خبرگزاری آلمان : سفر اشتون موجب تحرک در روابط اتحادیه اروپا با ایران می شود

اسفند ۱۹, ۱۳۹۲ ساعت: ۰۸:۴۴ ق.ظ 2,575 بازدید بدون نظر

این نشریه آلمانی نوشت: با سفر کاترین اشتون به ایران و ملاقات های متعددی که این مقام اروپایی با دولتمردان ایرانی انجام داده است،باید انتظار ایجاد تحرک جدیدی در روابط این کشور و اتحادیه اروپایی را داشته باشیم.

این مطلب می افزاید: درحالی که در دوره مسوولیت سعید جلیلی در گروه مذاکره کننده هسته ای ایران دو طرف حتی به آسانی با هم رو به رو نمی شدند،امروز شاهدیم که دیپلمات های جدید و با تجربه ای همچون محمد جواد ظریف در گفت و گو های هسته ای طرف مذاکره با خانم اشتون هستند که با توجه به آشنایی کامل به زبان انگلیسی ارتباط خوبی در مذاکرات با وی ایجاد کرده اند.

خبرگزاری د.پ.آ در ادامه گزارش خود به نقل از یک خبرنگار ایرانی می نویسد: ظریف و اشتون در همان اولین دیدار خود در نیویورک نشان دادند که می توانند به راحتی همدیگر را درک کرده و با هم همکاری دو جانبه خوبی داشته باشند.

به نوشته این رسانه آلمانی،نمونه این همکاری های مطلوب دو طرفه را می توان به اقدام ظریف در نشان دادن تالار آیینه و دیگر بخش های تاریخی ساختمان وزارت خارجه به اشتون در تهران و علاقه مندی این مقام اروپایی برای شنیدن توضیحات وزیر خارجه ایران درمورد این آثار تاریخی به خوبی دید.

خبرگزاری آلمان در ادامه نوشت: بی تردید ظریف نقش مهمی در حاصل شدن توافق هسته ای موقت ژنو ایفا کرد درحالی که تازه تنها 4 ماه از فعالیتش به عنوان وزیرخارجه دولت روحانی نگذشته بود.

به نوشته این رسانه آلمانی،اشتون نیز دستیابی به توافق هسته ای ژنو را بسیار مهم توصف کرده بوده زیرا که به گفته او این توافق مهم موجب کاهش بخشی از نگرانی های غرب درخصوص برنامه هسته ای ایران شد.

این خبرگزاری در ادامه می نویسد: البته سفر اشتون به تهران را نباید فقط در چارچوب مذاکرات هسته ای و برنامه اتمی ایران دید بلکه همان طوری که رییس جمهوری ایران،حسن روحانی نیز تاکید کرده است، این سفر عزم اتحادیه اروپایی برای برداشتن یک گام جدید سیاسی به سوی ایران را نشان می دهد که به نظر می رسد این اقدام از سوی روحانی نیز در آینده پاسخ داده شود.

د.پ.ا، نوشت: بعد از حل و فصل دعوای اتمی،تهران تصمیم دارد با اتحادیه اروپایی درمورد افغانستان و خاورمیانه همکاری های خود را با هدف یافتن راه حل های مسالمت آمیز در دستور کار قرار دهد.

این مطلب می افزاید: با این که خانم اشتون نیز بدنبال ایجاد شروع جدیدی از روابط اتحادیه اروپا با ایران است،اما همچنان باید منتظر حل و فصل اختلافات موجود بین دو طرف درموضوع هسته ای باشیم که البته با انجام مرتب و برنامه ریزی شده مذاکرات، مسیر مطلوبی را طی می کند.

در بخش پایانی این مطلب به نقل از یک کارشناس سیاسی آمده است، اشتون بعد از بازگشت از تهران باید اتحادیه اروپایی را متقاعد کند که موفقیت دولت روحانی به نفع این اتحادیه نیز خواهد بود.

شما هم نظر خود را ارسال کنید