مناظره جنجالی دادکان و کفاشیان+لینک دانلود

مرداد ۳۰, ۱۳۹۴ ساعت: ۰۱:۱۴ ق.ظ 1,145 بازدید بدون نظر
کفاشیان: تا امروز نشنیده‌‌ام که فدراسیون از داورِ محروم خواسته باشد بازی را دربیاورد/دادکان: مدیری که چیزی از ورزش نمی‌داند به سمت فساد می‌رود

کفاشیان: تا امروز نشنیده‌‌ام که فدراسیون از داورِ محروم خواسته باشد بازی را دربیاورد

 

رئیس فدراسیون فوتبال گفت: تا امروز نشنیده‌‌ام که فدراسیون از داوری که محروم شده بود، خواسته باشد بازی را دربیاورد.

علی کفاشیان در مناظره‌ با محمد دادکان در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما در پاسخ به این پرسش که آیا فساد در فوتبال وجود دارد و شما آن را می‌بینید، گفت: من فساد را در فوتبال ندیده‌ام. ممکن است خطاها و مشکلاتی باشد اما باید ابتدا ببینیم تعریف فساد چیست؟ آیا تعریف فساد این است که مربی و ورزشکار پول زیادی می‌گیرند یا معنی فساد این است که به هم توهین می‌کنند؟ معنی فساد باید تفسیر شود. اگر بحث می‌شود که تبانی یا رشوه‌هایی وجود دارد باید این بحث‌ها مستند شود.

وی تاکید کرد: فیفا در راستای مقابله با فساد رکن‌های قضایی را برای فدراسیون‌ها در نظر گرفته است مانند کمیته اخلاق، کمیته انضباطی و کمیته استنیاف. من به عنوان یک شهروند در این کشور زندگی می‌کنم و اگر انگی می‌زنم و فسادی است انتظار دارم که قوه قضائیه به آن رسیدگی کند. آقای جعفری دادستان استان تهران اعلام کردند اگر فسادی است چرا فقط در رسانه‌ها مطرح می‌شود و مستندات آن را ارائه نمی‌کنند؟

رئیس فدراسیون فوتبال گفت: اگر کسی مستندات و اطلاعاتی از فساد در فوتبال دارد کافی است حتی بدون اعلام کردن نامش تلفنی تماس گرفته و ما را در جریان قرار دهد تا به آن رسیدگی کنیم. اگر من بگویم فساد هست و نتوانم آن را ثابت کنم خودم منشاء فساد هستم. ما آمادگی داریم تا اگر اطلاعات و مستنداتی در مورد فساد در فوتبال به ما اطلاع داده شده یا ارائه شود به آن رسیدگی کنیم.

کفاشیان در پاسخ به این سوال که تاج اعلام کرده هر رسانه‌ای به فساد در فوتبال بپردازد فقط به دنبال ایجاد جنجال است و قصد اصلاح ندارد، گفت: من ابتدا از دادکان تشکر می‌کنم که گفت فساد در فوتبال نیست اما اشخاصی هستند که آن را انجام می‌دهند. بگذارید برای شما مثالی بزنم. اگر یک بانک بزرگ ۲ هزار شعبه داشته باشد و افرادی پیدا شوند که در ۱۰ یا ۲۰ شعبه خلاف کرده و فساد کنند آیا می‌شود گفت همه سیستم بانکی آن بانک بزرگ فاسد است؟

وی افزود: فوتبال اتاق شیشه‌ای است که همه آن را می‌بینند؛ از یک بچه گرفته تا یک فرد کهنسال. در واقع فوتبال کانون توجه همه است و طبیعی است که چنین مسائلی را در مورد آن مطرح می‌کنند.

رئیس فدراسیون فوتبال در پاسخ به این پرسش که پس با این حساب شما با این اظهار نظر تاج موافق هستید، خاطرنشان کرد: یک بخش از صحبت‌های تاج منطقی است و یک بخش‌هایی هم نه.

