«محمدتقی فاضل میبدی»، عضو محققین و مدرسین حوزه علمیه قم:

ما به مناسک دین چسبیدیم اما به مقاصد دین اصلا توجه نمی‌کنیم

شهریور ۱۶, ۱۳۹۸ ساعت: ۲۲:۵۵ ب.ظ 300 بازدید بدون نظر

فاضل میبدی: ما به مناسک دین چسبیدیم اما به مقاصد دین اصلا توجه نمی‌کنیم

«محمدتقی فاضل میبدی»، عضو محققین و مدرسین حوزه علمیه قم:

📌 حدود ۴۰ سال است که ما شاهدیم در جامعه به ویژه در عرصه سیاست، چراغ اخلاق و عقلانیت بسیار کم نور است.

📌 متاسفانه ما به مناسک دین چسبیدیم اما به مقاصد دین اصلا توجه نمی‌کنیم و از آن چه چیزی در می‌آید؟ به یکدیگر حمله می‌کنند و فحش می‌دهند، جناح چپ به راست و جناح راست به چپ یکدیگر را متهم می کنند که هیچ حاصلی ندارد. نتیجه این اقدامات نیز این است که سیاست خارجی ما درست نمی‌شود، اقتصاد ما درست نمی‌شود، آمار اعتیاد بالا می‌رود و آمار طلاق و زندان‌ها بالا می‌‌رود و سرآغاز بسیاری از مشکلات دیگر می‌شود.

📌 جامعه ما فقط در پی این است که موی خانمی دیده نشود اما به هر حال سرنوشت این خانم در آینده چیست و هویت و فرهنگ چیست و به کجا می‌خواهد برود، اصلا برای ما مطرح نیست. فقط این مطرح است که این چهار نخ موی خانم پیدا نباشد یا جوانی در یک ارکستی شرکت نکند ولی آینده این جوان و اقتصاد و سرنوشت او معلوم نیست و برای هیچ کس سوال نیست.

📌 متاسفانه باید دنیاشناسی، انسان‌شناسی و زمان‌شناسی‌ ما قوی‌تر بود که نبود. این موارد در عرصه‌های سیاست خارجی ما وجود داشت که بعدها کم کم در خود جامعه و سیاست‌های داخلی نیز فضایی را به خود اختصاص داد و ترویج شد. بعدها با روی کار آمدن دولت اصلاحات، عده‌‌ای که در انتخابات شکست خورده بودند به جای اینکه دولت را از نظر علمی و اخلاقی نقد کنند شروع به شعارهای سیاسی، کفن پوشیدن و از مداح‌ها استفاده کردن اقدام کردند. بنابراین اقدامات سیاسی انجام دادند که به نفع کشور نبود.

📌 به هر حال دنیا روی ما حساب دیگری باز کرد اما ما به گونه‌ای نشان دادیم که وضعیت به گونه‌ای دیگر است. بنابراین این نوع برخوردهای دور از عقلانیت، ریشه دارد در اینکه آن روزی که مسئولین ما باید جلوی این گونه اقدامات را می‌گرفتند، جلوگیری نکردند تا اینکه بعدها خود در معرض چنین اقداماتی قرار گرفتند مثل حمله به خانه صانعی، حمله به خانه منتظری و بسیاری از موارد دیگر و جاهای دیگر.

📌 یک روزی در همین قم به سمت یک مسئولی، مهر پرتاب می‌کنند و یا روزی در مدرسه فیضیه پلاکارد استخر فرح را بالا می‌برند، بنابراین اگر با این گونه افراد به صورت قاطعانه برخورد می‌شد یا اگر زمانی که در مدرسه فیضیه پلاکارد استخر فرح را بالا بردند رئیس وقت قوه قضائیه دستور می‌داد کسی را که این کار را کرده دستگیر و در دادگاه محاکمه شود، دیگر شاهد این اتفاقات نبودیم.

📌 چرا طلبه‌ای که یک جا سخنرانی می‌کند و اسمی از کروبی یا موسوی می‌آورد به دادگاه احضار می‌‌کنند اما طلبه‌ای که در آنجا، چنین پلاکاردی را بالا ببرد اگر هم احضار می‌شود دوباره باز می‌گردد و اتفاق رخ نمی‌دهد. یعنی متأسفانه قوای قضایی و امنیتی ما هم حاضر نیستند برخورد درستی داشته باشند. بنابراین بسیار ناپسند است که در تاریخ سیاسی کشور ایران و به نام اسلام، یک مداحی که سوادی ندارد فقط ۴ تا شعر یاد گرفته و صدایی دارد تا حدی در مسائل سیاسی وارد شود و حمله به رئیس دولت یا مسئولی کند. در تاریخ برای ما چه خواهند نوشت؟!

📌 ریشه بدعت بسیاری از این فتنه‌ها و فسادها به زمان احمدی‌نژاد باز می گردد. یکی از آفت‌هایی که جامعه و فرهنگ و دین ما را تهدید می‌‌کند رواج مداحی به این شکل در کشور است و اکنون خود صدا و سیما نیز مرکز ترویج آن است.

📌 شما دو سخنرانی علمی و تحلیلی را در صداوسیما پیدا نمی‌کنید و همه‌ این برنامه‌ها بحث‌های عجیب و غریب و تعزیه و مداحی و مصاحبه‌های عجیب و غریب است.

📌 قم یکی از مهم‌ترین شهرهایی است که بسیاری توهین‌ها در آن رخ می‌دهد. برای مثال اگر یک فرد روشنفکر مترقی در قم حضور پیدا کند و برخلاف ایده برخی‌ها سخن بگوید او را هو کرده و مسخره می‌کنند. اینها جزو پیروان مکتب امام صادق (ع) نیستند./ برنا

شما هم نظر خود را ارسال کنید