روز دانشجو نماد مطالبه‌گری حقوق مردم توسط جنبش دانشجویی در ایران است

آذر ۱۷, ۱۳۹۵ ساعت: ۲۳:۴۱ ب.ظ 661 بازدید یک نظر
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار در مراسم بزرگداشت 16 آذر، روز دانشجو گفت: روز دانشجو نماد پویایی جنبش دانشجویی در ایران و پیشتازی این جنبش در مطالبه‌گری و پیگیری حقوق و خواسته‌های مردم است.

روز دانشجو نماد مطالبه‌گری حقوق مردم توسط جنبش دانشجویی در ایران است

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار در مراسم بزرگداشت ۱۶ آذر، روز دانشجو گفت: روز دانشجو نماد پویایی جنبش دانشجویی در ایران و پیشتازی این جنبش در مطالبه‌گری و پیگیری حقوق و خواسته‌های مردم است.

به گزارش وبسایت خبری تحلیلی یزدیان ، دکتر “محمدعلی طالبی” در مراسم روز دانشجو ضمن تبریک روز این روز و گرامی‌داشت یاد و خاطرۀ سه آذر اهورائی، شهیدان “مصطفی بزرگ‌نیا”، “مهدی شریعت‌رضوی” و “احمد قندچی” که در روز ۱۶ آذر سال ۳۲ به شهادت رسیدند، اظهار کرد: ماهیت روز دانشجو ضد استبدادی و ضد استکباری است.

وی ادامه داد: روز دانشجو از چند جهت برای ما اهمیت دارد، یکی اینکه این روز نماد پویایی جنبش دانشجویی در ایران و پیشتازی این جنبش در مطالبه‌گری و پی‌گیری حقوق مردم است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار افزود: دانشجویان عزیز ما در سال ۳۲، در اولین ماه‌های پس از کودتای ۲۸ مرداد و در اوج خفقانی که در آن زمان به وجود آمده بود، با تقدیم جان و خون خودشان پیشرو حرکت‌های ضد استبدادی و ضد استکباری شدند و راهی را باز کردند که تا امروز دانشجویان ما پیشرو در همۀ تحولات سیاسی و اجتماعی کشور بوده و هستند.

طالبی به ماهیت ضد استبدادی جنبش دانشجوئی اشاره و خاطرنشان کرد: دانشجویان در همۀ شرایط، همگام با مردم، ندا و شعار آزادی را فریاد زدند، پیشرو در انقلاب  اسلامی و در جنبش‌های اجتماعی تا زمان پیروزی انقلاب بودند و امروز هم به نوعی جزو قشرهای مترقّی جامعه و مطالبه‌گر آزادی اندیشه در ایران عزیز هستند.

ضرورت شناخت ماهیت روز دانشجو و جنبش دانشجویی

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار در بخش دیگری از سخنان خود گفت: نکتۀ سوم ماهیت روز دانشجو و جنش دانشجویی ضد استکباری بودن آن است، آن جنبش و آن حرکت در مقابل ورود “ریچارد نیکسون” معاون رئیس جمهور آمریکا آن هم چند ماه پس از دخالت آشکار آمریکا در امور داخلی ایران و کمک به طراحی و اجرای کودتای ۲۸ مرداد اتفاق افتاد.

وی ادامه داد: این جنبش و حرکت نشان‌دهندۀ این است که دانشجویان ما همیشه با دخالت خارجی و به ‌ویژه ابرقدرت‌ها در امور داخلی ایران مخالف بوده و هستند.

طالبی در پایان خود بر ضرورت تبیین ماهیت این مناسبت تاریخی برای دانشجویان و نسل جوان و الهام گرفتن از آن تأکید و خاطرنشان کرد: امروز وظیفه داریم که ماهیت این روز و جنبش دانشجوئی را به درستی بشناسیم و با شناخت خوبمان از این ماهیت و در کنار تحصیل و علم‌آموزی که در حوزه‌های مختلف داریم، بتوانیم نیروی مؤثر اجتماعی در جامعه و همیشه مطالبه‌گر حقوق و خواست‌های مردم بر مبنای آن چیزی که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده و خون‌بهای شهدای انقلاب و شهدای دفاع مقدس هست، باشیم.

گفتنی است در پایان این مراسم با اهدای لوح تقدیر از دانشجویان ممتاز دانشگاه فنی و حرفه ای دختران حضرت رقیه(س) تجلیل شد.

نظرات

شما هم نظر خود را ارسال کنید