نذر سیاسی عجیب صادق زیباکلام!

شهریور ۱۱, ۱۳۹۸ ساعت: ۰۴:۳۱ ق.ظ 308 بازدید بدون نظر
صادق زیباکلام گفت: امید زیادی ندارم اما نذر می‌کنم ترامپ و روحانی با هم ملاقات کنند!

نذر سیاسی عجیب صادق زیباکلام!

صادق زیباکلام گفت: امید زیادی ندارم اما نذر می‌کنم ترامپ و روحانی با هم ملاقات کنند!

 نامه‌نیوز نوشت:‌ «خبر سیاسی مهم روز کشور آن که دیپلماسی کشور بعد از دیدار ظریف و مکرون وارد فاز جدیدی شده است اما هنوز مختصات آن معلوم نیست. نکته جالب‌تر آن که موافقان و مخالفان دولت روحانی نسبت به احتمال دیدار روحانی و ترامپ کاملا محتاط موضع می‌گیرند.

درباره چرایی این اتفاق با صادق زیباکلام گفتگو کردیم. مشروح گفتگوی نامه‌نیوز با صادق زیباکلام را در ادامه بخوانید.

روحانی و ترامپ در نیویورک دیدار می‌کنند؟

بستگی دارد این سوال از چه کسی پرسیده شود. صادق زیباکلام با توجه به هزینه‌های آمریکاستیزی در ۴۰ سال گذشته آرزو می‌کند این مسئله تمام شود. بنابراین دعا و نذر می‌کند که ترامپ و روحانی با هم ملاقات کنند.

چقدر احتمال می‌دهید این دیدار انجام شود؟

امکان دارد با واسطه رئیس‌جمهور فرانسه و سایر رهبران اروپا یک ملاقات دسته‌جمعی انجام شود.

آیا مخالفان دیدار ترامپ و روحانی هم همچنان روی موضع خود هستند؟

آنها می‌گویند «به هیچ وجه احتمال چنین دیداری وجود ندارد چون مسئولان کشور به طور موکد گفتند هیچ تماسی نباید بین ایران و آمریکا باشد» اما این حرف نیز مانند دیدگاه من یک نوع بیان علاقه و آرزو است.

قبول دارید چه شما که خیلی به انجام این دیدار راغب هستید و چه آنهایی که از موضع مخالف حرف می زنند و ۱۰۰ درصد احتمال این دیدار را رد می‌کنند، محتاطانه این روزها سخن می‌گویند؟

بله، هر دو گروه محتاط شدند. وقتی ظریف از فرانسه برگشت حامل پیام مکرون بود. او ساعاتی بعد دوباره به پاریس رفت. در آن ساعات همه به طور مشخص مکرون، ظریف و روحانی می دانستند چه دارد می‌گذرد. اگر موضع ما قطعی و ۱۰۰ درصد این بود که اصلا و به هیچ عنوان نباید دیداری بین روحانی و ترامپ انجام شود، کافی بود تلفنی ظریف به مکرون بگوید: «فعلا مسئولان نظام جمهوری اسلامی چنین دیداری را صلاح نمی‌بینند.» خیلی راحت موضوع منتفی می‌شد. این که ظریف دوباره به پاریس رفت؛ آن هم زمانی که ترامپ در فرانسه بود، نشان داد که درباره احتمال این دیدار در تهران صحبت شده است.

حالا موضع طرف آمریکایی را بازخوانی کنیم. وقتی ترامپ به پاریس رفت با موضوع وساطت فرانسه خیلی سرد برخورد کرد اما پس از یک روز کاملا لحن او عوض شد.

وقتی قطعات پازل را کنار هم می‌گذاریم مشخص می‌شود که وقتی ظریف بعد از صحبت با مسئولان نظام دوباره به فرانسه رفت به طور قطعی احتمال دیدار ترامپ و روحانی را رد نکرد بلکه کورسوی نوری را در انتهای تونل بازمی‌گذارد.

صادق زیبا کلام

آقای عراقچی گفت: «آمریکایی‌ها برای مجوز صادرات نفت انعطاف نشان دادند.» از طرفی آقای واعظی امکان دیدار روحانی و ترامپ را نفی کرده است. این دو صحبت وقتی کنار هم قرار می‌گیرند، چه طور قابل تحلیل هستند؟

برای ترامپ دیدار با روحانی صرفا یک مسئله تبلیغاتی است تا از این دیدار برای جمع‌آوری رأی در انتخابات ریاست‌جمهوری استفاده کند. حالا اگر این دیدار انجام شد بهتر اما اگر نشد این طور نیست که شانس ترامپ برای انتخاب مجدد به کل از بین برود. اما این دیدار اگر انجام شود و با نتیجه ملموسی همراه نباشد، هزینه‌های سنگینی را به اعتبار و پرستیژ طرف ایرانی وارد می‌کند. برای همین ایران دنبال این است که آمریکا حصول نتیجه را قبل از دیدار تضمین کند.

