سکانس‌های ماندگار از ۴ سال خاطرات برانکو با پرسپولیس

خرداد ۳۰, ۱۳۹۸ ساعت: ۰۱:۴۵ ق.ظ 246 بازدید بدون نظر
برانکو ایوانکوویچ پس از توافق با الاهلی عربستان نامه فسخ قرارداد با پرسپولیس را ارسال کرده و قصه چهار ساله او با سرخپوشان را باید پایان یافته تلقی کرد.

سکانس‌های ماندگار از ۴ سال خاطرات برانکو با پرسپولیس

برانکو ایوانکوویچ پس از توافق با الاهلی عربستان نامه فسخ قرارداد با پرسپولیس را ارسال کرده و قصه چهار ساله او با سرخپوشان را باید پایان یافته تلقی کرد.

به گزارش وبسایت نود، ۳۰ روز پس از هت‌تریک قهرمانی و ۱۵ روز پس از دبل در لیگ و جام حذفی، بدبین‌ترین هواداران پرسپولیس هم تصور نمی‌کردند به جای جشن قهرمانی‌های متوالی باید کاسه چه کنم به دست بگیرند.

چهار سال و دو ماه پس از بازگشت برانکو به ایران برای قبول هدایت پرسپولیس، حالا دو طرف به آخر خط رسیده‌اند و مربی محبوب هواداران پرسپولیس به عربستان رفته تا چالش جدیدی را تجربه کند. به همین بهانه سکانس‌های ماندگار از دوران چهارساله حضور برانکو در پرسپولیس را مرور می‌کنیم.

۱- سلام مربی
شاید آن روز که محمدحسین نژادفلاح با چراغ سبز امیررضا خادم در ترکیه پای برگه قرارداد با سرمربی اسبق تیم ملی را امضا کرد هیچ کس تصور نمی‌کرد قرار است رکوردهای متعددی در فوتبال ایران جابجا شود و چهار سال بی نظیر برای پرسپولیس رقم بخورد. ۱۷ فروردین ۱۳۹۴ برگ مهمی از دفتر تاریخ باشگاه پرسپولیس خواهد بود.

۲- اولین گفت‌وگو
پای پله‌های فرودگاه گفت برای قهرمان کردن پرسپولیس آمده؛ خیلی‌ها با پوزخند صحبت‌هایش را پوشش دادند، حالا او در حال رفتن به ما پوزخند می‌زند.

۳- یک پلاکارد تاثیرگذار، بدون شرح!

۴- تماشاگر ویژه
پرسپولیس درخشان را کنار گذاشته و با برانکو قرارداد امضا کرده بود. برانکو اما بازی اول را از روی سکوها تماشا کرد تا پرسپولیس با هدایت حسین عبدی و چیپ مهدی طارمی سر از تن النصر عربستان جدا کند. کسی هنوز دوران حضور سعودی‌ها در آزادی را یادش هست؟

۵- اولین نمایش
دستیاران برانکو زودتر به ایران آمدند و پرسپولیس با هدایت پانادیج به مصاف استقلال خوزستان رفت اما برانکو برای اولین بار مقابل سپاهان رسما روی نیمکت پرسپولیس نشست. پرسپولیس با گل هادی نوروزی یک بر صفر پیش افتاد اما در نهایت با دو گل در پنج دقیقه پایانی باخت. شریفی گل اول سپاهان را زد و نمایش فوق العاده‌ای داشت و همان جا چشم برانکو را گرفت اما سه سال بعد شاگرد او شد!

۶- شروع اعتراضات
اعتراض‌های برانکو به داوری با این شارژ وریا غفوری روی طارمی از همان بازی اول مقابل سپاهان آغاز شد. برانکو معتقد بود داور باید یک پنالتی برای پرسپولیس اعلام می‌کرد.

۷- پایان تعطیلات
دست به سینه، مشغول شنیدن صحبت‌های رئیس. به نظر می‌رسد پس از جدایی درخشان دیگر خبری از بازیگوشی و خمیازه کشیدن در پرسپولیس نخواهد بود.

۸- دبل در دربی
لیگ برای پرسپولیس و برانکو که شانسی برای قهرمانی و کسب سهمیه نداشتند با برد در بازی آخر و دبل کردن استقلال در دربی، شیرین به پایان رسید.

