شگفتی‌سازی میزبان جام جهانی تکمیل نشد

صعود انگلیس و کرواسی به نیمه نهایی

تیر ۱۷, ۱۳۹۷ ساعت: ۰۳:۲۱ ق.ظ 861 بازدید یک نظر
کروات‌ها موفق شدند برای دومین بازی متوالی در ضربات پنالتی به برتری برسند و با حذف روسیه به نیمه نهایی جام جهانی راه پیدا کنند./سه شیرها با نمایشی برتر و برد قاطع مقابل سوئد بعد از 28 سال به نیمه نهایی جام جهانی صعود کردند.

شگفتی‌سازی میزبان جام جهانی تکمیل نشد؛

روسیه ۲(۳)- کرواسی ۲(۴)؛ کروات‌ها متخصص پنالتی

کروات‌ها موفق شدند برای دومین بازی متوالی در ضربات پنالتی به برتری برسند و با حذف روسیه به نیمه نهایی جام جهانی راه پیدا کنند.

به گزارش “یزدیان”، تیم ملی روسیه که خلاف پیش‌بینی‌ها موفق به صعود از دور گروهی شد، در مرحله یک هشتم نیز توانست شگفتی بزرگی با حذف اسپانیا خلق کند و امشب به مصاف کروات‌هایی برود که با ۹ امتیاز صدرنشین گروه D بودند و در مرحله قبل هم توانستند از سد دانمارک بگذرند؛ روسیه در دقیقه ۳۱ با گل تماشایی چریشف پیش افتاد ولی قبل از پایان نیمه اول، آندری کراماریچ آن را پاسخ داد و جدال دو تیم در ۹۰ دقیقه بدون برنده بود.

Match video

در دقایق تلف شده ابتدا کرواسی با گلزنی ویدا جلو افتاد ولی پنج دقیقه به پایان مسابقه ماریو فرناندس با ضربه سر کار را به تساوی کشاند تا مثل دیدار اخیر هر دو تیم، ضربات پنالتی تعیین کننده برنده بازی باشد.

در ضربات پنالتی تیم روسیه دو پنالتی از دست داد ولی کرواسی ۴ پنالتی خود را تبدیل به گل کرد تا به‌عنوان آخرین تیم به مرحله نیمه نهایی جام جهانی ۲۰۱۸ برسد و حریف تیم ملی انگلیس در دیدار بعد شود.

 

 

جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه؛ مرحله یک چهارم نهایی
شنبه: ۹۷/۰۴/۱۶ ؛ ساعت ۲۲:۳۰
استادیوم: المپیک فیشت سوچی-مسکو/ تماشاگر: ۴۴۲۸۷ نفر
داور: ساندرو ریچی(برزیل)؛ کمک‌ها: امرسون دی کاروالیو، مارسلو فن‌گاس و جانی سیکازوی(زامبیا)/ کمک داور ویدئویی: ماسیمیلیانو ایراتی(ایتالیا).

 

تیم ملی روسیه
ایگور آکنیف، سرگئی ایگناشویچ، ایلیا کوتپوف، فدور کودریاشف، ماریو فرناندس، رومن زوبنین، الکساندر سامدوف(۵۴- الکساندر ایروخین)، دالر کوژیائف، دنیس چریشف(۶۷- فدور اسمولوف)، الکساندر گولوین(۱۰۲- آلن دژاگوئف) و آرتم ژیوبا(۷۹- یوری گازینسکی).
سرمربی: استانیسلاو چرچسوف

 

 

تیم ملی کرواسی
دانیل سوباسیچ، دیان لوورن، دوماگوج ویدا، سیمه ورسالیکو(۹۷- وردان کورلوکا)، ایوان استرینیچ(۷۴- یوسیپ پیواریچ)، ایوان راکیتیچ، لوکا مودریچ، آنته ربیچ، ایوان پریشیچ(۶۳- مارسلو بروزوویچ) ، آندری کراماریچ(۸۸- متئو کوواچیچ) و ماریو مانژوکیچ.
سرمربی: زلاتکو دالیچ