چرا مخالفان دیدار روحانی و ترامپ محتاط شدند؟

چون مخالفان دیدار روحانی و ترامپ در سوئیس زندگی نمی‌کنند. آنها می‌بینند سال به نیمه نرسیده، دولت در مخارجش ۱۵۰هزار میلیارد تومان کسر دارد و روحانی نمی‌تواند نردبان بگذارد برود خانه‌های مردم دزدی کند تا این کسری پر شود. تورم در آستانه ۵۰ درصد است. دولت برای جبران این کسری ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی چقدر باید اسکناس چاپ کند؟ آنها متوجه شدند کشور در فروش نفت با مشکلات جدی روبه‌روست. دولت امیدوار بود که وقتی تحریم‌ها شروع می‌شود حداقل ۳۰۰ هزار بشکه نفت بفروشد اما الان شاهد هستیم نفتکش «آدریان دریا» با ۲ میلیون بشکه نفت در آب‌های آزاد می‌چرخد و هیچ کشوری حاضر به خرید نفت آن نیست.

یادمان نرفته سال گذشته در موضوع FATF و خروج آمریکا از برجام مخالفان دولت چه طومارهایی نوشتند و چه طور برجام را در مجلس آتش زدند. یعنی شما می فرمایید امثال پایداری‌ها شعارزدگی را کنار گذاشتند و واقعگرا شده‌اند که خیلی نرم با احتمال دیدار ترامپ و روحانی برخورد کردند؟

خیر شعارزدگی را کنار نگذاشتند. اگر جبهه پایداری شعارزدگی را کنار بگذارد، دیگر اسمش جبهه پایداری نمی‌شود. اسمش جبهه وطن‌پرستان واقعگرا و واقع‌بین می‌شود اما این که جبهه پایداری درباره دیدار احتمالی ترامپ و روحانی موضعگیری سفت و سخت نکرد، چند علت دارد؛ از جمله اوضاع دشوار اقتصادی، کسری بودجه، تورم و مشکلات فروش نفت.

این وضعیت جبهه پایداری را به این نتیجه رسانده که اگر حتی قدرت دست آنها باشد و جای حسن روحانی، حسن عباسی یا سعید جلیلی رئیس‌جمهور شود هیچ تغییری در مدیریت اوضاع کشور رخ نمی‌دهد بنابراین امثال جبهه پایداری با دیدن این واقعیت‌ها، موضع نرمتری نسبت به این مسئله می‌گیرد.

برخی می گویند ایران و آمریکا ۴۰ سال با هم در تنش و دعوا بودند نمی شود که ظرف یک ماه این دعواها کنار رود و روحانی و ترامپ با هم در نیویورک دست بدهند. نظر شما چیست؟

انجام دیدار روحانی و ترامپ برای خود من هم ثقیل است و زیاد امیدوار نیستم اما سطح امیدواری‌ام نسبت به شهریور سال ۹۷ بیشتر شده است.

=======================

حل مشکلات روابط بین‌الملل با نذر زیباکلام؟

مناظره صادق زیباکلام و محمد علی رامین - اصفهان

«این که یک استاد سرشناس دانشگاه آخرین راه برای گشودن گره در سیاست بین‌الملل کشور را «دعا و نذر» عنوان کند، استیصال طنزآلودی است.»

  عصر ایران نوشت: «روزهای «چه می‌شود؟» همچنان ادامه دارد. مردم مدام این سوال را از هم می‌پرسند. آنها که قصد خرید یا فروش خانه را دارند، این را از بنگاهی‌ها می‌پرسند. آنها که طلا دارند یا می‌خواهند دلار بخرند، آنها که قصد راه‌اندازی یک کسب و کار دارند، آنها که قصد مهاجرت یا ماندن دارند… همه می‌خواهند بدانند «چه می‌شود؟» تا تصمیم بهتری بگیرند، تا کمتر ضرر کنند.

