سلطه کشاورزی بر”سازمان متولی جنگل و منابع طبیعی” فاجعه باراست

آذر ۱۰, ۱۳۹۶ ساعت: ۲۲:۲۵ ب.ظ 873 بازدید بدون نظر
در پی معرفی گزینه هایی برای ریاست "سازمان جنگل ها، مراتع وآبخیزداری" و غیرمرتبط بودن تخصص وفقدان تجربه کار اجرایی در عرصه های منابع طبیعی، واکنش ها و مخالفت های متعددی از سوی متخصصان و کارشناسان حوزه جنگل ها و منابع طبیعی مبنی بر نگرانی از وضعیت جنگل های پرارزش ایران در این شرایط خطیر کشور عنوان شد.
واکنش پروفسور یخکشی درباره انتخاب گزینه های کشاورزی برای ریاست سازمان جنگل ها:

سلطه کشاورزی بر”سازمان متولی جنگل و منابع طبیعی” فاجعه باراست

در پی معرفی گزینه هایی برای ریاست “سازمان جنگل ها، مراتع وآبخیزداری” و غیرمرتبط بودن تخصص وفقدان تجربه کار اجرایی در عرصه های منابع طبیعی، واکنش ها و مخالفت های متعددی از سوی متخصصان و کارشناسان حوزه جنگل ها و منابع طبیعی مبنی بر نگرانی از وضعیت جنگل های پرارزش ایران در این شرایط خطیر کشور عنوان شد.

پروفسور علی یخکشی پایه گذار دانش محیط زیست در دانشگاه های ایران یکی از این متخصصان است که در گفت وگو با “اسکان نیوز” مواضعی را اعلام کرد. او تاکید کرد که اهداف کشاورزی ذاتا با اهداف جنگل ومراتع در تضاد است وتا زمانی که سازمان جنگل ها، مراتع وآبخیزداری، از زیر یوغ و سلطه وزارت جهادکشاورزی بیرون نیاید وضعیت جنگل ها و مراتع اصلاح نخواهد شد و حالا در انتخاب رییس این سازمان، نباید از گزینه های وزارتخانه جهادکشاورزی با بینش فکری و گرایش کشاورزی و باغبانی و همچنین افرادی بدون تجربه عملی در عرصه های منابع طبیعی انتخاب شوند. این گفت وگو را در زیر بخوانید.

پروفسورعلی یخکشی عضو بازنشسته هیات علمی دانشگاه “گوتینگن” آلمان و پایه گذار دانش محیط زیست در ایران، درباره گزینه های پیشنهادی برای ریاست “سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری” به اسکان نیوز گفت:« با آقایی که برای ریاست سازمان جنگل ها کاندید شده است آشنایی ندارم و نمی توانم روی شخص ایشان قضاوت کنم؛ اما شنیده ام که در امور کشاورزی و باغبانی متخصص هستند. از این لحاظ فقط در رابطه با تخصص و نقش آن در پیشبرد اقتصادی-اجتماعی و فرهنگی کشور سخن می گویم؛ زیرا در این زمینه با داشتن مدرک دکترا و فوق دکترا از نظر کارشناسان ذی ربط، صاحب نظر هستم.»

او هشدار داد:« مگر کشور را از نقطه نظر منابع طبیعی و محیط زیست قحط الرجال می بینید؟ باید بدانیم که اهداف حوزه کشاورزی، ذاتا با اهداف جنگل و منابع طبیعی در تضاد است. کشاورز می خواهد در کوتاه ترین مدت، بالاترین تولید را در واحد سطح داشته باشد و نهایتا برنامه او یکساله است؛ در حالی که برنامه یک متخصص جنگل و جنگلبانف در کوتاه مدت ۱۰ سالهف در میان مدت ۵۰ ساله و در درازمدت ۱۰۰ ساله است. او نمی خواهد در واحد سطح، بالاترین تولید چوب را داشته باشد و سعی دارد در طویل المدت، بالاترین تولیدات جنگل را در واحد سطح که حفاظتی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و محیط زیستی هستند را داشته باشد. در نتیجه کسی باید در راس سازمان جنگل ها، مراتع وآبخیزداری قرار بگیرد که این اصل را بپذیرد و با این اصول آشنا باشد.»

