ناصر ابراهیمی:۵۰ درصد فوتبالیست‌های ایرانی قلیانی‌ اند!

دی ۲۱, ۱۳۹۲ ساعت: ۰۳:۰۶ ق.ظ 1,553 بازدید ۴ نظر

«قلیان و قلیان‌کشی»؛ این جدیدترین پدیده و چالشی است که فوتبال ایران با آن مواجه و دست به گریبان شده. پدیده‌ای که حالا باید آن را با ناامیدی کامل در لیست مصیبت‌های بزرگ این فوتبال از جمله فساد، رشوه، تبانی و خیلی چیزهای دیگر قرار داد. شامگاه دوشنبه‌ای که گذشت، برنامه ۹۰ و عادل فردوسی‌پور پرده از واقعیتی دیگر از این فوتبال برداشت. جایی که اعضای تیم ملی فوتبال زیر ۲۲ سال در هتل محل اقامتشان در جزیره خوش آب و هوای کیش به گفته مدیر هتل دور هم جمع و به قلیان‌هایی پک می زدند که گویا برخی مسئولان تیم برای آنها تدارک دیده بودند.

طرح این اتفاق در ۹۰ موجی از واکنش و اعتراض به را در برداشت. علی منصوریان و هومن افاضلی به عنوان مسئولان کادر فنی تیم های زیر ۲۳ و ۲۲ سال به دفاع از خود و شاگردانشان پرداختند و فدراسیون فوتبال هم مثل همیشه بلافاصله در مقام حمله و برخورد انضباطی با خاطیان قرار گرفت. ناصر ابراهیمی به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مربیان فوتبال ایران در این خصوص نظریات جالبی دارد. او می‌گوید پدیده قلیان کشی‌ چیز جدیدی نیست که همه به یکباره در قامت مبارزه با آن برخواسته اند. مربی سابق پرسپولیس معتقد است که امروز بیش از ۵۰ درصد فوتبالیست‌های ما قلیانی شده اند و از برخی پاتوق‌های آنها هم پرده بر می دارد. ابراهیمی البته به نکته جالبی هم اشاره می کند. او می‌گوید برخی از بازیکنان بزرگ و لیگ برتری ما این روزها به قدری حرفه‌ای قلیان می کشند که حتی مامور ۰۰۷ (جیمز باند) هم نمی تواند مچ آنها را بگیرد.

گفت و گوی «پیام نو» با ناصر ابراهیمی مربی سابق تیم ملی و پرسپولیس را در این باره بخوانید.

* نظرتان در مورد پدیده قلیان کشی در بین فوتبالیست‌ها چیست؟

– این پدیده خیلی جدیدی نیست که این روزها همه در مورد آن صحبت می‌کنند. شاید ما تا ۲۰ سال پیش و قبل از آن با پدیده‌ قلیان کشی مواجه نبودیم اما در دو دهه اخیر و مخصوصا ۱۰ سال گذشته فوتبالیست‌های مان خیلی رو به آن آورده اند. در دهه ۶۰ و قبل از آن نه اینکه فوتبالیست ها دنبال دود و دم نبودند، آنها هم بودند اما خیلی قلیل به این سمت می رفتند. امروز قلیان به جزئی جدا نشدنی از زندگی جوانان و مخصوصا فوتبالیست‌ها بدل شده و به نظرم هم خیلی خطرناک است.

* انتشار خبر قلیان‌کشی تیم ملی زیر ۲۲ سال در کیش تلنگری بود برای توجه به پدیده قلیان‌کشی. فکر نمی‌کنید خیلی دیر به فکر بررسی و مبارزه با این چالش نوظهور افتاده باشیم؟

– مطمئنا این یک فرهنگ است که ما به عنوان یک فوتبالیست باید بدانیم، نباید قلیان بکشیم. برای افراد نمی شود مامور مخفی گذاشت یا آنها را رصد کرد که شب ها کجا می رود یا نمی رود. از جواد نکونام بپرسید در فوتبال اسپانیا رفتار فوتبالیست‌ها و باشگاه‌هایشان در زمان استراحت شان چگونه است. آنها اصل را بر رفتار حرفه ای افراد می گذارند اما اگر متوجه خطایی هم از بازیکنانشان شدند، بدترین برخورد را با آنها می‌کنند. ما فرهنگ سازی نکرده ایم و حالا هم در دام قلیان گیر افتاده ایم. بنده در اغلب شهرستان های این مملکت مربیگری کرده ام و صحنه هایی دیده ام که قابل گفتن نیست. امروز خیلی از فوتبالیست‌های بزرگ و کوچک ما برای تفریح خود قلیان می کشند و خیلی طبیعی هم رفتار می کنند.

