رهبری که به طرفدارانش هم رحم نکرد و بخشی از اراضی کشورش را به سعودی ها بخشید

عبدالفتاح السیسی را بهتر بشناسیم+ تصاویر

مرداد ۱۲, ۱۳۹۷ ساعت: ۲۳:۱۵ ب.ظ 802 بازدید بدون نظر
این روزها کاربران شبکه های اجتماعی هشتگی در توییتر ایجاد کردند و در آن «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر را به ناتوانی در اداره امور کشور متهم کرده و خواستار کناره گیری او از قدرت شده اند.

رهبری که به طرفدارانش هم رحم نکرد و بخشی از اراضی کشورش را به سعودی ها بخشید/ عبدالفتاح السیسی را بهتر بشناسیم+ تصاویر

هرچند ممکن است گفته شود به راه انداختن کارزارها و همچنین ایجاد هشتگ امری عادی در فضای مجازی است و اهمیتی ندارد، اما این موضوع در مصر متفاوت بود.

  این روزها کاربران شبکه های اجتماعی هشتگی در توییتر ایجاد کردند و در آن «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر را به ناتوانی در اداره امور کشور متهم کرده و خواستار کناره گیری او از قدرت شده اند.

رئیس جمهور مصر چنین اقداماتی را در چارچوب جنگ روانی ضد دولت می داند و می گوید که برخی نمی خواهند مصر پیشرفت کند. او هفته گذشته نیز گفته بود، دشمنان با شایعه سازی و ناامید کردن مردم، سعی می کنند کشورهای منطقه را از درون ویران و نابود کنند.

رهبری که به طرفدارانش هم رحم نکرد و بخشی از اراضی کشورش را به سعودی ها بخشید/ عبدالفتاح السیسی را بهتر بشناسیم+ تصاویر

هفته گذشته هم او به این جمله که «برای پیشرفت کشور نیاز باشد یک وعده غذا می خورم» در رسانه ها خبرساز شده بود.

رئیس جمهور مصر از همان ابتدا که با کودتا روی کار آمد، خبرساز بوده و هست. این «رئیس جمهور خبرساز» را بیشتر بشناسیم:

زندگینامه

«عبدالفتاح سعید حسین خلیل سیسی» در ۱۹ نوامبر سال ۱۹۵۴ در قاهره از پدر و مادری اخوانی به دنیا آمد. پدرش «حسین خلیلی السیسی» و مادرش «سواد محمد» بود.

 

السیسی-طفل

ام-الرئیس

 

او در محله «الجمالیه» در نزدیکی مسجد الازهر که در آنجا مسلمانان، یهودیان و مسیحی ها ساکن هستند، بزرگ شد. او بعدها از تجارب خود در کودکی اش گفت که همزمان هم صدای ناقوس کلیسا را می شنید و هم یهودیان را می دید که به کنیسه ها می روند.

ورود به سیاست

او در سال ۱۹۸۷ وارد دانشکده فرماندهی و ستاد مصر شد. او در سال ۱۹۹۲ فعالیت نظامی خود را با نام نویسی در دانشکده فرماندهی و نظامی انگلیسی و در سال ۲۰۰۶ با ثبت نام در دانشکده جنگ ارتش آمریکا در پنسیلوانیا ادامه داد.

 

1395691213epu8zy87ajd

 

به این ترتیب او مدرک کارشناسی خود را در رشته علوم نظامی از دانشگاه ارتش در قاهره گرفته و برای ادامه تحصیل به انگلیس سفر کرده و در سال ۱۹۹۲ موفق به کسب درجه کارشناسی ارشد در رشته علوم نظامی در این کشور شد.

 

f02

 

السیسی علاوه بر تحصیل در انگلیس به آمریکا نیز سفر کرده و در آنجا آموزش‌ های ویژه اطلاعاتی دیده‌ است.

 

السیسی-01

 

وی  پس از آن به عنوان رایزن نظامی مصر در عربستان معرفی شد.

 

images

 

السیسی با وجود اینکه در هیچ کدام از جنگ های سابق مصر، شرکت نداشته است، در داخل سیستم نظامی مصر، به مراتب عالی دست یافت و به پست های مهم متعددی ترفیع یافت. از آن جمله می توان به فرماندهی نیروی پیاده نظام، فرماندهی منطقه نظامی شمال مصر در اسکندریه و سپس مدیریت واحد اطلاعات نظامی ارتش و وزارت دفاع در کابینه مرسی اشاره کرد.