این عضوهیات مدیره “جامعه جهانی محققان جنگل ومحیط زیست” یادآور شد: «قریب ۴۰ سال است که در نوشته هایم که به صورت کتاب و مقاله منتشر شده این امر مهم را به مسوولان عزیز توجه داده ام و ضرر وزیان های حاصله به مملکت ومردم در این رابطه را گوشزد کرده ام. برای تکرار این مسائل، مجددا توجه مسوولان محترم را به کتاب جدید خود با عنوان” سیاست و مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست” کشور، به بخش “معمای ۴ ن” معطوف می دارم.»

این دکترای سیاست ومدیریت منابع طبیعی  از دانشگاه “گوتینگن” آلمان، در توضیح این بخش از کتاب گفت:« در این بخش از کتاب، به مسائلی که می تواند در اثر به کار گرفتن افراد غیرمتخصص در بخش های بالایی دولتی رخ دهد بحث کرده ام و خطراتی که از منظر اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی تشریح کرده ام را مجددا بیان می کنم.»

پروفسور یخکشی تاکید کرد:« باید بدانیم که همچنان که می بینیم، فقط تایید  به متعهد بودن کاری از پیش نمی برد و باید یک دگراندیشی در هیات دولت و شخص رییس جمهور به وجود بیاید. باید بپذیریم کسانی که با عنوان متعهد، پست هایی را پذیرفته اند ولی از تخصص کافی بهره مند نبوده و کارنامه خوبی از خود بر جا نگذاشته اند متعهد به نظام و دولت ومملکت نیستند و فقط به منافع خود می اندیشند. قرن ۲۱ سده تفکر وتخصص است و ما امروز فقط در صورت تخصص بالا می توانیم در سطح جهانی حرفی داشته باشیم.»

پایه گذار دانش محیط زیست در ادامه یادآور شد:«بارها گفته ام و اخیرا نیز در رسانه ها، جناب وزیر کشاورزی را مخاطب قرار داده و با کمال احترام، پرسش هایی را مطرح کردم که چرا از اساتید دانشگاهمشورت نمی گیرند؟ چرا با کارشاسان ارشد سازمان جنگل ها، مراتع و وآبخیزداری صحبت نمی کنند؟ چرا از وجود کارشناسان بسیار سطح بالای عضو شورایعالی جنگل که هر یک میانگین ۳۰ سال تجربه علمی وعملی در عرصه های منابع طبیعی دارند استفاده نکرده و بهره نمی گیرند؟»

او در ادامه گفت:« ما نمی توانیم و این حق را نه قانون و نه ملت ایران به ما نمی دهند در اموری  که با سرنوشت یک مملکت و ملت سروکار دارد، به طور شخصی و سلیقه ای تصمیم بگیریم. این را نه منافع ملی ما می پذیرد و نه دین مبین اسلام این اجازه را می دهد. اسلام به ما امر کرده که با مشورت کارها را پیش ببریم و اگر جز این باشد، به وظیفه شرعی، ملی و قانونی خود عمل نکرده ایم.»

پروفسور یخ کشی تاکید کرد:«نخستین بار در سال ۱۳۷۸ یکی از معاونان وزیر محترم کشاورزی وقت که به من لطف داشتند گفتند مشاوران شان توصیه می کنند که به جای جنگل های خزری، بهتر است درختان موجود را قطع کرده و به جای آنها، درختان مثمر(میوه) بکاریم. ایشان گفتند که چون خودم اخصص در این زمینه ندارم شما نظر بدهید. در پاسخ گفتم که البته این کار در ظاهر عملی است و حتی می شود به جایش، درختان صنوبر بکاریم چرا که رشد بالاتری داشته و ما را از واردات چوب نیز بی نیاز می کند و جلوی فرار ارز به خارج را نیز می گیرد؛ ولی درختان میوه و صنوبر، اگرچه درخت هستند؛ اما آن ۱۸ کارکرد و وظیفه درختان جنگلی را ندارند. صنوبر ودرختان میوه نمی توانند به ما جواب داده و خواسته های ما را برآورده کنند.»

