ممنوع المحبوبیت

مهر ۲۰, ۱۳۹۶ ساعت: ۲۲:۰۸ ب.ظ 729 بازدید یک نظر
- اوضاع جهانی و منطقه‌ای به شکلی است که جمهوری اسلامی برای مواجهه با آن نیاز به بیشترین حد انسجام ملی دارد. متاسفانه برخی از فرصت‌طلبان گمان می‌کنند این وضعیت زمان خوبی برای تصفیه حساب‌های سیاسی داخلی است زیرا می‌توان اعتراضات احتمالی را در پناه همان وضعیت خاص جهانی و منطقه‌ای، از دور خارج کرد. این روش قطعا غلط و زیانبار است

ایجاد محدودیت برای چهره‌ای محبوب

ممنوع المحبوبیت

 

◀️ علی شکوهی

 

 

✅ ایجاد محدودیت‌های فراقانونی برای رئیس دولت اصلاحات موجب تاسف و تعجب است. این اقدام واکنش وسیعی در میان سیاسیون و اصحاب رسانه داشت و اعتراض فراوانی را برانگیخت و از جمله موجب اعتراض رئیس جمهوری و فراکسیون امید مجلس شد. واقعیت این است که حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سیدمحمد خاتمی در میان مردم محبوب‌تر از آن است که این محدودیت‌ها تغییری در جایگاه ایشان در قلب و ذهن مردم ایجاد کند و تنها کسانی از این اقدامات آسیب خواهند دید که با بی‌تدبیری موجبات نگرانی مردم را فراهم می‌کنند.

 

✅ مردم می‌پرسند چرا کسانی حاضر نیستند اختلافات درونی نیروهای انقلاب کاهش یابد و چرا اصرار بر ایجاد تفارق و تعارض میان مردم و نیروهای سیاسی وفادار به نظام دارند

 

✅ مردم می‌پرسند از تازه نگه‌داشتن زخم ماجرای تلخ سال ۸۸ چه کسانی سود خواهند برد و این امر به کدامین نیاز اساسی مردم جواب خواهد داد و چرا در آستانه باز شدن برخی گره‌های ایجاد شده در آن حوادث، بار دیگر افرادی گره جدید می‌زنند تا همیشه کشور مسئله داشته باشد؟

 

✅ مردم می‌پرسند چرا رئیس پاکدست دولتی که کارنامه درخشانش در همه ابعاد بر تارک جمهوری اسلامی می‌درخشد، باید دچار محدودیت‌های فراقانونی و غیرقانونی شود اما دیگرانی با دهها تخلف و پرونده قضایی همچنان آزادانه به فعالیت بپردازند و در مسئولیت‌های مهم گمارده شوند؟

 

✅ مردم می‌پرسند این چه واکنش ناسنجیده به رفتار سنجیده و مدبرانه شخصیت نجیبی است که همه مردم را به مشارکت در انتخابات و حضور در همه صحنه‌های دفاع از نظام دعوت می‌کند و با یک «تکرار می‌کنم» خود، هم مردم را به سر صندوق رای می‌کشاند و مشارکت حداکثری را موجب می‌شود و هم نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای ملی و شوراها را در کلان‌شهرها تعیین می‌کند؟ 

 

✅ مردم می‌گویند بعد از گذشت ۸سال از حوادث ۸۸ و علی‌رغم همه تبلیغات یکجانبه برای تثبیت تحلیلی خاص از آن حوادث، باید پذیرفت که تفسیر رسمی از آن رخداد تلخ مقبول نیفتاده است و مردم باور نمی‌کنند که در آن حوادث تنها یک طرف ماجرا مقصر بود و دیگران از خطا مصون هستند. 

 

✅ مردم قبول ندارند که برخی نهادها از جایگاه تعیین شده خود فراتر بروند و تصمیماتی را اتخاذ کنند که از وظایف و مسئولیت‌های دادگاه‌های صالحه است. پذیرفته نیست که تصمیمات برخی از نهادها در شرایط خاص، اینک به قانون تبدیل شود و افرادی بدون محاکمه قانونی از سوی محاکم صالحه مجازات شوند. مردم می‌خواهند همه ما به قانون برگردیم و اقدامات فراقانونی تعطیل شود.