 

 

اخطارها

دیان لوورن(۳۵)- ایوان استرینیچ(۳۸)- دوماگوج ویدا(۱۰۱) و پیواریچ(۱۱۴) از کرواسی

یوری گازینسکی(۱۰۹) از روسیه

 

 

 

شرح گل ها

روسیه ۱ – کرواسی ۰ (دقیقه ۳۱: دنیس چریشف): پاس چریشف از میانه زمین را آرتم ژیوبا دوباره به چریشف بازگرداند تا او با شوت پای چپ فنی و تماشایی به کنج دروازه کرواسی و در حالی که سوباسیچ نظاره‌گر بود، به زیبایی گلزنی کرد.

 

 

روسیه ۱ – کرواسی ۱ (دقیقه ۴۰: آندری کراماریچ): پریشیچ در سمت چپ زمین به مانژوکیچ پاس داد که او تا محوطه جریمه روسیه پیش رفت و ارسال کوتاهی انجام داد تا کراماریچ با ضربه سر دروازه را باز کند و گل تساوی را به ثمر رساند.

 

 

 

 

روسیه ۱ – کرواسی ۲ (دقیقه ۱۰۱: دوماگوج ویدا): ارسال مودریچ از روی کرنر سمت راست زمین را ویدا، مدافع پیشتاخته کرواسی با ضربه سر به گوشه پایین دروازه روسیه زد تا تیمش در آستانه پیروزی قرار بگیرد.

 

 

 

روسیه ۲ – کرواسی ۲ (دقیقه ۱۱۵: ماریو فرناندس): خطایی که پیواریچ سمت راست پشت محوطه جریمه کرواسی مرتکب شده بود را دژاگوئف، بازیکن تعویضی با سانتری استثنایی فرستاد که ماریو فرناندس، مدافع راست روسیه با ضربه سری عالی که سوباسیچ نظاره‌گر توپ بود، تبدیل به گل مساوی تیمش کرد.

 

 

 

 

 

ضربات پنالتی

روسیه ۰ – کرواسی ۰ : فدور اسمولوف پنالتی اول روسیه را تبدیل به گل نکرد و ضربه چیپ او به سمت چپ دروازه را سوباسیچ با کف دست گرفت.

 

 

روسیه ۰ – کرواسی ۱ : بروزوویچ توپ را به سمت راست دروازه زد که آکنیف با وجود تشخیص جهت توپ، نتوانست مانع از گل شدن توپ شود.

روسیه ۱ – کرواسی ۱ : دژاگوئف خلاف جهت سوباسیچ توپ را به سمت راست دروازه زد و گل اول روسیه را در ضربات پنالتی به ثمر رساند.

روسیه ۱ – کرواسی ۱ : کوواچیچ دومین پنالتی‌زن کرواسی بود که ضربه او به گوشه پایین سمت راست دروازه را آکنیف با شیرجه عالی مهار کرد.

روسیه ۱ – کرواسی ۱ : ماریو فرناندس با استارت سریع شوت محکم زمینی به سمت چپ زد که توپ به اوت رفت.

روسیه ۱ – کرواسی ۲ : مودریچ خیلی خوش شانس بود که ضربه او به سمت چپ دروازه بعد از مهار آکنیف به تیرک عمودی برخورد کرد و وارد دروازه شد.

روسیه ۲ – کرواسی ۲ : ایگناشویچ با فریب سوباسیچ توپ را به سمت چپ دروازه زد و تبدیل به گل کرد.

روسیه ۲ – کرواسی ۳ : ویدا خلاف جهت آکنیف با شوت محکم به سمت چپ دروازه موفق به گلزنی شد.

روسیه ۳ – کرواسی ۳ : در حالی که سوباسیچ به سمت راست دروازه شیرجه زده بود، کوژیائف خلاف جهت او پنالتی را وارد دروازه کرد.

