محمود صادقی: برخی دوستان، ناخواسته در زمین رقبا بازی می‌کنند

آبان ۱۶, ۱۳۹۸ ساعت: ۲۰:۱۲ ب.ظ 529 بازدید بدون نظر
در حال حاضر، جناح‌های رقیب، مترصد سواستفاده از هر فرصتی برای ایجاد شکاف، اختلاف و تنش در میان اصلاح‌طلبان هستند و باید مراقب این مسئله باشیم.دوستان، نظرات خود را اعلام کرده و برای رفع اشکالات تلاش کنند، اما مراقب سواستفاده رسانه‌ها و جریان‌های رقیب هم باشند. چرا که برخی از دوستان، ناخواسته در زمین رقبا بازی می‌کنند.

محمود صادقی: برخی دوستان، ناخواسته در زمین رقبا بازی می‌کنند

✅کلیات طرح “سرا” یا سامانه رأی سنجی اصلاح طلبان به پیشنهاد کارگروه سیاست‌ها و راهبرد‌ها در بیست و دومین نشست عمومی شورایعالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، پس از استماع نظرات موافقین و مخالفین به تصویب رسید.

در همین رابطه، محمود صادقی، عضو شورایعالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، رئیس کارگروه پایش وارزیابی این شورا ضمن اشاره به تصویب کلیات طرح #سرا در گفتگو با امتداد، اظهار داشت:

✅در ابتدای ارائه این طرح از سوی دوستان، شاهد ابهاماتی در آن بودیم که بر همین اساس از افراد دعوت شد تا در شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها، توضیحاتی در رابطه با آن داده شود.

✅پس از چند جلسه بحث و بررسی، نهایتا جرح و تعدیل‌هایی با توجه به اشکالات مطرح شده صورت گرفت. جمع‌بندی‌ها بر اساس مباحث مطرح شده در هیئت رئیسه شورایعالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان این بود که سرا، طرح مناسبی است.

✅این طرح به طور کلی، یک روش تکاملی از روش‌های قبلی برای کاندیداگزینی بوده و گامی برای رفع ابهامات، ایرادات و نواقصی است که در طرح‌های قبلی داشتیم.

✅طرح سرا برای شفافیت بیشتر در راستای جلب مشارکت و همکاری بیشتر بدنه اصلاح‌طلبی است. یکی از عواید آن، این خواهد بود که به احتمال زیاد، حرف و حدیث‌ها را کمتر کرده و مسئولیت تهیه فهرست انتخاباتی را در محدوده گسترده‌تری از افراد به شکل پائین به بالا تقسیم می‌کند.

✅البته، من قصد تخطئه روش فعلی کاندیداگزینی را ندارم. در این روش که خود من هم در روند انتخاب کاندیداهای شورای شهر شرکت داشتم، تلاش دوستان بر این بود که افراد، بنا بر شاخص‌ها و امتیازات واقعی مورد انتخاب قرار بگیرند.

✅اصلاح‌طلبان، همیشه به دلیل مشی تکثر آرایی که دارند، در خصوص مسائل مختلف بحث می‌کنند و نمی‌توانیم، ویژگی بحث و نقد را این فضا جدا کنیم‌. به هر حال، این اصلا بد نیست که دوستان، انتقادات خود را در رابطه با سرا یا هر طرح دیگری بیان کنند.

✅یکی از تعدیل‌های خیلی مهمی که در زمانبدنی اجرای طرح انجام شد، دقیقا با نظر نماینده حزب کارگزاران در کارگروه برنامه‌ بود. نماینده کارگزاران در این کارگروه، عنوان کرد که اگر اجرای این طرح به بعد از اعلام نظر شورای نگهبان درباره صلاحیت کاندیداها موکول شود، ما با آن موافق هستیم. البته هنوز جزئیات طرح به توصیب نرسیده و این موضوع هم در حد کلیات مطرح شده است.

✅اما به هرحال در جلسه شورایعالی سیاستگذاری بحث داشتیم، و بنا بر همین شد که در این مسئله، روی ملاحظات حزب کارگزاران هم بحث شود. بنابراین، پس از پذیرش نظر دوستان، اینکه مجددا شاهد اعلام مخالفت هستیم، این مسئله دور از انتظار است.

✅ظاهرا نظم سازمانی و تشکیلاتی در مجموعه کارگزاران به هم ریخته و به نظر می‌رسد که هماهنگی میان مجموعه حزب کارگزاران وجود ندارد‌. دبیرکل یک سخنی مطرح می‌کند و برخی از اعضا سخن دیگری بیان می‌کنند.

✅بیشترین مخالفت‌ها و نقدها درباره سرا این است که مدیریت طرح به دست کسانی بوده و آن افراد در جهت کاندیدای خود، آن را مدیریت کنند‌. در حالی که هر کدام از احزابی که در زمینه سلامت و شفافیت طرح، اشکال و ایرادی دارند، می‌توانند در نظارت بر طرح و اجرای آن مشارکت داشته باشند. در شیوه‌نامه نیز آمده که نظارت بر طرح بر عهده کارگروه پایش و ارزیابی عملکرد است که بنده هم عضو آن هستم.

✅من، همین جا از همه دوستان، اعم از اعتماد ملی، کارگزاران و تمام کسانی که دغدغه داشته و نگران هستند، درخواست می‌کنم که همراهی و مشارکت جدی در این زمینه داشته باشند.

✅به هر حال در این فضای سرد انتخاباتی به نظر می‌رسد که سرا، یک طرح خلاقانه برای شکستن فضای سرد و ترغیب بدنه اجتماعی در راستای مشارکت بیشتر در انتخابات است‌.

✅تمامی این مباحث در جلسات مختلف، اعم از هیئت‌رئیسه، کارگروه و صحن شورایعالی سیاستگذاری مطرح شده و بالای ۳۰ نفر از مخالفین و موافقین درباره آن صحبت کردند و نهایتا، رای‌گیری نیز بعمل آمد.

✅رای‌گیری هم، قانونا به مانند هر مجمع دیگری اعتبار داشته و انتظار نمی‌رود که دوستانی که خودشان پیشکسوت و صاحب تجربه هستند باز هم در این مسئله تشکیک کنند.

📌در حال حاضر، جناح‌های رقیب، مترصد سواستفاده از هر فرصتی برای ایجاد شکاف، اختلاف و تنش در میان اصلاح‌طلبان هستند و باید مراقب این مسئله باشیم.

✅دوستان، نظرات خود را اعلام کرده و برای رفع اشکالات تلاش کنند، اما مراقب سواستفاده رسانه‌ها و جریان‌های رقیب هم باشند. چرا که برخی از دوستان، ناخواسته در زمین رقبا بازی می‌کنند./امتداد

شما هم نظر خود را ارسال کنید