دومین جلسه دادگاه محمدرضا خاتمی برگزار شد + واکنش ها

خرداد ۱۱, ۱۳۹۸ ساعت: ۲۳:۵۸ ب.ظ 365 بازدید بدون نظر
خاتمی تاکید کرد: من عدد ادعایی خود را ثابت می‌کنم، اما عدد برای من مهم نیست برای من مهم این است که در این انتخابات هم به مردم و هم به جمهوری اسلامی جفا شده است. حتی اگر دو میلیون هم تقلب به اثبات برسد؛ موضوع عدم سلامت انتخابات دهم به اثبات خواهد رسید.

دومین جلسه دادگاه محمدرضا خاتمی برگزار شد

دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سید محمدرضا خاتمی نایب رییس مجلس ششم برگزار شد.

 دومین دادگاه رسیدگی به اتهامات سید محمدرضا خاتمی صبح -امروز یازدهم خرداد- در ساختمان شماره دو قوه قضائیه برگزار شد. خاتمی نخستین بار ۱۸ اسفند ۹۷ به دلیل اظهاراتش در ارتباط با تقلب در انتخابات ریاست جمهوری دهم به دادگاه اظهار شد که به دلایلی دادگاه برگزار نشد. جلسه دوم رسیدگی به اتهامات این فعال سیاسی امروز برگزار شد.

خاتمی پس از پایان دادگاه در جمع خبرنگاران گفت: عنوان دادگاه علنی بود اما می‌توانست بهتر برگزار شود. رئیس دادگاه سعه صدر داشتند که قابل تقدیر است، آمدن آقای قطبی رئیس دادستان فرهنگ و رسانه هم نشان می‌دهد که ما در دادگاه اول مؤثر عمل کردیم و برخلاف آنچه تصور می‌شد دست خالی وارد دادگاه نشدیم و به گفته دوستان با ماشین حساب رفتیم.

وی ادامه داد: شاید در شرایط فعلی کشور پرداختن به این مسئله صلاح نباشد، اما به هرحال قوه قضائیه تصمیم به رسیدگی علنی گرفته که ما هم استقبال می‌کنیم. هرچند اعلام عدم انتشار محتویات مطالب، علنی بودن دادگاه را مخدوش می‌کند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید کرد: انتخابات سال ۸۸ با سرنوشت همه جامعه و کشور گره خورده است و صلاح نیست پس از ۱۰ سال این داستان محل دعوای نیروهایی باشد که می‌خواهند در داخل کشور فعالیت کنند. این باید خاتمه پیدا کند.

خاتمی افزود: فارغ از اینکه چه اتفاقی بعداً خواهد افتاد از این نظر خوشحالم که قوه قضائیه این فرصت را به منتقدان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ می‌دهد تا نظرات خود را بیان کنند. این دادگاه می‌تواند ختم دعواهای سال ۸۸ باشد.

 

وی گفت: این مهم در صورتی است که در بر پاشنه لجاجت نچرخد و درباره اسناد و مدارک متقنی که وجود دارد با عدالت و انصاف رفتار شود.

نایب رئیس مجلس ششم خاطرنشان کرد: سعی می‌کنم در این دادگاه فتنه واقعی را نشان دهم و دامن نظام را از تقلب تبرئه کنم. باید دید که چه کسانی این دام را برای نظام پهن کردند.

خاتمی یادآورشد: انتخابات ریاست جمهوری دهم را نمی‌توان تغییر داد، اما این انتخابات به نوعی عبرت است که ما به آرای مردم پایبند باشیم؛ به ویژه آنکه در آستانه انتخابات هستیم. وی با بیان اینکه دفاع از حق و حقیقت برای من بسیار مهم است و در صورت توجه به این موضوع هیچکس ضرر نخواهد کرد، درباره اعداد و ارقامی که در دادگاه ارائه داد؛ گفت: من به پشت پرده و غیبگو دسترسی ندارم. اما وقتی این پرونده تشکیل شد از اقصی نقاط کشور دنبال کنندگان این موضوع شواهد و مدارک زیادی برای من فرستادند که همه آنها اسناد و مدارکی است که در رسانه‌های رسمی کشور منتشر شده است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: به طور مثال گزارش تفصیلی شورای نگهبان یا اظهارات و بیانیه‌های مسئولان وزرات کشور و استان‌ها اکنون هم برای همگان قابل دسترسی است. البته در برخی از موارد که مراجعه کردم رسانه‌ها اعلام کردند که به ما گفته شده اطلاعات را پاک کنید.

خاتمی تاکید کرد: من عدد ادعایی خود را ثابت می‌کنم، اما عدد برای من مهم نیست برای من مهم این است که در این انتخابات هم به مردم و هم به جمهوری اسلامی جفا شده است. حتی اگر دو میلیون هم تقلب به اثبات برسد؛ موضوع عدم سلامت انتخابات دهم به اثبات خواهد رسید.

وی افزود: چیزی که من به دست آوردم ظاهر امر و دستکاری های انجام شده در انتخابات است. اما پشت پرده را هم در جلسات بعد ارائه خواهم داد. خاتمی درباره شهودی که در این دادگاه حاضر خواهند بود گفت: از شورای نگهبان و رأس این شورا یعنی آقای جنتی و کدخدایی، از وزارت کشور آقایان محصولی، دانشجو و شریفی راد و از مسئولان استان‌ها هم درخواست کردم که احضار شوند. همچینن آقایان رضایی، قالیباف، سلیمانی؛ مطهری، شمخانی، علی لاریجانی و پورمحمدی افرادی هستند که به اظهارات آنها استناد کردیم و از قاضی دادگاه درخواست کردم که در جلسه حضور داشته باشند.