رئیس فدراسیون فوتبال ایران, , کفاشیان

کفاشیان در پاسخ به این پرسش که چرا به ناحق برخی از مدیران خود مثل نایب رئیس، دبیرکل و… را برکنار کردید، گفت: چون خودم را نتوانستند تغییر دهند به این نتیجه رسیدند که تغییرات دیگری ایجاد کرده و دیگران را تغییر دهند!

وی درباره این اظهار نظر که می‌توانید توصیه کنید باشگاه‌ها مدیران خوبی را به خدمت بگیرند؛ گفت: باشگاه‌های ما مستقل هستند. آنها اساسنامه، مجمع و هیئت مدیره خود را دارند که نمایندگان آنها در مجموع مجمع فدراسیون فوتبال را تشکیل می‌دهند. در این خصوص اختیارات ما محدود است و خیلی در انتخاب مدیران باشگاه‌ها نمی‌توانیم نقش داشته باشیم.

کفاشیان درباره اینکه داوری که محروم شده چرا بعد دو سال آن داور برمی‌گردد و در سطح اول فوتبال ایران داوری می‌کند، اظهار داشت: اینکه داور اشتباهی کند نباید بگوییم تبانی کرده است، یکسری موارد عنوان شد که رکن قضایی فدراسیون فوتبال به آن رسیدگی کرد و پس از مدتی تشخیص داد که آن داور برای مدت زمانی محروم شود.

رئیس فدراسیون فوتبال در پاسخ به این پرسش که بالاخره شما در مورد آن داور و اتهام تبانی آیا مطمئن بودید، عنوان کرد: نیمه‌مطمئن بودیم! در ورزش چنین مواردی داریم که یک ورزشکار ۶ ماه محروم می‌شود و پس از طی کردن دوران محرومیتش به میادین برمی‌گردد.

کفاشیان در مورد اظهار نظر دادکان مبنی بر اینکه آن داور محروم به من گفته فدراسیون خواسته یک بازی را دربیاورم و حالا نمی‌دانم چرا همان فدراسیون من را محروم کرده، تاکید کرد: من این موضوع را تا به امروز نشنیده‌ بودم که فدراسیون از داور خواسته باشد بازی را دربیاورد. قطعا اگر این موضوع به اطلاع داده شود پیگیری و رسیدگی می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه یعنی چنین گزارشی به شما نرسیده است، گفت: من وقت نکردم آن را بخوانم! ضمن اینکه گزارش‌های قضایی هیچگاه به دست ما نمی‌رسد و خود ارکان قضایی فدراسیون به آن رسیدگی می‌کنند.

رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص بحث نقش رسانه‌ها در فساد فوتبال گفت: من خودم دو، سه بار به کمیسیون اصل نود رفتم و دیدم که آنها در برخی موارد استناد می‌کنند که در رسانه‌ای چنین چیزی گفته شده و یا چنین چیزی نوشته شده است که ما هم گفتیم اصلا چنین چیزی نیست. مطرح شدن این مسائل در رسانه‌ها باعث می‌شود ذهنیت‌ها منفی شده و آنها نیز بگویند حتما چیزی هست. متاسفانه شاهدیم برخی رسانه‌ها اخلاق را رعایت نکرده، امانتداری نمی‌کنند و اتهاماتی را بدون پایه و اساس مطرح می‌کنند.

کفاشیان عنوان کرد: خودم من شاهدم که خانواده‌هایی به ما مراجعه می‌کنند و می‌‌گویند ما پارتی یا پول نداریم تا فرزندانمان فوتبالی شوند و یا تیمی او را به خدمت بگیرد. مطرح کردن چنین بحث‌هایی قابل ثابت کردن نیست. ضمن اینکه هستند دلالال‌هایی که می‌گویند پول می‌گیریم و برای فرزند شما قرارداد ۵۰۰ میلیونی برای فلان باشگاه می‌بندیم. در واقع همان افراد نیز کلاهبردار هستند و با این اقدامات کلاهبرداری می‌کنند خانواده‌ها نیز باید به خوبی از این موضوع آگاه بوده و هوشیار باشند.

