علی مطهری: در شرایط فعلی مذاکره با آمریکا به مصلحت نیست/ممکن است برای ریاست جمهوری کاندیدا شوم

اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۸ ساعت: ۲۳:۳۷ ب.ظ 108 بازدید بدون نظر
علی مطهری، نایب رییس مجلس شورای اسلامی معتقد است: در شرایط فعلی مذاکره با آمریکا به مصلحت نیست. در این شرایط که ما تحت فشار هستیم اگر پیش قدم بشویم به صلاح نیست چون ممکن است حاکی از ضعف و ذلت ما تلقی بشود و آثار بدی خواهد داشت. وی همچنین می گوید: عربستان و امارات توان جبران نفت ایران را ندارند.

علی مطهری : در شرایط فعلی مذاکره با آمریکا به مصلحت نیست/ پیشنهاد ظریف برای تبادل زندانیان کار درستی بود/ ترامپ به دنبال یک معامله بزرگ است تا جنگ/ عملکرد مجلس دهم در مجموع خوب بود/ممکن است برای ریاست جمهوری کاندیدا شوم/ میدان را بخاطر حملات و تهمت ها خالی نمی کنم

  علی مطهری، نایب رییس مجلس شورای اسلامی معتقد است: در شرایط فعلی مذاکره با آمریکا به مصلحت نیست. در این شرایط که ما تحت فشار هستیم اگر پیش قدم بشویم به صلاح نیست چون ممکن است حاکی از ضعف و ذلت ما تلقی بشود و آثار بدی خواهد داشت. وی همچنین می گوید: عربستان و امارات توان جبران نفت ایران را ندارند. هر چند تحریم نفتی ایران می تواند به درآمدهای ما آسیب بزند. نایب رییس مجلس در ادامه عملکرد مجلس دهم را مثبت ارزیابی می کند و در مورد طرح عدم کاندیداتوری نمایندگان بیش از سه دوره می گوید: نظر شخصی خود من این است که خوشحال شدم البته نه برای همه چون ۳۴ نفر از کاندیداتوری محروم می شوند در حالی که حضور بسیاری از آنها در مجلس لازم است. مطهری همچنین درباره احتمال کاندیداتوری اش در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ آن را منتفی ندانسته و می گوید: بستگی به شرایط دارد. اگر احساس کنم آنجا جایی است که باید بیایم و ممکن است من رای داشته باشم ولی کسی دیگر رای ندارد در چنین شرایطی ممکن است حضور پیدا کنم.  گفت وگوی شفقنا با دکتر علی مطهری را می خوانید:

*با توجه به تحریم های نفتی ایران از سوی آمریکا چه پیش بینی از آینده دارید؟ بهترین واکنشی که از سوی ایران نسبت به این موضوع باید اتخاذ شود چیست؟ برخی بحث مذاکره را مطرح می کنند در شرایط فعلی یا آینده نزدیک احتمال مذاکره می رود؟

در شرایط فعلی مذاکره با آمریکا به مصلحت نیست.

*حتی اگر خود آمریکایی ها هم این درخواست را داشته باشند؟

آنها گفته اند ولی در این شرایط که ما تحت فشار هستیم اگر پیش قدم بشویم به صلاح نیست چون ممکن است حاکی از ضعف و ذلت ما تلقی بشود و آثار بدی خواهد داشت. اگر در آینده مذاکراتی باشد به تصمیم سران کشور بستگی دارد ولی امروز به مصلحت نیست. اما بعضی اقدامات نظیر پیشنهادی که آقای ظریف داشتند در تبادل زندانیان دو طرف می تواند کار درستی باشد.

*آیا این اقدامی که مطرح شد در رابطه با تبادل زندانیان دو طرف می تواند سرآغاز یک مذاکره باشد؟

بله به نظرم این جور کارها کارهای مفیدی است.

*در مورد صادرات نفت ایران، احتمال دارد به صفر برسد؟

در مورد مساله نفت باید از مسئولین سوال کرد البته من بعید می دانم آمریکا بتواند صادرات نفت ما را به صفر برساند برخی از کشورها با لغو معافیت ها مخالفت کرده اند. ترکیه و چین و هند مخالفت کردند و من فکر نمی کنم همه این کشورها کاملا رعایت کنند ضمن اینکه نفت ما نفت سنگین است و ویژگی هایی دارد و برخی از پالایشگاهها این نوع نفت را مصرف می کنند تا جایی که من اطلاع دارم عربستان و امارات توان جبران نفت ایران را ندارند. لذا موضوع به نظر می رسد که کار آسانی نباشد ولی به هر حالی می تواند به درآمد نفتی ما لطمه وارد کند.

*فشارهای اقتصادی بیشتر می شود؟

فشار های اقتصادی تا حدی بیشتر می شود ولی ما اگر بتوانیم در حد یک میلیون بشکه بفروشیم مشکلی نخواهد بود و آنطور که گزارش داده اند ما این توان را داریم.

