ابتدا با تذکر شفاهی از تجمع‌کنندگان می‌خواهند صحنه را ترک کنند و در صورت اصرار افراد به ماندن به صورت موقت بازداشت خواهند شد.

با افزایش تعداد تجمع‌کنندگان و سردادن شعارهایی خاص، به تعداد نیروهای نیروهای امنیتی و پلیس نیز افزوده شد که این مسئله موجب شد مغازه‌های مقابل دانشگاه تهران ناچارا زودتر دست از کار بکشند و البته تعداد دیگری از فروشندگان با درب‌های نیمه‌بسته، تعطیلی خود را اعلام کنند.

این اتفاقات در حالی رخ داد که از ساعت ۱۳ بعدازظهر، تعدادی از دانشجویان در داخل دانشگاه تهران به سمت نرده‌های منتهی به خیابان انقلاب آمده و با سردادن شعارهایی موجب شدند وضعیت در دانشگاه تهران و همچنین خیابان‌های منتهی به آن حالت امنیتی‌ بیشتری به خود بگیرد.

در همین راستا خبرهای اولیه حاکی از آن بود که سه تن از دانشجویان تهران دستگیر شده‌اند که البته به گفته یکی از مدیران وزارت علوم دو تن از آنها تا زمان ارسال این خبر آزاد شدند.

در این راستا، نیروهای پلیس با حضور در خیابان و پیاده‌روهای دانشگاه تهران تلاش کردند از شکل‌گیری تجمعات پراکنده جلوگیری کنند.

از ساعت ۱۵ بعد از ظهر هم برخی دیگر از دانشجویان که اغلب آنها خود را منتسب به بسیج دانشجویی می‌دانستند، با حضور مقابل دانشگاه تهران به حمایت از ارکان نظام پرداختند و شعارهایی همچون «مرگ بر ضد ولایت فقیه» به مخالفت با تجمع‌کنندگان پرداختند.

با نزدیک شدن به ساعت ۱۷، تجمع‌های پراکنده بیشتر از پیش شد. مشاهدات میدانی خبرنگار ایلنا حاکی از به آتش کشیده شدن برخی سطل‌های زباله و پرتاب سنگ به سمت نیروهای امنیتی بود تا جایی که همین مسئله موجب شد نیروهای امنیتی اقدام به بازداشت برخی معترضان کنند.

تشدید وضعیت امنیتی موجب شد عبور و مرور وسایل نقلیه با کندی صورت بگیرد به گونه‌ای که تا دقایقی اتومبیل‌ها قادر عبور از خیابان انقلاب تهران نبودند.

افزایش تجمع‌ها موجب شد نیروهای پلیس اقدام به آوردن ماشین آب‌پاش و استقرار آن در دانشگاه تهران کنند؛ هرچند که تا این لحظه گزارشی از استفاده از آن برای پراکنده کردن تجمع‌کنندگان یا استفاده از گاز اشک‌آور منتشر نشده است.

عدم اطلاع‌رسانی رسمی هم موجب شد بازار شایعات بیش از پیش داغ شود به گونه‌ای که برخی شبکه‌های اجتماعی درباره منع عبور و مرور، بسته شدن خیابان‌های منتهی به دانشگاه تهران و آمار بالای بازداشت‌شدگان اخباری را منتشر کردند؛ که دقایقی بعد از انتشار تکذیب شدند.

در همین راستا محسن نسج همدانی در گفت‌وگو با ایلنا، شایعه منع آمد و شد از ساعت ۲۰ را تکذیب کرد و گفت که این خبر قابل تایید نیست.

تشدید شرایط و افزایش شلوغی‌ها هم موجب شد ایستگاه‌های مترو میدان انقلاب و تئاتر شهر در خط سه به گفته محمدیان، مسئول روابط عمومی مترو مسافرگیری را متوقف کرده و ایستگاه‌ها تعطیل شوند و نیروهای پلیس با در دست داشتن بلندگو از مردم بخواهند از هر گونه تجمع خودداری کرده و آنها را به حرکت در خیابان‌های فرعی دعوت کنند.

با این حال، با گذشت ساعتی از شب، مشاهدات خبرنگار ایلنا حاکی از کاسته شدن تجمعات، کاهش حضور مردم و باز شدن میدان انقلاب و روان شدن رفت و آمد وسایل نقلیه است. همچنین خبرها حاکی از برپایی نماز جماعت مغرب و عشا توسط برخی اعضای بسیج دانشجویی مقابل درب اصلی دانشگاه تهران است.

همزمان با تجمع صورت گرفته در تهران از روز گذشته شهرهای کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، لرستان، گیلان، خراسان رضوی، قوچان، همدان و برخی نقاط دیگر کشور هم شاهد این تجمعات اعتراضی به بهانه مشکلات اقتصادی بودند.

خبرگزاری مخالف دولت و محافظه کار فارس ابتدا این اعتراضات را اینگونه روایت کرد: 

-عصر امروز جمعی معدود از جوانان با رویکرد سیاسی در میدان انقلاب تجمع کردند.