 

✅ بگذارید عصاره سخن خود را در چند محور زیر خلاصه و بیان کنم:

 

?۱- جناب خاتمی، فرزند فاضل امام و یکی از موفق‌ترین روسای جمهوری اسلامی و از شخصیت‌های نجیب و دلسوز نظام و رهبری و مردم است و اقدامات سنجیده او در تمامی بحران‌های پیش آمده در کشور، گواه این واقعیت است. هر کسی دیگر اگر جای ایشان بود، در مقابل برخوردهای غلط و غیرقانونی و خصمانه برخی افراد و نهادها، از جاده اعتدال خارج می‌شد اما او با وفاداری به اصول مورد قبول خود از جمله اسلام و انقلاب و خط امام، به دفاع اصولی از نظام و رهبری و قانون اساسی پرداخت و همچنان به عنوان شاخص-ترین چهره نجیب اصلاح‌طلب، مقبول و محبوب میلیون‌ها تن از مردم این سرزمین است. این سرمایه را باید پاس داشت زیرا کفران نعمت حضور چنین بزرگانی قطعا به زیان کشور و نظام و مردم تمام خواهد شد. 

 

?۲- اقدامات فراقانونی و غیرقانونی در برخورد با این بزرگان و ایجاد محدودیت برای ایشان قطعا به زیان جمهوری اسلامی است. هیچ کسی بخصوص اگر در جایگاه حقوقی و حکومتی قرار دارد، نباید راضی به اقداماتی از این دست شود که هیچ توجیه منطقی و قانونی و هیچ نتیجه قابل قبولی را به همراه نخواهد داشت. اعمال هر گونه محدودیت برای هر کسی یعنی مجازات آن فرد و طبعا هیچ مقامی حق ندارد بدون رای دادگاه صالحه اقدام به مجازات کسی کند. مطابق قانون، نفس این رفتار غیرقانونی یک اقدام مجرمانه است. 

 

?۳- بر این باوریم که تحلیل رسمی رخدادهای سال ۸۸ قادر به اقناع افکار عمومی نیست و بر اساس همان تحلیل نامقبول قطعا نباید تصمیماتی گرفت که متضمن ایجاد محدودیت برای دیگران است. شاید مناسب باشد که فضای جامعه و رسانه‌ها خصوصا رسانه ملی را باز بگذاریم تا همه تحلیل‌ها در این زمینه بدون هراس و با اسناد و مدارک مطرح شود اما اگر به هر دلیلی با این کار موافقت نمی‌شود دستکم اعمال مجازات‌های غیرقانونی برای برخی شخصیت‌ها را نیز روا ندانیم. قطعا این شیوه به عدالت نزدیک‌تر است.

?۴- اوضاع جهانی و منطقه‌ای به شکلی است که جمهوری اسلامی برای مواجهه با آن نیاز به بیشترین حد انسجام ملی دارد. متاسفانه برخی از فرصت‌طلبان گمان می‌کنند این وضعیت زمان خوبی برای تصفیه حساب‌های سیاسی داخلی است زیرا می‌توان اعتراضات احتمالی را در پناه همان وضعیت خاص جهانی و منطقه‌ای، از دور خارج کرد. این روش قطعا غلط و زیانبار است و بتدریج اهمیت مسائلی مانند امنیت و منافع ملی را در نزد مردم کم‌رنگ می‌کند. مردم باید باور کنند که مقامات و مسئولان وقتی از «شرایط حساس» سیاسی ایران سخن می‌گویند، به لوازم و پیش‌نیازهای این سخن هم تن می‌دهند و آن را به ابزاری برای حذف مخالفان سیاسی و ایجاد محدودیت برای آنان تبدیل نخواهند کرد. 

 

?۵- این واقعیتی است که افکار عمومی محدودیت‌های ایجاد شده برای رئیس دولت اصلاحات جناب آقای خاتمی را برنمی‌تابد و انتظار دارد در همه موضوعات حتی در باره حصر نیز تصمیمات مناسبی اتخاذ شود تا ضمن حل این مسائل، زمینه همگرایی بیشتر در میان مردم ایجاد شود و انسجام ملی لازم برای مقابله با تهدیدهای جهانی و منطقه‌ای که منافع و امنیت ملی را تهدید می‌کند، پدید آید. 

 

 

❇️ این یادداشت به دلایلی روشن، در روزنامه اعتماد مجال انتشار پیدا نکرد.

نظرات

شما هم نظر خود را ارسال کنید