درگیری در مجلس بر سر دیدار با خاتمی!

در حاشیه اتفاقات امروز مجلس / عاقبت عقب نشینی

اسفند ۲۰, ۱۳۹۷ ساعت: ۲۳:۲۸ ب.ظ 308 بازدید بدون نظر
برخی نمایندگان اصولگرا عضو فراکسیون ولایی مجلس در اعتراض به صحبت‌های یكی از نمایندگان فراکسیون امید مجلس حاشیه‌ها و تنش‌هایی را در مجلس ایجاد کردند که این حاشیه‌ها به درگیری لفظی ختم شد.

در حاشیه اتفاقات امروز مجلس؛

⚠️عاقبت عقب نشینی

🖊یادداشتی از سید حمید محمدیان

🔹امروز در حالیکه همگان با یک چشم به تودیع و معارفه روسای قوه قضاییه می نگریستند و می خواندند که آیت الله آملی که همه به او شکایت می بردند، از رییس جمهور سابق به جانب خدا شکایت برده است، و با چشم دیگر ، سفر روحانی به عراق را زیر نظر داشتند، به ناگاه خبرهایی نه چندان دلنشین از مجلس شورای اسلامی شنیدند.

🔹حقیقت آن است که برای من اتفاقات امروز مجلس اگرچه تلخ است ولی غیر منتظره نیست.

🔸داستان از این قرار است که گروهی از نمایندگان مجلس به دیدن سید محمد خاتمی می روند و بعد یکی از نمایندگان جناح مقابل ایشان را مورد هجمه قرار می دهد و بعد یکی از نمایندگان تهران که از لیست امید است، از عملکرد خود و خاتمی دفاع می کند و بعد مخالفین خاتمی به تریبون حمله می کنند و بعد نایب رییس مجلس عملکرد دیدار کنندگان را صحیح می خواند و همهمه و حرف و حدیث البته باز ادامه دارد.

❓اینکه نماینده منتسب به جبهه پایداری از خاتمی دل خوشی نداشته باشد، البته قابل فهم است، اما سؤال اینجاست که چرا فراکسیون اکثریت مجلس که ١٣٠ رأی دارد و از دو فراکسیون دیگر دست بالاتری دارد، این مقدار ضعیف شده که کوچکترین رفتارش را برنمی تابند؟ مگر همه نمی دانند که این نمایندگان با «تکرار» همین خاتمی به مجلس راه یافته اند؟ مگر می شود گروهی که اصل رأی خود را از کسب وام گرفته اند، به دیدار او نروند؟

🔸پس سؤال این است که چرا اعضای فراکسیون امید کار را به جایی رسانده اند که امروز باید نسبت به بدیهی ترین حق خود پاسخگو باشند؟ آیا اگر از روز اول همواره بر ارتباط خود با رهبر اصلاحات پای می فشردند و نام فراکسیون خود را از نام او اتخاذ می کردند، امروز لازم بود این مقدار ضعیف از حق خود دفاع کنند؟

❌واقعیت آن است که آقای وکیلی باید روزی که با تلویزیون مصاحبه می کرد و سخنان خاص خود را می گفت، می فهمید که این عقب نشینی ها به همین سرانجام می رسد. وقتی عضو این فراکسیون در هفته قبل مصاحبه می کند و رفتن پیش خاتمی را مخالف نظر نظام بر می شمارد و مدعی می شود که دیدار با خاتمی ، وقت تلف کردن است، و از فراکسیون اخراج نمی شود، باید اعضای این فراکسیون متوجه می شدند که اوضاع چنین خواهد شد. وقتی نایب رییس اول مجلس از دیدار با رهبر معنوی اصلاح طلبان سرباز می زند، معلوم است که جناح مقابل جرأت مضاعف می یابد.

🔸دقت کنید که آنچه از عقب نشینی های آقایان گفتم فقط مربوط به همین هفته جاری است ، وای به وقتی که سخنان و عمل ایشان را در دو سال قبل مرور کنید.

🔸بگذارید مقداری فراتر برویم و همین نکته را در مورد دولتیان هم بر زبان بیاوریم. وقتی دولت هیچ گامی درباره حل مشکل اصلی اصلاح طلبان بر نمی دارد، طبیعی است که مخالفان خود را جری می کند.