-برخلاف دیگر تجمعات در شهرهای مختلف که بیشتر در اعتراض به وضعیت معیشتی و در اعتراض به گرانی بود، تجمع معدود مقابل دانشگاه تهران بیشتر رنگ و بوی سیاسی داشت.

-در این تجمع به هیچ وجه شعاری در اعتراض به گرانی سر داده نشد و شعارها بیشتر با مضامین سیاسی و ساختارشکنانه از جمله «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران»، «مرگ بر روسیه»، «دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد» و شعارهایی تند علیه مسئولان نظام است.

-تعداد تجمع کنندگان که اکثرا جوان هستند، حدود ۵۰ تا ۷۰ نفر است که تعدادی از آن‌ها داخل دانشگاه تهران و تعدادی در خیابان هستند.

-برخی تجمع‌کنندگان در حال سنگ‌پرانی به ماموران انتظامی هستند و این تجمع موجب ایجاد ترافیک در خیابان انقلاب شده است.

-درخواست تجمع کنندگان از مردم برای همراهی کردن، به دلیل سر دادن شعارهای تند و ساختارشکنانه و نیز دعوت رسانه‌های ضدانقلاب برای برپایی آن، با بی‌اعتنایی مواجه شد.

-به گزارش خبرنگار فارس، حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ تن از افراد ضمن سردادن شعارهای ساختارشکنانه موجب مسدود شدن خیابان‌های منتهی به میدان انقلاب شدند.

-عده‌ زیادی از مردم به دلیل ترافیک ایجاد شده و مسدود شدن خیابان‌ها در پیاده‌روها تماشاچی هستند.

این رسانه در گزارشی دیگر نوشت :

-حضور قابل توجه دانشجویان در ورودی دانشگاه تهران و واکنش منفی به شعارهای ساختارشکنانه عده‌ای مقابل این دانشگاه.

-در همین رابطه یکی از دانشجویان معترض به خبرنگار فارس گفت: “مطالبه منطقی و انتقاد حق دانشجویان و مردم است ولیکن عده‌ای که شاید دانشجو هم نباشند در این مواقع با سوءاستفاده از شرایط فضا را هیجانی و ملتهب می‌کنند و این خواست اکثر قریب به اتفاق دانشجویان دانشگاه تهران نیست.”

-باوجود شعارهای تند و اعمال خلاف قانون عده‌ای در خیابان‌های فرعی منتهی به میدان انقلاب و ایجاد ترافیک در این محدوده، پلیس با حضور پرتعداد برای حفظ امنیت حضور دارد و ضمن کنترل فضا و تحرکات با برخورد محترمانه مردم را راهنمایی می‌کند.

اما خبرگزاری ایسنا نیز طی گزارش هایی جداگانه به تشریح حوادث رخ داده پرداخت و نوشت:

همه روایت ها از تجمعات خیابان انقلاب تهران

از ظهر امروز(شنبه) در نقاط مختلف بخش مرکزی تهران از جمله میدان انقلاب و چهارراه ولی‌عصر و دانشگاه تهران تجمعاتی برگزار شد و در برخی از آن‌ها شعارهایی علیه مسوولان سر داده شد.

در پی این تجمع‌های غیرقانونی، شایعاتی در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر این‌که شورای امنیت کشور  از ساعت ۲۰ امشب قانون منع عبور و مرور در تهران را تصویب کرده است که معاون امنیتی انتظامی استاندار تهران در همین راستا خبر منع رفت و آمد در تهران را تکذیب کرد.

محسن همدانی در گفت‌وگو با ایسنا، تاکید کرد که خبر تصمیم شورای امنیت کشور مبنی بر اعلام منع رفت‌وآمد در تهران را تکذیب می‌کند.

به گزارش ایسنا، از حدود ساعت ۱۲ و نیم حد فاصل میدان انقلاب تا در دانشگاه تهران تجمعاتی رخ داد که همزمان نیروهای انتظامی برای کنترل تجمع‌کنندگان در محل حاضر بودند.

تجمع‌های پراکنده در پیاده‌روی مقابل دانشگاه تهران با تلاش نیروهای انتظامی برای پراکندن تجمع‌کنندگان همراه بود و تعداد زیادی از مغازه‌های کتابفروشی خیابان انقلاب در پی این تجمعات مجبور به بستن مغازه‌ها شدند یا در مقابل در مغازه با کرکره‌های نیمه بسته نظاره‌گر بودند.

در داخل دانشگاه تهران نیز جمعی از دانشجویان اقدام به سر دادن شعارهایی علیه جناح‌های سیاسی و مسوولان کشور کردند. پس از ساعتی نیروی انتظامی تلاش کرد تا در دانشگاه تهران را به روی دانشجویانی که داخل دانشگاه هستند ببندند که این اقدام با درگیری‌هایی همراه شد  اما سرانجام نیروی انتظامی موفق شد در دانشگاه تهران را به روی دانشجویان تجمع‌کننده ببندد.

