فایل صوتی قتل خاشقچی فاش شد

آبان ۲۹, ۱۳۹۷ ساعت: ۲۳:۳۲ ب.ظ 292 بازدید بدون نظر
محتوا و جزئیات فایل صوتی ۱۱ دقیقه ای لحظات قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار منتقد آل سعود در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول منتشر شد.

فایل صوتی قتل خاشقچی فاش شد

محتوا و جزئیات فایل صوتی ۱۱ دقیقه ای لحظات قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار منتقد آل سعود در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول منتشر شد.

  وبسایت روزنامه خبر ترک طی گزارشی خبری با انتشار جزئیات این فایل صوتی نوشت: در فایل صوتی موجود، صدای چهار نفر از تیم قتل ۱۵ نفری خاشقچی در بدو ورود وی به کنسولگری عربستان به گوش می رسد.

به نوشته این رسانه، یکی از اعضای گروه قتل خاشقچی بلافاصله بعد از ورود وی، بازوی او را می گیرد و خاشقچی نیز می‌گوید: ‘دستت را بکش، چکار می‌کنی؟’

به نوشته خبر ترک، هفت دقیقه از این فایل صوتی نیز حاوی بحث و مشاجره میان خاشقچی و چهار نفر از اعضای تیم قتل او است.

بنا به اعلام این رسانه، بر اساس صداهای موجود در فایل صوتی، این چهار نفر خاشقچی را از بخش عادی به بخش کارکنان کنسولگری عربستان منتقل کرده‌اند و در این بخش صدای فریاد، دعوا و ضرب و شتم به گوش می‌رسد.

صدای هفت مرد عربستانی در فایل صوتی

به نوشته این رسانه، به جز خاشقچی، صدای هفت مرد عربستانی دیگر نیز در این فایل صوتی وجود دارد که در نتیجه تحلیل‌های فنی مشخص شده که یکی از این افراد ماهر عبدالعزیز، مطرب از محافظان محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و مدیر تیم جنایت است.

خبر ترک همچنین نوشت: صدای دیگر موجود در این فایل صوتی به محمد العتیبی، سرکنسول عربستان تعلق دارد که او بلافاصله بعد از ورود خاشقچی به داخل، فریاد می زند: ‘خائن، حساب پس خواهی داد.’

به نوشته این رسانه ترک، ضرباتی که در این بخش بر بدن خاشقچی وارد شده است، فرقی با شکنجه ندارد.

به نوشته خبر ترک به نقل از مقامات مسئول، در طبقه بالای ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول که بخش محرمانه ساختمان محسوب می شود، ۱۹ بار با عربستان تماس تلفنی برقرار شده که چند مورد از تماس‌ها با سعود القحطانی مشاور ویژه محمد بن سلمان انجام شده و اولین تماس تلفنی ۱۳ دقیقه بعد از ورود خاشقچی به ساختمان انجام شده است.

به ادعای این رسانه، مقامات ترک هیچ فایل صوتی در مورد رویدادهای رخ داده در بخش محرمانه کنسولگری ندارند ولی بعد از ۱۱ دقیقه عربده و دعوا، یک ساعت و ۵۰ دقیقه سکوت حاکم شده و ادعا می‌شود که تیم جنایت آل‌سعود در این مدت دستگاه‌های پارازیت را روشن کرده‌اند تا جلوی هر گونه شنود و یا دریافت سیگنال گرفته شود.

به نوشته خبر ترک، اولین صدایی که بعد از این مدت به گوش می‌رسد، صدای پایین آمدن سه مسئول سعودی از پله ها به طور سراسیمه است که یکی از آنها دستور می‌دهد که بخش عادی کنسولگری قفل شود و یکی دیگر نیز که چنین به نظر می‌رسد کارشناس اطلاعاتی و رایانه باشد، تصاویر موجود در دوربین‌ها را کپی و پاک می‌کند.

به نوشته این رسانه ترک، بررسی های پلیس ترکیه نشان می دهد که در ساختمان کنسولگری عربستان ۱۹ دوربین وجود دارد ولی تمامی این دوربین‌ها قبل از ورود خاشقچی به ساختمان، غیرفعال شده بود.

خبر ترک همچنین نوشت که در هفته های گذشته اعلام شد که مهندسی به نام مصطفی المودینی، ۵۷ ساله که جزو تیم جنایت قتل خاشقچی بود، بعد از قتل او برای ردگم‌کنی، لباس‌های او را پوشیده و سوار یک تاکسی شده و به میدان سلطان احمد رفته است و در فایل صوتی موجود مشخص شده که او بعد از دو ساعت سکوت، در حال آماده شدن و پوشیدن لباس های خاشقچی برای خروج از ساختمان است.