وی در سال ۱۹۷۷ وارد ارتش مصر شد و در دوازدهم اوت ۲۰۱۲ توسط «محمد مرسی» به سمت وزارت دفاع مصر گمارده و جانشین «محمد حسین طنطاوی» شد و تا ۲۵ مارس ۲۰۱۴ که برای کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری استعفا کرد، در این سمت قرار داشت. سیسی پیش از رسیدن به کرسی وزارت دفاع مصر در دولت «هشام قندیل» مدیر واحد اطلاعات نظامی در ارتش بود.

کودتا علیه مرسی

نیروهای مسلح مصر به سرکردگی سیسی در اول ژوئیه ۲۰۱۳ به محمد مرسی رئیس‌ جمهور مصر برای حل بحران سیاسی این کشور ۴۸ ساعت فرصت دادند.

 

800px-Anti-Morsi_protest_poster_june_2013

 

سیسی که رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح مصر بود، در ۳ ژوئیه ۲۰۱۳ در پاسخ به تظاهرات انبوهی که پیشتر در ۳۰ ژوئن برگزار شده بود، مداخله کرد و محمد مرسی رئیس‌جمهور وقت را برکنار کرد.

او قانون اساسی ۲۰۱۲ مورد حمایت اخوان‌ المسلمین را منحل و در کنار چهره‌ های عالی‌ رتبه اپوزیسیون و مذهبی، یک نقشه راه سیاسی جدید پیشنهاد داد که شامل رای‌ گیری برای یک قانون اساسی جدید، انتخابات جدید پارلمانی و ریاست جمهوری بود.

 

800px-USMC-091012-M-8583E-016

 

«عدلی منصور» رئیس‌ جمهور موقت که کابینه جدیدی منصوب کرد جانشین مرسی شد. حکومت اخوان و هواداران اسلامگرای آن و سپس مخالفان لیبرال را در ماه‌ های بعد سرکوب کرد. در ۱۴ اوت ۲۰۱۳ نیروهای امنیتی یورش‌ های اوت ۲۰۱۳ مصر از سوی حامیان مرسی را سرکوب کردند و این کشتار انتقاد بین‌ المللی از حکومت مورد حمایت سیسی را برانگیخت.

ریاست جمهوری

سیسی در مارس ۲۰۱۴ در پاسخ به درخواست هواداران ضد اخوان المسلمین از ارتش استعفا داد و در انتخابات ریاست‌ جمهوری ۲۰۱۴ نامزد شد.

 

800px-Anti-coup_protesters_with_R4bia_sign_in_Nasr_City-Cairo_11-Oct-2013

 

بسیاری از گروه‌ های سیاسی و اخوان المسلمین این انتخابات را که فقط یک نامزد مخالف داشت تحریم کردند، و در نتیجه، سیسی با کسب ۹۳ درصد آرا پیروز شد.

او در ۸ ژوئن ۲۰۱۴ به عنوان رئیس‌ جمهور مصر سوگند خورد.

او در همان زمان اعلام کرد که اگر  برنده انتخابات شود، گروه اخوان المسلمین دیگر وجود خارجی نخواهد داشت.

با اعلام نامزدی سیسی، «حسنی مبارک» رئیس‌ جمهور اسبق مصر و «احمد شفیق» رقیب محمد مرسی و نفر دوم انتخابات پیشین ریاست جمهوری مصر از وی اعلام حمایت کردند.

سیسی در انتخابات ریاست‌ جمهوری مصر (۲۰۱۸) مجددا با کسب ۹۲ درصد آرا در جایگاه ریاست جمهوری مصر ابقا شد.

 

1

 

مراسم تحلیف وی روز شنبه ۲ ژوئن ۲۰۱۸ در مجلس مصر در شهر قاهره برگزار شد که طی آن وی برای دومین بار به عنوان رئیس‌ جمهوری این کشور سوگند یاد کرد.

واگذاری جزایر

رئیس جمهور مصر در سال ۲۰۱۶ دو جزیره تیران و صنافیر را در راستای بهبود روابط میان قاهره و ریاض، به عربستان سعودی فروخت؛ اقدامی که با اعتراض فراوان مردم مصر مواجه شد.

مخالفان عبدالفتاح السیسی معتقدند رئیس جمهور مصر در برابر دریافت کمک های مالی از عربستان این دو جزیره را واگذار کرده است.

 

3

 

آوریل ۲۰۱۶ در جریان سفر «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان به قاهره، السیسی طی توافقی اعطای دو جزیره تیران و صنافیر را به رژیم سعودی در دستور کار قرار داد.