* چنانچه ترامپ برای دور دوم رییس جمهور آمریکا شود چه اندازه احتمال رویارویی وجود دارد؟ فکر می کنید بهترین روش ها برای کنترل فشارهای آمریکا به ایران چیست؟

مطرح کردن این مسائل به نظر من بیشتر جنبه روانی دارد و ترامپ به دنبال جنگ نیست. ترامپ به دنبال معامله است.

*تیم بولتون و نتانیاهو و بن سلمان چطور؟ به نظر می رسد طبق آنچه که آقای ظریف هم گفته اند آنها به دنبال جنگ باشند؟

حرف آقای ظریف درست است تیم پمپئو و بولتون به دنبال جنگ هستند ولی ترامپ به دنبال یک معامله بزرگ با ایران است و بیشتر می خواهد بگوید من ایران را پای میز مذاکره نشاندم و به قول های انتخاباتی خود عمل کردم. اگر فرض کنیم آنها چنین تصمیمی دارند قطعا به ضرر آنها خواهد بود چون آنها اسرائیل را در منطقه دارند و این کشور به شدت آسیب پذیر است و پیش بینی نتیجه جنگ چندان روشن نیست.

* در مجموع عملکرد مجلس فعلی را چطور دیدید؟ و چنانچه طرح عدم حضور نمایندگانی که سه دوره متوالی بیشتر در مجلس بوده اند تصویب شود چه آینده ای برای خود متصورید؟ به چه کاری بیشتر مشغول خواهید شد؟ آیا امکان دارد برای ریاست جمهوری کاندیدا شوید؟

عملکرد مجلس در مجموع خوب بود در جاهایی ورود کرد و برنامه ششم را تصویب کرد و قوانین مهم دیگری تصویب کرد و چندین قانون مهم دیگر را در دستور کار دارد. قانون مالیات بر ارزش افزوده را اصلاح کرده اند که در دستور کار است و قانون نظارت بر اداره صدا و سیما در نوبت است و چندین قانون مهم دیگر در دستور کار مجلس قرار دارد. در مجموع به نظر من عملکرد مجلس دهم خوب بود.

*چه اندازه احتمال تصویب طرح عدم حضور نمایندگان سه دوره متوالی هست؟

طرح اصلاح وضعیت نمایندگان در دو طرف است شاید شورای نگهبان ایراد بگیرد چون انتخاب مردم را محدود می کند و بر خلاف قانون اساسی است ولی از طرفی ممکن است با توجه به قانون اساسی که می گوید شرایط انتخاب شوندگان را قانون تعیین می کند مورد قبول باشد هر دو امکان دارد.

*نگاه شخصی شما نسبت به این طرح چیست؟

ولی نظر شخصی خود من این است که خوشحال شدم البته نه برای همه چون ۳۴ نفر از کاندیداتوری محروم می شوند در حالی که حضور بسیاری از آنها در مجلس لازم است آنها افرادی با تجربه هستند. و هدایت امور در مجلس بیشتر در دست همین تیپ ها است که تجربه بیشتری دارند ولی من در ته دل خوشحال شدم چون من در دوره قبل نیز نمی خواستم شرکت کنم ولی عده ای اصرار کردند و گفتند بخشی از مردم از شما انتظار دارند و اگر شرکت نکنید نوعی بی احترامی به مردم خواهد بود.من آمدم ولی ته دلم این بود که نیایم.

*یعنی دوست داشتید از فضای سیاسی ایران دور بمانید؟

من آمدم ولی در حقیقت می خواستم کمی از فضا فاصله بگیرم. گفتم دو دوره بودم دیگه ضرورتی ندارد باشم. زمانی که من وارد شدم دوره هشتم بود و زمان آقای احمدی نژاد بود و من احساس مسئولیت کردم و ورود خودم را به مجلس کاری لازم دیدم ولی امروز از این نظر که دست من را برای نیامدن باز می گذارد استقبال می کنم ولی اگر تصویب نشد مشخص نیست وباز هم به شرایط بستگی دارد.

*اگر این طرح تصویب نشد در انتخابات مجلس کاندیدا می شوید؟

معلوم نیست. هنوز تصمیم نگرفته ام. بستگی به شرایط دارد که چگونه باشد.

*برای ریاست جمهوری چطور؟ آیا برنامه ای دارید؟

هنوز که زود است.

* آیا برای کاندیداتوری ریاست جمهوری به شما درخواست هایی هم شده است؟ چون برخی جلساتی هم گذاشته اند. اما نسبت به شما چه اندازه این درخواست ها مطرح بوده است؟