همچنین از سویی دیگر از حدود ساعت ۱۵:۳۰ جمعی دیگر از دانشجویان به جمع دانشجویان پشت در اصلی دانشگاه تهران اضافه شدند که با پرچم‌هایی در حمایت از مسوولان نظام و مقام معظم رهبری شعارهایی در حمایت از جایگاه ولایت فقیه سر دادند و تعداد زیادی از این دانشجویان بالای سردر دانشگاه پرچم‌های خود را برافراشتند و شعارهایی در مخالفت با شعارهای دیگر تجمع‌کنندگان سر دادند.

 

همچنین از حدود ساعت چهار عصر تجمع‌هایی در حدفاصل چهارراه ولیعصر تا میدان انقلاب مشاهده می‌شود و درحالی که تعدادی از تجمع کنندگان در خیابان دانشگاه اقدام به آتش زدن سطل آشغال و پرتاب سنگ می‌کردند، پلیس در تلاش است کنترل اوضاع را دردست بگیرد و تجمع‌کنندگان را که اکثرا شعارهایی غیرمرتبط با مشکلات اقتصادی و عمدتا در ضدیت با ارکان نظام سر می‌دهند، متفرق کند.

خیابان‌های منتهی به خیابان انقلاب در راستای تلاش پلیس برای پراکنده کردن تجمع‌کنندگان بسته شده بود که هم‌اکنون باز شده است.

 

این تجمعات در شرایطی برگزار می‌شود که  عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور از مردم تقاضا کرده است که در تجمعات غیر قانونی شرکت نکنند و اگر قصد تجمع دارند درخواست دهند، بررسی شود.

وزیر کشور درباره برخی فراخوان‌های فضای مجازی که مردم را دعوت به تجمع می‌کنند، اظهار کرد: ما گزارش‌های در این زمینه داشته‌ایم و این تجمعات قطعا غیرقانونی است.

وی با تاکید بر این‌که هر نوع تجمعی باید مجوز داشته باشد، گفت: نیروی انتظامی و قوه قضائیه تاکنون تلاش کرده‌اند، مدیریت کنند تا تجمعات غیر قانونی تبدیل به مسئله‌ای نشود که نگرانی ایجاد کند.

وزیر کشور که با باشگاه خبرنگاران جوان گفت‌وگو می‌کرد، افزود: از همه کسانی که با این نوع فراخوان‌ها در تجمعی شرکت می‌کنند، تقاضا داریم که در این نوع تجمعات غیر قانونی شرکت نکنند چراکه برای خودشان و دیگر شهروندان زحمت ایجاد می‌کنند.

رحمانی فضلی به روند قانونی اخذ مجوز تجمع اشاره و بیان کرد: افرادی که می‌خواهند تجمعی داشته باشند، باید درخواست دهند، وزارت کشور  و استانداری‌ها درخواست آنان را بررسی می‌کنند.

***

 

با نزدیک شدن به زمان غروب آفتاب نیروهای امنیتی و انتظامی با در دست گرفتن بلندگوهایی مردم را به خروج از پیاده روها و خیابان و حرکت به سمت خیابان‌های فرعی دعوت کردند.

با مطرح شدن این خواسته‌ها از سوی نیروی انتظامی و نیز حرکت جمعی از تظاهرکنندگان به سمت خیابان‌های فرعی و خروج از خیابان انقلاب، اندکی از تعداد حاضران در خیابان‌ها کاسته شد و روند ترافیک که با حضور خودروها و موتورهای نیروی انتظامی و نیز حرکت تجمع کنندگان و دیگر عابران در خیابان‌ها به شدت سنگین شده بود اندکی رو به کاستی گذاشت و به نظر می‌رسد این تجمع در برابر دانشگاه تهران رفته رفته به پایان خود نزدیک شود.

 

بسیاری از مردم به دلیل بسته شدن مترو و نبود تاکسی و بی‌آرتی برای رفت و آمد با مشکل مواجه شده و مدام می‌پرسیدند که چطور باید به مسیرشان ادامه دهند. آنها مجبور بودند که حداقل دو چهارراه را برای رسیدن به یک وسیله عمومی پیاده‌روی کنند. همین مساله منجر به شلوغی چهارراه ولیعصر شده است.

هم‌اکنون(۱۸ و ۴۵ دقیقه) سردادن شعار  از سوی تجمع کنندگان در خیابان انقلاب تهران پایان یافته و شاهد ترددآرام در معابر هستیم و ترافیک موجود نیز ناشی از شرایط ایجاد شده طی ساعات قبلی است. نیروی انتظامی همچنان برای برقراری نظم  در خیابان انقلاب حضوری پررنگ دارد.

-فضای دانشگاه تهران نیز  به حالت عادی بازگشته است.

 ۳ نفر از دانشجویان معترض دانشگاه تهران بازداشت شده اند

خبرگزاری ایلنا به نقل از یکی از مسئولان وزارت علوم نوشت:

در پی تجمع دانشجویان دانشگاه تهران سه نفر دستگیر شده بودند که تاکنون دونفر از آنان آزاد شده اند

به گزارش جماران، پس از عدم پذیرش مسافر در دو ایستگاه مترو اکنون این دو ایستاگه مجددا فعال شده اند.

شما هم نظر خود را ارسال کنید