سد النهضه

سد النهضه سدی است که اتیوپی از ۷ سال پیش در حال ساختن آن بر روی رود نیل نزدیک مرزهای این کشور با سودان است. این سد در صورت تکمیل شدن، بزرگ ترین سد برق‌ آبی قاره آفریقا خواهد بود.

رهبران مصر، سودان و اتیوپی در مارس ۲۰۱۵ توافقنامه‌‌ ای را امضا کردند که این توافقنامه شامل ۱۰ اصل اساسی پیرامون سد النهضه است.

1

با این حال مصر مهم ترین مخالف ساخت این سد است، زیرا قاهره بر این باور است که ساخت این سد کاهش سهم مصر در آب های رود نیل، احتمال خشکسالی و تاثیر آن بر کشاورزی و آب شرب مصر را به دنبال دارد.

در نتیجه نگرانی‌های مصر سبب شد این سه کشور تاکنون چند دور مذاکره درخصوص سد النهضه و پیامدهای آن برگزار کنند.

بارزترین مسائل اختلافی اعلام شده، پر شدن مخازن سد در مراحل نخست راه‌ اندازی آن و چگونگی مدیریت سد النهضه میان این سه کشور است.

عملیات سینا

نیروهای مسلح مصر از نهم فوریه امسال عملیاتی گسترده ای را ضد عناصر مسلح در منطقه سینا آغاز کرده اند.

بر اساس گزارش های رسمی، تاکنون بیش از ۱۵۰ تروریست در این عملیات کشته شده اند.

مواضع و دیدگاه‌ های السیسی

به نظر می رسد عبد الفتاح السیسی از چهره های ملی گرایی است که بیش از اندازه نسبت به آمریکایی ها برای حل مشکلات مصر خوش بین است.

واشنگتن پست اخیرا نوشت ترامپ ادامه دهنده سنت همیشگی آمریکا در حمایت از دیکتاتورها در مصر است.

 

SD_meets_with_Egypt_s_President_170405-D-SV709-216_(33705564572)

 

دولت ترامپ چند روز پیش ۱۹۵ میلیون دلار کمک نظامی به مصر اعطا کرد؛ درحالی که وزارت خارجه آمریکا تا پیش از آن به دلیل نگرانی‌ های مربوط به سوابق حقوق بشری مصر با رهبری سیسی آن را بلوکه کرده بود.

 

800px-President_Donald_Trump_&_President_Abdel_Fattah_Al_Sisi__April_3__2017

 

نارضایتی از السیسی و علل آن

رئیس‌ جمهور ششم و کنونی مصر چه در میان مردم کشورش و چه در میان مقامات خارجی محبوبیت کمی دارد.

به راحتی می‌ تواند به پایتخت‌ های اروپایی برود و مورد استقبال رسمی قرار بگیرد، لیکن واضح است که سران اروپایی از این که همتای یک رئیس جمهور کودتاگر قرار بگیرند، چندان خرسند و مفتخر نیستند.

به علاوه بسیاری از رسانه‌ های غربی، به رغم مصلحت‌ سنجی‌ های رهبرانشان برای سکوت در برابر کودتای نظامی در مصر، هیچ گاه در توصیف عبدالفتاح السیسی به عنوان «رهبر کودتا» درنگ نکرده‌ اند.

کشته شدن یک دانشجوی ایتالیایی در مصر توسط نیروهای امنیتی مصر، به میزان انتقادات و حملات رسانه‌ های غربی علیه او افزود و مشروعیت و اعتبار او را در این کشورها با چالش بیشتر مواجه کرد.

تردیدی نیست که رهبری مصر پس از کودتای ژوئیه ۲۰۱۳، که یک حکومت قانونی را (با همه معایب و اشتباهات آن) از طریق کودتا سرنگون کرده بود، در این چند سال نتوانسته است که یک مشروعیت برای خود ایجاد کند. از همین رو، تنها ابزار موجود در دست السیسی برای حفظ موجودیت حکومت خود، ابزار سلطه و سرکوب و کاشتن تخم وحشت در ذهن و دل مردم کشورش است.

مخالفت با السیسی در مصر، علل و انگیزه های مختلفی دارد، او در برکناری مرسی رئیس جمهور اخوانی این کشور نقش داشت و پس از آن رهبران اخوان المسلمین مصر روانه زندان شدند. طرفداران مرسی و اخوانی ها او را «کودتاچی» می دانند.