🔸دقت کنید من هرگز به حق یا باطل بودن نظرات این گروه سیاسی نظر ندارم، بلکه صرفا اشاره می کنم که سیاست میدانی است که قواعد خود را دارد. خاله بازی نیست که برخی به آن روی آورده اند و هم می خواهند بر سر سفره این طرف بنشبنند و هم دست در طعام آن طرف داشته باشند.

⛔️آخرین سخن هم آنکه بخشی از این رفتار ضعیف اصلاح طلبان مجلس، معلول بی توجهی حضرت آقای خاتمی است. جناب ایشان روزی که از مردم برای این نمایندگان رأی گرفت باید از پتانسیل خود بهره می برد و از همان روز اول آنها را به صورت منسجم و به طور مرتب هماهنگ می کرد. مردم در مجلس و شوراها به لیست خاتمی رأی دادند و اوست که باید مسیر حرکت منتخبین را تعیین می کرد.

=================

خبر مربوط به این درگیری را بخوانید:

درگیری در مجلس بر سر دیدار با خاتمی!

درگیری در مجلس بر سر دیدار با خاتمی!
  «محمدمهدی زاهدی» نماینده اصولگرا و عضو فراکسیون ولایی مجلس در نطق امروز خود بیان کرد که برخی از نمایندگان با محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات دیدار داشتند و وی این دیدار را زیر سوال برد و آن را خلاف منافع ملی دانست. وی گفت: دیدار جمعی از اهالی مجلس با فردی که به تعبیری در فتنه ۸۸ باغی در انقلاب بوده، حمایت از طغیان است. امید و انتظار است نمایندگان مجلس منافع ملی را بر منافع جناحی و گروهی ارجح دانسته و با آرمان های امام عزیز و رهبری انقلاب همراهی داشته باشند و از دستگاه های نظارتی انتظار اقدام مقتضی می رود.

محمد علی وکیلی در واکنش به این اظهارات در تذکر شفاهی گفت: آنچه آقای زاهدی نسبت به تعداد قابل توجهی از همکاران مطرح کردند قضاوت غیرمنصفانه است. ادعای این که دیدار انجام شده را خلاف منافع ملی دانستن درست نیست، خلاف منافع ملی آن جایی انجام شد که با تنگ نظری بخش اعظمی سرمایه های انسانی کشور را به حاشیه بردید. وی ادامه داد: خلاف منافع ملی آنجایی صورت گرفت که رییس جمهور هشت ساله ای را که در گوشه و کنار کشور حرکت می کند و سخنرانی آزاد دارد و مرزهای کشور را زیر سوال می برد اما کسی معترض او نشد.

نماینده تهران در مجلس اضافه کرد: خلاف منافع ملی آنجایی صورت گرفت که رئیس جمهوری که سال ها با نجابت در گوشه ای نشسته و جز دعوت به رحمت و وحدت و تبعیت چیزی ندارد….در این زمان مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس به جایگاه هیات رئیسه مجلس رفت و در کنار محمد علی وکیلی شروع به فریاد زدن کرد.  وکیلی ادامه داد: خلاف منافع ملی جایی صورت گرفته که زبان به تهدید نمایندگان ملت باز کنیم. ذوالنوری خطاب به علی مطهری که ریاست جلسه علنی مجلس را بر عهده داشت گفت: چرا ما گلو پاره می کنیم به ما وقت صحبت نمی دهید و تذکر را قطع می کنید بی طرفی را حفظ کنید. قسم خوردم بی طرف باشم چرا ما گلو پاره می کنیم حرف ما را قطع می کنید. در همین حال تعدادی از نمایندگان به دور صندلی علی مطهری جمع شدند و جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد با مشت های گره کرده فریاد می زد:این آقا این همه فتنه کرده، این همه خون ریخته است.

محمدجواد ابطحی نماینده اصولگرای خمینی شهر نیز با وکیلی درگیری لفظی پیدا کرد. یکی از نمایندگان فریاد زد فتنه خط قرمز نمایندگان است. مطهری در این زمان گفت: تذکر آقای وکیلی وارد است، آقای خاتمی ممنوع الملاقات نیست، ممنوع التصویر است خود این هم مبنای قانونی ندارد. وی خطاب به زاهدی گفت: صحبتی کردید که تلویحا توهین به برخی نمایندگان بود که آقای وکیلی جواب داد. در این زمان بار دیگر ذوالنوری با فریاد به سمت مطهری رفت جمعی از نمایندگان آنان را از جایگاه هیات رئیسه به پایین بردند.

شما هم نظر خود را ارسال کنید