زیباکلام: بیکاری، فقر و گرانی در رژیم پهلوی وجود نداشت/ مردم برای رسیدن به آزادی‌های سیاسی و مدنی انقلاب کردند

بهمن ۲۰, ۱۳۹۷ ساعت: ۲۳:۵۸ ب.ظ 257 بازدید بدون نظر
صادق زیباکلام تاکید کرد: مردم خواهان انتخابات آزاد، لغو سانسور، آزادی زندانیان سیاسی و عدم شکنجه در زندان‌ها بودند و به همین دلایل سیاسی و نه اقتصادی انقلاب کردند.

زیباکلام: بیکاری، فقر و گرانی در رژیم پهلوی وجود نداشت/ مردم برای رسیدن به آزادی‌های سیاسی و مدنی انقلاب کردند

 

 صادق زیباکلام، استاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با «جهان صنعت نیوز» مدعی شد: مردم ایران برای رفاه و بهبود مسائل اقتصادی انقلاب نکردند و اصلا و ابدا رفاه جزو اهداف انقلاب اسلامی نبود. چراکه اوضاع اقتصادی مردم در سال‌های پایانی حکومت محمدرضا پهلوی بسیار خوب شده بود.

وی با بیان اینکه سطح زندگی مردم از سال‌های بین ۵۰ تا ۵۷  به طور منظم رو به رشد بود، گفت: با مثال و مقایسه می‌توان ثابت کرد که چه تعداد از مردم بین سال‌‌های ۵۰ تا ۵۷ ثروتمندتر شده بودند و در آن دوره اصلا چیزی به نام بیکاری وجود نداشت. اینکه بگوییم اعتراضات مردم به شاه به خاطر مسائل اقتصادی، گرانی، شکاف طبقاتی، فقر و بیکاری بوده است و به این دلایل انقلاب کردند حرف غلطی است.

زیباکلام تصریح کرد: اعتراضات مردم به رژیم شاه اقتصادی نبود بلکه سیاسی و مدنی بود. مردم خواهان انتخابات آزاد، لغو سانسور، آزادی زندانیان سیاسی و عدم شکنجه در زندان‌ها بودند و به همین دلایل سیاسی و نه اقتصادی انقلاب کردند.

=================

صادق زیباکلام در پستی اینستاگرامی نسبت به واکنش ها به سخنان قبلی نوشت:

پست قبلی تحت این عنوان که «مردم در زمان شاه در فقر به سر نمی‌بردند» با نظرات مخالف بسیاری روبرو شد. طرفداران انقلاب مرا متهم کردند که منکر حقایق شده‌ام و برخی از مخالفین هم پاسخ داده بودند که بعد از۴۰سال تازه متوجه این حقیقت شده‌ام. بگذارید با دومی شروع کنم. رساله دکترای من که در سال۱۳۶۹ در دانشگاه برادفورد انگلستان از آن دفاع نمودم، در خصوص انقلاب اسلامی ایران است و ازجمله مطالبی که در آن آمده همین است که نه تنها انقلاب به دلایل اقتصادی نبود بلکه یک گام هم جلوتر آمده و با استناد به آمار و ارقام نشان داده بودم که اتفاقا وضع عمومی مردم در سال‌های منتهی به انقلاب بهتر هم شده بوده. بخشی از این آمار و ارقام را در کتاب «مقدمه‌ای بر انقلاب اسلامی» که در سال۱۳۷۲منتشر شده آورده‌ام.

آقای دکترعبدالله گنجی مدیرمسئول روزنامه جوان وابسته به سپاه هم در اعتراض به مطلبی که بنده پیرامون هزینه‌های هنگفتی که نظام برای تبلیغات فرهنگی و ایدئولوژیکش می‌نماید و مقایسه آن با بودجه استان‌های محروم یا محیط‌زیست، پاسخ دادند که اساسا انقلاب برای فرهنگ بود و هیچ شعار اقتصادی در دوران انقلاب وجود نداشت. البته ایشان نمی‌دانستند که چند هفته بعدش و به مناسبت سالگرد انقلاب قرار است که گفته شود انقلاب علیه فقر و بی‌عدالتی بوده!

درک اینکه چرا نظام مجبور شده در تبیین علت بوجود آمدن انقلاب از یک‌سو متوسل به فقر و بی‌عدالتی شده و از سویی دیگر پای آمریکاستیزی، استکبارستیزی، رویارویی با فرهنگ و تمدن روبه زوال غرب(که رژیم شاه تلاش می‌کرد آن را اشاعه دهد) را به میان آورد چندان پیچیده نیست. نظام مجبور شده به این دست مفاهیم متوسل شود تا از بیان اسباب و علل واقعی بوجود آمدن انقلاب شانه خالی کند. انقلاب نه برای دشمنی با آمریکا، نه برای نابودی اسرائیل، نه برای اینکه ایران بزرگترین قدرت نظامی منطقه شود(که در زمان شاه بود)، نه اسلامی کردن دانشگاه‌ها و علوم انسانی و نه جایگزین ساختن الگوی زندگی ایرانی اسلامی با سبک زندگی غربی و نه هیچ‌یک از آرمان‌های دیگری که نظام آن‌ها را تبلیغ می‌نماید، نبود.

انقلاب اسلامی علیه استبداد و دیکتاتوری حاکم بر ایران بود. انقلاب اسلامی برای آزادی زندانیان سیاسی، لغو شکنجه، انتخابات آزاد، حاکمیت قانون، آزادی مطبوعات، لغو سانسور، پاسخگو بودن حکومت و محدویت قدرت آن به قانون، برخورداری از حق ایجاد تشکل‌های آزاد صنفی و سیاسی، بهبود وضعیت حقوق‌بشر، تأمین حقوق اقلیت‌ها و این دست مفاهیم بود. مطالباتی که دراین ۴۰سال کمتربه آنها اشاره می‌شود.

شما هم نظر خود را ارسال کنید