از سوی دیگر او جدا از اخوانی ها، مخالفان سیاسی زیادی نیز در داخل مصر دارد و هر چند آن ها این روزها علنا مخالفت خود را اعلام نمی کنند، اما به هر حال این نارضایتی میان آن ها وجود دارد که می توان نامزدهای رد صلاحیت شده برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور را از این جمله دانست.

حکومت سیسی نه فقط اسلام گرایان بلکه بخش گسترده‌ای از جامعه مدنی مصر نظیر خبرنگاران، سیاستمداران مخالف، آژانس‌ های امدادرسان و سازمان‌ های غیردولتی را نیز سرکوب کرده است. گروه‌ های حقوق بشری می‌ گویند محاکمه دسته جمعی بیش از ۷۰۰ نفر به اتهام ایفای نقش در اعتراضات علیه سرنگونی مرسی نشانه‌ ای ناگوار از این است که سیسی تا چه حد می‌ تواند در این رویکرد جلو برود.

یکی دیگر از علل نارضایتی از السیسی، سیاست های اقتصادی او است، زیرا قشر فقیر و متوسط مصر احساس می کند با سیاست های السیسی با مشکلات زیادی مواجه شده اند. در چند ماه گذشته قیمت سوخت و برق و بلیط مترو و بسیاری از خدمات دیگر در مصر افزایش یافته و مردم می گویند، دولت بار سنگین را از دوش خود بر می دارد و بر دوش آن ها می گذارد.

 

800px-Stop_the_repression_in_Egypt_-_Stop_Sisi_s_visit_to_London

 

در چهار سال نخست ریاست جمهوری او استقراض خارجی افزایش یافت و از ۷۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ به ۹۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ رسید و سیاست های اقتصادی دولت باعث افزایش تورم شد. دولت قیمت برق و سوخت را سه بار افزایش داد و قیمت آب آشامیدنی و بلیط قطار و خدمات دیگر نیز افزایش یافت.

تورم زمان به قدرت رسیدن السیسی در سال ۲۰۱۴ میلادی ۸٫۲ درصد بود و در تابستان سال ۲۰۱۷ به ۳۴٫۲ درصد افزایش یافت، اما در پایان سال ۲۰۱۷ این رقم به ۲۲٫۳ درصد رسید.

هشتگ استعفا

با افزایش قیمت سوخت، آب و برق در مصر، هشتگ استعفای السیسی میان بسیاری از مردم این کشور دست به دست شده است.

کاربران توییتر در مصر به تازگی هشتگی با عنوان «سیسی برو» ایجاد کرده و بسیار زود این هشتگ ترند شد.

هرچند ممکن است گفته شود به راه انداختن کارزارها و همچنین ایجاد هشتگ امری عادی در فضای مجازی است و اهمیتی ندارد، اما این موضوع در مورد السیسی متفاوت بود، زیرا او خود به این درخواست واکنش نشان داد و در این خصوص گفت: چنین درخواست هایی او را ناراحت می کند، زیرا در حالی چنین هشتگی ایجاد شده که مصر شروع به خارج شدن از دایره فقر کرده است.

 

2

 

برخی از کارشناسان می گویند که السیسی نباید به این هشتگ پاسخ می داد، زیرا این کار باعث شد تا این هشتگ داغ تر شود و تبدیل به پرطرفدارترین هشتگ در مصر و پنجمین هشتگ پرطرفدار در جهان شود.

زندگی خصوصی

برخلاف حسنی مبارک، السیسی در قبال زندگی خصوصی اش خیلی حساس است و چیزی زیادی بروز نمی دهد. او با دخترعمویش «انتصار عامر» ازدواج کرده و سه پسر و یک دختر حاصل این ازدواج است.

 

xiamen-fujian-china-4th-sep-2017-egyptian-president-abdel-fattah-al-K44NMT

 

گفته می شود السیسی با تعیین سه پسرش به نام های «مصطفی، محمود و حسن» در پست های مهم اطلاعاتی و امنیتی وضعیتی به وجود آورده است که ناظران و کارشناسان از آن تحت عنوان امپراتوری در سایه یاد می کنند.

 

8-1-first-lady-photo

 

یکی از پسرانش هم داماد «محمود حجازی» از فرماندهان سابق ارتش مصر است.

همسر السیسی حجاب بر سر دارد.

السیسی فردی ساکت شناخته شده و از او با عنوان «ژنرال ساکت» یاد می شود.

شما هم نظر خود را ارسال کنید