روسیه ۳ – کرواسی ۴ : راکیتیچ پیام آور شادی برای کرواسی بود و با گل کردن پنالتی، تیمش را به نیمه نهایی جام جهانی رساند.

 

 

 

 

 

بهترین بازیکن

دانیل سوباسیچ که در دیدار اخیر کرواسی مقابل دانمارک سه مهار پنالتی داشت و عامل صعود تیمش به مرحله یک چهارم نهایی شد، امشب هم با سه مهار توپ عالی اجازه نداد حملات روس‌ها بیشتر از دو گل به همراه داشته باشد و در ضربات پنالتی هم پنالتی اول را گرفت تا عملکرد خوب او تکمیل شود و ستاره کروات‌ها باشد.

 

 

 

 

 

اتفاق ویژه

کرواسی که با قاطعیت و کسب ۹ امتیاز از مرحله گروهی صعود کرده بود، در دو بازی مرحله حذفی به سختی و در ضربات پنالتی موفق به برتری شد؛ شاگردان دالیچ که در مرحله یک هشتم نهایی دانمارک را در ضربات پنالتی شکست داده بودند، امشب هم بعد از تساوی ۲ بر ۲ توانست چنین کاری انجام دهد و بعد از ۲۰ سال دوباره به مرحله نیمه نهایی صعود کند.

نمایش موفق و فراتر از انتظار تیم ملی روسیه هم بیشتر از مرحله یک چهارم نهایی ادامه پیدا نکرد و تیم میزبان که توانسته بود با حذف اسپانیا به دور یک هشتم نهایی برسد، امشب در ضربات پنالتی مغلوب کرواسی شد تا وداع تلخی با این مسابقات داشته باشد.

 

 

 

 

لحظات حساس

دقیقه ۲: فرار چریشف به محوطه جریمه کرواسی و شوت زمینی او را ورسالیکو با ایستادگی به موقع مقابل توپ دفع کرد.
دقیقه ۵: شوت روی پای ژیوبا به سمت دروازه کرواسی بعد از برخورد به لوورن راهی کرنر شد.
دقیقه ۶: ربیچ با شوت زمینی از زاویه بسته شانس خود را برای گلزنی امتحان کرد که آکنیف توپ را به کرنر زد.
دقیقه ۷: لوورن با ضربه سر به ربیچ پاس داد که ضربه سر او در مقابل دروازه روسیه راه به جایی نبرد و توپ را به اوت زد.
دقیقه ۱۶: ضربه ایستگاهی راکیتیچ از پشت محوطه جریمه با اختلاف زیادی از بالای دروازه روسیه به بیرون رفت.
دقیقه ۲۸: ارسال کوتاه ورسالیکو از جناح راست زمین و ضربه پشت سر پریشیچ با اختلاف کمی از کنار دروازه روسیه به بیرون رفت.
دقیقه ۵۲: یشوت قیچی برگردان کراماریچ را آکنیف به راحتی جمع کرد.
دقیقه ۶۰: کراماریچ با پاس بلند، توپ را به محوطه ۶ قدم فرستاد که دفع ناقص روس‌ها بهترین فرصت گلزنی برای کرواسی و پریشیچ فراهم کرد، اما تعلل و شوت او به تیرک عمودی دروازه روسیه خورد و به شکل عجیبی با طی کردن خط عرضی زمین به بیرون رفت.

