روایت مدیرکل وقت کوی دانشگاه از حادثه ۱۸ تیر

تیر ۲۲, ۱۳۹۸ ساعت: ۲۱:۲۸ ب.ظ 593 بازدید بدون نظر
به رغم گذشت بیست سال از ماجرای حادثه کوی دانشگاه در تیرماه ١٨، همچنان، زوایای پیدا و پنهان زیادی درباره این فاجعه وجود دارد که مغفول مانده است.

روایت مدیرکل وقت کوی دانشگاه از حادثه ۱۸ تیر : نیروهای انتظامی تحت‌امر لباس‌شخصی‌ها بودند

 

📌به رغم گذشت بیست سال از ماجرای حادثه کوی دانشگاه در تیرماه ١٨، همچنان، زوایای پیدا و پنهان زیادی درباره این فاجعه وجود دارد که مغفول مانده است.

📌در همین رابطه، محمدکاظم کوهی، مدیرکل وقت کوی دانشگاه تهران که از زمان آغاز ماجرای ١٨ تیر در کوی دانشگاه حضور داشته، ضمن اشاره به چگونگی شروع حادثه در گفت‌وگو با امتداد، اظهار داشت:

📌اعتراضی که دانشجویان در هجدهم تیرماه سال ۷۸ نسبت به بسته شدن روزنامه سلام و سایر مسائل داشتند، اعتراضی کاملا مرسوم و شناخته شده بود.

📌عموما، عرف بر این بود که دانشجویان در موارد اعتراضی، اجتماعی را تا حد فاصل جلال آل احمد و یا درب اصلی کوی تشکیل می‌دادند و با هماهنگی‌ای که ما با نیروی انتظامی، حراست کل و حراست وزارت علوم داشتیم، این تجمعات، بدون کوچکترین درگیری یا تنشی به پایان می‌رسید.

📌در ابتدای این تجمع اعتراضی، نیروهای کلانتری یوسف‌آباد، طبق معمول به محل خیابان کوی آمده بودند و پس از صحبت با دانشجویان، با شعارهایی نظیر “نیروی انتظامی، تشکر، تشکر” محل را ترک کردند.

📌تفاوت این تجمع با سایر تجمعات، در این بود که خودروهای زرهی یگان ویژه با مامورانی با لباس‌های ضدشورش به فرماندهی شخصی به نام سردار امیراحمدی در مقابل کوی مستقر شدند. شخصا، بلافاصله، پس از مشاهده این موضوع، از این فرد خواهش کردم که صحنه را ترک کنند، چرا که معتقد بودم این نحو استقرار نیروهای یگان ویژه، موجب تحریک دانشجویان می‌شود.

📌ایشان اما در پاسخ به خواهشی که کردم، من را با ضربه‌ای به داخل جوی آب پرت کرده و در همین حین، دانشجویانی که شاهد ماجرا بودند، از این رفتار خشمگین شده و به بیرون آمدند.

📌حتی پس از این رفتار نیز، باز خواهش کردم که نیرو، حدودا ۵ دقیقه زمان به ما بدهد تا دانشجویان را به داخل کوی برگردانده و حتی راضی به ترک محل اطراف نرده‌ها کنیم. واکنش این فرد اما، همچنان توام با توهین و پرخاشگرانه بود و پس از آن دستور حمله به داخل کوی را صادر کرد.

📌در این بین، فردی به نام سردار نظری، حدود ۵ دقیقه با بلندگوی دستی از دانشجویان خواست تا به خوابگاه برگردند. مسئله مهم، اما در این بود که جمع زیادی از افرادی که لباس شخصی به تن داشته و کاملا سازماندهی شده به نظر می‌رسیدند، تحت فرمان ایشان نبوده و اساسا، توجهی به دستورات او نمی‌کردند. مشاهدات من، کاملا این اطمینان را ایجاد کرده بود که نیرو، تحت امر آن‌ها است، نه آن‌ها تحت امر نیروی انتظامی.

📌به عنوان نمونه، حتی زمانی که به همراه دکتر سلیمانی، بنای رفتن به داخل کوی را داشتم، به سمت یکی از موتورسواران ناجا رفته و با تحکم از او خواستم تا ما را به داخل کوی ببرد. با این که این افسر درجه‌دار، مطلقا شناختی از ظاهر و چهره من نداشت، به حکم اینکه لباس غیرنظامی بر تن داشتیم، با چشم گفتنی ما را به داخل کوی برد.

📌شورایعالی امنیت ملی، هفته‌ها با حضور مسئولین امنیتی و اطلاعاتی کشور، این فاجعه را بررسی کرد و نهایتا نیز، نتیجه بر این شد که هیچ‌یک از اعتراضات و تجمعات دانشجویان، اقدامی از پیش تعیین‌شده و سازماندهی
شده نبوده است.

📌نیروهای لباس شخصی در آن حادثه به داخل کوی رفته و با حرکت به سمت ساختمان دانشجویان خارجی و حتی حمله به دانشجویانی که در خواب بودند، آغاز و انعقاد نطفه درگیری را رقم زدند.

📌در ابتدای حمله‌ی لباس شخصی‌ها به داخل کوی هم، وقتی یکی از نیروهای انتظامی در حلقه‌ی دانشجویان، نتوانسته بود از صحنه خارج شود، دانشجوها، کاملا مراقب بودند که آسیبی به این فرد نرسد.

📌ماجرای ۱۸ تیر ۷۸، یکی از تلخ‌ترین و سیاه‌ترین اتفاقات تاریخ انقلاب ما بود که رهبری نیز عنوان جنایت را برای آن به کار برده است. با این حال، با مسببین این حادثه، نهایتا در حد دزد ریش‌تراش برخورد شد و البته، همین فرد، یکی از افسران ارشد حال حاضر در یکی از نهادهای انتظامی است

شما هم نظر خود را ارسال کنید