ظریف: به دولت ترامپ پیشنهاد مذاکره ندادیم/ به پیشنهاد آنها برای تعامل پاسخ دادیم

اردیبهشت ۷, ۱۳۹۸ ساعت: ۲۳:۵۲ ب.ظ 402 بازدید بدون نظر
وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با شبکه خبری سی‌بی‌اس تصریح کرد که تهران به دولت آمریکا پیشنهاد مذاکره نداده است.

ظریف: به دولت ترامپ پیشنهاد مذاکره ندادیم/ به پیشنهاد آنها برای تعامل پاسخ دادیم

وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با شبکه خبری سی‌بی‌اس تصریح کرد که تهران به دولت آمریکا پیشنهاد مذاکره نداده است.

«محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه‌ای با یک شبکه آمریکایی گفته که ایران به آمریکا پیشنهاد مذاکره نداده، بلکه پیشنهاد آنها را پاسخ داده است. 

هنگامی که مجری برنامه «Face the Nation» شبکه خبری «سی‌بی‌اس‌نیوز» گفت که  طریف به دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا پیشنهاد مذاکره داده او سخنانش را قطع کرد و گفت: «ما پاسخ دادیم… ما در واقع به پیشنهادی که آنها برای تعامل داده بودند پاسخ دادیم و منتظر جواب هستیم.»

وزیر خارجه ایران چهارشنبه هفته گذشته در نشست «انجمن آسیا» در نیویورک گفته بود ایران آماده است با آمریکا مبادله زندانیان انجام دهد.  او گفت که ۶ ماه پیش این پیشنهاد را به دولت آمریکا داده اما هنوز پاسخی از طرف آن دریافت نکرده است.

ظریف در مصاحبه با شبکه خبری «سی‌بی‌اس»، در سخنانی که احتمالاً به مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا در سال ۱۳۹۴ اشاره داشت یادآوری کرد که دو کشور پیشتر با یکدیگر مبادله زندانی اجام داده‌اند.

او گفت: «بسیار خوب؛ ما قبلاً این کار را انجام داده‌ایم. ما این امکان را داشتیم که برخی از ایرانی‌هایی که در زندان‌های آمریکا بودند یا در این کشور تحت تعقیب بودند را آزاد کنیم. آنها را از این وضعیت خارج کردیم و بعد برخی از اتباع ایرانی-آمریکایی که در ایران زندانی بودند، آزاد شدند. من فکر می‌کنم دوباره می‌توانیم این کار را انجام دهیم.»

ظریف تصریح کرد دولت ترامپ در ابتدا برای مبادله زندانیان ابراز علاقه کرد. او گفت: «دولت جدید [آمریکا] در ابتدا علاقه نشان داد. ما ماه سپتامبر پیشنهادی مطرح کردیم که آماده هستیم و آماده‌ایم.»

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در ادامه، هنگامی که مجری برنامه پرسید چرا ایران برای نشان دادن جدیت خود برخی از اتباع آمریکایی زندانی در ایران را آزاد نمی‌کند به خروج آمریکا از برجام اشاره کرد و گفت این آمریکا است که باید جدیت خودش را نشان دهد.

«مارگارت برنان»، مجری سی‌بی‌اس پرسید: «چرا برای نشان دادن جدیت خودتان حداقل بعضی از ۵ آمریکایی که در حال حاضر در ایران زندانی هستند را آزاد نمی‌کنید؟»

ظریف گفت: «قرار نیست ما جدیت نشان دهیم، چون ما با اجرای توافق هسته‌ای جدیت خودمان را نشان داده‌ایم. این ایالات متحده است که باید اثبات کند جدی است.»

وزیر خارجه ایران سپس در جواب اینکه آیا دارد این دو موضوع را به هم ربط می‌دهد، تصریح کرد: «نه، اینها را به هم ربط نمی‌دهیم، تجربه این را می‌گوید. ما نشان داده‌ایم وقتی حرفی می‌زنیم به آن پایبند می‌مانیم. ایالات متحده نشان داده که می‌گوید کاری را انجام می‌دهد ولی بعد تازه تصمیم می‌گیرد به آن پایبند باشد یا نه.»

شما هم نظر خود را ارسال کنید