در مورد وضعیت مسلمانان میانمار؛

ظریف به دبیرکل سازمان ملل نامه نوشت

شهریور ۱۷, ۱۳۹۶ ساعت: ۱۶:۴۵ ب.ظ 802 بازدید بدون نظر
وزیر امور خارجه کشورمان در مورد وضعیت مسلمانان میانمار خطاب به دبیرکل سازمان ملل متحد نامه ای نوشت.

در مورد وضعیت مسلمانان میانمار؛

ظریف به دبیرکل سازمان ملل نامه نوشت + متن

وزیر امور خارجه کشورمان در مورد وضعیت مسلمانان میانمار خطاب به دبیرکل سازمان ملل متحد نامه ای نوشت.

  محمدجواد ظریف در نامه‌ای خطاب به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن هشدار نسبت به ادامه خشونت‌‌های سازمان‌یافته علیه مسلمانان میانماری خواستار اقدام فوری جامعه جهانی به ویژه سازمان ملل متحد شد.

متن کامل رییس دستگاه دیپلماسی به دبیرکل سازمان ملل متحد درخصوص لزوم توقف خشونت‌ها علیه مسلمانان میانمار به شرح زیر است:

به نام خدا

جناب آقای آنتونیو گوترش

دبیرکل محترم سازمان ملل متحد

عالیجناب

پیرو نامه اینجانب مورخ ۱۷ دی ۱۳۹۵ مایلم بار دیگر توجه شما را به وضعیت نگران‌کننده اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار جلب نمایم. اخبار هولناکی که اخیرا از آن منطقه به دست آمده عمق جنایات علیه این اقلیت مسلمان را آشکار می‌کند.

حملات سازمان‌یافته و بی‌رویه برخی عناصر تندرو و عوامل وابسته به نیروهای امنیتی علیه روهینگیاها منجر به از دست رفتن جان تعداد قابل توجهی از مسلمانان شده و سابقه تبعیض، بی‌عدالتی و ناامیدی در آن کشور را وخیم‌تر کرده است. وخامت اوضاع باعث جریحه‌دار شدن احساسات مردم دنیا فارغ از مذهب و ملیت آنها شده است. در صورت عدم رسیدگی به نقض سازمان‌یافته و گسترده حقوق اساسی مسلمانان روهینگیا، افراطی‌گری افزایش و خشونت حتی فراتر از مرزهای میانمار گسترش می‌یابد و به عامل بی‌ثباتی در کل منطقه تبدیل می‌شود.

اجبار مردم به خروج از سرزمین خود و کوچ اجباری به دیگر کشورها این بحران ریشه‌دار را حل نخواهد کرد. دولت میانمار باید به نگرانی‌های طولانی‌مدت و وضعیت اسفناک اقلیت مسلمان خود رسیدگی و حقوق آنها را به طور موثر رعایت کند و آنها را همانند دیگر شهروندان میانمار به رسمیت بشناسد و از آنها در مقابل خشونت و تبعیض حفاظت کند.

جامعه بین‌الملل و کشورهای مسلمان از دولت میانمار انتظار دارند خشونت جاری علیه اقلیت مسلمان روهینگیا را فورا متوقف کند و دسترسی بدون مانع برای ارایه کمک‌های بشردوستانه به مناطق خشونت‌‌زده را فراهم آورد. همچنین ضروری است دولت میانمار مرتکبین این جنایت‌ها را محاکمه نماید و اقدامات لازم را جهت پیشگیری از وقوع مجدد آن صورت دهد. جای بسی ناامیدی است که هنوز به چنین خواسته‌های حداقلی جهانی پاسخی داده نشده است.

همچنین، انتظار می‌رود سازمان ملل متحد به سرعت وارد عمل شده و اقدامات لازم را برای پاسخ به نگرانی‌های بین‌المللی درباره وضعیت وخیم در میانمار انجام دهد. حمایت سازمان ملل از کاهش خشونت، اطمینان از ارایه کمک‌های بشردوستانه به افراد نیازمند و یافتن راه حلی پایدار برای این بحران، ضروری به نظر می‌رسد و سازمان ملل باید فورا اقدام نماید.

جمهوری اسلامی ایران آمادگی و تمایل دارد از تمامی تلاش‌ها برای دستیابی به راه‌حلی پایدار و مسالمت‌آمیز برای این بحران حمایت و از استیفای کامل حقوق بشر، سلامت و امنیت اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار طمینان حاصل نماید.

عالیجناب، لطفا احترامات فایقه اینجانب را پذیرا باشید.

محمد جواد ظریف

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

شما هم نظر خود را ارسال کنید