میرزایی‌نیکو : ادعای کلی شورای نگهبان درباره علت ردصلاحیت نمایندگان فعلی، مصداق تشویش اذهان عمومی و افتراست

بهمن ۵, ۱۳۹۸ ساعت: ۲۲:۴۲ ب.ظ 269 بازدید بدون نظر
ردصلاحیت گسترده چهره‌های شاخص اصلاح طلب برای مجلس یازدهم از سوی شورای نگهبان در حالی است که میزان عدم تائید صلاحیت نمایندگان کنونی مجلس نیز در این انتخابات، کم‌سابقه بوده و با ردصلاحیت بالغ بر 90 نماینده، رکورد تبعات نظارت استصوابی در مجلس ششم را هم شکسته است.

میرزایی‌نیکو :ادعای کلی شورای نگهبان درباره علت ردصلاحیت نمایندگان فعلی، مصداق تشویش اذهان عمومی و افتراست/ به نمایندگان پیشنهاد شکایت دادم

✍️محمدجعفری: ردصلاحیت گسترده چهره‌های شاخص اصلاح طلب برای مجلس یازدهم از سوی شورای نگهبان در حالی است که میزان عدم تائید صلاحیت نمایندگان کنونی مجلس نیز در این انتخابات، کم‌سابقه بوده و با ردصلاحیت بالغ بر ۹۰ نماینده، رکورد تبعات نظارت استصوابی در مجلس ششم را هم شکسته است.

✅در نص صریح قانون آمده که وقتی نماینده‌ای از سوی مردم انتخاب شده و اعتبارنامه وی در کنار سوگند به ادای وظایف نمایندگی، صادر شد، برای مدت ۴ سال، نماینده مردم به صورت قانونی خواهد بود.
بر این اساس، هیچکس این اختیار را ندارد تا نمایندگی مردم را از این فرد، سلب کند.
حتی اگر این فرط، حکم کیفری یا هر حکمی از سوی دادگاه داشته باشد نیز، پس از پایان دوره نمایندگی، موظف به تسلیم برای اجرای حکم خواهد بود.

✅البته، آقایان این نظارت استصوابی را بر حال نمایندگان اعمال کرده‌اند، اما با توجه به اینکه هیچ استناد قانونی برای سلب نمایندگی از فرد در طول دوره چهارساله وجود نداشته، عجالتا موفق به این مسئله نشده‌اند. امری که البته درخصوص تعدادی از نمایندگان شورای شهر، نظیر سپنتا نیکنام و مهدی مقدری در طول دوره نمایندگی این افراد صورت گرفته است.

✅از نظر شرعی هم، آنچه درخصوص ردصلاحیت بالغ بر یک سوم نمایندگان کنونی مجلس مطرح شده، گواه بر این است که اگر فردی، صلاحیت نداشته، تحت چه عنوان حقوق گرفته و در مقدرات مجلس شرکت می‌کند؟ این مسئله، تکلیف خود فرد است که چه تصمیمی درباره گرفتن این حقوق با این شکل و شمایل بگیرد. این اتفاق، دوگانه‌ای است که آقایان با رفتار خود آن را در جامعه ایجاد کرده‌اند.

✅اخیرا، سخنگوی شورای نگهبان سخنانی را درخصوص دلایل ردصلاحیت نمایندگان کنونی مطرح کرده که جای سوال و بحث جدی خواهد داشت. البته، بر اساس آنچه رئیس مجلس به آن اشاره کرده، گزارشاتی از فعالیت‌های اقتصادی زیر ده نفر از نمایندگان از نهادهای نظارتی به مانند وزارت اطلاعات یا دادستانی برای مجلس فرستاده شده است.

✅اما اینکه، کدخدایی دراین خصوص، اعلام کرده که اکثریت نمایندگان به دلائل مالی ردصلاحیت شده‌اند به این معنی است که دست کم، ۸۰ نفر از افراد نماینده باید به این مشکل مواجه باشند. ایشان در جایی هم عنوان کرده بود که ۹۰ درصد نمایندگان ردصلاحیت شده این مشکل را داشته‌اند، خب! بر این اساس باید ۸۱ نفر از نمایندگان دچار شائبه‌های مالی باشند تا این گونه نسبت دادن مسائل به نمایندگان مردم صدق کند.

✅به نظر من، ایشان که چنین ادعایی را در جامعه مطرح کردند، باید پاسخ روشنی برای آن به افکار عمومی بدهند. البته، من به نمایندگان فراکسیون امید و سایر فراکسیون‌ها هم پیشنهاد کردم که نسبت به این گونه اتهام‌افکنی‌ها و کلی‌گویی‌ها بی‌تفاوت نبوده و شکایت کنند. چرا که بیان چنین مسائلی، فارغ از هرگونه، مصداق و نمونه مشخصی با بیان مطالب به شکل کلی، مصداق بارز تشویش اذهان عمومی و افترا بوده است.

✅این ابهام در این بین وجود دارد که با توجه به آنچه آقایان ادعا کرده و مسائل مالی را دلیل ردصلاحیت حدود یک سوم از نمایندگان کنونی تلقی کرده‌اند، چطور افرادی که دارای شائبه‌های مالی و ابهامات قابل توجه در مجموعه شهرداری بوده‌اند در همین ساز و کار، تائید صلاحیت می‌شوند؟ اساسا، آیا اعمال نفوذ آقایان در جلوگیری از تحقیق و تفحص مجلس از شهرداری تهران در آن دوره، محل سوال نیست؟

✅ما امروز با اتفاقات پارادوکسیکالی مواجه هستیم که هیچکس هم، پاسخ روشنی به آن نداده و نمی‌دهد. به هر حال، امر نظارت استصوابی یک رویکرد امتحان پس داده است و نباید تصور کنیم که با اعمال این دست نگاه‌های سلبی، همه امور بر اسب مراد سوار خواهند شد.

شما هم نظر خود را ارسال کنید