معیشت فرهنگیان

مرداد ۱۲, ۱۳۹۷ ساعت: ۲۳:۲۵ ب.ظ 944 بازدید بدون نظر
متاسفانه حقوق شغل معلمی به تنهایی کفایت تامین مخارج یک زندگی را نمیدهد و بیم آن می رود این امر موجب شود انگیزه های آنان برای آموزش کمرنگ گردد. در سال تحصیلی گذشته شاهد اتفاقات تلخی در مدارس کشور بودیم. شایسته است مدیران و مسئولان آموزش و پرورش هر استان در تعطیلات تابستان نقاط قوت و ضعف مدارس خود را شناسایی کنند مبادا اتفاقات تلخ سال گذشته تحصیلی تکرار شود.

 

یاداشتی از : دکتر احمد ابوئی

 

اول)تعطیلات تابستانی مدارس فرصت مغتنمی برای نفس کشیدن بچه ها است اگرچه به اعتقاد برخی کارشناسان این تعطیلات طولانی است اما به هر حال این سیستم آموزشی سال هاست که به همین روال به کار خود ادامه می دهد. شاید این تعطیلات طولانی پاسخی به سیستم آموزشی خسته کننده حافظه محور مدارس ما باشد.
دوم)یکی از خوبی های شغل معلمی تعطیلات تابستانی آن است که خیلی ها حسرت آن را می خورند غافل از آنکه شغل معلمی هم سختی ها و استرس های خود را دارد که اگر بیشتر از شغل های دیگر نباشد کمتر نیست.
متاسفانه حقوق شغل معلمی به تنهایی کفایت تامین مخارج یک زندگی را نمیدهد و بیم آن می رود این امر موجب شود انگیزه های آنان برای آموزش کمرنگ گردد.
در سال تحصیلی گذشته شاهد اتفاقات تلخی در مدارس کشور بودیم. شایسته است مدیران و مسئولان آموزش و پرورش هر استان در تعطیلات تابستان نقاط قوت و ضعف مدارس خود را شناسایی کنند مبادا اتفاقات تلخ سال گذشته تحصیلی تکرار شود.
به نظر می رسد باتوجه به پایین آمدن سن اعتیاد-افزایش تعداد فرزندان تک والد(طلاق) فقر و حاشیه نشینی تعداد بیشتری از دانش آموزان در معرض خطر آسیب های اجتماعی باشند.
پیش زمینه آموزش دانش آموز داشتن آگاهی و مهارت معلمین عزیز است و تا معلمین عزیز
آموزش های لازم در مورد کنترل خشم-مهارت حل مسئله-تاب آوری و اعتماد به نفس و امید را  فرا نگرفته باشند چگونه می توانند به فرزندان ما این مهارت ها را بیاموزند. تعطیلات تابستانی فرصت مناسبی برای ارائه یک برنامه آموزشی(مطالعه موردی) برای مدیران، معاونین و معلمین عزیز می باشد.
سوم)تعطیلات وزیر آموزش و پرورش: وزرای عزیز همیشه کلی جلسه دارند که باید در آن شرکت کنند و اصلاً این تعدد جلسات خود یکی از مشکلات مدیریت کشور ما می باشد.
شاید یک سفر خارجی وزیر آموزش و پرورش و معاونین ایشان به همراه کارشناسان وزارت به یکی ازکشورهای توسعه یافته با ارجحیت کشوری با شیوه نوین آموزشی بهترین انتخاب برای تعطیلات تابستان وزیر باشد. هم فال است و هم تماشا.
چندروزی استراحت و تفریح مشروط بر آنکه در طی سفر به دو موضوع مهم فکر کنند؛
۱-بازنگری سیستم آموزشی
۲-معیشت فرهنگیان

شما هم نظر خود را ارسال کنید