راز ماندگاری «دوم خرداد» در خاطر ایرانیان

خرداد ۲, ۱۳۹۸ ساعت: ۲۳:۵۷ ب.ظ 573 بازدید یک نظر
در بین روزهای رفته بر این ملک و میهن، دوم خرداد روزی است که برای همیشه در خاطر مردم روشن بین ایران به یادگار باقی خواهد ماند. مردمی که با شوق و امید در دوم خرداد به یکی از اندیشمند فرزندان این دیار یعنی سید محمد خاتمی عزیز «آری» آگاهانه ای گفتند و هنوز هم از پسِ این همه سال، حماسه آفرینان دوم خرداد، به رغم بسیاری از مردم انکاری ها و سنگ اندازی های برخی نامهربانان، بر آن عهد پیشین استوار ایستاده اند و آن روز و روزگار و آن همه خاطره و شوق و امید را عزیز مي‌دارند.

در بین روزهای رفته بر این ملک و میهن، دوم خرداد روزی است که برای همیشه در خاطر مردم روشن بین ایران به یادگار باقی خواهد ماند. مردمی که با شوق و امید در دوم خرداد به یکی از اندیشمند فرزندان این دیار یعنی سید محمد خاتمی عزیز «آری» آگاهانه ای گفتند و هنوز هم از پسِ این همه سال، حماسه آفرینان دوم خرداد، به رغم بسیاری از مردم انکاری ها و سنگ اندازی های برخی نامهربانان، بر آن عهد پیشین استوار ایستاده اند و آن روز و روزگار و آن همه خاطره و شوق و امید را عزیز می‌دارند.

هر چند جنبش اصلاح طلبی دارای پیشینه ی بلندی است ولی یکی از دلایل مانایی دوم خرداد در خاطر مردم ایران، شخصیت و منش و بینش رئیس دولت اصلاحات بود که با صداقت و صراحت بسیاری از آرمان ها را بر لب آورد و آن مسافر صادق اتوبوس پرخاطره ی دیروز در اندک مدتی توانست دریایی دل را با خود همراه کند. یکی دیگر از رازهای ماندگاری این فرخنده روز، پاسداشت حرمت انسان و تاکید بر کرامت انسانی بود که همه ی ایرانیان با هر دین و مذهب و زبانی که داشتند خود را همراه و همره این تفکر روشن دیدند و با موج عظیم این حماسه سازان همراه شدند و شعار تابناک «ایران برای همه ی ایرانیان» توانست امید و شوری شیرین در همه جای ایران پدید آورد.

تأکید بر شعارهای آغازین انقلاب و به ویژه «استقلال، آزادی- جمهوری اسلامی» و آزادی های مشروع و تأکید بر شایسته سالاری و مردم باوری توانست جنبش اصلاح طلبی را عمق بخشد تا مردم ایستاده در برابر انبوه بدخواهی بیگانگان، که در داخل از سوی برخی تفکرات بیگانه با جمهوریت، انکار می‌شدند خود را نقش آفرین بزرگ این عرصه و پدیدآورنده ی بزرگ این حماسه بدانند و در راستای رأی و ارده ی مردم تحولات صورت گیرد. بهره گیری از نیروهای توانمند و با تجربه و وفادار به این دین و دیار و پاکدستی کار به دستان دولت اصلاحات، دیگر راز ماندگاری دوم خردادی ها در باور این مردم است که با مقایسه دولت اصلاحات و دولت پس از آن خوب دریافته اند که خدمت توأم با صداقت یعنی چه. مردم ژرف نگر و روشن بین ایران در این روزها که تشت رسوایی برخی از مدعیان پاکدستی با فسادهای پیاپی میلیاردی شان از بام افتاده است نیک می‌دانند که اصلاح‌طلبان چه سرمایه های ارزشی بودند که در بدترین شرایط قیمت نفت مملکت را با عزت و افتخار به فرجام مبارکی رساندند.

توجه به معیشت مردم و اداره کشور با نفت چند دلاری و توجه به زیرساخت های اقتصادی و کاهش تورم و افزایش اشتغال و بهره وری همه بیانگر این بود که دولت اصلاحات بر خلاف بسیاری از جنجال آفرینی های هدفمند، اولویت نخستش «نان» مردم است و در کنار آن توسعه سیاسی نیز از اولویت های کار به دستان دولت اصلاحات است. ادبیات توأم با منطق و عزت و حکمت و مصلحت سید محمد خاتمی  نیز در آن سالیان که بسیاری از کشورها در و دروازه بر ما ملت کهنسال و پیشینه پرشکوه مان بسته بودند؛ توانست نگاه های بسیاری را به ایران اسلامی خیره کند و علاوه بر داخل، جهانیان نیز در برابر عظمت این ملت بزرگ سر تعظیم فرود آورند.

هر چه زمان می‌گذرد به رغم بسیاری از نا مهربانی‌ها و انکارورزی‌های آشکار و پنهان، اصلاح‌طلبان روز به روز عزیز ملت می‌شوند و با این پشتوانه عظیم مردمی، این مجموعه ی پویا و بالنده می‌توانند همچنان به عنوان تفکری اثرگذار در عرصه های مختلف خوش بدرخشند که انتخابات مجلس دهم آزمون بزرگی برای این تفکر است تا با عقلانیت و استفاده از همه ی ظرفیت هاد موجود برای رفع تنگناهای جامعه پای پیش بگذارند.

نظرات

شما هم نظر خود را ارسال کنید