ظریف: تیم‌ب با توهم عدم غنی‌سازی ایران در حال فریب دادن ترامپ است

تیر ۱۸, ۱۳۹۸ ساعت: ۲۳:۳۸ ب.ظ 577 بازدید بدون نظر

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در پیامی در توئیتر به موضع گیری اخیر مقامات آمریکایی درباره برنامه هسته‌ای ایران پرداخت. وزیر امور خارجه ایران توقف کامل برنامه غنی‌سازی ایران را توهمی خواند که نتانیاهو و بولتون در سال 2005 نیز به دنبال آن بودند.

ظریف: تیم‌ب با توهم عدم غنی‌سازی ایران در حال فریب دادن ترامپ است

وزیر امور خارجه ایران توقف کامل برنامه غنی‌سازی ایران را توهمی خواند که نتانیاهو و بولتون در سال ۲۰۰۵ نیز به دنبال آن بودند.

 «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در پیامی در توئیتر به موضع گیری اخیر مقامات آمریکایی درباره برنامه هسته‌ای ایران پرداخت.

وی در این پیام توئیتری نوشت: «بولتون و نتانیاهو توافق پاریس در سال ۲۰۰۵ که میان سه کشور اروپایی و ایران بود را با اصرار بر عدم غنی‌سازی از بین بردند. نتیجه چه شد؟ ایران تا سال ۲۰۱۲ غنی‌سازی خود را ۱۰۰ برابر کرد. در حال حاضر نیز آنها «دونالد ترامپ» را برای از بردن برنامه جامع اقدام مشترک با همان توهم فریب داده‌اند. تیم ب هنوز یاد نگرفته است اما جهان باید این موضوع را یاد بگیرد.»

مقامات آمریکایی طی روزهای اخیر بار دیگر آرزوی خود برای توقف کامل برنامه غنی‌سازی ایران را تکرار کرده‌اند.

«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا هفته پیش و پس از آنکه حجم ذخایر اورانیوم ایران از ۳۰۰ کیلوگرم فراتر رفت  در بیانیه‌ای تاکید کرد: «در هیچ توافق هسته‌ای نباید به رژیم ایران اجازه غنی سازی در هیچ سطحی داده شود. از سال ۲۰۰۶، شورای امنیت سازمان ملل شش قطعنامه تصویب کرد و رژیم را ملزم کرد که تمامی فعالیت‌های غنی سازی را متوقف کند.»(جزئیات بیشتر)

«جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید چند روز پیش در مصاحبه‌ای با انتقاد از رویکرد دولت سابق آمریکا در قبال برنامه هسته‌ای ایران با قرائت بخش‌هایی از نامه «باراک اوباما» رئیس‌جمهور وقت آمریکا به مقام معظم رهبری درباره به رسمیت شناختن حق غنی‌سازی اورانیوم، گفته بود: «منطق بنیادین دولت اوباما درباره برجام و این معافیت‌های هسته‌ای این بود که ایران مستحق یک برنامه صلح آمیز هسته‌ای است… [اما] ما اعتقاد نداریم که ایران مستحق داشتن هرگونه ظرفیت غنی‌سازی است.»

شما هم نظر خود را ارسال کنید