طیب‌نیا در نشست خبری: 500 بدهکار بزرگ بانکی به قوه قضائیه معرفی شدند

مرداد ۲۸, ۱۳۹۳ ساعت: ۱۶:۵۳ ب.ظ 1,725 بازدید بدون نظر

علی طیب نیا امروز در اولین نشست خبری خود پس از یکسال عملکرد دولت در پاسخ به سئوالی، که اخیرا مطرح کرده بودید اگر بخواهید بدون خطا یارانه تعدادی از افراد را حذف کنید، امکان شناسایی 200 هزار نفر بدون خطا وجود دارد؛ اگر چنین است، چرا این کار را آغاز نمی کنید؟ گفت: کارگروهی در دولت مسئول اجرای برنامه مربوط به یارانه بگیران است و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مسئول این کارگروه است و بحث یارانه ها، حمایت‌ها و حذف افرادی که فعلا مشمول دریافت یارانه نقدی هستند، در حوزه وظایف این کارگروه قرار دارد.

گزیده سخنان وزیر اقتصاد به این شرح است:

 • برنامه ریزی مفصل در دولت در مورد بدهکاران بزرگ سیستم بانکی در جریان است، این موضوع در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی و ستاد اقتصادی دولت بارها مطرح شده، این در حالی است که بدهکاران بزرگ بانکی دو دسته هستند؛ یکی افراد خوش حسابی هستند که سابقه بدحسابی با سیستم بانکی ندارند و به دلیل عوامل خارج از رکود با مشکل مواجه شده اند.
 • گروه دوم افراد بدحساب هستند که از گذشته مشکل مطالبات بانکی داشتند و برای هر دوی این گروه برنامه داریم اما بین آنها تفکیک قائل هستیم. برای گروه اول مساعدت هایی صورت خواهد گرفت.
 • در مورد گروه دوم نیز که بدحسابان هستند و شرایط مالی مناسبی دارند از تمامی راهکارهای قانونی برای وصول مطالبات اقدام خواهیم کرد به طوری که رئیس بانک مرکزی یک ماه قبل طی نامه ای به قوه قضائیه تعدادی از این بدهکاران بزرگ را معرفی کرد که تعداد آنها بیش از 500 نفر است. بانکها هم در این زمینه مکلف شدند که این موضوع را با جدیت دنبال کنند.

دولت اعتقادی به سرکوب قیمت‌ها ندارد

 • دولت اعتقادی به سرکوبی قیمت‌ها ندارد. در گذشته آثار زیانباری را از سرکوب قیمت‌ها شاهد بودیم و تثبیت قیمت‌ها به معنای تحمیل به بخش تولید و تعطیلی آنها بود.
 • باید به بخش‌های تولیدی مجال دهیم که هزینه های قابل قبولی که شرایط کشور به تولید کننده وارد می کند خود را در قیمت تمام شده نشان دهد. اما برخی از بخش ها در کشور انحصاری است و شورای رقابت مسئول تنظیم فعالیت های انحصاری کشور مسئول قیمت گذاری است و شخصیت های حقوقی شورای رقابت از استقلال رای و نظر برخوردارند.

دلایل قفل بودن پول‌های بانک‌ها در حساب‌های خارجی

 • آن چیزی که در حساب‌های خارجی قفل است منابع بانک مرکزی است که اقداماتی نیز انجام شده و بخشی از منابع نیز آزاد شد و بخش دیگر نیز می تواند برای خرید کالاهای اساسی و بشردوستانه مورد استفاده قرار بگیرد. اما منابع بانک‌های تجاری به این دلیل مسدود نیست.
 • به نظر می رسد در حال حاضر تعدیلات انجام شده و تصورمان بر این است که بازار سرمایه در آینده وضعیت با ثباتی خواهد داشت.