==================== لینک دانلود مناظره جنجالی دادکان و کفاشیان ========================

 

دادکان: مدیری که چیزی از ورزش نمی‌داند به سمت فساد می‌رود

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال گفت: مدیری که چیزی از ورزش نمی‌داند مجبور است هزینه‌ بیشتری انجام دهد و این مسئله موجب فساد می‌شود.

به گزارش وبسایت یزدیان ، محمد دادکان در مناظره‌ با محمد دادکان در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با تاکید بر اینکه در مصاحبه قبلی‌اش نگفته در فوتبال فساد وجود دارد، گفت: صحبت‌هایم را با فرمایشی از امام موسی کاظم (ع) آغاز می‌کنم که می‌فرمایند: جامعه‌ای که سمت فساد می‌رود قطعا در مسئولانش فساد وجود دارد. اگر ما فکر کنیم در جامعه‌مان چه ورزش و چه خارج از ورزش فساد در مسئولان وجود ندارد، اشتباه کرده‌ایم.

دادکان1

وی افزود: من اعتقاد دارم در فوتبال فساد وجود ندارد بلکه در آدم‌هایی که در فوتبال وجود دارند فساد هست. این مسئله باید برای مردم روشن شود که در این ورزش فساد وجود ندارد. در فوتبال ۲۲ بازیکن برای به ثمر رسیدن گل تلاش می‌کنند و فسادی در آن وجود ندارد اما افرادی که در این ورزش هستند با خودشان فساد می‌آورند. قطعا کفاشیان هم حرف مرا قبول دارد و می‌پذیرد آدم‌هایی که فوتبال را اداره می‌کنند در بین آنها فساد وجود دارد. در پول‌هایی که جابه‌جا می‌شود فساد وجود دارد. آیا در فوتبال بین آدم‌ها حسادت نیست؟ جابه‌جایی آدم‌ها، آوردن افرادی  به روی کار که هیچ سررشته‌ای از فوتبال ندارند، فساد نیست؟

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال تاکید کرد:‌ مدیری هیچ چیز از ورزش نمی‌داند وزیر ورزش می‌شود. منظورم شخص وزیر ورزش فعلی نیست بلکه در دوره قبل است که ۸ سال بی‌انضباطی را در دوره مدیریت او در ورزش دیدیم. در کل معتقدم مدیری که چیزی از ورزش نمی‌داند مجبور است هزینه‌ بیشتری انجام دهد و این مسئله موجب فساد می‌شود.

دادکان گفت: پرسپولیس و تراکتورسازی این همه طرفدار دارند  اما چرا موقع بازی‌های این دو تیم ورزشگاه‌ها خالی است؟ تراکتورسازی تا دو سال پیش در یک بازی عادی ۸۰ هزار تماشاگر داشت اما کاری با این هواداران کردند که از فوتبال دور شدند. مدیریت‌های اشتباه و تغییرات پی‌درپی‌ که در این باشگاه به وجود آمد باعث این وضعیت شد. به عقیده من فدراسیون در بازی که به جنجال کشیده می‌شود مقصر است. دیدار تراکتورسازی با نفت را می‌گویم که آن همه جنجال در پی داشت. بعد از آن بازی به فغانی گفتم داوری شما ایراد نداشت اما خوب مدیریت نکردی.

وی اظهار داشت: مشخص نیست در ورزش ما مدیران را روی کار می‌آوریم تا شرایط باشگاه را درست کنند یا آنها را ذلیل کنند. برای چه مدیرانی که سررشته‌ای از فوتبال ندارند را انتخاب می‌کنند؟

دادکان افزود:‌ آقای کفاشیان! چرا در فدراسیون خودت نایب رئیس و دبیرکل را کنار گذاشتی و آدم‌هایی را آوردی که قوی‌تر از آنها نیستند. من نمی‌گویم قبلی‌ها در کنارشان خیلی موفق بودند اما افرادی که به جای آنها به کار گرفته شدند قویتر نیستند و ضعیف‌ترند. آقای کفاشیان! قبول دارید در باشگاه‌های بزرگ در این چند ساله خوب مدیریت نشد و شما در این زمینه نتوانستید اقدام موثری انجام دهید؟ خود من وقتی رئیس فدراسیون بودم در خصوص مدیریت دو باشگاه پرسپولیس و استقلال با مسئولان وزارت ورزش صحبت می‌کردم. مسئولان وزارت به من می‌گفتند که آیا شما با فلان تغییرات در دو باشگاه پرطرفدار موافق هستید یا نه، آقای کفاشیان شما هم بیایید در این مورد اعمال نظر کنید. در این چند ساله واقعا در باشگاه‌های بزرگ ما مدیریت شده است.