۹- صلح آخر
برانکو برای دیدار با کی‌روش به ورزشگاه دستگردی رفت. او تازه به ایران آمده بود و هنوز تهدیدی برای نیمکت تیم ملی حساب نمی‌شد. توپخانه مربیان کروات و پرتغالی علیه هم روشن نشده بود و هیچ کس خبر نداشت در سال‌های آینده قرار است چه جنگ تمام نشدنی بین این دو مربی و حامیان آنها شکل بگیرد.

۱۰- قعر اینجاست
پرسپولیس لیگ پانزدهم با برانکو خوب بازی می‌کرد و بد نتیجه می‌گرفت. شکست چهار بر دو هفته سوم مقابل سپاهان در اصفهان یکی از بهترین نمایش‌های لیگ در آن مقطع بود اما در پایان نود دقیقه این پرسپولیس بود که برای اولین بار در تاریخ خود حضور در رتبه آخر جدول را تجربه کرد.

۱۱- نقطه عطف
پرسپولیس از چهار بازی ابتدایی با یک امتیاز در انتهای جدول بود که به اهواز رفت. یک شکست کافی بود تا داستان برانکو و قرمزها همین جا به پایان برسد اما برتری دو بر صفر مقابل تیم اسکوچیچ معادلات را عوض کرد.

۱۲- ایست قلبی
پرسپولیس و برانکو به اندازه کافی مرثیه برای خواندن داشتند اما خبر تلخ صبح پنجشنبه ۹ مهر آواری بود که روی سر تیم خراب شد. برانکو کاپیتانش را نه به خاطر مصدومیت و محرومیت که به دلیل مرگ از دست داد. پرسپولیس برای اولین بار در تاریخش پیراهن قرمز را کنار گذاشت و در ادامه فصل هادی نوروزی تبدیل به نماد همبستگی و انگیزه مضاعف بازیکنان برای تقدیم جام به روح شماره ۲۴ شد.

۱۳- دقیقه نود و n
چند ثانیه تا اولین باخت برانکو در دربی باقی مانده بود اما جری بنگستون هندوراسی در زمان مناسب در جای مناسب ایستاده بود تا توپ به او برخورد کند و گل دقیقه نود و n ام بازی را به تساوی بکشد.

۱۴- طلسم جام حذفی
یکی از معدود نقاط تاریک کارنامه برانکو در پرسپولیس نبردن جام حذفی بود که در آخرین روز حضورش در ایران این نقطه ضعف را هم از بین برد. شکست برابر ذوب آهن در اصفهان با اشتباه عجیب جهانبازی در اخراج ایمان صادقی و باخت تاریخی مقابل قشقایی در شیراز در ضربات پنالتی از روزهای تلخ برانکو با پرسپولیس بود.

۱۵- تصاحب چهار
زمانی که برانکو آمد تعداد بردهای پرسپولیس از رقیب دیرینه ۶ تا کمتر بود. امروز این اختلاف به ۳ رسیده اما شاید هیچ کدام به اندازه پرگل‌ترین دربی بعد از انقلاب به سرخ‌ها نچسبید. برانکو آن شب احتمالا محبوب‌ترین مرد ساکن ایران بود.

۱۶- تراژدی صد هزار نفری
پرسپولیس در لیگی که هم تا انتهای جدول رفت و هم به صدر جدول رسید، قهرمان نشد. تیم برانکو در نیم‌فصل دوم استقلال خوزستان و استقلال تهران دو رقیب اصلی‌اش را شکست داد اما با گل‌های پرتعداد دریافتی و به خاطر تفاضل گل کمتر جام را به اهواز فرستاد.

۱۷- ائتلاف با خیانت‌کاران
مهدی طارمی و رامین رضاییان در ابتدای لیگ شانزدهم با یک تصمیم بحث برانگیز از پرسپولیس راهی ریزه اسپور ترکیه شدند. ابتدا طارمی و به فاصله کمی رضاییان پشیمان شدند و به پرسپولیس برگشتند. برانکو برگشت طارمی را خیلی زود پذیرفت اما با اصرار مدیریت راضی به آمدن رضاییان شد و تا مدت‌ها او را در ترکیب قرار نمی‌داد.

۱۸- کابوس تراکتور
قبل از آمدن برانکو، پرسپولیس در تقابل با تراکتور اوضاع خوبی نداشت و پنج باخت پیاپی را هم مقابل تیم تبریزی تجربه کرد. ورود برانکو شرایط را کاملا عوض کرد و در دوران حضور مرد کروات، پرسپولیس دیگر مقابل تراکتور شکست نخورد. برتری سه بر صفر مقابل تیم قلعه‌نویی در بازی برگشت لیگ شانزدهم کلید رسیدن به اولین جام از سه گانه تاریخی بود.