سومین جلسه محاکمه محمد رضا خاتمی قرار است  بیست و دوم خردادماه امسال برگزار شود.

خاتمی رضا

دومین جلسه دادگاه سیدمحمدرضا خاتمی درحالی برگزار شد که باز هم قاضی دادگاه اجازه انتشار جزئیات جلسه را نداد.

📌در این جلسه قطبی به عنوان نماینده دادستانی حضور داشت و قرار شد سومین جلسه این محاکمه ۲۲ خردادماه برگزار شود.

📌واکنش برخی از فعالین فضای مجازی را به عدم برگزاری علنی این دادگاه با هم مرور می‌کنیم.

 

📌ریحانه طباطبایی (روزنامه‌نگار):
کاش مدیرمسئول جوان در هر دو ⁧#دادگاه‌تقلب۸۸⁩ دادگاه حضور پیدا میکرد، قطعا برای ایشان صندلی بود. دفاعیات را می‌شنید، چند ساعت با عدد و رقم وماشین حساب در خصوص ۸ میلیون رای صحبت شد. کاری هم به سخنرانی رفقایشان نداشتند. دخالت‌ها هم گفته نشد. فقط عدد بود و عدد انهم عددهای اعلامی مسئولان وقت

📌ساجده عرب‌سرخی (فعال سیاسی):
گفته بودند ⁧#دادگاه_علنی⁩ برگزار می‌شود و باز بارقه‌ای از ⁧#امید⁩ برای ⁧#محاکمه⁩ عادلانه جرقه زد. اما نگفته بودند، «علنی به شکلی که ما می‌گوییم، ۵ نفر ما ۵ نفر شما» این هم از آن قاعده‌های اختراعیه که فقط تو ایران می‌شه دید. هنوز اما همه چی تموم نشده و اسناد ⁧#محمدرضا_خاتمی⁩ وجود داره…

📌احسان بداغی(روزنامه‌نگار):
علنی بودن دادگاه ⁧#رضا_خاتمی⁩ هم در نوع خودش جالب است؛ جلسه اول گفتند خبرنگارها بیایند اما نباید چیزی بنویسند. امروز هم برای ١٠ نفر جا بود، ۵تا سهم افرادی از خود قوه قضاییه، ۵تا هم برای همراهان آقای خاتمی و خبرنگاران.کاش محرم بودن مردم فقط در شمارش تعداد گلوله های ⁧#نجفی⁩ خلاصه نمیشد.

📌هادی موسوی (فعال سیاسی):
عزیزان! به نظرم به نتیجه دادگاه ⁧#محمدرضا_خاتمی⁩ هیچ امیدی نداشته باشید، دادگاهی که از روز اول بساطش بر نقض عدالت و نقض قانون باشه، حکمش معلومه چیه. ‏اونم در مورد ناموسی‌ترین مسئله مملکت!

📌شاهین عزیزی (فعال سیاسی):
‏معنای ⁧#دادگاه_علنی⁩ ⁧#رضاخاتمی⁩ را در دادگاه فهمیدیم.
‏۵ تا ازشما بیان داخل
‏۵ تا از ما هم داخل هستن
‏۵ تا از انتهای سالن قوه اومدن داخل شدن ۵ تا از اونا
‏⁧#دادگاه_علنی⁩
‏⁧#سندتقلب⁩

📌خرسندی(فعال سیاسی):
معنا و مفهوم دادگاه علنی از امروز در جهان تغییر کرد!
‏دادگاه علنی ⁧#محمدرضا_خاتمی⁩ با مدیریت ⁧#سید_مظلومان⁩ درحالی برگزار شد که ۱۰ صندلی بیشتر در اتاق وجود نداشت که ۵ تای آن نمایندگان قوه قضاییه و ۵ صندلی نیز به خبرنگاران اختصاص یافت.

📌میر آرمان:
‏اضمحال واژه ها
‏دادگاه ⁧#محمدرضا_خاتمی⁩ در شرایطی علنی بود که اتاق دادگاه اندازه ۵ نفر بیشتر جا نداشت
‏جز ۵ خبرنگار کس دیگری نتوانست در جلسه شرکت کند

📌بهروز شاهرخ‌نیا(فعال سیاسی):
‏۲۲ خردادی دگر
‏با خاتمی بار دگر
‏جلسه بعدی دادگاه ⁧#محمدرضا_خاتمى⁩ ،۲۲ خرداد برگزار میشود
‏⁧#اسناد_تقلب⁩
‏⁧#دادگاه_۸۸⁩

📌داوود حشمتی (روزنامه‌نگار)
از عجیب‌‌ترین تصمیمات اینه که دادگاه بعدی آقای #رضا_خاتمی را در مورد تقلب در سال ۸۸ گذاشتند روز #۲۲خرداد. یعنی همان روز انتخابات ۸۸.
آیا با پخش زنده تلویزیونی برای مردم این پرونده یکبار برای همیشه روشن و به داوری عمومی سپرده خواهد شد؟
#دادگاه_علنی
#محمدرضا_خاتمی

شما هم نظر خود را ارسال کنید