* از پاتوق‌های فوتبالیست‌های تهرانی جایی را می‌شناسید؟

– خیلی جاها هست. از قهوه خانه‌های جاده دماوند گرفته تا لواسانات، فرحزاد، اوین و کنار رودخانه‌ها و کوه‌ها. خیلی جاهای دیگر هم هست. ای کاش فقط پاتوق فوتبالیست ها در این جور جاها بود. قلیان‌های مدرن امروز به خانه فوتبالیست ها رسوخ کرده‌اند و آنها در شب نشینی‌هایشان بدون اینکه کسی متوجه شود قلیان می کشند. به نظرم قلیان خیلی خطرناک تر از سیگار و حتی اعتیاد است. من خودم بارها استعمال قلیان را توسط بازیکنان فوتبال دیده ام و واقعا برای این وضع عجیب متاسفم.

* فکر می کنید چه عاملی باعث شد فوتبالیست های ما تا به این حد به این مسیر کشیده شوند؟

– فقط پول. دهه ۸۰ که دستمزدها به یکباره چند صد میلیونی شد و بعد هم میلیاردی، فوتبالیست ها ابتدا رقابت بر سر ماشین را شروع کردند و بعد به دنبال این بودند ببینند مدل موی سر کدامیک قشنگ‌تر است. آنها حتی در استفاده از نوع ژل مو هم با هم رقابت می کردند.

* با توجه به تجربه طولانی مدت‌تان در عرصه مربیگری، فکر می کنید چند درصد فوتبالیست‌های ما امروز درگیر قلیان و قلیان کشی هستند؟

– اگر اغراق نکنم فکر می کنم الان بیش از ۵۰ درصد فوتبالیست های ما قلیانی شده اند.

* یعنی الان ۵۰ درصد فوتبالیست های لیگ برتری ما قلیان می کشند؟

– در بدترین حالت بله. ولی آنها زرنگ هستند و به جاهایی نمی‌روند که پایشان گیر شود.آنها رفقایی دارند که بسیار حرفه ای شرایط را برایشان فراهم می‌کنند. باور کنید بعضی از آنها چنان حرفه‌ای عمل می‌کنند که مامور ۰۰۷ (جیمز باند) هم نمی تواند مچ آنها را بگیرد. همین عامل باعث شده در فوتبال ما یک فوتبالیست در ۹۰ دقیقه ۵ یا ۶ کیلومتر بدود. متاسفانه مربیان ما هم ضعیف شده اند. من امروز مربیانی را می بینم که وقتی بازیکن تیمش می گوید خسته شده ام تمرین را قطع می کند!

* قبول دارید اگر فکری به حال قلیان کشی فوتبالیست ها نکنیم در آینده با یک فاجعه مواجه خواهیم شد؟

– قطعا همین طور است. من برای اینکه عمق فاجعه را نشان دهم می گویم که اگر فوتبالیست های ما معتاد شوند بهتر از قلیانی شدن است. قلیان فرد را بدون اینکه متوجه شود، ضعیف و ضعیف تر می کند و باعث می شود بازیکن از تمرینش بدزدد و بعد کم تحرک شده و نهایتا با هزار مصیبت دیگر مواجه شود. من آندرانیک تیموریان را یک نمونه بازیکن سالم می دانم. او بازیکنی است که با گذشت ۳۰ سال از عمرش هنوز جنگنده ترین و دونده ترین بازیکن لیگ است.

نظرات
  1. با سلام. جوانی مقتضیاتی دارد و نباید با برخورد تند جوان را ترغیب به انجام آن کار خلاف کرد . باید با خوشرویی او را از انجام کار نادرست بر حذر داشت.

شما هم نظر خود را ارسال کنید