سید محمد خاتمی : توسعه ای که به نابودی محیط زیست بینجامد فاجعه است

اسفند ۱۵, ۱۳۹۲ ساعت: ۰۲:۰۲ ق.ظ 1,832 بازدید یک نظر

سید محمد خاتمی در مراسم نهمین بزرگداشت دکتر تقی ابتکار که شب گذشته برگزار شد، گفت: یاد استاد بزرگوار و بافضیلتمان مرحوم آقای دکتر تقی ابتکار را گرامی می داریم و تاسف می خوریم از اینکه زود از میان ما رفت و مطمئنا اگر دغدغه ها و رهنمودها و افکار ایشان ان طوری که باید و شاید عملی می شد امروز وضع زندگی ما بهتر از دیروز بود و خدا را سپاسگزاریم که فرزند شایسته، فاضل ؛ روشن بین و کاردان ایشان سر کار خانم دکتر ابتکار چه در دوران 8 سال دولت اصلاحات و چه الان که در دولت تدبیر و امید مسئولیت دارند همواره نقش برجسته ای داشته اند وبرای خوب تر کردن زندگی جامعه فعال بوده اند وهستند بحمدالله جایگاه ایشان در عرصه جهانی نیز شناخته شده است.

او گفت: بشر پیشرفت های شگفت انگیزی داشته است بخصوص در 3-2 قرن گذشته و در دنیای مدرن در این امر تردیدی نیست؛ تسلط انسان بر طبیعت مهار کردن بسیاری از خطرات و مشکلات، بیماریها و آسیب ها، تسهیل زندگی در عرصه های مختلف را موجب شده است. اما با کمال تاسف به خاطر دید یک بعدی تمدن مدرن بشر علی رغم پیشرفتها و دستاوردهای بزرگش با مشکلات و سختی های فراوانی روبرو است.

رییس جمهور پیشین ایران گفت: امروز بیماری های سهمگینی مثل وبا، مالاریا و بسیاری از بیماری های دیگر یا خبری نیست یا مهار شده است اما در واقع ما با بیماری های نو ظهوری که عمدتا ناشی از زندگی صنعتی جدید است روبروشده ایم چه روحی و چه جسمی و با کمال تاسف وقتی این بیماریها به کشورهای جهان سوم می رسد فاجعه بارتر می شود!

او به آسیب هایی که محیط زیست ایران و جهان با آن مواجه است، اشاره کرد و گفت: این ناشی از رفتار نادرستی است که انسان صنعتی و مدرن داشته است و اثار مرگ بار ان برای همه انسانها است. اشکالی که در لایه ازن پیدا شده؛ گرم شدن زمین و بسیاری از مسائلی که شما بهتر از من می دانید و در ایران بسیاری از تالاب ها و دریاچه های ما خشکیده است جنگل ها و مراتع ما در معرض نابودی قرار گرفته است اب های زیر زمینی ما بشدت کاهش پیدا کرده است و بسیاری از مسائل دیگر.

خاتمی گفت: دریاچه ارومیه ما در معرض نابودی است و بر همه آنها بیفزائیم الودگی های هوا و… قطعا بخشی از اینها ناشی از ناتوانی و ناهماهنگی مدیریت ها است و من مدیریت خودم را هم تبرئه نمی کنم اما شدت و ضعف داشته است؛ ولی بخش دیگر اموری است که به جهان امروز مربوط می شود. مشکل “آب” یکی از مسائل مهمی است که دنیای امروز با ان روبرو است و به تعبیربعضی از افراد اگر قرار باشد جنگ جهانی دیگری رخ دهد به احتمال زیاد سر مسئله آب خواهد بود.

او گفت: می دانید تمدن جدید با تکنیک و تکنولوژی ارتباط دارد به طوریکه می توان ان را روح تمدن مدرن نامید. تکنیک کارهای بزرگی کرده اما روح تکنیک وقتی با روح فزون خواه و سیری نا پذیر انسان که میل به تجاوز دارد همراه باشد فاجعه می آفریند. اساس کار تکنیک تصرف است و انسان فزون خواه نیز به کمک تکنیک نه تنها بر طبیعت و همه ارکان زمین تصرف می کند بلکه می کوشد انسان هایی که در توسعه عقب افتاده تر اندو مشکلات بیشتری دارند را نیز تسخیر کند و استعمار از همین جا ناشی می شود.

خانمی ادامه داد: خوشبختانه بشر امروز متوجه فاجعه شده است چه فاجعه های موجود و چه فاجعه های بزرگتری که در انتظار انسان هاست تلاش برای مهار و جلوگیری از انها و کاهش اثار مخرب انهاصورت می گیرد؛ نشست ها، پیمانها، قرارها، کنوانسیون ها و … گرچه به خاطر محوریت قدرت های بزرگ خیلی از انها به نفع انها و به زیان کشورهای عقب نگه داشته شده است ولی خیلی از انها که عام و مفید برای همه است و امیدوارکننده است که بشر متوجه فاجعه شده است و می خواهد جلوی آن را بگیرد و ما نیز باید به این مساله توجه داشته باشیم.

