محمود صادقی : تضمین آزادی رسانه‌ها، جلوی فساد را می گیرد

مهر ۱۵, ۱۳۹۸ ساعت: ۲۳:۳۹ ب.ظ 257 بازدید بدون نظر
عضو فراکسیون امید مجلس گفت: اگر در ایران آزادی رسانه تضمین شود، جلوی بخش قابل توجهی از فساد گرفته می‌شود که معتقدم این کار باید صورت بپذیرد.

عضو فراکسیون امید مجلس تاکید کرد:

تضمین آزادی رسانه‌ها، جلوی فساد را می گیرد

محمود صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در پاسخ به سوالی درباره نهادسازی به منظور مقابله با فساد اظهار داشت: طرحی در گذشته در این رابطه مطرح شده بود که سازمانی تحت نام سازمان “مبارزه با مفاسد اقتصادی” راه‌اندازی شود، چنین نهادی را برخی از کشورها ایجاد کرده‌اند.

وی در ادامه افزود: بنده این رویکردی که حالا یک نهاد نظارتی دیگر برای مبارزه با فساد، شکل بگیرد را نمی‌پذیرم؛ اما این موضوع را نباید فراموش کرد، که همه نهادهایی که در قانون اساسی برای مبارزه فساد پیش بینی شده‌اند، باید به جایگاه واقعی خود برگردند و کار خود را انجام دهند؛ چراکه اگر هر نهادی کار خود را به شایستگی انجام دهد، در واقع زمینه‌های فساد در کشور از بین می‌رود.

اگر به قانون اساسی عمل می شد، فساد شکل نمی‌گرفت

نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات به رویکردهای مبارزه با فساد در کشور اشاره و  تصریح کرد: باید رویکرد مبارزه ساختاری و به گونه‌ای ضمنی با فساد شکل بگیرد، نه اینکه رویکرد مبارزه به اصطلاح صریح با فساد صورت بپذیرد؛ یعنی اگر اجازه می‌دادند، ساختارهای کشور متناسب با قانون اساسی عمل می کرد؛ قطعا بسیاری از فسادهای موجود در کشور شکل نمی گرفت؛ مثلا اگر در ایران آزادی رسانه تضمین می‌شد، جلوی بخش قابل توجهی از فساد گرفته می‌شد.

در دنیا رسانه‌هایی که فساد را گزارش می‌دهند، حمایت می‌شوند

عضو فراکسیون امید مجلس در ادامه افزود:  اصل امر به معروف و نهی از منکر می‌گوید؛ دولت نسبت به مردم و مردم نسبت به دولت وظایف متقابلی را دارا هستند و یکی از ابزارهای مهم آن هم به تعبیر شهید مطهری رسانه‌ها هستند و در واقع اگر آزادی رسانه را تضمین می‌کردند، خود به خود فساد برطرف می‌شد و در دنیا هم به همین شکل است که از رسانه‌هایی که فساد را گزارش می‌دهند، حمایت می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم اظهار کرد: اگر مصونیت پارلمانی نمایندگان مجلس و حالا قبل از آن فیلترهایی که برای ورود به مجلس وجود دارد، اصلاح بشود و نمایندگان منتخب مردم بیشتر به آرای مردم نزدیک باشند، خود این مسئله جلوی فساد را می‌گیرد.

باید استقلال و بی‌طرفی قضات تضمین شود

رئیس فراکسیون شفافیت مجلس به لزوم استقلال قضات در قوه قضائیه اشاره و تاکید کرد: قوه قضائیه که مجزا است و تشکیل سازمان جدید نمی‌خواهد، اما باید قاضی در این قوه مستقل باشد؛ یعنی استقلال و بی‌طرفی قاضی تضمین بشود، که وجود این مسائل از فساد جلوگیری می‌کند.

وی در ادامه افزود: سازمان بازرسی و دیوان محاسبات از نهادهایی هستند که تعبیه شده‌اند، برای نظارت و مبارزه با فساد، اما باید مطالبه کنیم که چرا با وجود بیش از ۳۰ نهاد نظارتی در حال حاضر این حد از فساد را در کشور مشاهده می‌کنیم؛ یعنی تا این را آسیب شناسی نکنیم، اگر چندین سازمان دیگر هم ایجاد شوند، بازهم مشکل فساد حل نمی‌شود./

 

محمود صادقی مطرح کرد:
همه دردسرها ناشی از نقض عهد ترامپ است/ صلحی که ترامپ از آن حرف می زند همان صلح تحمیلی است
عضو فراکسیون امید مجلس می گوید: همانطور که در زمان جنگ زیر بار صلح تحمیلی نرفتیم،امروز هم زیر سلطه مذاکره تحت تحریم نخواهیم رفت.

 محمود صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با اشاره به موضوع مذاکره دوباره در برجام گفت: ترامپ به همه چیز نگاه انتخاباتی دارد و زیر همه تعهدات بین ایران و شش کشور دیگر زده  و این آمریکا است که در مسئله برجام عرف و قواعد بین‌الملل را برهم زده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه همه دردسرها ناشی از نقض عهد ترامپ است، تاکید کرد: کشوری که امروز نقض عهد می کند؛ چه تعهدی وجود دارد، که اگر دوباره با آن مذاکره و توافق کنیم، فردا هم نقض عهد نکند، بنابراین آمریکا عرف و قواعد بین‌الملل را برهم زده است.

نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس با یادآوری سخنرانی مفتضحانه ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل تصریح کرد: سخنرانی ترامپ مملو از تناقض گویی و نفرت پراکنی علیه ملت ایران  بود؛ ترامپ از صلح حرف می زند و شعار دنیای عاری از خشونت می دهد، صلح باید توام با انصاف و عدالت باشد.صلحی که با نقض عهد باشد نمی شود اسمش را صلح گذاشت و آن صلح تحمیلی است که در زمان جنگ هم زیر بار صلح تحمیلی نرفتیم.

 

صادقی با بیان اینکه توسعه تکنولوژی های پدافندی در ایران، آمریکا و قدرت های بزرگ را به حیرت واداشته و باعث سردرگمی آنها شده است، تاکید کرد: سوابقی که در جنگ هشت ساله داشتیم، نشان داد که صدام که متکی به قدرت های سلطه گر خارجی بود نتوانست یک وجب از خاک ایران را جدا کند.

ترامپ شعار دنیای عاری از خشونت می دهد، صلح باید توام با انصاف و عدالت باشد. صلحی که با نقض عهد باشد همان صلح تحمیلی است.

وی با تاکید براینکه به همه دنیا نشان دادیم که هر زمان که مورد تهدید قرار بگیریم، دفاع می‌کنیم، مطرح کرد: زمان جنگ که دستمان خالی بود با قدرت از کیان کشورمان دفاع کردیم، الان به تکنولوژی‌های پیشرفته در صنعت نظامی مجهز هستیم و باعث حیرت کشورهای سلطه گر شده ایم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به ربط دادن موضوع آرامکو به جمهوری اسلامی گفت: آمریکایی‌ها می‌گویند که حمله به تاسیسات آرامکو کار ایران بوده است و می گویند که حوثی ها با ایران ارتباط دارند؛ اما وقتی یک گروه شبه نظامی مردمی این قدرت را دارد و از ایران کمک گرفته است، پس ببینید قدرت دفاعی و نظامی ایران چقدر است.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: آمریکایی ها قطعا روی قدرت دفاعی ایران حساب می‌کنند و چراکه جمهوری اسلامی در عرصه نظامی و درگیری‌های مسلحانه نشان داده است که قدرت رویارویی و پیروزی را دارد.

عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه نگاه رئیس جمهوری آمریکا به مذاکره جنبه تبلیغاتی، تجاری و انتخاباتی دارد، تصریح کرد: ترامپ هم یک بیزینس من است و نگاه تجاری به همه چیز دارد ،باید در درجه اول به این پیمانی که از آن خارج شده است، برگردد و هرگز زیر بار مذاکره تحت تحریم نمی رویم و همانطور که رهبری معظم فرمودند، در چارچوب برجام ،مذاکره می تواند تداوم پیدا کند./

صادقی: رعایت نکردن معماری شهری هویت محله ها را از بین می برد
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت حفظ هویت شهری گفت: عدم توجه به معماری و توسعه اصولی شهر، منجر به گسستگی محله ها و بروز آسیب های اجتماعی می شود.

محمود صادقی ، در خصوص اهمیت حفظ هویت شهری در کاهش آسیب های اجتماعی گفت: هویت شهری در شهرسازی دارای اهمیت بسیار است و ابعاد مختلف دارد که بعد فرهنگی آن مهم تر است و هویت تاریخی، ملی و مذهبی هر شهری میراث مشترک آن شهر بوده که از گذشته به امروز منتقل شده است و مسئولان شهری باید برای حفظ واحیا آن کوشش کنند.

رعایت اصول شهرسازی در گذشته

نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: هویت ایرانی-اسلامی ما در گذشته در معماری ظاهری، نقش و نگارها و مهندسی شهرها بسیار حساب شده بوده است و بر اساس اقلیم و ویژگی های هر شهر دقت نظر زیادی می کردند. برای نمونه بازار تهران را می توان مثال زد که مجموعه عناصر مختلف که مکمل یکدیگر هستند در کنار هم قرار دارند.

سفارش آموزش فقه در کنار تجارت

وی ادامه داد: در مبانی فقه به تجار سفارش شده که قبل از تجارت احکام تجارت را یاد بگیرند، در بازار تهران هم مسجد در بطن بازار قرار دارد که تجار علاوه بر عبادت به آموزش فقه تجارت بپردازند. درمجموع در شاکله شهرها و عناصری که کنار هم قرار می گرفتند به حفظ حریم مکان ها و خانه ها دقت لازم را داشتند و معاری محله ها، کوچه ها و خانه ها با حساب و کتاب بوده است.

محله های بی هویت با گسستگی شهری

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متاسفانه امروزه در توسعه شهری میراث فرهنگی و هویت شهری را مورد بی توجهی قرار داده ایم و توسعه شهرها با برنامه ریزی انجام نشده و پیوستگی شهرها به هم خورده است، به عنوان مثال وقتی بزرگراه از وسط یک محله می گذرد باعث گسستگی آن می شود و در نتیجه پیوندهای عاطفی و انسانی محله از بین می رود.

لزوم توجه مسئولان شهری به شهرسازی

صادقی با اشاره به تبعات توسعه بی رویه شهر خاطرنشان کرد: توسعه بی رویه و بی حساب و کتاب  شهر منجربه بیگانگی انسان ها نسبت به یکدیگر و رهاشدگی آنها در محیط  شلوغ شهری می شود، چرا که در شهرهای سنتی انسان ها با همدیگر مراوده دارند و از حال هم با خبر هستند که در شهرهای بزرگ مثل تهران این گسستگی باعث از بین رفتن هویت و بروز آسیب های اجتماعی می شود که مسئولان شهری باید نسبت به مسئله شهرسازی و تبعات آن توجه لازم را داشته باشند./

پایان پیام

شما هم نظر خود را ارسال کنید