او در ادامه به یکی دیگر از طرح های غیرکارشناسی وزارت جهادکشاورزی در حوزه جنگل ها ومراتع کشور اشاره کرده وگفت:« اخیرا شنیده ایم که وزارت جهادکشاورزی، تمایل دارد که در بالادست سطح جنگل ها یعنی آنجایی که به لعت شرایط نامساعد اقلیمی، درخت، نمی تواند رشد کند و فقط درختچه، بوته وعلف می روید تغییر کاربری اراضی داده و در آن باغداری را رواج دهند.

چنین تئوری هایی که از سوی مدیران و مشاوران غیرمتخصص مطرح می شود فقط به معنای تخریب محیط زیست است و کسی که با الفبای محیط زیست آشنا باشد از شنیدن آن ها نیز رعشه بر اندامش می افتد. ایجاد مناطق باغی در بالادست جنگل ها، موجب تخریب اکوسیستم مرتعی می شود و تعادل اکولوژیک را در منطقه بر هم خواهد زد. سبب می شود که فرسایش آبی وبادی خاک، تشدید شود و ذخیره آب های زیرزمینی به هم بخورد. با رانش خاک در بالادست جنگل، خسارت های اجتماعی، اقتصادی و انسانی فراوانی به بار آورد. درختان باغی که کاشته ایم هم برای ما سودی نخواهند داشت و حداکثر به اندازه گردو خواهند شد و زیان اقتصادی به بار خواهند آورد. یک ضرب المثل معروف آلمانی می گوید”کاری را که می شود مشکل انجام داد، چرا آسانش کنیم؟” و مدیران غیرمتخصصی که چنین پیشنهادهایی دارند فقط اصرار دارند که این ضرب المثل را اجرا کنند تا بگویند چنین هم می شود کرد!»

پایه گذار دانش محیط زیست در دانشگاه های ایران درباره اهمیت جنگل های کوهستانی شمال ایران و اهمیت مدیریت آنها در این دوره خاص زمانی گفت:« جنگل های کوهستانی خزری که دارای اکوسیستم شکننده هستند و در عین حال بسیار پرارزش بوده و حتی از دوران سوم زمین شناسی برجا مانده اند اهمیت بسیاری دارند ونباید در انها مدیریت سلیقه ای و غیرعلمی اعمال شود. وزارت جهادکشاورزی در این زمینه در پیشگاه خداوند و ملت ایران، مسوول است.»

پروفسور یخ کشی با ابراز نگرانی از این مدل مدیریت بر جنگل ها ومراتع ایران گفت:« پیشنهاد چنین برنامه هایی از سوی وزارت کشاورزی کار تازه ای نبوده و ما از دوره “وزارت فلاحت وفواید عامه” وزارت کشاورزی دوره پهلوی دوم تا به امروز در وزارت جهادکشاورزی بارها تجربه کرده ایم. هر گاه مسوولان محترم این وزارتخانه در تنگنا قرار می گیرند سعی می کنند با تغییر کاربری اراضی جنگلی و تبدیل آن به مزارع کشارزی وباغبانی، مسائل و مشکلات کشاورزی کشور را که در اثر بهره نگرفتن از متخصصان به وجود آمده جبران کنند. برای جلوگیری از این نوع مدیریت غیرتخصصی و آسیب رسان، راهی جز این نداریم که سازمان جنگل ها ومراتع وآبخیزداری از زیر سلطه و یوغ وزارت جهادکشاورزی بیرون آمده و در وزارتخانه ای مستقل با سایر زیرشاخه های منابع طبیعی تجدیدپذیر، وزارتخانه جدیدی را به وجود آوریم تا در سطح دولت، همطراز با سایر وزرا، از حقوق حقه مملکت، دفاع کند.»

شما هم نظر خود را ارسال کنید