سرانه بالای مصرف دارو در کشور

شهریور ۹, ۱۳۹۷ ساعت: ۲۳:۵۲ ب.ظ 1,073 بازدید بدون نظر
ایران کشوری با جمعیت80 میلیونی که تقریباً همگی پزشک بوده! و صاحب رای و نظر در امر تشخیص و درمان بیماریها و نتیجه این خود پزشک انگاری مصرف خودسرانه دارو است

یادداشتی از دکتر احمد ابویی

 

در خانه هر ایرانی حداقل چندبسته قرص وجود دارد. قرص های آنتی بیوتیک، مسکن، اعصاب و..

خانواده های ایرانی همانگونه که در مصرف برق، آب و.. بی مبالات هستند در مصرف دارو نیز بی مبالاتی می کنند.

ایران کشوری با جمعیت۸۰ میلیونی که تقریباً همگی پزشک بوده! و صاحب رای و نظر در امر تشخیص و درمان بیماریها و نتیجه این خود پزشک انگاری مصرف خودسرانه دارو است.

سرانه مصرف داروهایی نظیر آنتی بیوتیک و مسکن ها به شدت در ایران بالا و مخاطرات خاص خود را دارد و البته نیازمند مطالعات جدی است.

شاید بتوان دلایل اصلی بالا بودن سرانه مصرف دارو را در چند جمله بیان نمود:

الف)فرهنگ: ما ایرانی ها عادت داریم درمورد همه مسائل اظهار نظر کنیم. سیاست، ورزش، اقتصاد و صد البته پزشکی.

متاسفانه در بسیاری از موارد خود درمانی و خود پزشک انگاری مخاطرات عمده ای داشته که حتی منجر به بستری شدن بیماران می گردد.

ب)دسترسی آسان، عدم نظارت بر داروخانه ها و کار تکنسین های دارویی باعث می شود که هر شهروندی با کوچکترین رفاقتی بتواند به آسانی تقریباً به هر دارویی دسترسی داشته باشد.

سوم)ارزان بودن داروها؛ شاید بهتر است کارخانجات تولیدی دارو نسبت به عرضه بهتر محصولات دارویی در بسته بندی های شکیل تر و زیباتر و البته با کیفیت قابل رقابت با محصولات مشابه خارجی اقدام نمایند. بدون شک ایرانی ها تفاوت را احساس نموده و حاضرند داروها را به قیمت واقعی تر خریداری نمایند.

چهارم)پزشکان محترم نیز در مصرف بی رویه داروها بی تقصیر نیستند و متاسفانه درصدی از این مصرف بی رویه دارو متوجه پزشکان محترم است.

سیستم درمان و سلامت کشور هنوز به بلوغ کامل نرسیده و عدم اجرای کامل طرح تحول سلامت و سیستم ارجاع باعث چالش هایی در نظام سلامت کشور شده است.

پنجم)جامعه نیز در این مصرف بی رویه دارو بی تاثیر نیست. قصد سیاه نمایی نیست. بدون شک جامعه ای که در آن اضطراب و استرس حاکم باشد بی خوابی، دلشوره، عصبانیت و … در آن شایع است. بنا به آمار ۲۵ درصد افراد جامعه درگیر نوعی بیماری اعصاب و روان می باشند و همه به دنبال حالی خوش و چه چیزی در دسترس تر از داروهای آرامش بخش و مسکن.

ششم)عدم آموزش و آگاهی یکی از دیگر دلایل مهم مصرف خودسرانه دارو می باشد.

مخاطرات مسمومیت ها، عوارض کلیوی و مقاومت آنتی بیوتیکی از جمله مواردی است که باید به آگاهی مردم برسد

شما هم نظر خود را ارسال کنید