 

 

دقیقه ۶۲: سوباسیچ ضربه سر ژیوبا را به راحتی در اختیار گرفت.
دقیقه ۷۲: ارسال فرناندس از جناح راست زمین را ایروخین با ضربه سر زد که توپ با کمترین فاصله از روی دروازه کرواسی به بیرون رفت.
دقیقه ۷۶: ارسال دقیق بیرون پای کراماریچ را مانژوکیچ با ضربه سر به مودریچ پاس داد که شوت بی‌دقت او به مدافعان روسیه برخورد کرد و در ادامه هم شوت ورسالیکو به کوتپوف خورد و به کرنر رفت.
دقیقه ۷۸: سانتر مودریچ از روی کرنر با ضربه سر مانژوکیچ راهی اوت شد.
دقیقه ۴+۹۰: سوباسیچ با واکنش عالی شوت پُر قدرت اسمولوف از زاویه بسته و سمت راست زمین را دفع کرد.
دقیقه ۱۰۵: ضربه سر ایروخین روی ارسال کرنر با فاصله کمی از کنار دروازه کرواسی به بیرون رفت.
دقیقه ۱۱۲: سوباسیچ شوت روی پای محکم کوژیائف از پشت محوطه جریمه را یک ضرب و با مهاری فوق‌العاده جمع کرد.

دقیقه ۱۱۳: ارسال چیپ عالی کوژیائف از جناح چپ زمین را سوباسیچ با شیرجه‌ای استثنایی دفع کرد تا دروازه کرواسی برای بار دوم باز نشود.

دقیقه ۱۱۹: شوت روی پای زوبنین از پشت محوطه جریمه را سوباسیچ درازکش مهار کرد.

 

 

 

در حاشیه

* حضور الکساندر گولوین به جای یوری ژیرکوف تنها تغییری است که در ترکیب بازی امشب روسیه نسبت به دیدار اخیرشان مقابل اسپانیا دیده می‌شود.
* کرواسی هم در مقایسه با مسابقه گذشته‌اش مقابل سوئیس یک جابه‌جایی در ۱۱ بازیکن اصلی امشب داشته که کراماریچ جای مارسلو بروزوویچ بازی می‌کند.

 

 

===========================

دو سر طلایی برای شکست طلسم ۲۸ ساله؛

سوئد ۰- انگلیس ۲؛ سه شیرهای رام‌نشدنی!

سه شیرها با نمایشی برتر و برد قاطع مقابل سوئد بعد از ۲۸ سال به نیمه نهایی جام جهانی صعود کردند.

به گزارش “یزدیان”، تیم ملی سوئد با دو گل مقابل انگلیس شکست خورد تا نتواند به نیمه نهایی جام جهانی روسیه برسد ولی آنها تا رسیدن به مرحله یک چهارم نهایی این رقابت‌ها مسیر دشواری را سپری کردند و شگفتی‌های زیادی داشتند؛ طلایی پوشان بعد از کنار زدن هلند و ایتالیا در مرحله مقدماتی، در دور گروهی هم سه پله بالاتر از آلمان به‌عنوان صدرنشین گروه F راهی دور یک هشتم نهایی شدند و در این مرحله نیز سوئیس، تیم ششم رنکینگ فیفا را مغلوب کردند ولی امروز بازی خوبی ارائه ندادند تا سه شیرها به جمع چهار تیم برتر جام برسند.

شاگردان ساوت‌گیت مثل دو بازی ابتدایی مرحله گروهی برابر تونس و پاناما و مسابقه اخیرشان مقابل کلمبیا، امروز هم در دیدار سوئد تیم برتر میدان بودند و با دو گلی که توسط هری مگوایر و دله آلی با ضربه سر زدند، برای سومین بار در تاریخ، تیم ملی انگلیس را به نیمه نهایی جام جهانی رساندند و حالا منتظر برنده بازی امشب روسیه و کرواسی برای تعیین حریف بعدی خود هستند.