۱۹- بالاخره شکست برابر استقلال
علیرضا منصوریان که فصل قبل با نفت دو بر صفر پرسپولیس را شکست داد و برانکو را از قهرمانی دور کرده بود، این بار با استقلال تیم آماده برانکو را سه بر دو شکست داد و حضور خودش روی نیمکت استقلال را هم تضمین کرد.

۲۰- ستاره‌دار
پرسپولیسی که فصل قبل جام را با تفاضل گل از دست داد این بار چهار هفته مانده به پایان لیگ برتر با شکست ماشین سازی پس از ۹ سال قهرمانی‌اش را مسجل کرد تا با کسب دهمین جام لوگوی سرخپوشان هم مزین به ستاره طلایی شود.

۲۱- کرواسی ۲-۱ آلمان
شفر و برانکو در دوران رقابت با هم در استقلال و پرسپولیس رابطه چندان بدی نداشتند. اولین دربی را به فاصله کمی از جانشینی شفر به جای منصوریان، تیم برانکو با تک گل علیپور برد. در دربی‌های بعدی سهم هرکدام یک برد بود، البته اگر سوپرجام را حساب نکنیم.

۲۲- کامبک تاریخی
پرسپولیس سال‌ها به حضور در مرحله گروهی و حذف از اولین دور پلی‌آف لیگ قهرمانان عادت کرده بود اما قهرمان ایران این بار قصد حذف شدن نداشت. بازی برگشت با الاهلی عربستان با اخراج کامیابی‌نیا و دریافت گل مساوی به سود حریف سعودی پیش می‌رفت که دو پنالتی دقایق پایانی و برتری سه بر یک صعود شیرین شاگردان برانکو به نیمه‌نهایی را رقم زد.

۲۳- سکته مغزی(اثر خیریت)
بازگشت طارمی از ریزه اسپور برخلاف رضاییان بدون توافق بود و فیفا پرسپولیس را دو پنجره از نقل و انتقالات و طارمی را چهار ماه از مسابقات فوتبال محروم کرد. پرسپولیس فروپاشیده از نظر روانی بدون سیدجلال، طارمی، کمال و چند غایب دیگر به مصاف الهلال رفت و با شکست چهار گله در همان بازی رفت، چمدانش را برای بازگشت در یک قدمی فینال بست.

۲۴- خداحافظ مهندس
برانکو که فصل قبل با کنار گذاشتن رامین رضاییان قهرمان شده بود، دیگر با اعتماد به نفس بیشتری یاغی‌های تیمش را به لیست خروج می‌فرستاد. بازی برگشت با الهلال نقطه آغاز اختلافات برانکو و مسلمان بود، هرچند این اتفاق خیلی زود منجر به جدایی طراح تیم برانکو نشد اما هیچ چیز دیگر مثل سابق نشد و خروج تنها راه باقی مانده مقابل مهندس پرسپولیس با حضور برانکو در فصل آینده بود.

۲۵- کادوی دروازه‌بان
پارس جنوبی تنها رقیب جدی پرسپولیس در اواسط لیگ هفدهم برای قهرمانی بود که محسن فروزان با زدن این پنالتی به تیرک دروازه بیرانوند راه را برای دومین قهرمانی پرسپولیس با برانکو هموار کرد.

۲۶- قرارداد دو ساله
چهارشنبه ۲۰ دی ۹۶ عکس یادگاری برانکو کنار گرشاسبی هنگام امضای قرارداد جدید منتشر شد. گرشاسبی اعلام کرد قراردادی دو ساله با برانکو امضا کرده که قرار بود تا پایان فصل ۹۹-۹۸ ادامه داشته باشد اما انگار فقط در زمان خودش معتبر بود.

۲۷- دبل از پشت پنجره بسته
آندره پانادیچ بیاید و برود، سرتن چوک بیاید و برود، ستاره‌ها بیایند و بروند، پنجره باز باشد یا نباشد، حضور برانکو و سربازانش در عکس قهرمانی انتهای فصل ثابت است. دبل در قهرمانی احتیاج به یک مساوی داشت اما با شکست مقابل استقلال و سایپا چند هفته به تعویق افتاد و در نهایت با برتری مقابل پدیده در مشهد قطعی شد. جامی که هفته بعد در آزادی اهدا شد.