برای ریاست جمهوری که از بسیاری افراد درخواست بوده و هست. درباره من هم بوده است. صحبتهایی وجود دارد ولی من جایی وارد شده ام که احساس ضرورت کرده ام و احساس اینکه از غیر من برای اینکار برنمی آید. فکر کرده ام این کار غیر از من بر نمی آید و کسی دیگر نیست و باید وارد شد. کاندیداتوری مجلس نیز به همین دلیل بود من احساس کردم کارهایی می توانم انجام بدهم که از دیگران بر نمی آید لذا برای مجلس هشتم به همین صورت ورود داشتم و در مجلس نهم نیز اتفاقاتی افتاده بود که اگر نمی آمدم نوعی عقب نشینی تلقی می شد چون اصولگراها من را از لیست حذف کرده بودند که آمدم و مستقل ورود کردم و رای آوردم و یا برای نائب رییسی وقتی احساس کردم که من رای داشته باشم و اگر نیایم برخی از افرادی که احساس می کنم تندرو هستند ممکن است رای آورند آمدم لذا اگر کسی همفکر من بود و می دانستم رای می آورد نمی آمدم من اگر آزاد باشم در مقام یک نماینده معمولی بهتر می توانم کار کنم. ولی حس کردم اگر نیایم تندروها می آیند و به همین دلیل آمدم. در بحث ریاست جمهوری هم همینطور است. باید به شرایط آن روز نگاه کنیم و ببینیم چه افرادی در میان کاندیدا ها وجود دارد. افراد تندرو داریم یا افراد خوشفکری داریم که رای ندارند یا مثلا  اگر احساس کنم آنجا جایی است که باید بیایم و ممکن است من رای داشته باشم ولی کسی دیگر رای ندارد در چنین شرایطی ممکن است حضور پیدا کنم.

*به صورت مستقل؟

حالا ببینیم چه می شود.

* نگاه شما نسبت به جریانات سیاسی چیست؟

من نه اصولگرای مصطلح هستم و نه اصلاح طلب مصطلح ولی از نظر لغوی و معنایی هر دو هستم و عقیده دارم همه باید همینطور باشند. هر دو بار خودشان اسم من را گذاشتند در مجلس هشتم خودشان گذاشتند من درخواست نکردم در لیست امید هم خودشان درخواست کردند و خودشان گفتند که اسم من را می گذارند و شاید خواستند از این نام استفاده کنند اما اسم من در هر گروهی باشد من همیشه کار خودم را می کنم. من مواضعی داشتم که گاهی اصولگرایان خوشحال شدند و اصلاح طلبان ناراحت بودند در مسائل فرهنگی و اعتقادی معمولا اصولگرا ها خوشحال هستند ولی در مسائل اجتماعی و سیاسی و در بحث هایی مثل آزادی بیان بیشتر به اصلاح طلبان متمایل هستم. در حقیقت در هیچ گروه خاصی جا نمی گیرم من از ابتدا همینطور بودم.

*ممکن است در این بین برخی تهمت هایی هم به شما وارد کنند..

تهمت ها برای من مهم نیست

*در یکی دو دوره انتخابات مجلس هم رد صلاحیت شدید. ممکن است برای ریاست جمهوری هم اگر کاندیدا بشوید رد صلاحیت کنند واکنش شما چه خواهد بود؟

بله دو دوره بود. اگر هم رد صلاحیت بشوم می گویم من آمدم دیگر.انسان وظیفه اش را انجام می دهد. انتظار مردم را برمی آورد. یک عده ممکن است انتظار داشته باشند امثال ما بیاییند ما می گوییم ما آمدیم اما خوب رد کردند دیگر.

* به عنوان مصداق چرا برخی تمایل به حضور در عرصه سیاسی را ندارند؟ چرا نخبگان مثلا تمایلی ندارند.

این نوع فکر و ناامید شدن و کناره گرفتن خوب نیست یا بگوییم زودرنجی که میدان را خالی کنیم و بخاطر حملات و تهمت ها میدان را خالی کردن بسیار بد است. یک انسان سیاستمدار باید پوست کلفت باشد شهید مطهری تعبیری دارد و می گوید مصلح واقعی کسی است که در مقابل توهین هایی که به شخص او می شود کرخت است و بی حس است اما نسبت به ضایع شدن حقوق مردم حساس است. و آنجا ناراحت می شود امروز حمله به ما کم می شود ولی در مجلس ۸ و ۹ و دوره آقای احمدی نژاد و بعد از ۸۸ حملاتی که به من شد به کمتر کسی شد. می گفتند باید اسم خودش را عوض کند و… ولی برای من مهم نیست و میدان را بخاطر چنین چیزهایی خالی نمی کنم. ولی اگر بدانم بود و نبود من در مجلس مهم نیست و کسانی هستند که کار من را انجام بدهند شرکت نمی کنم. در مجلس نهم ما پیش آقای افروغ رفتیم و گفتیم بیایید کاندیدا بشوید و وجود شما مفید است. گفت اگر من مثل شما خونسرد بودم می آمدم ولی من اینطور نیستم واگر به من اینطور حمله کنند من می برم و عصبانی می شوم. اگر حساس باشند نمی توانند و دوام نمی آورند.در مورد رد صلاحیت هم انسان وظیفه خود را انجام می دهد ما هم می گوییم آمدیم و رد کردند.

گفت وگو از سمانه جعفرزاده/ شفقنا

بخش اول گفت وگوی شفقنا با دکتر علی مطهری را اینجا بخوانید

 

انتهای پیام

fa.shafaqna.co

شما هم نظر خود را ارسال کنید