او گفت: ما اولا کشوری هستیم بسیار ثروتمند؛ شاید کمتر کشوری در دنیا باشد که بلحاظ منابع مادی و منابع طبیعی و انسانی مثل ایران باشد به قول بعضی دوستان تمام عناصر جدول مندلیف را می توان در ایران یافت. انرژی که خون دنیای صنعت طبیعت است یعنی گاز و نفت اولین منابع را در اختیار داریم منابع مختلف طبیعی در ایران موقعیت بی نظیر ایران از نظر ژئو پلتیک و ژئو استراتژیک ایران اینها سرمایه های ماست که باید از انها استفاده کنیم و نکردیم و گاه ضد آن عمل کرده ایم.

رییس جمهور پیشین گفت: ما بشدت نیاز به توسعه داریم ما نمی توانیم از مدار توسعه دور بمانیم ملت ایران شایسته پیشرفت ها در همه زمینه هاست توانایی استعداد، شایستگی و مایه های ان را هم داریم و نیازمند تدبیر سنجیده ایم معتقدم کارهای خوبی هم شده ولی کافی نیست ما زمینه و استعداد فراوان داریم و به توسعه هم نیاز داریم ؛اما چگونه باید جامعه ما توسعه پیدا بکند؟باید به الگوئی دستیابی بکنیم که متعلق به خود ماست.

به گفته او نباید توسعه را فقط در افزایش درآمد سرانه، توسعه کارخانه ها و زیربناهای اقتصادی، تولید کالاهای بهتر، حضور در بازارهای جهانی دید: همه اینها لازم است؛ از جمله مسائل مهمی که باید در توسعه مد نظر قرار بدهیم امر محیط زیست است. توسعه ای که به نابودی محیط زیست بینجامد فاجعه است.تعبیری که ما در برنامه سوم و چهارم داشتیم توسعه پایدار و همه جانبه بود که از جمله اهتمام به محیط زیست است این هم با تعارف الفاظی نمی شود.

 http://isdle.ir/news/thumbnail.php?file=khatami_ebtekar_234294252.jpg&size=article_large

سیاست های مقاومتی برخلاف تصور و تعبیر بعضی ها اتفاقا پیشرو و همه جانبه است

خاتمی گفت: از امتیازات مهم ما این است که مساله محیط زیست به عنوان یک اصل در قانون اساسی ما آمده است. در برنامه هایی که ما داشتیم توجه به محیط زیست توجه شده است از جمله در چشم انداز بیست ساله به این مساله اشاره شده است. در سیاست های مقاومتی که برخلاف تصور و تعبیر بعضی ها که گمان می کنند ریاضتی است اتفاقا پیشرو و همه جانبه است و نیزحفاظت از محیط زیست مد نظر است. در امر توسعه باید سازمان محیط زیست مورد اهتمام باشد و رکن مهم بحساب آید ؛ چه در برنامه ریزی و چه در اجراء و چه در نظارت. اگر چنین شد با مشکلاتی که دنیا با ان روبروست کم تر مواجه خواهیم بود.

او گفت: در توسعه پایدار و همه جانبه ؛ حتما باید به امرعدالت توجه کرد توسعه ای که منجر به اختلاف طبقاتی بشود بخش قابل توجه ای از جامعه از براوردن نیازهای اولیه اش محروم بشود و افراد و گروه هایی بتوانند یک شبه به میلیاردها و هزاران میلیاردها برسند این توسعه ؛توسعه مطلوبی نیست.حتما باید در الگوی مطلوب؛ عدالت اجتماعی نیز لحاظ شود.

رییس جمهور پیشین ایران گفت: در طرح ساماندهی اقتصاد دوران ما توسعه باید نگاه به عدالت مورد نظربود؛ از سوی دیگر شما نمی توانید توسعه اقتصادی مطلوب را داشته باشید و از توسعه سیاسی و علمی غافل باشید حامل توسعه انسانها هستند و اگر نهادهای مدنی مورد توجه جدی قرار نگیرند چه در عرصه سیاست احزاب و تشکل های سیاسی و چه در عرصه اجتماع و اقتصاد به صورت بخش خصوصی و نهاد های مدنی نباشد اصلا به توسعه اقتصادی هم نمی رسیم .

او گفت: ما نیازمند الگو هستیم؛ توسعه همه جانبه و پایدار؛ توسعه ناظر به محیط زیست ؛توسعه دارای ایمان به امر عدالت و توسعه اقتصادی در کنارتوسعه سیاسی و فرهنگی؛البته رای ها و نظرها بر این است امیدوارم در عمل هم ما شاهد چنین امری باشیم.

 

نظرات

شما هم نظر خود را ارسال کنید