تقریباً هیچکس پاسخ شفافی نمی‌دهد یا ندارد و انتهای این بحث‌ها با عبارت «حالا ببینیم چی میشه» به آینده‌ای نامعلوم حواله داده می‌شود. طبیعی است که در چنین فضایی امکان رونق زندگی دشوار است، هیچکس روی زمین که نمی‌داند می‌لغزد یا ثابت است خانه نمی‌سازد.

در دو هفته گذشته بحث مذاکره با آمریکا دوباره داغ شد. برخی بر این باورند که یکی از کلیدهای باز کردن این قفل در مذاکره است. این که از حالت «نه جنگ، نه صلح» به سمت یک توافق برویم. تجربه هم نشان داد که بعد از توافق هسته‌ای تحرکات مثبتی در بازار شکل گرفت. حتی اگر مخالف صد درصد دولت روحانی باشید، باز هم نمی‌شود منکر شد که چطور شرکت‌های اروپایی برای سرمایه‌گذاری در ایران تقلا می‌کردند و هیات می‌فرستادند تا به قول احمدی‌نژاد «زنبیل بگذارند.»

پس از خروج ترامپ از توافق هسته‌ای، همان شرکت‌ها برای جلوگیری از تبعات تحریم، آرام به خانه‌هایشان برگشتند و دوران رکود آغاز شد. قطعاً همه مشکلات کشور ریشه در تحریم و ترامپ ندارد و با مذاکره هم همه چیز حل نمی‌شود اما بازار معمولاً به آن واکنش مثبت و امیدوارانه نشان می‌دهد.

سخنان صادق زیباکلام، همواره با دو عنصر صراحت و طنز همراه است. او در آخرین گفت‌وگویش با نامه‌نیوز گفته «با توجه به هزینه‌های آمریکاستیزی در ۴۰ سال گذشته آرزو می‌کنم این مسئله تمام شود. بنابراین دعا و نذر می‌کند که روحانی و ترامپ با هم ملاقات کنند.»

چند روز پیش محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه که به همراه همسرش مریم ایمانیه به‌عنوان مهمان ویژهٔ تدکس امیر کبیر حضور پیدا کرده بود، با روایت دو داستانِ کوتاه از ۴ اشتباه بدیهی در روابط و اثر آن بر دنیا صحبت کرد. او گفت:«من یک دیپلماتم و هیچ حوزه‌ای اندازه سیاست خارجی مناقشه‌برانگیز نیست. می‌دانم وقتی در جو کنونی حرف می‌زنم در خوش‌بینانه حالت ممکن ۵۰ درصد پیش‌ذهن مخالف من را دارند و اصلاً به حرف من گوش نمی‌دهند. مخصوصاً این روزها که در کشور ما همه دکترای روابط بین الملل دارند.»

من دکترای روابط بین‌الملل ندارم اما این که یک استاد سرشناس دانشگاه آخرین راه برای گشودن گره در سیاست بین‌الملل کشور را «دعا و نذر» عنوان کند، استیصال طنزآلودی است.

در همان سخنرانی دکتر ظریف افزود: «یکی از اشتباهات ما در روابط پیشگویی‌های خودکام‌بخش است. اگر پدری مدام پیش‌بینی کند که پسرش سیگاری می‌شود. مدام به پسرش می‌گوید نری سیگار بکشی! پسرم سیگار این ایرادها را دارد، این پسر را نابود می‌کند. اعصابش را خرد می‌کند. پسر احتمالاً می‌رود یک نخ سیگار می‌خرد. ما با دست خودمان بچه‌هایمان را به سمت خطر هل می‌دهیم… وقتی چند روز بعد از برجام یک مقام بالای نظامی ما می‌آید می‌گوید کدام آدم عاقلی می‌آید در ایران سرمایه‌گذاری کند، نتیجه چه می‌شود؟ خارجی که این را می‌شنود می‌گوید اینها خودشان می‌گویند آدم عاقل نمی‌آید اینجا سرمایه‌گذاری کند ما بیاییم سرمایه‌گذاری کنیم؟ نتیجه چه می‌شود؟ هیچکس نمی‌آید. بعد آن حضرت آقا می‌گوید ببینید من درست گفتم! ببینید شما نمی‌فهمیدید، ببینید شما را سر کار گذاشتند! دیدی هیچکس نیامد سرمایه‌گذاری کند؟»

تکه‌های این پازل را کنار هم قرار دهیم. حتی اگر اندک سواد خواندن و نوشتنی داشته باشیم هم به نتایجی می‌رسیم، لازم نیست حتماً دیپلمات باشیم.»

شما هم نظر خود را ارسال کنید