فایل صوتی قتل خاشقچی فاش شد

به نوشته خبر ترک، این فرد پیش از پوشیدن لباس خاشقچی می‌گوید:‌پوشیدن لباس‌های فردی که ۲۰ دقیقه قبل او را کشتیم، ترسناک است، کفش های خاشقچی به پای من تنگ است.

بر اساس گزارش این رسانه، فرد بدل خاشقچی سپس تصمیم می‌گیرد که کفش های ورزشی خودش را بپوشد و به او دستور داده می‌شود که ابتدا چهار خیابان پیاده برود و پس از آن سوار تاکسی شود و بعد از این که از دست لباس های خاشقچی خلاص شد، به اقامتگاه کنسولگری می‌آید و به بقیه تیم ملحق می‌شود.

به نوشته این رسانه، دوربین‌های نصب شده در شهر استانبول نشان می دهد که المودینی کاملاً دستورات را اجرا کرده است.

خبر ترک همچنین در گزارش خود نوشت: پس از این بقیه تیم همراه با چمدان‌ها از در خروجی که به بخش کارکنان باز می‌شود، خارج می‌شوند و با اتومبیل مرسدس پارک شده در داخل ساختمان به اقامتگاه سرکنسول می‌روند و محمد العتیبی سرکنسول سعودی نیز ۴۶ دقیقه بعد از خروج تیم، با اتومبیل خود به اقامتگاه می‌رود و به مدت سه روز از آنجا خارج نمی‌شود که چند روز بعد نیز ترکیه را به مقصد ریاض ترک می‌کند و یا به عبارتی از ترکیه فرار می‌کند.

به گزارش این رسانه، با این که فایل صوتی در مورد رویدادها در بخش محرمانه کنسولگری وجود ندارد، ولی مقامات ترک می گویند که خاشقچی ابتدا در این بخش بازجویی، سپس بیهوش و در نهایت بدنش قطعه قطعه شده است.

به نوشته خبر ترک، مقامات رسمی سعودی ابتدا ادعا کردند که یک همدست و شهروند ترک در این حادثه وجود دارد و جسد خاشقچی به او تحویل داده شده است، ولی بعداً این ادعا را تکذیب کردند و اردوغان که برای روشن شدن این حادثه تلاش می‌کند، همواره این سوال را مطرح کرده است: «همدست داخلی کیست؟ نام او را به ما بدهید.’

هفته گذشته نیز سخنگوی دادستان کل عربستان باز هم این ادعا را مطرح کرد و از وجود همدست‌های داخلی سخن به میان آورد و حتی گفت که تصاویر طراحی شده آنها نیز به مقامات ترک تحویل خواهد شد.

به نوشته خبر ترک، چنین به نظر می رسد که این موضوع در روزهای آینده به موضوع جدیدی در پرونده خاشقچی تبدیل خواهد شد چرا که مقاله نویسان رسانه‌های سعودی و امارات متحده عربی ادعا کرده‌اند که در میان این همدست های داخلی، افرادی از واحدهای امنیتی ترکیه نیز حضور دارند.

به نوشته خبر ترک، مقامات ترکیه نیز گفته‌اند که اطلاعاتی در این زمینه کسب کرده‌اند ولی نبود هر گونه اطلاعات در مورد اسامی یا تصاویر همدست‌های داخلی در دست مقامات عربستان، عجیب و نشانگر تلاش پلید و کثیف آنها برای جلوگیری از انتقال موضوع به سطح بین المللی از سوی آنکاراست.

به نوشته این رسانه، دادستان کل عربستان سعودی به جای این که حادثه را روشن کند، در تلاشی پلید است ولی آنکارا خود را در برابر این حمله آماده می‌کند.

خبر ترک همچنین به نقل از مقامات ترک که نام آن‌ها را ذکر نکرده، مدعی شد که در خصوص لحظات قتل خاشقچی دو فایل صوتی جداگانه حاوی صدای خاشقچی در دست دادستانی کل استانبول وجود دارد و بخشی از این فایل‌ها که به طور مستقیم حاوی صدای خاشقچی است ۱۱ دقیقه است.

به نوشته خبر ترک، این بخش ۱۱دقیقه ای فایل صوتی قتل خاشقچی به جینا هاسپل رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) که چند هفته پیش به ترکیه آمده بود، تحویل داده شده و این باند به واشنگتن نیز فرستاده شده است.

شما هم نظر خود را ارسال کنید