سهامی که قرار است مردم از آن منتفع شوند

 • در خصوص سهام عدالت بسته سیاستی تدوین شده که بتوانیم مشکلات موجود را حل و فصل کنیم آن چیزی که از سهام عدالت مدنظر بوده این است که مردم در واحدهای تولیدی ما مشارکت داشته باشند و ما نیز به آن پایبندیم.
 • تاکنون مردم از منافع سهام عدالت بهره‌ای نبرده‌اند، از سوی دیگر دولت نیز توان واگذاری اموال به مردم را از دست داده و وضعیت بنگاه‌های مربوطه نیز نامناسب است. بنابراین ما می‌خواهیم مردم را به عنوان مالکان واقعی از امکانات این سهام برخوردار کنیم.در عین حال مدیریت این واحدها به صورت موثر و کارآمد انجام شود.
 • مدیران بانک ها مظلومند و انگار مد شده که هر کسی از راه می رسد انتقادی به سیستم بانکی مطرح می‌کند اگر چه سیستم بانکی دچار مشکلات جدی است و نیاز به اصلاح دارد، اما این مشکلات ساختاری است که در طول سال‌های طولانی شکل گرفته و اصلاح آن نیز نیازمند برنامه‌ای میان مدت است.بنابراین مدیران سیستم بانکی در اصلاحات راهبردی نظام بانکی در خط مقدم قرار گرفته‌اند.
 • اگر می خواهیم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را عملیاتی کنیم چاره‌ای جز این که صادرات غیر نفتی را توسعه دهیم نداریم و سعی کنیم که صدور کالا و خدمات به کشورهای خارجی از جمله کشورهای همسایه در اولویت قرار گیرند.
  دیپلماسی اقتصادی دولت در حال حاضر فعال شده و همه علاقه‌مندند روابط خود با ایران را توسعه دهند که توافقات خوبی کردیم و امیدواریم با توسعه این موضوع زمینه کاهش وابستگی به نفت فراهم شود.

سیاست‌های خروج از رکود و بندهای که نیازی به تصویب مجلس نداشت

 • سیاست‌های خروج غیر تورمی از رکود در 177 بند تنظیم شده است، برخی از این بندها نیاز به تصویب مجلس نداشت که مورد عمل قرار گرفته و اجرا شدند و برخی نیز مربوط به دولت و شوراهای مربوط بود که به هیات وزیران ابلاغ شد و 30 ماده این سیاست‌ها نیاز به تصویب مجلس داشت که یکشنبه هفته جاری تقدیم مجلس شد.
 • طیب‌نیا با بیان این‌که کاهش نرخ رشد منفی اقتصادی و تورم بهترین حامی برای تیم مذاکره‌کننده ایران است، زمانی که دشمن ببیند با تحریم‌ها نمی تواند مشکل خاصی برای کشور ما ایجاد کند، قطعا به دنبال ایجاد یک توافق خواهد بود.
 • اگر تحریم ها شدیدتر شود، نیازمند برنامه ریزی متفاوتی است که در دولت در حال بررسی و تصمیم گیری است و اگر روند مذاکرات مناسب بوده و محدودیت‌ها به تدریج حذف شود ما را در شرایط متفاوتی قرار می‌دهد، اما به طور کلی بنای دولت بر این است که اگر احیانا درآمدهای نفتی افزایش پیدا کرد سعی کنیم با استفاده از سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری از درآمدها به گونه‌ای استفاده کنیم که نعمت باشد.
 • هدفمان در سال جاری رسیدن به نرخ رشد اقتصادی مثبت است و پیش بینی‌هایی که در این زمینه وجود دارد بین 1.5 تا 2 درصد برای سال 1393 است.
 • ما متغیرهای غیر قابل پیش بینی زیادی داریم از سوی دیگر در هیچ جای دنیا نمی تواند با قطعیت متغیرهای اقتصادی را پیش بینی کرد که در ایران این عدم قطعیت بیشتر است.

شما هم نظر خود را ارسال کنید