۲۸- آسان‌ترین جام
قهرمانی در اولین سوپرجام با شکست نفت تهران شاید آسان‌ترین جام از هفت جام کسب شده برانکو در این چهار سال باشد. نفت تهران بدون مالک و مربی و بازیکنان کافی یک شبه تشکیل شد و مقابل سرخپوشان حرفی برای گفتن نداشت.

۲۹- الماس سیاه
شکست یک بر صفر مقابل الدحیل در بازی رفت و خوردن گل اول در بازی برگشت همه را ناامید کرده بود اما سه گل جلال حسینی، سلطان البریک به تیم خودی و گادوین منشا برای دومین سال پیاپی تیم برانکو را به جمع چهار تیم برتر آسیا فرستاد. گل سوم با نمایش فردی زیبای منشا تا مدت‌ها سوژه کلیپ‌ها و فیلم‌های دست به دست شده فوتبالی‌ها بود.

۳۰- چطوری ژاوی؟
اسطوره بلوگرانا در سال‌های آخر دوران فوتبالش آن قدر با السد به تهران و ورزشگاه آزادی آمد که سوژه طنز شبکه‌های اجتماعی شد اما این بار قصد داشت با شکست تیم برانکو، السد را به فینال آسیا برساند که سد محکم بیرانوند و گل سیامک نعمتی مانع آن شد.

۳۱- لمس جام
عکس یادگاری با جام قهرمانی آسیا تنها دستاورد تیم برانکو از رویارویی با کاشیما آنتلرز ژاپن در فینال لیگ قهرمانان بود. تیمی که با پنجره بسته تا فینال رسید و حسین ماهینی و محمد انصاری را هم به دلیل پارگی رباط صلیبی از دست داد، در بازی رفت دو بر صفر شکست خورد تا در آزادی با یک تساوی بدون گل فقط به مدال نقره اکتفا کند.

۳۲- آخرین دربی
پس از شکست تراکتور در لیگ شانزدهم و پارس جنوبی در لیگ هفدهم، ضربه سر احمد نوراللهی در دربی ۸۹ سومین برد کلیدی سرخپوشان در راه هت‌تریک قهرمانی را رقم زد و استقلال را از کورس مدعیان خارج کرد.

۳۳- استرس قهرمانی
پس از دربی پرسپولیس نتایج خوبی نگرفت و رقبا هم امتیازات زیادی از دست دادند و تکلیف جام به هفته آخر کشید. دو فصل قهرمانی زودهنگام پرسپولیس، هفته‌های آخر لیگ را تشریفاتی کرده بود اما این بار دو تیم تا هفته آخر شانس قهرمانی داشتند و پرسپولیس که یک امتیاز برای قهرمانی لازم داشت با تک گل ماریو بودیمیر در جم کار را یکسره کرد.

۳۴- دبل نزدیک‌تر از همیشه
سپاهان در لیگ قافیه را به پرسپولیس باخته بود و تمام امیدش را به شکست پرسپولیس و قهرمانی در جام حذفی معطوف کرده بود. تیم قلعه نویی که محتاط‌تر نشان می‌داد در ادامه با اخراج دو بازیکن ۹ نفره شد و مهدی کیانی هم پنالتی‌اش را خراب کرد تا گل به خودی سیاوش یزدانی پرسپولیس را در آستانه کسب دبل پس از ۲۰ سال قرار دهد.

۳۵- سکانس آخر
خود رشتی‌ها هم نمی‌دانستند با ایجاد تاخیر چند ساعته در برگزاری فینال جام حذفی، دوران چهار ساله حضور برانکو ایوانکوویچ در پرسپولیس را چند ساعت تمدید می‌کنند. بعد از پایان بازی داماش سکوت برانکو در برابر خبرنگاران و بالا بردن جام بدون هیچ کلامی نشان می‌داد پروفسور کروات به زودی برای دومین بار بی سر و صدا از ایران می‌رود و خبری از بازگشت دوباره نخواهد بود. آن شب به قدری جنجالی شد که کمتر کسی به رفتار برانکو توجه کرد و اگر بلیت بازگشتی در کار نباشد همین تصاویر به عنوان آخرین سکانس‌های حضور چهار ساله برانکو در پرسپولیس ثبت خواهد شد.

*تعدادی از عکس‌ها از میزان و سایر خبرگزاری‌ها

شما هم نظر خود را ارسال کنید