Match video

جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه؛ مرحله یک چهارم نهایی
شنبه: ۹۷/۰۴/۱۶ ؛ ساعت ۱۸:۳۰
استادیوم: سامارا آرنا / تماشاگر: ۳۹۹۹۱ نفر
داور: بیورن کویپرس(هلند)؛ کمک‌ها: ساندر فن روکل، اروین زنیسترا و آنتونیو میگل متئو لاهوز(اسپانیا)/ کمک داور ویدئویی: دنی مک‌کلی(هلند)

 

 

اخطار:

 

جان گیدتی(۸۸)-سباستین لارسن(۴+۹۰) از سوئد

هری مگوایر(۸۷) از انگلیس

 

 

تیم ملی سوئد

روبین اولسن، ویکتور لیندلوف، آندریاس گرانکوئیست، امیل کرافت(۸۵- پونتوس جانسون)، لودویگ آگوستینسون، سباستین لارسون، آلبین اکدال، ویکتور کلاسن، امیل فورسبرگ(۶۵-مارتین اولسن)، مارکوس برگ و اولا تویوونن(۶۵- جان گیدتی).
سرمربی: یان اندرسون

 

 

تیم ملی انگلیس

جوردن پیکفورد، کایل واکر، جان استونز، هری مگوایر، جورن هندرسون(۸۴- اریک دایر)، دله آلی(۷۷- فابیان دلف)، جسی لینگارد، کیرن تریپیر، اشلی یانگ، رحیم استرلینگ(۱+۹۰- مارکوس راشفورد) و هری کین.
سرمربی: گرت ساوت‌گیت

 

 

 

شرح گل‌ها

سوئد صفر – انگلیس ۱ ؛ (دقیقه ۳۰: هری مگوایر): سانتر اشلی یانگ از روی کرنر سمت چپ زمین را مگوایر، مدافع پیشتاخته سه شیرها با پروازی بلند و ضربه سر محکم وارد دروازه سوئد کرد و گل اول انگلیس را به ثمر رساند.

 

 

سوئد صفر – انگلیس ۲ (دقیقه ۵۹: دله آلی): شوت لینگارد از پشت محوطه به مدافعان سوئد برخورد کرد و به جناح راست زمین در جایی که مگوایر بود، رسید که او هم مجددا به جسی لینگارد پاس داد تا او ارسال دقیقی به پشت مدافعان سوئد داشته باشد و دله آلی با ضربه سر دروازه را باز کند.

 

 

لحظات حساس

 

دقیقه ۱۲: شوت روی پا و راه دور کلاسن با اختلاف کمی از روی دروازه انگلیس به بیرون رفت.

دقیقه ۱۹: استرلینگ نفوذ سریعی تا پشت محوطه جریمه سوئد داشت و به هری کین پاس داد که شوت سر ضرب و زمینی کاپیتان انگلیس به شکل خطرناکی از کنار دروازه راهی اوت شد.
دقیقه ۲۰: ارسال سریع اشلی یانگ از جناح چپ را لیندلوف با ضربه سر برگشت داد.
دقیقه ۲۴: پاس لینگارد را مگوایر با شوت زمینی به سمت دروازه سوئد زد که اولسن به راحتی توپ را در اختیار گرفت.

دقیقه ۴۴: در حالی که با اشتباه کمک داور دوم استرلینگ روی پاس در عمق لینگارد در موقعیت تک با اولسن قرار گرفته بود، شوت خود را نتوانست تبدیل به گل کند و مهار دروازه‌بان سوئد و در ادامه زدن شوت به بیرون کرافت مانع از گلزنی او شد؛ البته کویپرس، داور مسابقه در این صحنه آفسایت گرفت و اشتباه کمک خود را جبران کرد.

 

دقیقه ۴۵: استرلینگ بعد از یک مهار توپ عالی روی پاس بلند تماشایی تریپر از میانه زمین، در باز هم در موقعیت تک به تک با اولسن بود که مجددا نتوانست کاری انجام دهد و دریبل او را دروازه‌بان سوئد دفع کرد و در ادامه نیز شوت بی‌دقت شماره ۱۰ سه شیرها از روی دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ۴۷: ارسال آگوستینسون از سمت چپ زمین را مارکوس برگ بالاتر از اشلی یانگ با ضربه سر زد که فوق واکنش پیکفورد مانع از به گل رسیدن سوئد شد.

