مجیدی برای نخستین‌بار از ساخت فیلم«محمد(ص)»گفت

دی ۱۸, ۱۳۹۳ ساعت: ۰۰:۵۶ ق.ظ 700 بازدید یک نظر

مجید مجیدی به همراه جمعی از گروه تولید فیلم سینمایی «محمد(ص)» با حضور در شهرک سینمایی پیامبر اعظم (ص) درباره تولید این پروژه عظیم توضیح داد.

او درباره مسائلی چون انتخاب بازیگران، حجاب بازیگران زن و اعتراض‌هایی که پیش از دیده شدن فیلم نسبت به آن صورت گرفته است، صحبت کرد.

بازیگران ایرانی

مجیدی در بخشی از سخنانش درباره انتخاب بازیگران ایرانی برای حضور در این فیلم گفت: «ما در حوزه بازیگری توانمندی‎های بسیار زیادی داریم و من شهادت می‎دهم که بازیگرانی که در این فیلم بازی کرده‎اند واقعا در قد و قوار بازیگران مطرح هالیوودی خواهند درخشید. ما خیلی اوقات اسیر اسم و عنوان می‎شویم. من خودم معتقدم که در پروژه «الرساله» آنتوتی کوئین واقعا خوب بازی کرده است، اما جالب است که بدانید که آنتی کوئین بیشتر در جهان اسلام و حتی بیشتر در ایران خوش درخشیده است و این هم شاید به دلیل نقش نوستالژیکی او باشد. از این منظر این بازی او در دنیای غرب نه تنها جلوه‌گرن بوده است بلکه مورد اعتراضاتی هم واقع شده است و حتی تعبیر کمدی هم در مورد بازی او هم شنیده شده است. بنابراین معتقدم که ما درحوزه بازیگری درست فکر کردیم و جلو رفتیم. من معتقدم که ظرفیت بازیگری در ایران به شدت قوی است و فقط زمینه‎ای برای بروز آن وجود نداشته است.»

حجاب بازیگران

این کارگردان همچنین در مورد حجاب بازیگران در فیلم گفت: «ما فقط در خصوص نمایش حضرت آمنه چون برای ما وجوه قدسی داشتند تلاش کردیم تا با حجاب کامل نمایش داده شود. البته در مورد حضرت حلیمه هم همین طور هر چند از موهای مصنوعی هم استفاده شد. درباره بازیگران دیگر هم از گیسوان مصنوعی استفاده شده. علاوه بر حجاب در پوشش شخصیت‌ها هم اصل تاریخی آن دوران رعایت شده است.»

حساسیت درباره پرداخت به زندگی پیامبر

بخشی از سخنان مجیدی به مساله انتقاداتی که از سوی برخی نسبت به این فیلم مطرح شده، اختصاص پیدا کرد. او گفت: «این مسأله را چند بار پاسخ گفتم و به خصوص برای شیوخ الازهر این موضوع را توضیح دادم . یک بار دیگر می‌گویم که در این باره در بخش تحقیق تلاش‌های زیادی صورت گرفت و تحقیقات مفصلی داشتیم که نزدیک به دو سال مفصلاً در این خصوص انجام دادیم. در این زمینه به سراغ نوشته‌ها و آثار برجسته‌ترین تارخ‌دانان شیعه و اهل سنت رفتیم و رایزنی‌های زیادی با علمای اهل سنت و شیعه داشتیم. کار تحقیقات کاملا کارشناسی شده جلو رفته و بر همین اساس مقطعی از زندگی ایشان را در این فاز انتخاب کردیم که هیچ‌گونه اختلافی درباره آن میان مراجع و گروه‌های مختلف شیعیان و اهل سنت وجود نداشته باشد. اتفاقاً این فیلم با این نگاه و فلسفه ساخته شده است که وفاقی میان جهان اسلام به وجود بیاورد.»

او یادآور شد: «این قرائت‌ها هیچ قرابتی با زیبایی‌های اسلام ندارد. ما سعی کردیم قرائتی را تصویر کنیم که وحدت آمیز در جهان اسلام باشد و به همین دلیل سراغ کودکی ایشان رفتیم و پاسخ دادیم که چرا باید اسلام و دین جدیدی بیاید. این رویکرد هم قرائت صحیحی برای جهان عرب به وجود می آورد و هم برای جهان اسلام وحدت آفرین خواهد بود. دوستان الازهر باید نگران این باشند که کار فرهنگی صحیح انجام دهند. در دنیای مدرن درباره حضرت عیسی (ع) 10 ها فیلم ساخته شده است، درباره حضرت موسی (ع )هم فیلم ساخته شده حتی درباره بودا حدود 45 فیلم ساخته شده اما در خصوص وجود مقدس خاتم پیامبران که در واقع با آمدن ایشان حجت بر تمام هستی تمام می شود حساب کنید تنها «الرساله» توسط مصطفی عقاد ساخته شد که اگر آن هم با نگاه امروزی بخواهد تفسیر شود در همان جهت قابل تفسیر خواهد بود که دشمنان بنا دارند اسلام را دین خشونت و خون ریزی معرفی کنند. این البته به خاطر صحنه های زیاد جنگ و غیره است.»

بازدید رهبری از روند ساخت فیلم

مجیدی همچنین در مورد توجهی که مقام معظم رهبری به این فیلم داشتند،‌ گفت: «یکی از توفیقاتی که در این پروژه بود حس اعتمادی بود که مراجع و شخص مقام مظعم رهبری به ما کردند. ما خدمت مراجع مختلف، آیت‌الله سیستانی، جوادی آملی، مکارم شیرازی و به خصوص مقام معظم رهبری رسیدیم و هر گاه زاویه دیدمان را تعریف کردیم حس اعتمادی پیدا می‌کردند که به شدت باعث قوت قلب ما بود. این یکی از الطاف بزرگ ما بود و نه فقط علمای تشییع بلکه علمای اهل تسنن از ترکیه سوریه و الجزایر … هم پشتبیان کار بودند. اما بزرگترین تجلی در خصوص این اثر همان دیدار مقام معظم رهبری از پشت صحنه بود. ایشان تعابیر بسیار زیبایی داشتند که به وقت خودش اطلاع‌رسانی خواهد شد و بعد از پخش فیلم این گزارش اعلام خواهد شد. ایشان صحبت‌های زیادی درباره تحسین سینمای ایران داشتند که جالب توجه بود.»

نظرات

شما هم نظر خود را ارسال کنید