وی با تایید این موضوع که بعضی مربیان هستند که از بازیکنان بعد از عقد قرارداد درصد می‌گیرند، گفت: در مورد مسائل داوری هم باید بگویم در زمان مدیریت من یک نفر مشکل داشت و ما او را کنار گذاشتیم. حتی بعضی از مسئولان وقت سازمان تربیت بدنی از من خواستند که این داور به میادین برگردد اما من گفتم محال است این اجازه را بدهم و تا زمانی که در سمت خود حضور داشتم هرگز به این داور اجازه بازگشت ندادم.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال تصریح کرد: همین داور که محروم شد و برگشت به من گفت یکی از مسئولان فدراسیون از او خواسته است فلان بازی را برایشان دربیاورم! من هم پرسیدم آیا این کار را کردی؟ متاسفانه در همین فدراسیونی که او را محروم کردند از آن داور خواسته شده بود که یک بازی را دربیاورد. این را هم بگویم که نمی‌شود گفت سازمان لیگ جدا از فدراسیون است. هر دو از یک خانواده هستند. نباید اینطور باشد که سازمان لیگ کارهای خوب را به نام خودش بزند و چیزهای بد را برای فدراسیون. باید دید چه کسی از این داور خواسته که فلان بازی را دربیاورد. من علی کفاشیان را دوست دارم و او نیز همیشه مصاحبه کرده و گفته که فدراسیون دادکان پاک‌ترین فدراسیون‌ها بود. متاسفانه کفاشیان تحت تاثیر فشار یک مجموعه نایب رئیس خود را عوض می‌کند. به کفاشیان فشار آوردند تا افراد ضعیف‌تر را جانشین نایب رئیس خود کند.

دادکان با اشاره به دلالالی در فوتبال گفت: در زمینه دلالی بازیکنان، مربیان و مدیران مقصرند. مدیری که از ورزش سردرنمی‌آورد برای اینکه کارهایش را پیش ببرد مجبور به فساد می‌شود. او می‌خواهد رسانه‌ها را پشت سر خود داشته باشد و از این رو مجبور به فساد می‌شود. متاسفانه ما مدیرانی از  سپاه، ارتش و… به ورزش می‌آوریم در حالی که اگر این افراد کاربلد بودند در همان ارتش یا سپاه می‌ماندند. ما مدیری می‌آوریم که کارها را پیش ببرد یا اینکه به عقب برگردد؟

وی اظهار داشت: بروید و لیست بازیکنان تیم‌ها را دربیاورید. تیم‌هایی که مشخص نیست نفر بیست‌ودوم و سومشان چه افرادی هستند اما این نفرات قراردادهای مالی‌شان با باشگاه امضا می‌شود و مشخص نیست چه کسی یا چه کسانی پول این قراردادها را می‌گیرند. اگر هستند افرادی که هزار پدرسوختگی در فوتبال بلدند، من هزار و یک پدرسوختگی بلدم و می‌دانم چگونه با آنها مقابله کنم اما مدیران ما این کاره نیستند و به خاطر همین کلاه سرشان می‌رود. من واقعا چنین باشگاهی را سراغ دارم که بازیکن بیستم به بعدش مشخص نیست اما آنها قرارداد مالی امضا کرده‌اند و پول‌هایی در این وسط رد و بدل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در ورزش باید دنبال مدیری برویم که کارش را بلد باشد نه اینکه مدیری بیاوریم که بعد از چهار ماه مجبور شویم او را کنار بگذاریم.

 

شما هم نظر خود را ارسال کنید