دقیقه ۵۴: مگوایر با ضربه سر در تیرک دوم توپ را به استرلینگ رساند که او نتوانست ضربه آکروباتیک خوبی بزند و در ادامه باز هم ضربه سر مگوایر به مقابل دروازه سوئد را لارسن برگشت داد.

دقیقه ۵۷: شوت پشت محوطه لینگارد دقت لازم را نداشت و بعد از برخورد به مدافعان سوئد راهی کرنر شد.

دقیقه ۶۲: کلاسن با نفوذ سریع خود موقعیت‌سازی کرد و پایه گذار کار تیمی سوئدی‌ها شد که در نهایت پاس به عقب عالی مارکوس برگ را کلاسن با شوت زمینی زد، اما پیکفورد با واکنش فوق‌العاده دفع کرد و در ریباند هم شوت کلاسن توسط هندرسون دور شد.

دقیقه ۶۶: مگوایر بهترین فرصت برای زدن گل دوم خود و سومین گل سه شیرها را داشت ولی شوت روی پای چپ او با اختلاف زیادی از دروازه سوئد به بیرون رفت تا حملات متوالی انگلیس همراه به گل ختم نشود.

دقیقه ۶۹: شوت روی پای دله آلی از پشت محوطه به گرانکوئیست برخورد کرد و دفع شد.

دقیقه ۷۱: ضد حمله سریع سوئدی‌ها در آستانه تبدیل شدن به گل بود که شوت مارکوس برگ را پیکفورد با واکنشی عالی از زیر طاق دروازه بیرون کشید و به کرنر زد.

 

 

دقیقه ۷۸: سانتر کوتاه تریپر به مقابل دروازه سوئد را کرافت برگشت داد تا استرلینگ و در ادامه هری کین موفق به گلزنی نشوند.

دقیقه ۹۰: ضربه آزاد آگوستینیسون از پشت محوطه جریمه بی‌دقت بود و به اوت رفت.

 

 

 

بهترین بازیکن

جوردن پیکفورد، ستاره غیر منتظره انگلیس در جام جهانی ۲۰۱۸ که با مهار پنالتی در بازی اخیرشان منجر به برتری مقابل کلمبیا شد، امروز نمایش فوق‌العاده‌ای برابر سوئد ارائه کرد، سه مهار توپ استثنایی داشت و در کنار آن با واکنش‌ها و خروج‌های به موقع خود اجازه نداد دروازه‌اش باز شود تا تیمش به جمع چهار تیم نهایی این رقابت‌ها برسد.

 

 

اتفاق ویژه

طلسم تیم ملی انگلیس در صعود به نیمه نهایی جام جهانی پس از ۲۸ سال شکسته شد و آنها که از سال ۱۹۹۰ نتوانسته بودند به این مهم دست پیدا کنند، امروز با برتری قاطع مقابل سوئد این کار را انجام دادند و یک قدم به فینال نزدیک‌تر شدند.

اما نکته مهم دیگر پایان شگفتی‌سازی‌های سوئد بود؛ تیمی که در مرحله مقدماتی از سد تیم‌های مطرح هلند و ایتالیا عبور کرد و در مرحله گروهی جام جهانی آلمان را از پیش روی برداشت ولی در نهایت نتوانست به جمع چهار تیم برتر این رقابت‌ها برسد تا روند نتایج خوبی که داشت، پایان پیدا کند.

 

در حاشیه

* مایکل لاستینگ، مدافع راست سوئد از این مسابقه محروم است که امیل کرافت جانشین او شده و تغییر دیگر در ترکیب این تیم نسبت به بازی اخیرشان برابر دانمارک، بازگشت لارسن و نیمکت‌نشینی گوستاو اسونسون است.
* تیم انگلیس بدون تغییر در ترکیب دیدار مرحله یک هشتم برابر کلمبیا، امروز به مصاف سوئد رفته است.

 

نظرات

شما هم نظر خود را ارسال کنید